Nastavenia systému BIOS notebooku (na obrázkoch)

Dobrý deň.

Pracujete pri počítači, pracujete a potom ... bam ? a musíte preinštalovať systém alebo povoliť funkčné klávesy alebo deaktivovať porty USB atď. Bez nastavenia systému BIOS sa nezaobídete ...

Na svojom blogu sa dosť často dotýkam témy BIOS (keďže množstvo úloh sa bez jej konfigurácie jednoducho nedá vyriešiť!). Neexistuje však zovšeobecňujúca téma, v ktorej by sa analyzovali všetky základné pojmy a parametre.

Takže v skutočnosti sa tento článok zrodil ...

Poznámka: Nastavenia systému BIOS sú založené napríklad na notebooku Lenovo B70.

Mnoho parametrov, názvov sekcií a kariet bude podobných ako u iných značiek a modelov notebookov. Myslím si, že zhromažďovanie najrôznejších značiek a všetkých druhov verzií v jednom článku (alebo dokonca časti stránky) je jednoducho nereálne ...

*

Hlavné sekcie a nastavenia

Ako vstúpiť do systému BIOS

Verím, že prvá vec, ktorú týmto článkom začnem, je otázka vstupu do systému BIOS (inak nebude čo konfigurovať ✌).

Vo väčšine modelov počítačov / notebookov je pre vstup do systému BIOS potrebné stlačiť tlačidlo F2 alebo Del (niekedy F1 alebo Esc) ihneď po zapnutí zariadenia.

Niektoré notebooky (napríklad Lenovo) majú vyhradené tlačidlo Obnovenie (ktoré je stlačené namiesto vypínača). Potom sa zvyčajne objaví štítok (ako na fotografii nižšie) - na konfiguráciu systému BIOS vyberte položku BIOS Setup .

Nastavenie systému BIOS

Tiež odporúčam prečítať si články v mojom blogu o vstupe do BIOSu (odkazy dole).

? Pomoc!

1) Ako vstúpiť do systému BIOS v počítači / notebooku.

2) Ako vstúpiť do systému BIOS na notebooku Lenovo.

*

Ovládacie tlačidlá

V systéme BIOS sa všetky nastavenia musia nastavovať pomocou klávesnice (čo je pre začínajúcich používateľov, ktorí sú zvyknutí robiť všetko vo Windows pomocou myši, trochu desivé).

Poznámka: modernejšie verzie systému BIOS (t. J. UEFI) - podporujú ovládanie myšou.

Je tiež potrebné poznamenať, že všetky nastavenia sú nastavené v angličtine (aj keď väčšina nastavení je dosť ľahká na to, aby pochopili, čo znamenajú, a to aj pre tých, ktorí sa angličtinu nenaučili).

A tak, teraz o tlačidlách ...

Upozorňujeme vás na skutočnosť, že takmer v každej verzii systému BIOS v dolnej časti obrazovky (alebo vpravo) sú napísané všetky najzákladnejšie ovládacie tlačidlá, pomocou ktorých je nakonfigurovaná.

Spodné ovládacie tlačidlá / laptop Dell Inspiron

Tlačidlá sú vo všeobecnosti nasledujúce:

 • šípky → ↓ ↑ ← - slúžia na pohyb kurzora (zmena parametrov);
 • Enter - hlavný kľúč na zadávanie sekcií (ako aj na výber určitých parametrov, prepínanie položiek);
 • Esc - ukončenie systému BIOS bez uloženia nastavení (alebo ukončenie z konkrétnej časti);
 • + / PgUp alebo - / PgDn - zvýšenie / zníženie numerickej hodnoty určitého parametra alebo prepnutie;
 • F1 - krátka pomoc (iba pre stránky s nastaveniami);
 • F2 - rada pre vybranú položku (nie vo všetkých verziách systému BIOS);
 • F5 / F6 - zmena parametrov vybranej položky (v niektorých verziách systému BIOS sa dajú použiť aj na obnovenie zmenených nastavení);
 • F9 - informácie o systéme (načítanie zabezpečených nastavení);
 • F10 - uložte všetky zmeny do systému BIOS a ukončite prácu.

? Dôležité!

V niektorých prenosných počítačoch, aby funkčné klávesy (F1, F2 ... F12) fungovali, musíte stlačiť kombináciu klávesov Fn + F1, Fn + F2 ... Fn + F12. Tieto informácie sú zvyčajne vždy uvedené v dolnej (pravej) časti okna.

*

Sekcie a karty

Informácie

Hlavná karta v BIOSe notebooku, ktorú vidíte pri vstupe. Poskytuje základné informácie o notebooku:

 1. jeho značka a model (pozri fotografiu nižšie: Názov produktu Lenovo B70-80). Tieto informácie sú mimoriadne potrebné, napríklad pri hľadaní vodičov;
 2. Verzia systému BIOS (ak uvažujete o aktualizácii systému BIOS, informácie budú mimoriadne užitočné);
 3. sériové číslo vášho zariadenia (nie všade a informácie sú takmer zbytočné);
 4. model procesora (CPU - Intel Core i3-5005U 2,00GHz);
 5. model pevného disku;
 6. model jednotky CD / DVD a ďalšie informácie.

informácie

Všeobecne sa táto karta dôrazne odporúča navštíviť, keď chcete zistiť informácie o vašom hardvéri. Tiež v prípadoch, keď bolo pripojené nové zariadenie a neviete, či bolo zistené správne.

*

Konfigurácia

Jedna z hlavných kariet pre nastavenie mnohých parametrov. V rôznych prenosných počítačoch obsahuje karta rôzne nastavenia, hlavné parametre sú:

 1. Systémový čas / dátum  - nastavenie dátumu a času (často sa v systéme Windows čas stratí a niekedy ho nemožno nastaviť vôbec, kým nie je nakonfigurovaná príslušná karta v systéme BIOS);
 2. Bezdrôtový  - adaptér Wi-Fi, tu ho môžete deaktivovať ( poznámka: Povolené - povolené, Zakázané - zakázané ). Ak nepracujete so sieťami Wi-Fi, odporúča sa odpojiť adaptér, pretože výrazne spotrebováva energiu batérie (aj keď nie ste pripojení k sieti Wi-Fi);
 3. Režim ovládača Sata  - prevádzkový režim pevného disku. Toto je dosť široká téma. Tu poviem, že prevádzka vášho pevného disku výrazne závisí od zvoleného parametra (napríklad od jeho rýchlosti). Ak neviete, čo máte nastaviť, nechajte všetko ako predvolené;
 4. Nastavenia grafického zariadenia  - parameter, ktorý umožňuje konfigurovať činnosť grafických kariet (v notebookoch s dvoma grafickými kartami: integrovanými a diskrétnymi). V niektorých prípadoch (napríklad pri práci so systémom Windows XP alebo ak chcete ušetriť čo najviac energie batérie) tu môžete zakázať samostatnú grafickú kartu (poznámka: v hrách určite dôjde k poklesu výkonu) ;
 5. Power Beep  - zapnutie / vypnutie pípania reproduktora. Podľa môjho názoru je to pre moderný notebook v každodennom používaní zbytočnosť (bola relevantná skôr, pred 10 rokmi);
 6. Intel Virtual Technology  je virtualizácia hardvéru, ktorá umožňuje spustenie viacerých inštancií operačných systémov (hosťujúci OS) na jednom fyzickom počítači. Spravidla nie pre začínajúcich používateľov;
 7. BIOS Back Flash  - ak chcete aktualizovať svoj starý BIOS na novú verziu (tj. Flash) - povoľte túto možnosť;
 8. HotKey Mode  - prevádzkový režim funkčných kláves. Ak je táto možnosť povolená: namiesto obvyklých, napríklad F1-F12, ktoré obnovia stránku v prehliadači alebo získate pomoc, budete môcť využívať multimediálne možnosti - pridať alebo stlmiť zvuk, jas atď. -F12 hodnoty, musíte ich stlačiť spolu s klávesom Fn.

Konfigurácia

*

Bezpečnosť

Karta na nastavenie zabezpečenia (pre niektorých používateľov - jeden z hlavných). Tu môžete nastaviť heslo správcu pre prístup k nastaveniam systému BIOS alebo pre prístup k pevnému disku.

? Dôležité!

Tieto heslá používajte veľmi opatrne. Faktom je, že ak to zabudnete, v niektorých prípadoch budete musieť kontaktovať servisné strediská.

Môžete sa tiež pokúsiť resetovať heslo sami, o tom som hovoril tu.

Hlavné položky nastavení v tejto časti:

 1. Nastaviť heslo správcu  - nastavenie hesla správcu;
 2. Set Hard Dick Password  - nastavenie hesla pre prístup na pevný disk;
 3. Secure Boot - bezpečné spustenie (povolené / zakázané). Mimochodom, Secure Boot sa zobrazuje, iba ak máte nastavený režim bootovania UEFI.

Bezpečnosť

*

Topánka

Sekcia na stiahnutie. Je to tiež jedna z najčastejšie používaných sekcií, ktorá je pri inštalácii systému Windows takmer vždy nevyhnutná na vykonanie úprav.

Nastavuje sa tu aj režim zavádzania: UEFI (nový štandard pre Windows 8/10) alebo stará metóda zavádzania (Legacy, pre Windows 7, XP).

Poznámka: po uložení nastavení a opätovnom vstupe do tejto ponuky sa zobrazia nové položky na úpravu poradia sťahovania!

? Mimochodom!

Ak je povolená podpora pre starý režim, môžete (dokonca aj potrebujete!) Zmeniť prioritu zavádzania zariadení (napríklad najskôr skontrolujte zariadenia USB, potom skúste spustiť systém z disku CD / DVD, potom z pevného disku).

? Pomoc!

Ako vytvoriť inštalačnú jednotku USB flash v systéme Windows pre režim zavádzania UEFI a pre platformu Legacy - ďalšie informácie sa dozviete z tohto článku

Základné nastavenia v tomto menu:

 1. Boot Mode : bootovací režim, UEFI alebo Legacy (rozdiel je popísaný vyššie);
 2. Fast Boot : režim rýchleho zavedenia (nebude sa zobrazovať žiadne logo, pri bootovaní budú podporované iba vstavané zariadenia: klávesnica, displej atď.). Funguje iba v režime spustenia: UEFI.
 3. USB Boot : Povolenie / zakázanie zavedenia zo zariadení USB.
 4. PXE Boot to LAN : táto voľba umožňuje počítaču bootovať zo siete (pôvodne bude vykonaný pokus o zavedenie operačného systému zo servera pomocou lokálnej siete. Podľa môjho názoru je to pre väčšinu používateľov zbytočná funkcia) .

Topánka

Poznámka: stojí za zmienku, že v novej verzii UEFI prestala fungovať možnosť zvyšovania položiek ponuky pomocou tlačidla F6, stále však bolo možné pomocou tlačidla F5 znížiť inú položku.

*

Východ

Myslím, že každý toto slovo pozná - je preložené z angličtiny ako východisko . Táto časť sa tiež používa takmer vo všetkých prenosných počítačoch (a počítačoch) na vynulovanie nastavení na optimálne (alebo bezpečné).

Kľúčové body:

 1. Exit Saveng Changes  - ukončenie a uloženie zmenených nastavení v systéme BIOS;
 2. Exit Discarding Changes  - ukončenie systému BIOS bez uloženia nastavení;
 3. Zahodiť zmeny  - zruší všetky zmeny v nastaveniach vykonaných počas aktuálnej relácie;
 4. Uložiť zmeny  - uloží zmeny nastavení;
 5. Načítať predvolené zmeny  - načíta predvolené nastavenia systému BIOS (také, aké boli pri zakúpení notebooku). Spravidla sa používajú v prípade nestabilnej činnosti zariadenia alebo v prípadoch, keď používateľ niečo zmenil a už si nepamätá ...
 6. OS Optimized Defaults  - nastavenia optimalizované pre konkrétny OS (nie všetky notebooky túto možnosť majú. Trochu to zjednodušuje a urýchľuje nastavenie systému BIOS).

Východ

*

Ako si vybrať, z ktorého zariadenia sa má bootovať laptop (Boot Menu)

Aby ste neliezli do nastavení systému BIOS a nevybrali (nenastavili) frontu zavádzania, je veľmi výhodné použiť ponuku zavádzania, ktorá sa volá iba v prípade, že potrebujete zaviesť systém z jednotky USB flash (napríklad). Tu je referenčný článok k tejto téme (odkaz nižšie).

? Pomoc!

Klávesové skratky pre vstup do ponuky BIOS, Boot Menu, obnovenie zo skrytého oddielu.

Po vyvolaní ponuky Boot Menu sa zobrazí obvyklý zoznam zariadení, z ktorých môžete bootovať. Najčastejšie je tento zoznam (príklad na fotografii nižšie):

 1. HDD;
 2. USB flash disk, disk;
 3. schopnosť bootovať cez sieť (LAN).

Zavádzanie z USB kľúča Kingston

Pomocou šípok a klávesu Enter vyberte zariadenie, ktoré sa má zaviesť. Spravidla ako pri obvyklom nastavení systému BIOS.

*

Týmto sa článok končí. Vopred ďakujem za dodatky k tejto téme!

Pekný deň!

?

Prvé zverejnenie: 26.03.2017

Oprava: 15.01.2020