Ako poznať opotrebovanie batérie notebooku

Otázka používateľa ...

Ahoj. Notebook používam už viac ako 3 roky, nedávno sa mi začala rýchlo vybíjať batéria - ak predtým vydržal 3-4 hodiny, teraz je to maximálne 1 hodina.

Ja sám mám tendenciu meniť batériu, ale jeden okamih je alarmujúci: zrazu sa po zmene nič nezmení a dôvod bol iný.

Povedzte mi, je možné programovo vyhodnotiť stupeň zhoršenia stavu batérie (bez servisných stredísk a správcov)?

Dobrý deň!

Všeobecne platí, že batéria notebooku (pri bežnom používaní) vydrží v priemere asi 4 - 5 rokov. To, že ten váš slúži už 3 roky, je už dobré. Mimochodom, vaše obavy zo zmeny batérie nie sú márne: je dosť možné, že za to nemôže samotná batéria, ale niekoľko aplikácií, ktoré začali „vyžierať“ celé nabitie (poviem pár slov o tom v článku).

Mieru zhoršenia je možné odhadnúť programovo, okamžite si však všimnem, že tieto údaje sú približné ! Presnejšie odhadnúť môžete pravdepodobne iba na špeciáloch. vybavenie.

A teda o všetkom v poriadku ...

*

Pomôcť!

Mimochodom, ak sa batéria nenabíja vôbec, prečítaj si nasledujúci článok: //ocomp.info/zaryadka-ne-vyipolnyaetsya-pochemu.html

*

Spôsoby kontroly batérie

Môžete to vyhodnotiť pomocou špeciálnych nástrojov pre diagnostiku PC a príkazového riadku.

Možnosť 1 - AIDA 64

Existuje jedna nenahraditeľná utilita na určenie charakteristík počítača - AIDA64 (spomenul som ju v tomto článku: //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html, všeobecne ju odporúčam!).

Po spustení pomôcky otvorte časť Počítač / Možnosti napájania . Ďalej si všimnite niekoľko dôležitých riadkov (pozri snímku obrazovky nižšie):

 1. Kapacita pasu - 41440 mWh (tento indikátor sa časom nemení, jedná sa o kapacitu, ktorú stanovil výrobca vášho zariadenia);
 2. Plná kapacita nabíjania - 41440 mWh;
 3. Aktuálna kapacita - 41440 mWh (ale toto číslo sa môže líšiť. Zvyčajne pri aktívnom používaní notebooku - súčasná kapacita klesá);
 4. Stupeň opotrebenia sa odhaduje ako percento. Ak je stupeň opotrebenia viac ako 30 - 50%, môžete uvažovať o výmene batérie.

AIDA64 Extreme / napájanie, zhoršenie stavu batérie

Možnosť 2 - príkazový riadok

Príkazový riadok musí byť spustený ako správca (je to dôležité!). To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi, jedným z najjednoduchších:

 • zavolajte správcovi úloh - Ctrl + Shift + Esc ;
 • kliknite na Súbor / Spustiť novú úlohu ;
 • zadajte CMD , začiarknite políčko vedľa položky „Vytvoriť úlohu s právami správcu“ , stlačte kláves Enter .

Spustite príkazový riadok ako správca

Ďalej zadajte príkazový riadok: powercfg energy. Potom stlačte kláves Enter a počkajte asi 60 sekúnd. (pozri snímku obrazovky nižšie).

Powercfg energia

Ďalej, ak všetko prebehlo dobre, uvidíte správu, že správa bola vygenerovaná v priečinku C: \ WINDOWS \ System32 (pozri šípku 2 na snímke obrazovky vyššie).

Poznámka!

Môžete okamžite zvoliť adresu  C: \ WINDOWS \ system32 \ energy-report.html a skopírovať ju do svojho prehliadača (odporúčam IE alebo Microsoft Edge), alebo je lepšie tento súbor otvoriť pomocou Wordu.

Pre výber pomocou myši v príkazovom riadku: kliknite pravým tlačidlom myši na záhlavie okna a prejdite na vlastnosti . Tam začiarknite políčko vedľa položky „Upraviť-Vybrať pomocou myši“ .

Výber myši na príkazovom riadku

Ako otvoriť správu z Powercfg Energy:

 1. Spustite program Explorer (stačí otvoriť ľubovoľný priečinok) a do adresného riadku vložte  C: \ WINDOWS \ System32,  stlačte kláves Enter;
 2. potom súbory triedime v poradí podľa dátumu (viď obrazovka nižšie - dátum úpravy) - náš súbor bude hore;
 3. kliknite pravým tlačidlom myši na súbor  energy-report.html ;
 4. v kontextovej ponuke otvorte kartu „Otvoriť v“ a vyberte Word.

Ako otvoriť informácie o energetickej správe

Tento dokument bude obsahovať veľa informácií o vašom notebooku, zaujíma nás však sekcia o batériách. Bude tam nápis -  Informácie o batérii (dole dávam svoju).

Batéria: Podrobnosti o batérii
Kód batérie 25577 Samsung SDDELL XRDW248
Výrobca Samsung SD
Sériové číslo 25577
Chemické zloženie LEV
Dlhá životnosť jeden
Zapečatené 0
Odhadovaná kapacita 41440
Posledné plné nabitie 41440

Všimnite si dva riadky tu:  Odhadovaná kapacitaPosledné plné nabitie . Ak ich poznáte, môžete odhadnúť stupeň zhoršenia stavu batérie. Napríklad v mojom prípade: (41440-41440) / 41440 = 0%.

Ak by som v riadku „Posledné plné nabitie“ mal iné číslo, povedzme 35000, potom by vzorec mal formu: (41440-35000) / 41440 = 15% (tj. Miera opotrebenia by bola asi 15%).

Možnosť 3 - špeciálny softvér od výrobcu zariadenia

Niektorí výrobcovia notebookov dodávajú svojim zariadeniam špeciálnych manažérov nastavení, medzi ktorými sú aj tí, ktorí kontrolujú napájanie, nabíjanie batérie a monitorujú jej stav.

Napríklad nasledujúca snímka obrazovky zobrazuje taký softvér od spoločnosti LENOVO. Venujte pozornosť dvom hodnotám: kapacite štítku a kapacite pri úplnom nabití. Porovnaním týchto hodnôt môžete rýchlo pochopiť stav batérie.

Takmer nová batéria ... A už teraz je miera opotrebenia asi 5%!

Ako zistiť, ktoré aplikácie požierajú najviac energie

1) V prenosných počítačoch sú špeciály často dodávané s vodičmi. nástroje od výrobcu, ktoré pomáhajú posúdiť stupeň opotrebenia batérie a tiež sledovať aplikácie, ktoré sú najviac nabité (jeden zo snímok obrazovky bol uvedený vyššie).

2) Ak taký nástroj nemáte, môžete použiť aplikácie tretích strán, napríklad  BATExpert . Spustením programu získate informácie o batérii vášho notebooku: stupeň zhoršenia stavu, presný čas prevádzky zo súčasného nabitia, jeho typ a teplota, výrobca, informácie o nabíjacích cykloch atď.

3) V systéme Windows 10 je ešte jednoduchšie zistiť, ktoré aplikácie využívajú batériu! Najprv musíte otvoriť ponuku ŠTART a kliknúť na Možnosti .

Nastavenia / Windows 10

Potom otvorte sekciu „Systém“ a jej podsekciu -  „Batéria“ . Potom kliknite na odkaz „Využitie batérie konkrétnymi aplikáciami“  (pozri snímku obrazovky nižšie).

Využitie systému / poplatku

V skutočnosti vám Windows potom zobrazia celý obraz (napríklad Firefox ma zožiera najviac, ale to nie je prekvapujúce ✌).

Venujte pozornosť tým aplikáciám v zozname, ktoré sotva používate, ktoré potrebujete:

 1. buď sa nespúšťajú (a ak sú v štarte systému Windows, potom ich odtiaľ odstráňte, pomôže vám rovnaký AIDA64);
 2. alebo len zmazať.

Účtovanie spotreby konkrétnymi aplikáciami

Vyhodnotením stupňa zhoršenia stavu batérie notebooku, ako aj aplikácií, ktoré „vyčerpávajú“ nabitie batérie, teda môžete dospieť k záveru, že je vhodné ju vymeniť.

Mimochodom, odporúčam tiež venovať pozornosť parametrom jasu obrazovky (najmä v tmavej miestnosti - vysoký jas a kontrast nielenže spotrebovávajú energiu batérie, ale aj nadmerne zaťažujú vaše oči - //ocomp.info/ustayut-glaza-pri- rabote-za-pc .html).

*

To je pre mňa všetko, dlhá výdrž batérie!