Ako vytvoriť sieť tlačiarní. Ako pripojiť sieťovú tlačiareň, nastavenie systému Windows

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Nehovorte mi o jednom probléme ... Mám doma 3 počítače: jeden počítač a 2 notebooky. Všetky z nich sú pripojené k smerovaču Wi-Fi. K počítaču je pripojená tlačiareň.

Ako môžem nastaviť počítače, notebooky a sieť tak, aby som mohol odosielať dokumenty z prenosných počítačov do tlačiarne? Skúsil som to nastaviť - stále nič ... Teraz súbory zapisujem na USB flash disk a potom ich tlačím z PC, je to nepohodlné ...

Dobrý deň!

V skutočnosti doma aj v malých kanceláriách zvyčajne stačí jedna tlačiareň pre oči (samozrejme, ak na ňu môžete tlačiť z ktoréhokoľvek z počítačov v lokálnej sieti).

Všeobecne nie je nastavenie samotného systému Windows na verejné sprístupnenie tlačiarne pre miestnu sieť nijako zvlášť náročné a zvládne ho každý „priemerný“ používateľ. V tomto článku ukážem na príklade, ako sa to deje ...

*

Otvára sa prístup k tlačiarni pre lokálnu sieť

Pred popisom nastavení považujem za dôležité uviesť niekoľko bodov:

 1. musíte mať zapnutý počítač, tlačiareň a notebooky (a ďalšie zariadenia), ktoré budú nakonfigurované;
 2. na počítači, ku ktorému je tlačiareň priamo pripojená (napríklad k portu USB), musia byť nainštalované ovládače (t. j. tlač by mala fungovať normálne na samotnom počítači). Vyhľadanie a inštalácia ovládača tlačiarne - tu je článok na túto tému;
 3. Musí byť nakonfigurovaná lokálna sieť: počítače majú rovnaké pracovné skupiny (vidíte to, ak prejdete do vlastností môjho počítača ) a rôzne názvy počítačov (všeobecne, ak vaša lokálna sieť funguje, je to tak ...) ...

*

? Pomoc! 

Nastavenie miestnej siete - pokyny pre začiatočníkov

*

Poznámka: Všetky nastavenia uvedené nižšie sú relevantné pre Windows 7, 8, 10.

Teraz začnime nastavovať

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je nastaviť počítač, ku ktorému je tlačiareň priamo pripojená (tj. „Zdieľať“ tlačiareň: poskytnúť prístup a povolenie na použitie iného počítača v lokálnej sieti).

1) Najskôr prejdite na ovládací panel systému Windows na nasledujúcej adrese:

Ovládací panel / Sieť a internet / Centrum sietí a zdieľania

Ďalej kliknite na odkaz vľavo -  „Zmeniť rozšírené možnosti zdieľania“ . ?

Zmeňte možnosti zdieľania

2) Ďalej budeme mať tri karty: súkromná , hosťovská alebo verejná a všetky siete . Teraz je potrebné ich otvoriť jeden po druhom a zaškrtnúť na správnych miestach. Viac o tomto nižšie.

Poznámka: V niektorých prípadoch nebudú 3 karty, ale 2. Potom otvorte karty, ktoré máte, a urobte to podľa snímok obrazovky uvedených nižšie.

Súkromné, hosťovské, všetky siete

3) Otvorte kartu „Súkromné“ a posúvače nastavte do nasledujúcich pozícií (podľa snímky obrazovky nižšie):

 • povoliť zisťovanie siete (povoliť automatickú konfiguráciu na sieťových zariadeniach);
 • povoliť zdieľanie súborov a tlačiarní;
 • Povoliť systému Windows spravovať pripojenia domácej skupiny.

Súkromné

4) Potom otvorte ďalšiu kartu -  „Hosť alebo verejnosť“ a nastavte:

 • povoliť zisťovanie siete;
 • povoliť zdieľanie súborov a tlačiarní.

Hosť

5) Posledná karta „Všetky siete“ , tu sme nastavili:

 • zakázať zdieľanie;
 • používať 128-bitové šifrovanie na ochranu zdieľaných pripojení;
 • zakázať zdieľanie chránené heslom -.

Nezabudnite kliknúť na uloženie všetkých zmien!

Všetky siete

Dôležité!

Podobné nastavenie na týchto troch kartách (súkromné, hosťovské, všetky siete) - je potrebné vykonať na všetkých počítačoch v lokálnej sieti (nielen na jednom, ku ktorému je pripojená tlačiareň)! V opačnom prípade sa nebudete môcť neskôr pripojiť k miestnej tlačiarni.

Povolenie prístupu k tlačiarni

Najskôr musíte otvoriť ovládací panel na adrese:

Ovládací panel / hardvér a zvuk / zariadenia a tlačiarne .

Ak máte nainštalované ovládače a všetko je v poriadku s tlačiarňou - tu by ste to mali vidieť na karte „Tlačiarne“ .

Pravým tlačidlom myši kliknite na tlačiareň (tú, ktorú chcete nastaviť ako sieťovú / verejnú) a prejdite na jej vlastnosti . Vo vlastnostiach otvorte kartu Prístup a vložte niekoľko začiarkavacích políčok:

 1. Zdieľanie tejto tlačiarne;
 2. vykreslenie tlačových úloh na klientskych počítačoch.

Uložte nastavenia.

Zdieľajte tlačiareň (klikacie!)

Ak chcete skontrolovať, či sa vaša tlačiareň stala lokálnou - otvorte bežný prieskumník (môžete otvoriť ľubovoľný priečinok). Na ľavej strane ponuky by sa mal zobraziť názov vášho počítača .

V mojom prípade - názov počítača „Desktop-UGHM5R“ - klikneme na neho a v okne, ktoré sa otvorí, vidíme, že je naša „zdieľaná“ tlačiareň . ?

Teraz môžete začať konfigurovať ďalšie počítače, ktoré im umožnia tlačiť na tlačiarni.

Poznámka: Upozorňujeme, že vedľa názvu vášho počítača sa zobrazia názvy počítačov, ktoré sú v rovnakej lokálnej sieti s vami.

Skontrolujte: je tlačiareň viditeľná v sieti

*

Ako pripojiť sieťovú tlačiareň a spustiť tlač

Dôležité! Pred pripojením tlačiarne musíte nakonfigurovať tri sieťové karty: súkromná, hosťovaná, všetky siete (o tom som písal vyššie). Ak nedáte povolenie na použitie zdieľaných priečinkov, tlačiarní atď. - tlačiareň neuvidíte a nepripojíte ju!

*

1) Zapnite počítač, z ktorého chceme tlačiť (poznámka: počítač je pripojený k lokálnej sieti, v ktorej je počítač, s pripojenou tlačiarňou).

Otvorte prieskumník (Win + E) a kliknite na kartu „Sieť“ (vľavo v ponuke). Ďalej by ste mali vidieť zoznam počítačov, ktoré sú v rovnakej lokálnej sieti s vami: otvorte ten, ktorý má verejne prístupnú tlačiareň (ktorý sme v predchádzajúcom kroku vytvorili ako sieťový).

Prejdeme k PC, kde je otvorená tlačiareň

2) Ďalej by sa mala objaviť ikona a názov tlačiarne - kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a zvoľte „Pripojiť“ .

Pripojte tlačiareň

3) Na inštaláciu a konfiguráciu ovládača bude potrebných 1 - 2 minúty. V súčasnosti je lepšie nedotýkať sa počítača ani nezatvárať toto okno (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Proces hľadania ovládača

4) Ďalej, ak všetko prebehlo dobre, tlačiareň sa zobrazí na karte „Tlačiarne“ a môžete ju používať.

Skúste otvoriť nejaký dokument vo formáte Word, stlačte kombináciu klávesov Ctrl + P a odošlite dokument na tlač (nezabudnite zvoliť tlačiareň, predvolene obvykle nejde o tlačiareň, ktorú ste pridali).

Tlačiareň pripojená / úloha dokončená

*

V skutočnosti je to celé nastavenie systému Windows na vytvorenie verejnej miestnej tlačiarne. Ako vidíte, v tomto ohľade je v systéme Windows (7, 8, 10) všetko jednoducho usporiadané - môžete na to prísť sami.

Ešte pohodlnejšou a všestrannejšou možnosťou by bolo pripojenie tlačiarne priamo k smerovaču Wi-Fi. Preto nebude potrebné udržiavať počítač, ku ktorému je pripojená tlačiareň.

V zásade tam tiež nie je nič zložité - zvyčajne ide špeciálny smerovač. Softvér, ktorý vykonáva podobné nastavenie v automatickom režime.

*

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 09.02.2017

Oprava: 15.01.2020