Ako zistiť, kde môj starý otec bojoval za druhej svetovej vojny, aké mal ocenenia?

Dobrý deň všetkým!

Nie je to tak dávno, čo som sa snažil pomôcť priateľovi nájsť príbuzných, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne (1941 - 1945). Zvláštne je, že sa nám rýchlo podarilo zistiť, že jeho starý otec, číslo jeho jednotky, kde bojoval, si pozrel aj niekoľko jeho ocenení. Známy bol spokojný a hrdý na svojho starého otca, ale začal som uvažovať ...

Myslím si, že takmer každá rodina má príbuzných, ktorí sa zúčastnili Veľkej vlasteneckej vojny, a mnohí by o nich chceli vedieť viac (preto som sa rozhodol načrtnúť tento článok). Mnoho starých ľudí navyše neradi hovorí o fronte a nie je neobvyklé, že rodina ani len nepozná všetky ocenenia svojho starého otca!

Mimochodom, veľa ľudí sa mylne domnieva (a ja donedávna), že na to, aby ste našli aspoň niečo, potrebujete vedieť veľa informácií o osobe, vedieť, ako sa dostať do archívov (a kam ísť), mať veľa voľného času atď ... Ale v skutočnosti teraz na to, aby ste sa pokúsili zahájiť vyhľadávanie, stačí poznať meno a priezvisko.

A tak nižšie zvážim niekoľko zaujímavých stránok podrobnejšie ...

Doplnenie!

Ak máte staré fotografie a všimnete si, ako sa každým rokom zhoršujú a zhoršujú - digitalizujte ich a obnovte. Teraz to môže zvládnuť každý začiatočník - //ocomp.info/kak-uluchshit-staruyu-fotografiyu.html

Kde nájdete archivované údaje

# 1: Výkon ľudí

Webová stránka: //podvignaroda.ru/?#tab=navHome

Veľmi, veľmi zaujímavá stránka vytvorená Ministerstvom obrany Ruskej federácie. Je to rozsiahla databáza, do ktorej sa zapisujú všetky dostupné dokumenty z vojenských archívov: kde a kto bojoval, aké vyznamenania dostal, aké výkony atď. Zadáva sa absolútne všetko, bez ohľadu na poradie a rozsah výkonu. Môžem dodať, že databáza stránok nemá z hľadiska svojej veľkosti obdoby.

Ak chcete spustiť vyhľadávanie - otvorte stránku ľudia a ocenenia (odkaz na ňu v hornom menu webu). Ďalej zadajte do vyhľadávacieho poľa meno a priezvisko svojho starého otca (šípka-2 na snímke obrazovky nižšie) a kliknite na tlačidlo „Hľadať“.

Vyhľadajte dedka podľa mena, priezviska a priezviska (všetky náhody s niekým sú náhodné)

Potom sa vám zobrazí zoznam nájdených osôb: všimnite si, že ich môže byť veľa, ak má váš príbuzný spoločné meno a priezvisko. Oproti každej osobe bude zobrazený jej rok narodenia, hodnosť, poradie, medaila (ak existujú).

Odporúča sa striedavo otvárať a prezerať informácie o každej osobe podobné vášmu príbuznému (napríklad môžete vedieť aspoň približne rok narodenia vášho starého otca, odkiaľ pochádza, kde žil).

Zoznam nájdených osôb

Na samotnej karte sa zobrazuje pomerne veľa informácií na osobu: hodnosť, miesto hovoru, miesto služby, dátum výkonu (ak existuje), archívne dokumenty o ocenení, registračný preukaz, fotografia letáku s popisom výkonu , medaila a objednávka (príklad nižšie).

Informácie o osobe

Všeobecne je to dosť informatívne a úplné. Odporúčam začať hľadať osobu z tejto stránky. Ak budete mať šťastie a nájdete tu o ňom údaje, získate celkom slušné informácie, aby ste mohli pokračovať v hľadaní (budete vedieť rok narodenia, časť miesta, kde slúžil, odkiaľ bol volaný, atď., Podrobnosti, ktoré mnohí ešte neviem o).

Mimochodom, napriek tomu, že na webe už boli zverejnené všetky základné informácie, z času na čas sa aktualizujú o nové archivované údaje. Preto, ak ste nič nenašli, skúste sa po chvíli vrátiť a vyhľadať znova, použite tiež stránky, ktoré uvediem nižšie.

# 2: Pamätník OBD

Webová stránka: //obd-memorial.ru/

Celý názov stránky je Generalized Data Bank.

Hlavným účelom tejto stránky je umožniť občanom nájsť a dozvedieť sa o osude svojich príbuzných, zistiť miesto ich pohrebu, kde slúžili a ďalšie informácie.

Vojenské pamätné stredisko ozbrojených síl RF vykonalo jedinečné dielo, vďaka ktorému môžete použiť referenčný systém globálneho významu!

Údaje použité na vyplnenie databázy tohto servera sú prevzaté z oficiálnych archívnych dokumentov nachádzajúcich sa v Ústrednom archíve Ministerstva obrany Ruskej federácie, v Ústrednom námornom archíve Ministerstva obrany Ruskej federácie, v Ruskom štátnom vojenskom archíve , Štátny archív Ruskej federácie atď.

Počas prác bolo naskenovaných a zverejnených na sieti viac ako 16,8 milióna dokumentov, viac ako 45 tisíc pasov vojenských hrobov.

Ako vyhľadať osobu v OBD

Áno, všeobecne je to štandardné. Na hlavnej stránke webu zadajte do vyhľadávacích polí všetky informácie, ktoré poznáte. Bolo by veľmi pekné zadať aspoň meno, priezvisko a priezvisko. Potom kliknite na tlačidlo vyhľadávania (príklad nižšie).

V nájdených údajoch uvidíte dátum a miesto narodenia osoby, pomocou ktorých môžete navigovať a začať prezerať požadované profily.

V dotazníku môžete zistiť nasledujúce informácie: meno, dátum a miesto narodenia, dátum a miesto brannej povinnosti, vojenská hodnosť, dôvod odchodu do dôchodku, dátum odchodu do dôchodku, názov zdroja informácií, číslo fondu, zdroj informácií . A tiež sa pozrite na samotný naskenovaný list s archivovanými údajmi.

Č. 3: Pamäť ľudí

Webová stránka: //pamyat-naroda.ru

Ďalšia obrovská databázová stránka vytvorená ministerstvom obrany. Hlavným cieľom projektu je umožniť všetkým používateľom získať informácie o účastníkoch Veľkej vlasteneckej vojny prostredníctvom nových webových nástrojov a rozvoja všeobecných databáz bánk „Memorial“ a „The feat of the people in the Great Patriotic War 1941- 1945. “

Ak chcete začať hľadať osobu, stačí zadať jej celé meno (ak existuje, potom ďalší rok narodenia). Potom kliknite na tlačidlo „Nájsť“.

Ďalej sa vám zobrazia všetci nájdení ľudia s podobnými iniciálkami. Po otvorení preukazu pre človeka sa dozviete: dátum jeho narodenia, miesto odvodu, vojenské jednotky, vyznamenania, dátumy zneužitia, počty finančných prostriedkov - zdroje informácií, archív, môžete vidieť skeny, pre ktoré boli vyznamenania daný.

Okrem toho na tomto webe môžete vidieť, aká bola cesta, po ktorej váš dedko bojoval a na ktorej bojoval (príklad na mape nižšie: začiatok cesty pri Novosibirsku, potom Ťumeň, Jekaterinburg, Nižný atď.) .

Poznámka: mapa je pomerne veľká a na snímke obrazovky nižšie je vidieť jej malý kúsok.

Kde bol dedko a bojoval - cesta na mape!

# 4: Nesmrteľný pluk

Webová stránka: //www.moypolk.ru

Toto je oficiálna webová stránka hnutia Immortal Regiment. Tí, ktorí žijú v Rusku, o ňom pravdepodobne vedia a počuli. Všeobecne som tento web spomenul z jednoduchého dôvodu, že sa na ňom môžete pokúsiť vyhľadať (preto do vyhľadávacieho výrazu webu zadajte požadovaný názov).

Vyhľadávanie v základe pohybu (zo stránky „Nesmrteľný pluk“)

Mimochodom, tiež chcem poznamenať, že stránka už zhromaždila asi pol milióna profilov a neustále sa pridávajú. Okrem toho môžete povedať svoj príbeh o svojom dedovi (všetko, čo viete) a jeho profil bude vložený do databázy tohto webu (čo keď niekto pridá vaše informácie?!).

Vyrozprávaj svoj príbeh

Screenshot zo stránky "Immortal Regiment"

Z dotazníka vojaka môžete zistiť pomerne podrobné informácie o ňom: meno, hodnosť, región, osada, história atď. Príklad karty je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Ako bude vyzerať profil vojaka (obrazovka zo stránky „Nesmrteľný pluk“)

Všeobecne stránku určite odporúčam na zoznámenie (najmä ak ste na predchádzajúcich 3 zdrojoch nič nenašli).

PS

Ak hľadáte pohrebisko svojich príbuzných, ktorí sa zúčastnili druhej svetovej vojny, odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s týmto článkom: //www.pomnivoinu.ru/home/reports/1760/.

Dozviete sa v ňom, ako správne vytvoriť požiadavku do archívu, ako ju vydať, kam konkrétne zaslať. Všeobecne veľmi užitočné informácie.

No, to je pre mňa všetko, dúfam, že som pomohol, ak nenájdem, a potom som dal aspoň užitočné „jedlo“ na začatie hľadania ...

*

Veľa štastia! ?