Môj pevný disk sa v počítači nezobrazuje

Otázka používateľa

Ahoj.

Nie je to tak dávno, čo som si kúpil nový počítač (objednal som si ho naraz s 2 pevnými diskami). Aby som nemusel platiť za inštaláciu Windows, rozhodol som sa to urobiť sám, zdá sa, že všetko funguje. Ale idem do "Tento počítač" - a vidím iba jednu jednotku ("C: \"), na ktorej je nainštalovaný samotný systém, a druhá nie. Nefunguje to, alebo mi niečo chýba?

Mimochodom, pri inštalácii systému som videl dva disky, ktoré sa dali zvoliť pod Windows. Je to nejako zvláštne ...

Michael (poznámka: kontakty vymazané)

Dobrý deň!

Ak ste pri inštalácii mohli zvoliť oba disky pre Windows, potom je disk pravdepodobne v Prieskumníkovi neviditeľný kvôli skutočnosti, že nie je naformátovaný (to je často prípad nových počítačov / diskov). Spravidla stačí otvoriť špeciál. v systéme Windows „Správa diskov“ (alebo analógov tretích strán) a naformátujte ho.

Ďalej v článku vám ukážem, ako to urobiť krok za krokom, ako aj uvediem niekoľko dôvodov. Takže ...

*

Dôvody „neviditeľnosti“ disku

Jednotka nie je naformátovaná

Najbežnejší dôvod: Prieskumník jednoducho nezobrazí neformátovanú jednotku, ktorú nedokáže rozpoznať (a na ktorú v zásade zatiaľ nemôžete nič napísať) . Ak chcete zobraziť všetky „viditeľné“ a „neviditeľné“ disky Explorer pripojené k počítaču, musíte spustiť obslužný program „Správa diskov“ .

Otvorenie:

  1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R ;
  2. zadajte príkaz  diskmgmt.msc do riadku "Otvoriť" ;
  3. kliknite na OK (snímka obrazovky nižšie).

Screenshot: ako otvoriť správu disku

Ďalej uvidíte zoznam diskov: nové disky sú zvyčajne označené čiernou farbou (ako nepridelená oblasť nájdete na snímke obrazovky nižšie). Ak ich chcete uviesť do „pracovného“ režimu: kliknite pravým tlačidlom myši na nepridelené miesto a z ponuky vyberte možnosť „Vytvoriť jednoduchý zväzok“ .

Ďalej sa spustí podrobný sprievodca, v ktorom môžete určiť písmeno jednotky, jej veľkosť atď. Vo všeobecnosti môžete predvolene nechať všetko a súhlasiť s vytvorením zväzku.

Vytvorte 1 ďalší zväzok na nepridelenom priestore

Poznámka!

Ak sa vaša jednotka v časti „Správa diskov“ nezobrazuje, odporúčam prejsť do systému BIOS a zistiť, či ju počítač vôbec zistí. Viac o tom v článku nižšie.

Mimochodom, vytvorený zväzok musí byť naformátovaný (pri formátovaní sa najčastejšie volí systém súborov NTFS. Rozdiel v súborových systémoch vidíte tu).

Dôležité! Formátovaním vymažete všetky údaje na jednotke.

Správa diskov - formátovanie jednotky

Upozorňujeme, že po naformátovaní sa disk stane viditeľným v priečinku „Tento počítač“ („Tento počítač“).

Po formátovaní - disk sa stane viditeľným v mojom počítači

DODATOK!

Okrem štandardnej pomôcky „Správa diskov“ v systéme Windows môžete na prácu s pevnými diskami používať špeciálne programy. Napríklad AOMEI Partition Assistant, Acronis Disk Director, MiniTool Partition Wizard atď. Môžu tiež „zobraziť“ všetky disky pripojené k počítaču a naformátovať ich.

Odkaz na podobný softvér (s výhodami / nevýhodami každého programu):  Programy na formátovanie pevných diskov

Konflikt písmen jednotky

V predvolenom nastavení systém Windows automaticky priraďuje určité písmeno jednotky všetkým pripojeným jednotkám, napríklad „Jednotke D: \“ alebo „Jednotke E: \“ atď. Ale niekedy sa stane, že dôjde k „prekrytiu“ a písmená sa zhodujú (napríklad písmeno pevného disku sa môže zhodovať s nejakou virtuálnou jednotkou) . Z tohto dôvodu je možné, že sa váš disk nebude zobrazovať (aj keď je naformátovaný).

Ak to chcete opraviť, jednoducho manuálne zmeňte priradené písmeno jednotky. Ak to chcete urobiť, otvorte „Správa diskov“ (o niečo vyššie v článku popisuje, ako to urobiť) a kliknite pravým tlačidlom myši na názov disku, napríklad „Local D“ (pozri príklad nižšie) - vyberte „Zmeniť písmeno jednotky alebo cesta ... " .

Zmeniť písmeno jednotky

Ďalej zmeňte jedno písmeno na druhé (musíte zvoliť písmeno, ktoré ste ešte nepoužívali).

Označujeme vynikajúci list

Po vykonaní zmien reštartujte počítač.

Je pevný disk viditeľný v systéme BIOS / UEFI

Stáva sa tiež, že disk nie je nikde viditeľný: ani v programe Prieskumník, ani v priečinku Tento počítač, ani v časti Správa diskov, ani v žiadnych špeciálnych položkách. programy na formátovanie diskov.

V takom prípade sa musíte najskôr ubezpečiť, že je jednotka viditeľná v systéme BIOS | UEFI. Jednoducho, ak sa nezobrazí v systéme BIOS, neuvidíte ho v žiadnom programe systému Windows ...

Pomôcť!

Ak neviete, ako vstúpiť do systému BIOS / UEFI, potom je tu malý návod na túto tému: //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Okrem toho sa zvyčajne pri kúpe notebooku / počítača dodáva s nimi. dokumentácia (tiež určuje, ako vstúpiť do systému BIOS a ako ho nakonfigurovať).

Vo väčšine prípadov sú v moderných verziách systému BIOS okamžite viditeľné informácie o jednotkách (nemusíte ani otvárať žiadne oddiely). Skontrolujte, či sa zobrazuje model disku, jeho veľkosť, sériové číslo.

Je disk viditeľný v systéme UEFI (jeho model, veľkosť atď.). Na obrazovke šípka zobrazuje pevný disk (Storage) - bol určený jeho model, t.j. disk je „zistený“ (klikateľný)

Čo treba skontrolovať ako prvé

Ak systém BIOS nedefinuje model disku (alebo nie je vôbec viditeľné, že je disk pripojený), potom nemá zmysel ísť do systému Windows a pokúšať sa ho nakonfigurovať. Najčastejšie spočíva problém v hardvéri.

Odchádzajúce kontakty

Najskôr vypnite počítač a skontrolujte všetky káble a piny jednotky. Najbežnejší dôvod „neviditeľnosti“: zlý kontakt medzi kontaktnými dráhami disku a kábla.

Mimochodom, ak sa váš disk už používa - pozrite sa bližšie na tieto „stopy“, či sú pokryté prachom alebo či nie sú okyslené. Je vhodné ich opatrne očistiť pomocou gumy (mazanie, viď obrazovka nižšie).

Čistenie kontaktov gumou

Ak máte počítač (a nie notebook, kde nie je žiadna „voľba“), skúste pripojiť disk k iným káblom (nie je nezvyčajné, že jeden z káblov „hrá“ a neposkytuje spoľahlivé pripojenie).

Nedostatok jedla

Veľmi častým problémom pri pripájaní druhého / tretieho disku k systému je tiež nedostatok energie. Tým viac trpia typické kancelárske systémové jednotky, do ktorých kvôli ekonomike inštalujú lacné zdroje napájania s nízkym výkonom. Výsledkom je, že keď je k systému pripojený ďalší disk, nemusí mať jednoducho dostatok energie.

Ako to rozpoznať / definovať?

  1. monitorovať činnosť disku (charakteristická vlastnosť tohto): ak je nedostatok energie, disk je možné normálne zistiť, ale akonáhle sú na neho zapísané údaje, vyskytne sa chyba a „zmizne“, stane sa neviditeľným ( po chvíli sa môže opäť „objaviť“).
  2. môžete skúsiť spustiť utilitu HWMonitor a pozrieť sa na rázové napätie pri zaťažení: ak dôjde k „poklesom“ 5% - 7% (alebo viac), napájací zdroj zjavne nezvláda;
  3. najjednoduchší spôsob je použiť špeciálne zariadenie na pripojenie disku k USB portu (jednoducho sa im hovorí BOX pre HDD) . Okrem toho môže mať BOX rôzne konfigurácie (s alebo bez napájacieho zdroja): potrebujete taký, ktorý má svoj vlastný napájací zdroj! Ak disk s napájacím zdrojom pracuje normálne, ale bez neho neustále "mizne" - problém s napájacím zdrojom je zrejmý.

Skúste jednotku pripojiť k USB / inému počítaču

Najjednoduchší spôsob kontroly výkonu disku (ako sa odporúča vyššie) je použiť špeciálne. RÁMČEK. S ním možno disk pripojiť k bežnému USB a zistiť, ako funguje.

Venujte pozornosť dizajnu BOX: nie je na tom nič zložité. Spravidla stačí vložiť disk do škatule s priehradkou, zavrieť, pripojiť disk k USB a napájací adaptér so slučkami a zapnúť.

Kde také niečo kúpiť? V ktoromkoľvek obchode s počítačmi. Ak si dáte čas, môžete si objednať „haliere“ v čínskych internetových obchodoch: //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

BOX na pripojenie disku k notebooku / PC

Na opätovnú kontrolu disku môžete tiež použiť iný počítač / notebook.

Pomôcť!

Ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču - //ocomp.info/kak-podklyuchit-zhestkiy-disk-ot-noutbuka-k-kompyuteru.html

Zlyhanie hardvéru disku

Ak žiadny trik neumožňuje „vidieť“ disk, je možné, že jednoducho chátral. Mimochodom, existuje taká štatistika, že 0,1% -0,3% diskov je poškodených a pri „dlhej“ preprave sa stanú nepoužiteľnými (najmä u nás, kde sa pri vykladaní často hádžu a vrhajú boxy s pohonmi) ... Pridajte k tomu možnú továrenskú chybu ... Preto môže zlyhať aj relatívne nový disk, a to nie je také prekvapivé ...

Ak je na disku záruka, jednoducho ju vymeňte. Mimochodom, ak pracujete s externým pevným diskom, neponáhľajte sa ho vyhodiť. Faktom je, že niektoré z nich sa dajú pokúsiť obnoviť: navyše je často možné tak urobiť doma. Nižšie je uvedený odkaz na článok.

Oprava externého pevného disku doma // pokus o obnovenie funkčnosti - //ocomp.info/remont-vneshnego-zhestkogo-diska.html

*

Pre doplnky k tejto téme - samostatný merci ...

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!