Ako nainštalovať dva rôzne Windows na jeden počítač

Otázka používateľa

Ahoj.

Môžem nainštalovať niekoľko rôznych Windows na jeden počítač tak, aby fungovali oba?

Ide o to, že na spustenie laboratória musím spustiť jeden starý program. Tento program beží iba na Windows 98/2000 a možno 95 (na Windows 7, 10 - nespustí sa).

Aký je najlepší spôsob, ako to urobiť?

Dobrý deň!

Otázka súčasného fungovania OS nie je úplne jasná. Napriek tomu som sa rozhodol zahrnúť ho do celého článku, keďže samotná téma je dosť populárna.

Všeobecne možno tento problém vyriešiť najmenej dvoma spôsobmi:

 1. používať virtuálny stroj a spustiť takmer akýkoľvek operačný systém;
 2. vytvorte na svojom disku ďalší oddiel a nainštalujte do neho nový Windows. V článku zvážim obe tieto možnosti a tiež poukážem na ich vlastnosti (klady / zápory).

Takže ...

*

Ako môžete pracovať v rôznych Windows na jednom PC

Možnosť č. 1: použitie virtuálneho stroja (jeden OS bude bežať v inom OS)

Klady:

 1. môžete ľahko a rýchlo spustiť tucet (alebo viac) najrôznejších operačných systémov;
 2. dobrá kompatibilita (Windows môžete spustiť pred 20 rokmi na modernom počítači);
 3. môžete ľahko a rýchlo preniesť virtuálny stroj (so všetkými jeho údajmi) z jedného počítača do druhého;
 4. môžete spustiť niekoľko systémov súčasne (všetko závisí od množstva pamäte RAM).

Minusy:

 1. žiadna 100% virtualizácia (niektorý softvér môže odmietnuť spustenie na virtuálnom stroji);
 2. je nemožné (spravidla) pracovať priamo s pevným diskom (t. j. najskôr je potrebné preniesť súbory na disk virtuálneho stroja a potom je možné s nimi pracovať).

*

V skutočnosti , virtuálny stroj je pravidelný program, ktorý emuluje prevádzku počítača. Nainštalovaním do počítača môžete spustiť verziu systému Windows, ktorú potrebujete ako bežný program (pozri snímku obrazovky nižšie).

Windows 10 so systémom Windows XP (a už v systéme Windows XP môžete prevádzkovať mnoho starých hier a aplikácií)

Spustenie starej hry Doom 2 na novom systéme Windows 10 (pomocou virtuálneho počítača) // ako príklad

Téma vytvárania virtuálneho stroja, jeho konfigurácie atď. Je pomerne rozsiahla. Aby som sa tu neopakoval, odporúčam ti prečítať si jeden z mojich predchádzajúcich článkov ... ?

Pomoc!

Pokyny s podrobným nastavením virtuálneho stroja

*

Možnosť č. 2: Na pevný disk je možné nainštalovať iný Windows

Klady:

 1. bude to plnohodnotný OS (je možné spustiť takmer akýkoľvek softvér);
 2. môžete pracovať priamo so všetkými jednotkami pripojenými k systému;
 3. na každý operačný systém je možné nainštalovať plnohodnotný antivírus (vaše súbory na diskoch tak môžu byť kontrolované rôznymi antivírusovými programami).

Minusy:

 1. nie každý „starý“ operačný systém Windows je možné nainštalovať do počítača (bez ovládačov, bez podpory nových rozhraní atď.);
 2. staré operačné systémy Windows často počas inštalácie prepíšu bootloader (môže sa vyskytnúť problém s výberom operačného systému Windows).

*

Všeobecne je Windows 7 (8) najčastejšie spárovaný s Windows 10 na modernom počítači. S inštaláciou systému Windows XP (2000 a nižšie) sa spravidla vyskytujú problémy: nevidia HDD, neexistujú pre nich žiadne ovládače atď. (Mimochodom, výrobcovia dokonca prestávajú vydávať ovládače pre Windows 7/8 pre moderné notebooky ...).

Ďalej zvážim krok za krokom všetky kroky, ktoré sú zvyčajne potrebné na inštaláciu druhého systému na nový počítač / laptop.

*

Krok 1: Vytvorte oddiel pre systém

Nové počítače majú spravidla jeden samostatný oddiel „C: \“, na ktorom je nainštalovaný Windows 10. Nižšie je zobrazený príklad z priečinka „Tento počítač“ (zatiaľ nevenujte pozornosť obsadenému miestu na disku).

Jednotka C.

Počiatočná úloha: vytvorte ďalší diskový oddiel s veľkosťou 40 - 50 GB (minimálne), čo je dosť na inštaláciu ďalšieho systému (a musíte systém nainštalovať na iný oddiel - na jednu jednotku „C: \“ nemôžu byť nainštalované 2 systémy! ).

Túto operáciu je možné vykonať veľmi rýchlo (bez straty dát). Hlavná vec je, že máte na disku voľné miesto (v množstve, ktoré chcete dať novému oddielu).

Napríklad, ak chcete vytvoriť ďalší 50 GB oddiel (oddiel „D: /“), musíte mať na disku „C: /“ najmenej 50 GB voľného miesta.

Teda, v skutočnosti sme iba „odrezali“ voľný priestor z jednej sekcie a poskytli ju inej sekcii.

Namiesto jednej časti urobíme 2

Ako na to bez straty dát:

 1. stlačte klávesy Win + R a zadajte príkaz diskmgmt.msc (tento príkaz otvorí nástroj na správu disku. Mimochodom, môžete ho otvoriť z ovládacieho panela systému Windows) ;

  diskmgmt.msc - spustiť správu disku

 2. potom musíte kliknúť pravým tlačidlom myši v časti „Správa diskov“ na oblasť, z ktorej chcete „odrezať“ voľné miesto, a v ponuke zvoliť možnosť „Zmenšiť objem“ (pozri vysvetľujúcu obrazovku nižšie ?). Niekoľko nasledujúcich krokov je vynechaných ako všetko je v nich celkom jednoduché: stačí len určiť miesto, ktoré chcete „komprimovať“ (tj. odrezať).

  Zmenšite hlasitosť!

 3. potom budete mať na disku nepridelené miesto (bude označené ako „čierne“, viď príklad nižšie). Kliknite na túto nepridelenú oblasť a z ponuky vyberte možnosť „vytvoriť jednoduchý zväzok“ (potom zadajte písmeno zväzku, systém súborov NTFS a súhlaste s operáciou).

  Vytvorte jednoduchý zväzok

 4. v skutočnosti by ste teraz mali mať ďalší diskový oddiel. Teraz ho možno vidieť v priečinku „Tento počítač“ a v programe Prieskumník ...

*

? Pomoc!

(pre tých, ktorí majú nejasné pripomienky k vyššie uvedenému)

Podrobné pokyny na rozdelenie pevného disku na oddiely

*

Krok 2: Príprava zavádzacieho média

Ďalej musíte spustiť bootovacie médium s požadovaným operačným systémom Windows. Okamžite dám jednu dôležitú radu :

 • používať obrázky ISO s jedným systémom (a jedným bitom) na vytvorenie inštalačnej jednotky flash. Napríklad zlá voľba: „Windows 7 5 v 1 x32 + x64“ (výhodnejšia možnosť: „Windows 7 x64 Pro“) .

? Pomoc!

Ako sťahovať obraz ISO z OS Windows 10 [oficiálne a legálne]

*

Aby som sa tu neopakoval, hneď nižšie uvediem niekoľko odkazov na pokyny na vytvorenie bootovacej jednotky USB flash.

Upozorňujeme, že v prípade nového počítača budete s najväčšou pravdepodobnosťou musieť používať možnosť „UEFI GPT“ (alebo, ak to umožňuje nastavenie systému BIOS, deaktivovať „Secure Boot“ a povoliť režim kompatibility so staršími verziami).

Od toho závisia nastavenia pri vytváraní inštalačnej jednotky flash (mimochodom, pred vytvorením zavádzacieho média nebude nadbytočné ísť do systému BIOS a zistiť, či je možné deaktivovať zabezpečené spustenie a povoliť staršie verzie (pozri časť nižšie)).

? Pomoc!

1) Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku flash UEFI GPT v systéme Windows 10 alebo prečo sa vyskytujú chyby pri inštalácii systému na nový prenosný počítač (PC) 

2) Vytvorenie bootovacej jednotky USB flash pre inštaláciu systému Windows XP, 7, 8, 10 (UEFI a Legacy)

*

Krok 3: Nastavenie systému BIOS (vypnite funkciu Secure Boot pre systém Windows 7 a novší)

Na nových počítačoch (notebookoch) má systém BIOS (alebo jeho novšia verzia UEFI) novú funkciu ochrany - Secure Boot (mimochodom, je predvolene povolená).

Všetko by bolo v poriadku, ale tento režim bootovania podporujú iba nové operačné systémy Windows 8/10 (a mimochodom, USB flash disk pre tento režim musí byť napísaný trochu inak, dal som pár odkazov na pokyny len vyššie).

Ak ste napálili jednotku USB flash obvyklým spôsobom alebo sa chystáte nainštalovať systém Windows 7 (a novší), musíte vstúpiť do systému BIOS a:

 • zakázať režim zabezpečeného spustenia ;
 • povoliť podporu pre bootovanie „starého“ OS: možnosť Legacy alebo CSM (pozrite v sekciách Boot, Security).

? Pomoc!

Ako vstúpiť do systému BIOS / UEFI - inštrukcia

*

Nižšie je fotografia nastavení systému BIOS v časti BOOT (klasický prenosný počítač Dell). Venujte pozornosť riadkom „Boot List Option“ a „Secure Boot“ . Všeobecne sa všetko uvedie do tohto prevádzkového režimu, ako je uvedené vyššie ...

Sekcia BOOT - zakáže Secure Boot

Ak máte modernejšie zariadenie s UEFI, potom je tu všetko zhruba rovnaké. V časti BOOT musíte povoliť podporu pre „starý“ OS - prepínač „Podpora Csm“ prepnúť do režimu „Povoliť“ (pozri fotografiu nižšie).

BOOT (notebook ASUS)

Potom v sekcii BEZPEČNOSŤ môžete nastaviť režim „Zabezpečené spustenie systému“ na „Zakázané“ . Mimochodom, nezabudnite uložiť zmenené parametre (kláves F10 alebo možnosť ukončenia „Uložiť a skončiť“ ).

Secure Boot Control

*

Krok 4: Nainštalujte systém Windows

Inštalácia moderných operačných systémov (ak je systém BIOS správne nakonfigurovaný a bootovacie médium je správne zapísané) nie je zložitá ...

Po spustení inštalácie uvidíte podrobného sprievodcu: hlavnou vecou, ​​ktorú je potrebné špecifikovať, je výber oddielu pre inštaláciu systému (samozrejme musíte zvoliť oddiel, ktorý sme vytvorili v prvom kroku) ).

Ďalej uvediem niekoľko pokynov, v ktorých je inštalácia OS krok za krokom demontovaná. Myslím si, že týchto materiálov je na splnenie tejto úlohy viac než dosť.

? Pomoc!

1) Ako nainštalovať Windows 7 na nový notebook (napríklad Lenovo B70)

2) Ako nainštalovať Windows 10 na laptop Asus (napríklad model ZenBook UX310UA)

3) Inštalácia systému Windows 10 z jednotky USB flash - krok za krokom (univerzálne pokyny)

*

Krok 5: Nakonfigurujte predvolené spustenie operačného systému

Po nainštalovaní druhého OS by sa vám pri zapnutí a štarte počítača (laptopu) štandardne mala zobraziť ponuka s výberom OS.

Screenshot nižšie zobrazuje mnou implementovanú možnosť (mimochodom, máte k dispozícii 30 sekúnd času, aby ste si mohli zvoliť, ktorý OS chcete načítať).

Výber operačného systému Windows 10 pri štarte

Za účelom zmeny 30 s. na kratší čas (a predvolene zadajte, ktorý OS chcete načítať), musíte:

 • otvorte ? ovládací panel systému Windows na adrese:  Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém (alebo stlačte kombináciu tlačidiel Win + Pause );
 • potom otvorte odkaz " Ďalšie parametre systému" v ponuke vľavo;

  Ďalšie parametre systému

 • potom otvorte možnosti zavedenia a obnovy (pozri snímku obrazovky nižšie);

  Možnosti zavedenia a obnovenia

 • potom si môžete zvoliť, ktorý OS sa má štandardne zaviesť, a ako dlho sa má zobrazovať ponuka s výberom systémov (čas sa neodporúča nastavovať na menej ako 2 sekundy, inak jednoducho nemusíte mať čas zvoliť iný OS, ak zrazu to potrebujem).

  Načítava sa OS (voliteľné)

  *

PS

Mimochodom, veľa ľudí si kupuje použitý notebook pre staré programy a hry a inštaluje si naň Windows 2000 / XP. Na trhu je teraz veľa starých notebookov, ktoré je možné kúpiť za „iba haliere“ a pomôcť pri riešení laboratória, pri práci s „vrtošivým“ softvérom atď. - môžu byť neoceniteľné!

? Pomoc!

Chcem kúpiť použitý notebook: ako ho skontrolovať a čo hľadať

*

Dodatky a komentáre k tejto téme sú vítané!

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 27.06.2018 

Oprava: 27.04.2020