Vytvorenie bootovacej jednotky USB flash Windows XP, 7, 8, 10 (UEFI, Legacy)

Ahoj.

Kto by nepovedal čo, ale popularita optických diskov rýchlo klesá: disky pre ne nemajú ani všetky počítače a notebooky. A pravdepodobne to nie je prekvapujúce: koniec koncov, obyčajný flash disk, ktorý sa zmestí do každého vrecka, ich môže ľahko nahradiť.

Na inštaláciu systému Windows je tiež pohodlnejšie použiť jednotku USB flash (na každom počítači je port USB!). Ale na to to musí byť správne zapísané / pripravené.

V tomto článku zvážim všetky typické otázky spojené s vytvorením inštalačných flash diskov: programy pre túto operáciu, podrobné nastavenia pred nahrávaním, proces vytvárania flash diskov s viacerými OS (multiboot), flash disky UEFI. Ale najskôr treba ...

Poznámka!

Možno vám bude užitočný článok o tom, ako stiahnuť ISO obraz v OS Windows 10 [oficiálne a legálne] - //ocomp.info/kak-skachat-win10-legalno.html

Najlepšie programy na vytváranie bootovacích jednotiek USB

Existuje pomerne veľa programov tohto druhu. Zahrnúť všetky do jedného článku je nevďačná práca, a ani to nie je potrebné. Ďalej uvediem programy, ktoré som sám (a stále používam) mnohokrát používal pri zápise na bootovacie médium.

Približne. : ako používať tento alebo ten program, bude popísané v druhej časti tohto článku.

Tabuľka číslo 1 (hlavná)

Názov programu / adresa stránky Popis Screenshoty
UltraISO

Webová stránka:

//www.ezbsystems.com/

Jeden z najlepších programov na prácu s obrázkami ISO diskov. Umožňuje vám ich upravovať, extrahovať z nich súbory (alebo ich pridávať), zapisovať obrázky na USB flash disk / disk atď.

Všeobecne nepostrádateľný program pre prácu s formátom ISO, ktorý som vo svojich článkoch opakovane odporúčal (a mimochodom v tomto formáte sú distribuované takmer všetky operačné systémy Windows).

Obrazovka 1 (hlavné okno programu)
Rúfus

Webová stránka:

//rufus.akeo.ie/

Malý bezplatný nástroj, ktorý umožňuje vytvorenie takmer všetkých zavádzacích flash diskov, pamäťových kariet atď. Umožňuje vám prípravu vrátane flash diskov pre UEFI.

Ďalšia výhoda tohto nástroja: pracuje o niečo rýchlejšie ako iné analógy.

Poznámka: existuje prenosná verzia (nevyžaduje inštaláciu) a klasická verzia. Funguje vo všetkých operačných systémoch Windows: XP, 7, 8, 10.

Obrazovka 1 (nastavenia Rufusu na záznam bootovacej jednotky flash)
WinSetupFromUSB

Webová stránka:

//www.winsetupfromusb.com/

Jeden z najslávnejších programov na zápis zavádzacích médií. Umožňuje vytvárať bootovacie médiá s OS: Windows 2000, XP, 7, 8, 10 atď.

Program tiež umožňuje vytvárať multibootové flash disky (t. J. Na ktorých 2-3 alebo viacerých OS Windows a pri bootovaní si môžete zvoliť, ktorý z nich chcete nainštalovať).

Všeobecne nepostrádateľný softvér, ak musíte občas vytvoriť inštalačné médium.

Obrazovka 1 (nastavenie pred vypálením jednotky flash)
WintoFlash

Webová stránka:

//wintoflash.com/

Jednoduchý a pohodlný program na vytváranie zavádzacích médií. Pri vytváraní a konfigurácii vás bude sprevádzať sprievodca: celý proces prebieha v krokoch, čo je veľmi výhodné, ak ste také programy nikdy predtým nepoužívali.

Schopnosti:

 • Nahrávanie na USB flash disk s OS Windows XP / 2003 / Vista / 2008/7/8/10;
 • Výber bootloaderu pre USB disk: GRUB alebo Standard;
 • Podpora obrázkov: ISO, RAR, ARJ, ZIP, 7z, CAB, DMG (mnoho podobných nástrojov podporuje iba ISO!);
 • Schopnosť zapisovať obnovovacie disky alebo mini-OS (napríklad BartPE atď.) Na USB flash disk.
Obrazovka 1 (hlavné okno WintoFlash)
Windows 7 usb dvd nástroj na stiahnutie

Webová stránka:

//microsoft.com/

Jednoduchý a pohodlný nástroj na zápis bootovateľných flash diskov od samotného Microsoftu (preto bolo nemožné nezahrnúť ho do tejto recenzie ).

Zavádzaciu jednotku USB flash môžete napísať pomocou nasledujúcich OS Windows: 7, 8, 10.

Celý proces nahrávania je rozdelený do niekoľkých krokov: výber flash disku, výber obrázka, potvrdenie, nahrávanie ... Mimochodom, v programe nie je nič nadbytočné: dizajn v štýle minimalizmu. Všeobecne odporúčam!

Medzi nevýhody: nie je vždy možné zapísať ISO obraz z Windows na 4 GB flash disk (program si pýta 8, hoci iné podobné utility tento obraz píšu na tú istú flash disk ...).

Obrazovka 1 (prvým krokom je výber obrázka ISO)

Pomocné programy


DAEMON Tools

Webové stránky: //www.daemon-tools.cc/rus/downloads

Malý bezplatný * program na prácu s obrázkami (podporuje veľké množstvo rôznych formátov: ISO, MDS / MDF, CCD atď.). Po nainštalovaní tohto programu sa vo vašom „mojom počítači“ objaví virtuálna jednotka (ich počet sa dá zvýšiť), v ktorej môžete otvoriť ľubovoľný z obrázkov. Pre počítač to všetko bude vyzerať, akoby ste v jednotke otvorili skutočný disk CD / DVD.

Okrem otvárania obrázkov ich môžete vytvárať aj z rôznych diskov. Všeobecne nepostrádateľný program na PC (najmä s vývojom a popularizáciou obrazov diskov).

* Poznámka: okrem bezplatnej verzie nájdete na webových stránkach vývojára aj platenú verziu (s pokročilou funkčnosťou).


Alkohol 120%

Webové stránky: //www.alcohol-soft.com/

Analóg Daemon Tools má rovnaké funkcie: vytváranie a otváranie obrázkov, podpora chránených diskov atď. Alkohol 120% je platená verzia programu, existuje bezplatná verzia - Alkohol 52%.

V zásade môžete pracovať s nástrojmi Daemon Tools aj s alkoholom. Výber je vecou vkusu!


Krok za krokom vytvorenie bootovacej jednotky USB

Windows XP

Kedysi jeden z najpopulárnejších operačných systémov od spoločnosti Microsoft. Teraz samozrejme klesá jeho popularita, a napriek tomu na tomto konkrétnom operačnom systéme beží pomerne veľké množstvo počítačov. Preto som sa rozhodol zahrnúť ho do tohto článku ...

WinToFlash

Podľa môjho názoru je najjednoduchší spôsob zápisu bootovacej jednotky USB flash v systéme Windows XP použitie nástroja WinToFlash. Faktom je, že je v ňom zabudovaný čarodejník, ktorý vás prevedie všetkými útrapami ... (mimochodom, na prácu stačí verzia Lite).

Po spustení nástroja kliknite na zelené začiarknutie (na obrazovke nižšie) - „Sprievodca prenosom nastavenia systému Windows na USB“.

WintoFlash - Začíname so sprievodcom

Ďalej sprievodca ponúkne niekoľko možností na výber: Vybral som si druhú, pretože Mám iba ISO obraz z Windows XP.

WintoFlash - vyberte, odkiaľ chcete kopírovať.

Ďalší krok: musíte určiť cestu k obrazovému súboru v systéme Windows XP a vybrať jednotku USB flash, na ktorú sa bude tento obrázok zapisovať.

WintoFlash - výber jednotky flash a obrázka

V skutočnosti vás program v ďalšom kroku upozorní, že všetky informácie budú z disku odstránené, a ponúkne pokračovanie. Súhlaste s tým a počkajte, kým sa všetky súbory skopírujú na USB flash disk.

Výstraha. Začiatok práce.

WinSetupFromUSB

Pomôcť! Mám podrobnejšie pokyny na prácu s WinSetupFromUSB - //ocomp.info/winsetupfromusb-windows10.html

Tento program sa trochu líši od predchádzajúceho. Po prvé, neexistuje žiadny čarodejník, ktorý vás prevedie týmito krokmi (všetky nastavenia musíte zadať sami), po druhé, neexistuje podpora pre ruský jazyk ...

Najskôr vložte USB kľúč do USB portu a spustite WinSetupFromUSB a meno správcu.

Potom zadajte nasledujúce nastavenia:

 1. vyberte vloženú jednotku USB flash;
 2. kliknite na začiarkavacie políčko „Automaticky ho formátovať pomocou FBinst“, systém súborov je NTFS;
 3. zadajte cestu k priečinku pomocou distribučnej súpravy Windows XP (obraz ISO je možné rozbaliť pomocou programu WinRar alebo ho otvoriť v programe Daemon Tools (odkazy na programy sú uvedené vyššie));
 4. posledný dotyk - stlačte tlačidlo „GO“.

WinSetupFromUSB - vytvorenie bootovacej jednotky USB flash v systéme Windows XP

V ďalšom kroku vás program upozorní, že počas procesu zápisu údajov na ňu budú všetky údaje z jednotky USB flash vymazané. Stačí to potvrdiť.

Varovanie pred odstránením všetkých informácií na jednotke USB flash

Ak bola jednotka flash úspešne zaregistrovaná, zobrazí sa okno „Job Done“.

Úloha hotová / jednotka Flash zaznamenaná / úloha dokončená

Windows 7, 8, 10

Na napísanie týchto OS môžete v zásade použiť rovnaké obslužné programy - celý proces je identický. Ukážem vám celý postup krok za krokom pomocou niekoľkých nástrojov ako príklad.

USB / DVD nástroj pre Windows 7

Napriek tomu, že je tento nástroj určený pre Windows 7, môžete ho pomocou Windows 8/10 použiť na zápis na USB flash disk. Pretože Tento program je najjednoduchší (nemôže to byť jednoduchšie  ) zo všetkých a celý proces nahrávania obrazu v ňom pozostáva iba zo 4 krokov, najskôr ho odporúčam.

Krok 1 : Zadajte ISO obraz v OS Windows (tlačidlo „Prehľadávať“, keď je zadaný obrázok, kliknite na „Ďalej“).

Zadajte súbor ISO

Krok 2 : vyberte zariadenie, ktoré chcete zaznamenať. V takom prípade musíte zvoliť zariadenie USB alebo DVD. Vyberáme prvý.

Výber média pre nahrávanie OS

Krok 3 : Vyberte písmeno jednotky, na ktorú sa bude nahrávať (tj. Označte požadovanú jednotku Flash, pretože niekoľko z nich je možné pripojiť k počítaču ...).

Výber písmena jednotky

Krok 4 : proces nahrávania. Keď sa zobrazí správa o úspešnom dokončení operácie (bootovacie USB zariadenie bolo úspešne vytvorené) - môžete reštartovať počítač a skontrolovať USB flash disk ...

Proces zápisu na USB kľúč / zápis bol úspešne dokončený

Ako môžete vidieť vyššie, celý proces je nesmierne jednoduchý a nie je ničím nadbytočným.

UltraISO

 1. Najskôr otvorte ISO obraz v programe - kliknite na ponuku „Súbor / Otvoriť“.

  UltraISO - Otváranie obrázkov

 2. Ďalej otvorte ponuku „Boot / Burn image pevného disku“.

  UltraISO - napálenie obrazu pevného disku

 3. Posledným krokom je nastavenie nastavení. Je to dôležité tu: 1) V stĺpci „Disková jednotka“ vyberte svoju jednotku USB flash; 2) V stĺpci „Metóda nahrávania“ vyberte USB-HDD + (ak flash disk nie je po nahrávaní viditeľný, vyskúšajte USB-HDD bez akýchkoľvek plusov / mínusov. Nie často, ale stáva sa, že na niektorých PC je USB-HDD je vhodnejšia metóda záznamu); 3) V stĺpci „Vytvoriť bootovací oddiel“ - zrušte začiarknutie políčka; 4) Potom kliknite na tlačidlo „Vypáliť“.

  UltraISO - nastavenia pre záznam na USB flash disk

Rúfus

Aktualizačný článok z 24.01.2019: pridané screenshoty verzie 3.4. Na mojom blogu bol aj návod na prácu s Rufusom 3.4 - //ocomp.info/sozdat-zagruz-fleshku-v-rufus.html

 1. Najskôr spustite program Rufus ako správca (je to ľahké: stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor „rufus.exe“ a potom v kontextovej ponuke zvoliť ten, ktorý potrebujete);
 2. Ďalej vložte USB flash disk a prejdite do nastavení Rufus: 1) Zariadenie: vyberte vloženú USB flash disk; 2) Schéma oddielov: „MBR pre počítače so systémom BIOS alebo UEFI“ (najlepšia možnosť); 3) Systém súborov: NTFS; 4) Musíte určiť ISO obrazový súbor s OS Windows; 5) Stlačte tlačidlo nahrávania.

  Rufus - vytvorenie USB flash disku pre BIOS (MBR)

 3. Pred nahrávaním vás program upozorní, že všetky údaje na USB flash disku budú vymazané - v reakcii len súhlasíme.

  Varovanie Rufus

Jednotka flash UEFI

UEFI je nový štandard, nové rozhranie (takpovediac). Má nahradiť „starý“ BIOS. Jednou z hlavných úloh systému UEFI je ochrana počítača pred bootovacími vírusmi, ktoré sa načítajú spolu (alebo skôr) po zavedení operačného systému Windows (pardon za tautológiu).

Preto v nových počítačoch / prenosných počítačoch, ak pripojíte USB flash disk vytvorený klasickým spôsobom k ich USB portu, počítač to neuvidí! Aby bola táto jednotka flash viditeľná: musíte prepnúť UEFI na Legacy (pravopis sa môže mierne líšiť v závislosti od verzie BIOS / UEFI) a vypnúť Secure Boot.

V tej istej časti článku zvážim niekoľko spôsobov, ako môžete vytvoriť bootovateľnú jednotku UEFI flash (aby ste nemuseli vypínať ochranu Secure Boot v systéme BIOS). Takže ...

Metóda č. 1 - použitie nástroja WinSetupFromUSB

Najskôr spustite obslužný program ako správca (ako na to: kliknite pravým tlačidlom myši na spustiteľný súbor, potom vyberte požadovanú funkciu v kontextovej ponuke).

Spustite program WinSetupFromUSB ako správca.

Ďalej vložte USB flash disk do USB portu a vykonajte v programe nasledujúce nastavenia:

 1. Vyberte USB flash disk (buďte opatrní, všetky dáta z USB flash disku budú počas nahrávania vymazané!);
 2. Začiarknite políčko „Automaticky ho formátovať pomocou FBinst“ a vyberte systém súborov FAT 32 (nedotýkajte sa zvyšných políčok);
 3. Ďalej vyberte obrazový súbor ISO s OS Windows (v príklade nižšie som zvolil Windows 8);
 4. Stlačte tlačidlo GO a počkajte na dokončenie procesu.

Konfigurácia WinSetupFromUSB na zápis na jednotku flash UEFI.

Metóda číslo 2 - pomocou nástroja Rufus

Rufus je skvelá pomôcka na napaľovanie rôznych typov zavádzacích médií. Všetky nastavenia sa vykonávajú v jednom okne, všetko je jednoduché a rýchle.

Pomôcku musíte spustiť aj od správcu (snímka obrazovky nižšie).

Rufus - spustiť od správcu

Ďalej musíte do portu vložiť jednotku USB flash a vykonať nasledujúce nastavenia:

 1. v stĺpci „zariadenie“ vyberte svoju jednotku USB flash;
 2. uveďte schému rozdelenia diskových oddielov: v takom prípade vyberte možnosť „GPT pre počítače s rozhraním UEFI“;
 3. súborový systém - FAT 32;
 4. vyberte obrazový súbor;
 5. stlačte tlačidlo "Štart". V zásade sú všetky nastavenia podobné predchádzajúcemu nástroju, nie je to nič zložité .

Rufus 3.4 - vytvorenie USB kľúča pre UEFI (GPT)

Multiboot flash disk (viac OS na 1 flash disku!)

Na USB flash disk môžete napísať nielen jednu verziu systému Windows, ale hneď niekoľko! Predstavte si napríklad, že máte operačný systém na jednej jednotke flash: Windows XP 32 bit, Windows 7 64 bit, Windows 8 64 bit a Windows 10 64bit. V takom prípade nemusíte so sebou nosiť veľa flash diskov s rôznymi OS - iba s jedným z nich môžete okamžite nainštalovať požadovaný. Ďalej podrobne zvážim, ako a čo sa robí ...

Na vytvorenie takejto jednotky USB flash potrebujete:

 • niekoľko obrázkov ISO v požadovaných systémoch (napr. Windows XP a Windows 7). Mimochodom, je lepšie nasnímať obraz Windows XP pomocou integrovaných ovládačov SATA, inak počas inštalácie získate na nových základných doskách „modrú“ obrazovku;
 • Daemon Tools or Alcohol (ak chcete pridať Windows 2000, XP na USB flash disk): programy, ktoré dokážu otvoriť ISO obraz (tj. Uvidíte „virtuálny disk v„ mojom počítači “, pretože nejde o ISO obraz) a na disk CD-ROM je vložený bežný disk. Uvádza sa v prvej časti článku za tabuľkou);
 • 8–16 GB flash disk (čím viac OS napálite, tým priestrannejšia by mala byť flash disk);
 • Program WinSetupFromUSB (uvedený v hornej časti článku, pozri prvú tabuľku).

Podrobné pokyny na vytvorenie flash disku s možnosťou viacerých bootov

 1. Spustite program WinSetupFromUSB ako správca. Ak to chcete urobiť, jednoducho prejdite do priečinka programu, vyberte spustiteľný súbor a kliknite naň pravým tlačidlom myši, potom v kontextovej ponuke vyberte príkaz „Spustiť ako správca“.

  Spustite softvér ako správca.

 2. Ďalej v aplikácii Daemon Tools otvorte obrázok v operačnom systéme Windows 2000/2003 / XP (tí, ktorí si tento OS nezapíšu na USB flash disk, môžu tento krok preskočiť).

  ISO systému Windows XP sa otvára v Daemon Tools.

 3. Vložte USB flash disk do USB portu;
 4. Ďalej musíte nastaviť nasledujúce parametre: 1) zadajte vloženú jednotku USB flash (v mojom prípade jednotka „E: \“); 2) Začiarknite políčko „Automaticky formátovať pomocou Fbinst“, vyberte súborový systém NTFS (ak plánujete vytvoriť USB flash disk pre UEFI, zvoľte FAT 32); ďalšie začiarkavacie políčka predvolene; 3) zadajte virtuálnu jednotku, na ktorej je otvorený obraz ISO v systéme Windows XP / 2000; 4) uveďte ISO obraz v systéme Windows 10 (v mojom prípade bol tento OS zvolený pre multiboot flash disk); 5) stlačte tlačidlo "GO" - začnite nahrávať na flash disk. Všetky čísla sú znázornené na snímke obrazovky nižšie.

  Konfigurácia WinSetupFromUSB pred zápisom na multiboot flash disk.

 5. Ďalej sa vás program opýta, či chcete začať nahrávať presne. Mimochodom, je dôležité, aby boli odstránené všetky údaje na jednotke flash!

  Varovanie 1. Súhlasíme.

 6. Potom sa program opýta znova - odpoveď je áno.

  Varovanie 2 - kliknite na „Áno“.

 7. Ďalej, ak všetko prebehlo dobre, v dolnej časti okna uvidíte „zelený pruh“ - program začal pracovať. Čas nahrávania závisí od jednotky flash, vybraných obrázkov, rýchlosti portu USB, zavedenia počítača atď. V priemere 5 - 20 minút. na záznam viacerých OS. V súčasnosti je lepšie nedotýkať sa počítača a nespúšťať na ňom úlohy náročné na zdroje: hry, editory videa / grafiky atď.

  Proces nahrávania

 8. Po napísaní jednotky flash uvidíte nápis „Job Done“. Jednotka flash sa v zásade už dá použiť, teraz má 2 operačné systémy Windows XP a 10! Obrazovka je uvedená nižšie.

  Práca hotová

 9. Ak chcete pridať ďalší operačný systém, napríklad Windows 7 - jednoducho vložte USB kľúč znova do USB portu, spustite WinSetupFromUSB (od správcu). Potom: 1) vyberte požadovanú jednotku flash (poznámka: na ktorej sme predtým zaznamenali 2 OS) ; 2) zadajte ISO obraz s pridaným OS Windows; 3)  stlačte tlačidlo „GO“. Poznámka: Upozorňujeme, že nemusíte zaškrtávať políčko „Automaticky formátovať pomocou FBinst“, ako sme to robili predtým! 

  Pridanie ďalšieho OS k USB flash disku

 10. Po pridaní ďalšieho OS uvidíte obvyklé okno - úloha je hotová. Teraz má jednotka flash 3 OS: Windows XP (32 bit), 7 a 10 (64 bit).

  Práca hotová

 11. Ak chcete pridať ďalší OS, napríklad Windows 8, musíte urobiť krok 9 znova (pozri vyššie). V zásade týmto spôsobom môžete na svoj USB flash disk pridať pomerne veľa OS (aby som tak povedal, poskytnúť všetky možnosti   ) ...

Kontrola multibootovej flash disku

Ak chcete skontrolovať, či je vytvorená jednotka USB Flash v prevádzke, musíte urobiť nasledovné:

 1. Prejdite do systému BIOS a zaraďte jednotku USB flash do frontu (môžete použiť ponuku BOOT Menu). Viac informácií o tom, ktoré tlačidlá pre spustenie v systéme Bios a volanie bootovacej ponuky, nájdete tu: //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html
 2. Vložte jednotku flash do USB portu a reštartujte počítač;
 3. Malo by sa zobraziť okno ako na snímke obrazovky nižšie: napríklad som vybral riadok Windows NT 6 (ide o výber inštalácie Windows 7, 8, 10).

Multiboot flash disk - skontrolujte

Potom, ak máte 2 alebo viac „nových“ operačných systémov, zobrazí sa zoznam so všetkými z nich. Vyberte požadovanú možnosť a pokračujte v inštalácii. Obrazovka je uvedená nižšie, jednotka flash pracuje!

Výber systému Windows 7 alebo Windows 10

V tejto pozitívnej poznámke dokončujem článok, za doplnky, ako vždy, budem vďačný.

Veľa šťastia  !