Ako skontrolovať pravopis (pravopis): vyhľadajte chyby v texte

Dobrý deň všetkým!

Predtým, ako niekomu dáte svoj napísaný text prečítať (alebo ho niekam pošlete), bolo by dobré skontrolovať pravopis.

Ani jeden človek (ani ten, kto sa veľmi dobre vyzná v zložitostiach pravopisu) nemá imunitu proti preklepom, chybám z neopatrnosti atď. Niekedy ani dvojnásobná korektúra neumožňuje opraviť zostávajúce nepresnosti ...

Navyše chyby niekedy nielen „ublížia“ oku, ale zabránia vám pochopiť význam toho, čo bolo povedané. Ak nerozumiete jednému slovu (alebo vynecháte jednu čiarku), môžete z textu vyloviť úplne iný význam, ktorý by sa vám veľmi nepáčil (myslím si to ?).

Podľa môjho názoru je problém čiastočne riešený špeciálnym. kancelárske programy, napríklad ten istý program MS Word.

V tomto článku by som chcel zvážiť niekoľko programov a online služieb, ktoré vám pomôžu skontrolovať pravopis vášho textu, a poukázať na hlavné chyby (podľa hrubých odhadov asi 80% - 95% všetkých chýb v texte môže byť opravený!).

Takže ...

? Pomoc!

Mimochodom, predtým som mal na svojom blogu poznámku, ako môžete skontrolovať, či text neobsahuje chyby v interpunkcii (napríklad kvôli chýbajúcim čiarkam). Odporučiť!

*

Používanie kancelárskych programov

V programe MS Word

Niet pochýb o tom, že MS Word je jedným z najpopulárnejších programov na úpravu a písanie najrôznejších textov: od bežných poznámok až po veľké pojednania v celých románoch a knihách ...

Väčšina používateľov má tento program nainštalovaný v počítačoch / prenosných počítačoch, preto odporúčam začať s ním.

Musím vám povedať, že jeden z najlepších slovníkov na kontrolu pravopisu  a gramatiky je zabudovaný do MS Word (hovoríme samozrejme o nových verziách programu. Relatívne staré pred rokom 2010 - neberiem do úvahy).

Vďaka tomuto slovníku je možné dosiahnuť veľmi vysokú gramotnosť textu.

? Budeme predpokladať, že máte text (buď ste ho napísali sami v programe Word, alebo ho tam skopírovali (použite kombináciu tlačidiel Ctrl + C a Ctrl + V - kopírovanie a vkladanie)).

Ďalej prejdite do sekcie „Skontrolovať“ a kliknite na tlačidlo „Pravopis“ (pozri šípky 1 a 2 na snímke obrazovky nižšie ?). Môžete tiež použiť kláves F7 .

Pravopis v programe Word - ako skontrolovať

Mimochodom , Word má ďalší zaujímavý a užitočný nástroj -  Kontrola prístupnosti ! Tento nástroj vám umožňuje nájsť ťažko čitateľné časti textu, dlhé odkazy, nie úplne správne nadpisy atď. Všeobecne ho odporúčam použiť!

Recenzia vo Worde 2019 - Kontrola prístupnosti

Prezrite si tiež možnosti v programe Word. Ak ich chcete otvoriť: kliknite na ponuku „Súbor“ a potom na tlačidlo „Možnosti“ (pozri šípky 1 a 2 na snímke obrazovky nižšie ?).

Súbor - možnosti - Word 2019

V sekcii Pravopis môžete nastaviť podrobnú kontrolu pravopisu, napríklad túto:

 • či má byť text skontrolovaný počas jeho písania;
 • či brať do úvahy zložité slová;
 • či označiť opakované slová;
 • či skontrolovať gramatiku pri kontrole pravopisu a oveľa viac (obrazovka so všetkými parametrami je uvedená nižšie).

Možnosti slova - pravopis

*

V OpenOffice

? Ďalšie informácie o tomto balíku: odkaz

Overovanie v programe MS Word je samozrejme dobre implementované. Čo však v prípade, že si nemôžete kúpiť a nainštalovať Word (program je stále platený a stojí dosť veľa)?

V takom prípade vám pomôže bezplatný analóg OpenOffice. Program je dostatočne multifunkčný a pre bežného používateľa (ktorý nepoužíva veľa čipov a „jemností“ MS Word) ho môže ľahko nahradiť! ?

? Pokiaľ ide o kontrolu pravopisu  , OpenOffice má dve pohodlné možnosti. Najskôr je predvolene povolený automatický pravopis (pozri ikonu pod číslom 1 na snímke obrazovky nižšie - ).

Pri takejto kontrole sa skontroluje všetok zadaný text (alebo vložený text) a podozrivé slová, ktoré sú pravdepodobne nesprávne napísané (alebo sa ešte nenachádzajú vo vašom slovníku), budú podčiarknuté. Pozri príklad nižšie.

Hľadanie chýb v texte s OpenOffice

Poznámka: program je mimochodom samoučiaci sa - keď pridáte slovo do slovníka, už ho nebude podčiarkovať a považovať to za chybu.

Pokiaľ ide o druhú možnosť, jedná sa o manuálnu kontrolu, stlačte príslušné tlačidlo   (číslo 1 na obrazovke nižšie) alebo stlačte kláves F7 .

Ďalej sa pred vami objaví okno, v ktorom sa postupne zobrazia nájdené chyby: vašou úlohou je buď ich preskočiť (ak nie sú chyby), alebo ich opraviť svojským spôsobom alebo pomocou programu výzvy. Všeobecne platí, že rutinná práca ...

Ručná kontrola pravopisu / OpenOffice

*

V LibreOffice

? Podrobnosti o tomto programe: odkaz

LibreOffice kontroluje pravopis textu rovnako ako OpenOffice. Ak vstúpite do ponuky „Servis“  , nájdete tu dve možnosti kontroly:

 1. automatické  - je štandardne aktívne, vďaka jeho kontrole sa pri písaní - chyby okamžite zvýraznia a podčiarknu);
 2. manuálna  - je možné ju spustiť aj stlačením klávesu F7 .

? Príklad kontroly gramatiky a pravopisu je uvedený na obrázku nižšie: takmer identický s predchádzajúcim kancelárskym balíkom.

Pri kontrole sa od vás vyžaduje, aby ste vykonali jednu z troch akcií: preskočiť chybu, opraviť ju (môžete tiež použiť rady) alebo ju pridať do slovníka, aby program toto pravopisné slovo nepovažoval za chybu v budúcnosť.

Skontrolujte pravopis a gramatiku / LibreOffice

? Z nedostatkov kontroly: koniec koncov, slovník LibreOffice má nižšiu kvalitu ako rovnaké slovo, najmä pokiaľ ide o čiarky. Program „nevidí“ niektoré chýbajúce čiarky, bohužiaľ ...

*

Používanie slovníkov prehľadávača

Väčšina moderných prehľadávačov je vybavená kontrolou pravopisu.

Mimochodom, je to veľmi pohodlné pri písaní rôznych textov na internete: skutočne neprekontrolujete všetky príspevky na fóre, komentáre atď., Korešpondenciu s ľuďmi? A ľahká kontrola v samotnom prehliadači vám umožní, aby ste nepôsobili tak nevzdelane ... ?

Podobný pravopisný modul je zvyčajne v prehliadačoch povolený (predvolene). Problematike sa budem venovať konkrétnejšie a podrobnejšie na príklade najpopulárnejšieho prehliadača Google Chrome.

Google chrome

Ak chcete nakonfigurovať nastavenia kontroly gramatiky v prehliadači Chrome, musíte:

 1. najskôr prejdite do nastavení programu (kliknite na ikonu s tromi bodkami  a otvorte „Nastavenia“ );
 2. potom musíte kliknúť na odkaz v dolnej časti stránky „Zobraziť rozšírené nastavenia“ ;
 3. potom vyhľadajte podsekciu „Jazyky“ a zapnite pokročilú kontrolu pravopisu;

  Jazyky - pokročilá kontrola pravopisu - Chrome

 4. V súčasnosti sa pri písaní v prehliadači Chrome zvýrazňujú slová s chybami. Súhlasíte, je to pohodlné?! ?
 5. Mimochodom , keď si všimnete chybu alebo podčiarknuté slovo, kliknite naň pravým tlačidlom myši a prehliadač navrhne správny pravopis slova. Stojí za zmienku, že prehliadač teraz nebude hľadať iba chyby, ale tiež často navrhne slovné varianty, pomocou ktorých je možné chyby opraviť (príklad nižšie).

  Pri písaní sa našla chyba - Chrome

? Mimochodom!

Pre mnoho prehľadávačov existuje ďalší. slovníky a doplnky, ktoré môžu program výrazne vylepšiť z hľadiska kontroly pravopisu!

*

DODATOK!

Kontrola gramatiky je v zásade povolená / zakázaná v mnohých prehľadávačoch podobným spôsobom. Napríklad ? vo Firefoxe stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na text, ktorý píšete (poznámka: v okne, do ktorého ho napíšete), a potom zaťkrtnúť pred položkou „Kontrola pravopisu“ .

Ďalej prehliadač automaticky zvýrazní červenou čiarou tie slová, kde sa podľa jeho slovníka vyskytli chyby. Mimochodom, Firefox je tiež „trénovateľný“, môžete kliknúť pravým tlačidlom myši na podčiarknuté slovo a pridať ho do slovníka výnimiek, aby také slovo už nesvietilo chybou ...

Firefox - skontrolujte pravopis písaného textu / komentára

*

Používanie online služieb

Ak počítač nemá jediný kancelársky balík, potom môže prehľadávač spolu s jednou (alebo niekoľkými) službami uvedenými nižšie poskytnúť celkom prijateľné výsledky kontroly a hľadania chýb. Ale opakujem, stále je možné dosiahnuť maximálnu kvalitu v MS Word (podľa môjho názoru ✌).

*

Orfo-online

Webová stránka: //www.orfo.ru/

Veľmi pohodlné miesto na kontrolu gramatiky. Môžete ho použiť okamžite, po kliknutí na odkaz (uvedený vyššie) sa nemusíte registrovať. Všetky nájdené chyby budú podčiarknuté vlnovkou. Mimochodom, služba odvádza dobrú prácu s chýbajúcimi čiarkami ...

Okrem hlavnej úlohy vám Orfo-online umožňuje formátovať text (aj keď to podľa mňa nie je pre takúto službu veľmi relevantné).

*

TEXT.ru

Web: //text.ru/spelling

Ďalšia slušná kontrola pravopisu. Nesprávne napísané slová budú zvýraznené samostatnou farbou. Keď na takéto slovo umiestnite kurzor myši, ponúkne sa nápoveda.

Služba tiež analyzuje jedinečnosť textu, spamovanie a určuje počet znakov a slov. Celkom dobré!

Mimochodom, nemusíte sa registrovať.

*

Som Ndex Speller

Webové stránky: //tech.yandex.ru/speller/

Pracujte v spoločnosti Yandex-Speller

Zaujímavá služba od spoločnosti Yandex. Umožňuje skontrolovať text, či neobsahuje rôzne chyby: nesprávne napísané slová, chýbajúce čiarky, opakované slová atď.

Použitím: je to veľmi podobné ako pri kontrole vo Worde - takisto sa vám budú postupne zobrazovať chyby a ponúkne sa jedna z troch akcií: preskočiť, opraviť alebo pridať do slovníka výnimiek.

Všeobecne je to celkom pohodlné, odporúčam ho na použitie.

*

Advego

Webová stránka: //advego.ru/text/

Celkom kvalitný a pevný text. Mimochodom, Advego vám umožňuje kontrolovať veľké texty aj bez registrácie. Maximálna dĺžka textu, ktorý sa má skontrolovať, je 100 000 znakov!

Na konci správy sa okrem slov s chybami zobrazí textová analýza: spam, voda, počet znakov a slov, počet nájdených chýb atď.

*

5-EGE

Webová stránka: //5-ege.ru/proverit-orfografiyu-onlajn/

Jednoduchá a pohodlná služba na kontrolu pravopisu (všetko, čo musíte urobiť, je vložiť text do formulára a kliknúť na tlačidlo začiarknutia).

Na webe nie je nič nadbytočné, čo by mohlo odvádzať pozornosť od „hlavnej veci“. Mimochodom, sami sa umiestňujú ako miesto na prípravu na skúšku. Preto na ňom okrem kontroly samotného textu nájdete ďalšie užitočné informácie ...

PS

Poznámka: tento text článku bol skontrolovaný v programe MS Word 2019 a v prehliadači Chrome ? ...

*

Myslím si, že tu sa končí boj proti chybám ...

Pre doplnky k téme - samostatný milosrdenstvo.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 17.04.2017

Oprava: 30.01.2020