Ako vytvoriť virtuálny pevný disk, zašifrovať ho a nastaviť automatické pripojenie po reštartovaní systému Windows

Dobrý čas!

V niektorých prípadoch je virtuálny disk mimoriadne užitočná vec (povedal by som dokonca nenahraditeľný), napríklad:

  1. môžete na ňu nainštalovať ďalší Windows (akoby to bol skutočný HDD);
  2. dá sa zašifrovať pomocou nástroja BitLocker (zabudovaného do systému Windows). Potom budú súbory na tomto disku chránené pred neoprávnenými osobami;
  3. môže ukladať veľa malých súborov (napríklad obrázky). Z hľadiska prenosu je to oveľa pohodlnejšie: skopírujte 1 virtuálny disk 10 - 20-krát rýchlejšie ako desaťtisíce malých súborov;
  4. prostredníctvom neho môžete prenášať súbory na virtuálny stroj (a naopak).

Ak máte moderný operačný systém Windows 10, potom môžete virtuálne disky využívať naplno bez akýchkoľvek programov. Dnešná poznámka bude v skutočnosti o tom, ako to všetko nastaviť ... ?

*

Práca s virtuálnymi diskami

Ako vytvoriť virtuálny disk (VHD)

1) Najprv musíte otvoriť Správa diskov (pomôcka je zabudovaná do systému Windows). Univerzálny spôsob, ako to urobiť: použite kombináciu  Win + R (zobrazí sa okno „Spustiť“), zadajte príkaz  diskmgmt.msc a kliknite na OK.

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

2) Ďalej otvorte sekciu „Akcia“ a vyberte možnosť „Vytvoriť virtuálny pevný disk“ .

Poznámka: ak zoznam ponúk v sekcii „Akcia“ nie je aktívny, znamená to, že ste vybrali nejaký disk. Stačí kliknúť ľavým tlačidlom myši kamkoľvek v okne pod zoznamom diskov a potom to skúsiť znova ...

Vytvorte virtuálny disk

3) Potom zadajte umiestnenie disku, veľkosť, formát a typ (odporúčam zvoliť dynamický, pretože na skutočnom disku to „zaberá menej“ miesta).

nastavenie

4) V dolnej časti okna sa zobrazí nový disk: najskôr ho musíte inicializovať (stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši a vybrať ho z ponuky).

Inicializovať disk

5) Ak to funguje iba so systémom Windows 10 - je lepšie zvoliť tabuľku oddielov GPT (inak - MBR).

Deliaca tabuľka

6) Ďalej je potrebné nový disk naformátovať ...

Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši na nepridelené miesto na tomto disku, v zobrazenej ponuke vyberte možnosť „Vytvoriť jednoduchý zväzok“ .

Vytvorte jednoduchý zväzok

7) Zadajte veľkosť zväzku (vo väčšine prípadov je lepšie ponechať predvolenú hodnotu).

Veľkosť

8) Priraďte mu list (môžete si zvoliť ľubovoľný).

List

9) Potom musíte určiť súborový systém a štítok zväzku (pre externé pevné disky - je lepšie zvoliť exFAT, pre zvyšok NTFS).

Formát

10) Posledným dotykom je potvrdenie operácie formátovania.

Dokončenie vytvárania zväzku

11) V skutočnosti by sa teraz mal vo vašom priečinku „Tento počítač“ (v mojom prípade „F: \“) objaviť nový disk. Misia splnená?! ?

Nová jednotka F: \

Ako zašifrovať disk (prístup iba pomocou hesla)

Disk, ktorý sme vytvorili v predchádzajúcom kroku, môže otvoriť a zobraziť ktorýkoľvek z používateľov (t. J. Nie je nijako chránený). Ak chcete na taký virtuálny disk uložiť akékoľvek osobné súbory (ktoré by sa nemali nikomu zobraziť), mali by byť šifrované.

Šifrovanie BitLocker môže byť veľmi dobrou voľbou (je zabudované do systému Windows 10 Pro, ak máte iné vydanie, môžete použiť alternatívne metódy).

1) Ak chcete povoliť šifrovanie, musíte v priečinku „Tento počítač“  kliknúť na jednotku pravým tlačidlom myši a v ponuke Prieskumník zvoliť možnosť „Povoliť nástroj BitLocker“ .

Povoliť nástroj BitLocker

2) Ďalej dvakrát zadajte heslo, ktoré sa použije na dešifrovanie a prístup k údajom.

Použite heslo

3) Potom systém Windows ponúkne uloženie kľúča (môže sa vyžadovať obnovenie prístupu na disk, ak zabudnete heslo. Odporúčam uložiť ho na jednotku USB flash ...).

Kľúč

4) Ďalej musíte určiť, ktorú časť disku chcete zašifrovať (vo všeobecnosti nie je medzi týmito možnosťami veľký rozdiel - stále nemôžete získať prístup k súborom bez hesla).

Typ šifrovania

5) V ďalšom kroku odporúčam zapnúť režim kompatibility (čo keď disk prenesiete?)

Režim šifrovania

6) Posledným krokom je súhlas s šifrovaním ...

Začať

7) Upozorňujeme, že na zašifrovanom disku v priečinku Tento počítač sa rozsvieti visací zámok. Ak nezadáte heslo, zámok sa zatvorí, ako na obrázku nižšie.

Disk je pripojený!

8) Po zadaní správneho hesla sa zámok otvorí a farba ikony sa zmení na sivú (teraz môžete pracovať s diskom ?). Pozri príklad nižšie.

Na disku sa objavil otvorený zámok!

Ako sa automaticky pripája virtuálny pevný disk pri reštartovaní systému Windows

Po vypnutí / zapnutí (alebo reštarte) počítača bude potrebné, aby sme náš vytvorený disk manuálne pripojili prostredníctvom správy diskov (a kým to neurobíte - nezobrazí sa v priečinku „Tento počítač“ ...).

To samozrejme nie je veľmi výhodné, ak potrebujete s diskom neustále pracovať, a to tak, aby bol v Prieskumníkovi vždy „viditeľný“. Ďalej ukážem jeden zo spôsobov, ako to napraviť ...

1) Najskôr vytvorte dokument vo formáte obyčajného textu (napríklad som ho umiestnil na plochu).

Textový dokument

2) Ďalej do nej vložte nasledujúce riadky (poznámka: samozrejme zadajte cestu k súboru na disku) a uložte:

vyberte vdisk súbor = "C: \ test_vhd.vhd"

priložiť vdisk

Čo vložiť do zošita

3) Premenujte tento textový poznámkový blok na súbor s príponou „CMD“ (samotný názov môže byť akýkoľvek, v mojom prípade „open_vhd.dhd“). Ak nevidíte prípony súborov (CMD, TXT atď.) - pozrite sa na to ...

Premenovanie

4) Potom otvorte plánovač úloh: stlačte Win + R (otvorte okno „Spustiť“) a použite príkaz  Taskschd.msc .

Taskschd.msc - plánovač úloh

5) Potom vytvorte jednoduchú úlohu, prejdite do sekcie „Spúšťače“ a kliknite na tlačidlo „Vytvoriť“ .

Vytvorte jednoduchú úlohu, spúšťaciu / klikateľnú úlohu

Zadajte, že úloha by sa mala spustiť zakaždým, keď sa prihlásite pre ľubovoľného používateľa, a kliknite na tlačidlo OK.

Pri prihlasovani

6) Na karte „Všeobecné“ zadajte názov úlohy (môže byť akýkoľvek) a začiarknite políčko, ktorá vyžaduje úlohu s najvyššími právami (pozri príklad nižšie).

S najvyššími právami

7) A posledná vec: na karte „Akcie“ vytvorte novú úlohu.

Vytvorte akciu

Potom označte, že potrebujete úlohu vo forme spustenia nového programu, a do riadka „Skript“ zadajte nasledovné:

C: \ Windows \ System32 \ diskpart.exe / s "C: \ Users \ alex \ Desktop \ open_vhd.cmd"

K súboru samozrejme budete mať vlastnú cestu s príponou „CMD“ (ktorú sme vytvorili o niečo skôr). Napríklad namiesto „C: \ Users \ alex \ Desktop \ open_vhd.cmd" to môže byť niečo ako „C: \ open_vhd.cmd" (alebo „C: \ Users \ LENA \ Desktop \ open_vhd.cmd").

Spustenie programu

8) To je vlastne všetko. Po reštartovaní počítača sa disk automaticky pripojí. Stojí za zmienku, že ak je disk chránený heslom, potom pred prácou so súbormi budete musieť zadať prístupový kód ...

Po reštartovaní počítača sa disk F: \ zobrazil v priečinku „Tento počítač“ (naša verzia disku bola šifrovaná, preto pre prístup k súborom musíte zadať heslo!)

*

Doplnky sú vítané ...

Šťastnú prácu!

?