Kľúč na klávesnici notebooku, počítač nefunguje [Riešenia]

Dobré časy dňa!

Ak nie sú problémy s bežnou klávesnicou pre PC - pokazila sa mi, kúpila som si novú, ale s notebookmi to nie je také jednoduché:

 • po prvé, v niektorých prípadoch je dosť ťažké ho nájsť;
 • po druhé, nie je ľahké ho zmeniť sami (niekedy musíte rozobrať celé zariadenie);
 • po tretie, nefunkčnosť niektorých klávesov nie je vždy spojená s poruchou (ale na tomto sa veľa používateľov popáli ...)!
 • po štvrté, klávesnica notebooku často „hryzie“ za cenu (stojí oveľa viac).

V skutočnosti v tomto článku chcem uviesť niekoľko nie úplne zrejmých dôvodov, kvôli ktorým môžu klávesy prestať fungovať. Okrem toho sa nie vždy vyplatí okamžite sa uchádzať o novú klávesnicu - dohodnite sa, že ak vám nefungujú 1–2 klávesy (ktoré sa tak často nepoužívajú), potom je celkom možné zaobísť sa bez nich?

Všeobecne v tomto článku uvediem rôzne možnosti z dôvodov, riešení a toho, čo môžete vo všeobecnosti urobiť, ak sa stretnete s týmto problémom.

Takže ...

*

Čo robiť, ak niektoré klávesy nefungujú

Testovanie všetkých kľúčov v inom operačnom systéme

Na začiatok by som chcel odporučiť dôkladné otestovanie všetkých tlačidiel klávesnice pomocou jedného šikovného nástroja - nástroja na testovanie klávesnice. Jednoducho, môže sa stať, že viete iba o jednom kľúči a ďalšie 2-3 pre vás nefungujú (a problém môže mať programový charakter)!

Obslužný program je mimoriadne jednoduchý (nevyžaduje inštaláciu): po jeho spustení sa vám zobrazí okno s klávesnicou (?). Keď stlačíte ľubovoľnú klávesu, bude vyplnená žltou farbou.

Vašou úlohou je otočiť všetky klávesy!

Keyboard Test Utility - hlavné okno utility

Samozrejme, aby sme napísali bodku „AND“, musíme vytvoriť pohotovostnú jednotku LiveCD-flash (a tiež na ňu zapísať nástroj na testovanie klávesnice).

Ďalej nabootujte z tejto jednotky flash a spustite test klávesnice (vďaka tomuto jednoduchému testu - uistíme sa, že nefunkčnosť klávesnice nesúvisí s chybami v súčasnej verzii systému Windows ...).

? Pomoc!

Windows Live Recovery na zotavenie po katastrofe - môj výber najlepších produktov

Nástroj na testovanie klávesnice spustený z LiveCD

*

Sú kľúče deaktivované v systéme BIOS (relevantné pre FN, F1 ÷ F12)

Pokiaľ vám funkčné klávesy (F1 ÷ F12) nepracujú, alebo špeciálne. Kľúč FN - je možné, že problém nespočíva v samotných klávesoch, ale v nastaveniach systému BIOS (UEFI).

Mimochodom, beriem na vedomie, že v predvolenom nastavení sú na mnohých notebookoch funkčné klávesy deaktivované (namiesto nich sa vykonávajú vynikajúce funkcie: zvýšenie hlasitosti, zapnutie / vypnutie Wi-Fi, ovládanie jasu obrazovky atď.) .

Spravidla musíte vstúpiť do systému BIOS a zmeniť prevádzkový režim funkčného modulu. klávesov (názov parametra je niečo ako „Hotkey Mode“, ako na obrázku nižšie).

? Pomoc!

Ako vstúpiť do systému BIOS / UEFI - môj sprievodca pre začiatočníkov

Režim klávesových skratiek - zmenený režim klávesov F1-F12

Okrem toho venujte pozornosť tomu, či máte od výrobcu notebooku nainštalované ovládače a špecializovaný softvér. Pre automatické aktualizácie ovládačov som dlho odporúčal ? tento zoznam pomocných programov.

*

? Pomoc!

Prečo Fn a funkčné klávesy F1 ÷ F12 nemusia na notebooku fungovať (riešenie problému) 

Mimochodom, ak máte bežnú počítačovú klávesnicu, venujte pozornosť napríklad špeciálnym klávesám  F Lock  alebo  F Mode . Nie sú veľmi časté, ale napriek tomu ...

Pomocou nich môžete deaktivovať funkčné tlačidlá (vedľa nich je zvyčajne indikátor LED, príklad nižšie).

Kláves F Lock (najčastejšie sa nachádza na drahých klávesniciach)

*

Odpadky pod kľúčmi (prach, drobky, vlasy)

Najbežnejšou príčinou zlej odozvy na väčšine klávesov sú nečistoty a prach, ktoré sa časom hromadia pod nimi.

Charakteristická vlastnosť v tomto prípade: pri slabom stlačení kláves nefunguje, avšak pri stlačení s určitou námahou kláves funguje. Aj keď samozrejme veľa záleží na samotnom dizajne klávesnice (niektoré sú špeciálne chránené a vo všeobecnosti s nimi až taký problém nemá).

V každom prípade, občas odporúčam vyčistiť klávesnicu od trosiek (určite to nebude zbytočné).

Ako môžete vyčistiť klávesnicu:

 1. Metóda číslo 1: použite plechovky so stlačeným vzduchom, ktoré sa predávajú vo väčšine obchodov s počítačmi (alebo bežný vysávač po zapnutí spätného režimu). Pomocou tejto jednoduchej metódy „fúkania“ sa môžete zbaviť väčšiny prachu a omrviniek z klávesov.

  Stlačený vzduch môže

 2. Metóda číslo 2: teraz sa v mnohých obchodoch (napríklad v čínskych) predávajú špeciály. vysávače na čistenie klávesnice. Je to tiež veľmi dobrý a pohodlný nástroj (príklad takého zariadenia nájdete na fotografii nižšie ?).

  USB vysávač na klávesnicu

 3. Metóda číslo 3: tiež v mnohých obchodoch sa teraz „šíria“ suchý zips. Princíp práce s ním je celkom jednoduchý: najskôr ho položíte na klávesnicu, mierne zatlačíte - roztiahne a vyplní všetky prázdne miesta medzi klávesmi, všetok prach a nečistoty sa na ňu nalepia. Potom ho zaháknite spolu s úlomkami.

  Suchý zips na čistenie klávesnice

 4. Metóda číslo 4: ak máte bežnú klávesnicu (nie notebook), môžete ju jednoducho otočiť a ľahko na ňu poklepať, zatriasť ňou. Aj táto metóda z nej pomáha „knokautovať“ veľa nepotrebných vecí ...
 5. Metóda číslo 5: ak ste trochu oboznámení s technikou, môžete ju skúsiť rozobrať a vyfúknuť zvnútra, všetko ručne utrieť a vyčistiť (upozorňujem, že operácia si vyžaduje určité skúsenosti; robte to na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko) .

*

Opotrebenie a prekyslenie stôp (obzvlášť dôležité pri zahltení klávesnice)

Pre referenciu!

Klávesnice sa dajú bežne rozdeliť do 2 táborov:

 • membrána: ktoré používajú tenké filmy so stopami);
 • mechanické: kde každé jednotlivé tlačidlo je „tlačidlo“.

Najbežnejšie klávesnice sú membránového typu (asi 90% - 95% na trhu). Sú lacnejšie a ľahšie (čo platí najmä pre notebooky).

Takže , bez ohľadu na klávesnici je, že je určený pre určitý počet kliknutí (spravidla niekoľko desiatok tisíc - to je niekoľko rokov, a to aj pri aktívnom používaní).

Vodivé stopy časom okyslia, tenké kontakty uzatvárajúce stopy sa opotrebujú a svoju prácu robí aj prach.

Mimochodom!

Proces „okyslenia“ vodivých ciest sa stokrát zrýchli, ak na klávesnicu vylejete trochu tekutiny. Čo mimochodom nie je také zriedkavé, odborníci v zahraničí sa domnievali, že na ňu padne každý 100. kruh nad klávesnicou ...

Membránová klávesnica (ako príklad, aby bolo jasné, o čo ide).

V prípade problémov so starou klávesnicou (alebo s nejakou tekutinou) môžem odporučiť nasledujúci recept (nezaručuje zotavenie a urobte na ňom všetko na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko. Oživte však na chvíľu niekoľko klávesníc) , pomohol mi) :

 1. najskôr vyberte (odpojte) klávesnicu z notebooku (z PC);
 2. ak bola klávesnica pokrytá nejakým druhom tekutiny (limonáda, čaj atď.): dobre ju opláchnite teplou vodou a saponátom (napríklad Fairy) a nechajte ju vysušiť. Znova pripojte a skontrolujte, či funguje dobre;
 3. ak táto možnosť nepomohla, budete musieť klávesnicu úplne rozobrať a film otrieť stopami a elastickou membránou etylalkoholom.
 4. dávajte pozor na stav koľají: ak je niekde podozrenie, že sú „opotrebované“ alebo poškodené, musia byť ošetrené vodivým lepidlom (nebolo by nadbytočné „zazvoniť“ na koľajisku, aby sa zistilo, či vedie „ signál "/ prúd); alebo len prijať a kúpiť nový ...

  Príklad opravy stôp klávesnice

 5. Aj keď je táto metóda „kolektívna farma“, niekedy pomáha pri obnove klávesnice. Mimochodom, je vhodný iba pre membránové klávesnice.

*

Ako sa zaobísť bez niektorých tlačidiel

Nie je vždy možné vymeniť klávesnicu: niekedy nie sú peniaze, často si veľa ľudí zvykne na svoju klávesnicu, že ju jednoducho nechcú meniť. Pokiaľ ide o notebooky, môže sa stať, že nenájdete tú pravú klávesnicu pre váš model ...

Ale v mnohých prípadoch sa zaobídete bez nepracujúcich klávesov (najmä ak sú iba 1 ÷ 2). Najpopulárnejšie spôsoby tohto „riešenia“ sú uvedené nižšie ...

*

Jeden kľúč môžete priradiť druhému

Najbežnejšou možnosťou je použitie špeciálnych nástrojov, ktoré môžu nahradiť stlačenie jednej klávesy stlačením druhej. Znie to trochu „zvláštne“, ale princíp je:

 • napríklad kláves „Z“ nefunguje pre vás;
 • spolu s ním nastavíte kláves „Ctrl“;
 • teraz keď stlačíte „Ctrl“ - spustí sa „Z“ (všimnite si, že si môžete navzájom priradiť takmer všetky tlačidlá).

? Pokyny na pomoc!

Ako opätovne priradiť jeden kláves k druhému (pre tých, ktorí nemajú stlačené tlačidlo na klávesnici)  

MapKeyboard: iba tri kroky na výmenu kľúča (klikateľné!)

Osobne na mňa urobí dojem obslužný program MapKeyboard - jednoduchý, bezplatný, spoľahlivý. Princíp práce s ním je veľmi jednoduchý: najskôr zadajte, ktoré tlačidlo chcete namiesto zakázaného použiť; potom označte, že nepracuje a uložte nastavenia. Po reštartovaní PC / notebooku - „úloha“ je hotová, kľúč bude vymenený (obrazovka je hneď nad).

*

Môžete pripojiť ďalšiu klávesnicu

Rovnako ako v prípade počítača môžete bežnú klávesnicu pripojiť k ľubovoľnému notebooku (najčastejšie sa používa klasická klávesnica USB). Spravidla nie sú žiadne problémy s nastavením: klávesnica je k dispozícii pre prevádzku ihneď po pripojení.

? Pomoc!

Ako pripojiť bezdrôtovú klávesnicu k počítaču a telefónu (vrátane verzie Bluetooth)

Ako príklad (klávesnica USB pripojená k notebooku)

*

Môžete použiť virtuálnu klávesnicu

Nie každý vie, že Windows majú virtuálnu (softvérovú) klávesnicu, na ktorú môžete kliknúť kurzorom myši. Niečo podobné tomu, ktoré sa zobrazí na zariadeniach s Androidom, keď vstúpite do textového bloku.

Ak chcete vyvolať túto virtuálnu klávesnicu, ? otvorte Ovládací panel systému Windows a prejdite do nasledujúcej časti: Ovládací panel \ Prístupnosť \ Centrum uľahčenia prístupu  . Bude existovať odkaz na jeho spustenie (pozri obrazovku nižšie).

Povoliť klávesnicu na obrazovke

Klávesnica vyzerá celkom dobre, tlačidlá sú veľké a pohodlné. Dá sa celkom použiť pri vypĺňaní malých textových polí, keď to hlavná klávesnica neumožňuje.

Screenshot z činnosti klávesnice na obrazovke

? Dodatok!

Mimochodom, v niektorých prípadoch (napríklad keď nefunguje určitá klávesa, napríklad vytvorte snímky obrazovky, povedzme Print Screen) - vo väčšine moderných aplikácií môžete ľahko zmeniť predvolené klávesové skratky na tie, ktoré potrebujete (tj. Tam bola obrazovka Print vytvoriť obrazovku - stala sa kombináciou Ctrl + Shift).

 *

Ak je problém s vypínačom

Nie je to tak dávno, mimochodom, dostal som zaujímavú otázku o nefunkčnosti vypínača na notebooku. Vo všeobecnosti to priamo nesúvisí s klávesnicou, ale napriek tomu ... Rozhodol som sa to naznačiť aj v tomto článku ? ...

? Pokyn

Ako zapnúť notebook bez vypínača a je to v zásade možné ...

*

Dodatky a komentáre k tejto téme sú vítané ...

Šťastnú prácu.

?

Prvýkrát zverejnené: 28.06.2018

Oprava: 24.05.2020