Dajú sa integrované grafické karty Intel HD a AMD Radeon pretaktovať? Ako zvýšiť ich produktivitu

Otázka používateľa

Ahoj.

Alexander, našiel som veľa poznámok o optimalizácii a zrýchlení notebooku / PC. Môžete pretaktovať integrovanú grafickú kartu Intel HD? Toto mám iba na notebooku a pri hrách sa to strašne spomaľuje (chcel by som to optimalizovať pre „Tanks“ a „Warcraft“).

Ahoj.

Závisí to od toho, čo máte na mysli pri pretaktovaní ... Ak stlačíte jedno začiarkavacie políčko a zvýšite FPS o 5-6 krát, potom je to s najväčšou pravdepodobnosťou nemožné. Ale po vykonaní niekoľkých "manipulácií" a nastavení - môžete zvýšiť FPS o 1,5-2 krát (v komplexe a nie na úkor jedného čipu).

Vlastne teraz zvážme, čo a v akom poradí je možné urobiť ...

? Mimochodom!

Nie je to tak dávno, čo sa objavila cloudová herná služba. Vďaka nemu si na starom slabom PC zahráte aj tie najkvalitnejšie hry. Odporúčam vyskúšať!

*

Zvýšenie výkonu: Intel HD, AMD Radeon (Vega)

Možnosť 1: klasické pretaktovanie

Zatiaľ čo bežná samostatná grafická karta (napríklad od spoločnosti nVidia) môže ľahko zvýšiť frekvenciu grafického čipu a pamäte (a tým ju pretaktovať), zabudovaný procesor Intel HD to vo väčšine prípadov nedokáže (frekvencie sú zamknuté!).

Obslužné programy na pretaktovanie vám jednoducho neumožňujú presunúť jeden posúvač (pozri snímku obrazovky od MSI Afterburner).

Frekvencie sú uzamknuté (posuvníky sa nepohybujú)

Tých. klasické pretaktovanie nám v tomto prípade nepomôže ...

Iné spôsoby zvýšenia výkonu pomocou integrovaných grafických kariet Intel HD a AMD Radeon však fungujú dobre. ? A navyše nie veľmi zlý!

*

Možnosť 2: doladenie grafického ovládača a hry

Táto metóda je veľmi efektívna a môže výrazne zvýšiť FPS. Ide o to, že v nastaveniach ovládača sú možnosti, ktoré vám umožňujú nastaviť prioritu karty: pre kvalitu alebo pre výkon (v skutočnosti to potrebujeme).

Ak chcete otvoriť ovládací panel ovládača grafickej karty - venujte pozornosť zvláštnostiam. ikona zásobníka vedľa hodín (alebo iba kliknúť pravým tlačidlom myši kdekoľvek na pracovnej ploche).

? Pomoc! 

V zásobníku vedľa hodín a na pracovnej ploche sa nenachádza ikona grafického ovládača Intel HD, nVidia alebo AMD Radeon - čo robiť, aby sa situácia napravila

Nastavenia karty Intel HD

Ďalej v sekcii 3D nastavenia uprednostnite výkon a vypnite rôzne možnosti vyhladenia. Potom v časti napájania (ak máte notebook) - nastavte max. výkon (bez úspory energie).

3D nastavenia - IntelHD (stará verzia ovládača)

Nastavenia Intel HD - vysoký výkon (ovládače - január 2020)

Uložte nastavenia.

*

Potom choďte na web //gameplay.intel.com/, zadajte model svojej grafickej karty (CPU) a vyhľadajte požadovanú hru. Intel vám povie, aké grafické nastavenia sú najoptimálnejšie pre zadaný hardvér (môj príklad pozri nižšie pre CS GO).

Najprv musíte určiť procesor alebo grafickú kartu

Nastavenia videa Intel v Counter Strike Global Offensive

? Ak požadovaná hra nie je k dispozícii na webových stránkach spoločnosti Intel , v jej nastaveniach postupujte takto:

  1. nižšie rozlíšenie (čím menšie je, tým menšie je zaťaženie grafickej karty);
  2. znížiť kvalitu textúr, tieňov, detailov;
  3. zmenšiť rozsah horizontu (ak existuje podobná možnosť);
  4. znížte počet častí (častice vody, prachu atď. Tiež nie sú k dispozícii všade).

WOW nastavenia hry

*

Možnosť 3: Nainštalujte druhý modul RAM

Najefektívnejším spôsobom, ako zvýšiť výkon integrovanej karty, je povoliť režim dvojkanálovej pamäte (obvykle sa zapne automaticky, ak sú nainštalované 2 identické pásky RAM).

Ak hovoríme o notebooku, treba pamätať na to, že nie každý notebook môže byť vybavený 2 maticami RAM (v niektorých modeloch je pamäť spájkovaná na doske a kocky jednoducho nie je kam pridať).

? Pomoc! 

Ako zvýšiť RAM na notebooku (nastavte druhú lištu RAM) - pokyny pre začiatočníkov

Venujte pozornosť nižšie uvedenej obrazovke (pomôcka TechPowerUp):

  1. Vľavo je nainštalovaný 1 pruh: 64 bit, 17,1 GB / s (zbernica a šírka pásma);
  2. napravo sú 2 zátvorky (dvojkanálový režim): 128 bit, 34,1 GB / s.

Tých. autobus sa stal dvakrát tak široký, kapacita je vyššia. Čo to môže dať? Vo väčšine prípadov je možné zvýšiť FPS o 10 - 50%, veľa záleží na konkrétnej hre! (a to je veľa pre integrovanú grafiku).

TechPowerUp - 2 raznice RAM oproti 1

Ďalej uvádzam konkrétny príklad: Hra Civilization 4 (vysoké grafické nastavenia, rozlíšenie FullHD) - v dvojkanálovom režime je FPS takmer o 30% vyššia!

Výsledky testu na 1 snímke obrazovky

Ak vezmeme do úvahy, že v súčasnosti je možné čip RAM kúpiť v čínskych internetových obchodoch za „mizernú cenu“, jedná sa o veľmi dostupnú metódu pre široké spektrum používateľov.

? Pomoc! 

Čínske online obchody v ruštine (kde sú najlacnejšie výrobky) - môj výber najlepších!

*

Možnosť 4: Zmena množstva pridelenej pamäte

Pravdepodobne veľa ľudí vie, že pre integrovanú grafickú kartu je pamäť alokovaná z RAM (a štandardne sa to deje v automatickom režime).

Avšak v niektorých prípadoch nemusí automatický režim vykazovať najlepšie výsledky a má zmysel manuálne nastaviť požadované množstvo pridelenej pamäte (pozri obrazovku nižšie ? - Vega 11 beží o 70% pomalšie, ak je pridelených menej ako 1024 MB, podľa na značku 3D).

Ovládač 3DMark Sky (8 GB RAM, duálny)

To je možné vykonať v nastaveniach systému BIOS (pozri parametre: UMA Frame Buffer Size; iGPU Configuration; DVMT, atď.) - odporučil by som nastavenie na max. hodnotu, napríklad 2 GB (?). Viac podrobností nájdete v jednom z mojich špeciálov. poznámka, odkaz na ňu nižšie.

? Pomoc!

Pridelenie pamäte pre integrovanú grafickú kartu: ako zvýšiť grafickú pamäť na integrovaných procesoroch IntelHD a AMD Ryzen Vega

Veľkosť vyrovnávacej pamäte rámu UMA - sada 2 GB

*

Možnosť 5: pripojenie externej grafickej karty

Táto metóda je relevantná pre notebooky (nemá zmysel pripájať externú kartu k bežnému počítaču ...). Všeobecne je táto možnosť celkom funkčná, má však niekoľko významných nevýhod:

  1. ak si vezmete hotovú zostavenú verziu (tzv. BOX s grafickou kartou) - potom je cena tohto „tovaru“ dosť vysoká;
  2. ak pripojíte bežnú grafickú kartu z počítača k notebooku pomocou špeciálneho adaptéra. adaptér (pomocou portu pre Wi-Fi) - budete musieť použiť ďalší. napájacia jednotka (čo prinesie ešte väčšie nepríjemnosti s vodičmi ...).
  3. stratená mobilita, pohodlie notebooku.

Napríklad Gigabyte ponúka celkom dobré riešenie (RX 580 GAMING BOX). Zariadenie nie je lacné (porovnateľné s nákladmi na notebook), ale po jednoduchom pripojení k Thunderbolt 3 si môžete zahrať akékoľvek moderné novinky (takmer okamžite).

Externá grafická karta (BOX) pripojená k ultrabooku

V čínskych online obchodoch (napríklad AliExpress) existujú špeciály. adaptéry na pripojenie ľubovoľnej * grafickej karty (pre PC) k notebooku. Ale je dosť ťažké sa k nim pripojiť a vyžadujú si ďalšie. napájací zdroj (je tiež potešením pripojiť ho k notebooku). Okrem toho je potrebné poznamenať, že nie sú kompatibilné s každým notebookom ...

Adaptér

Grafická karta je k notebooku pripojená pomocou adaptéra

Takže všeobecne, aj keď táto možnosť funguje, ale podľa môjho názoru príliš zmätená (hra nestojí za sviečku ...)

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Oprava: 5.08.2020

Prvýkrát zverejnené: 08.12.2019