Chyba inicializácie Direct3D pri spustení hry. Čo robiť?

Jedna z typických otázok

Ahoj.

Vo Windows 10 sa pri spustení niektorých hier zobrazuje chyba „Chyba inicializácie Direct3D“. Windows bol dodávaný s notebookom, domácou jazykovou verziou. Povedzte mi, či môže byť táto chyba spôsobená verziou systému Windows a ako ju opraviť?

Dobrý deň!

Všeobecne platí, že takáto chyba nie je nezvyčajná, najmä po preinštalovaní systému Windows (vo vašom prípade po zakúpení notebooku, pretože obchody zriedka inštalujú všetky potrebné knižnice a ovládače potrebné pre pohodlnú prevádzku zariadenia). Spravidla sa zobrazí po pokuse o spustenie nejakej hry - buď hneď, alebo bude mať hra iba čiernu obrazovku, a keď ju minimalizujete, uvidíte toto okno.

V tomto článku sa budem venovať hlavným dôvodom vzniku takejto chyby a ukážem na príklade, ako sa jej zbaviť ...

Typická chyba

Riešenie chyby Direct3D ...

Aktualizácia DirectX

Najbežnejším dôvodom tejto chyby je nedostatok knižnice DirectX. Navyše nie je potrebné, aby ste ho nemali nainštalovaný, možno jednoducho nemáte konkrétny súbor z knižnice.

DirectX je špeciálna knižnica pre programátorov. Používa sa vo väčšine prípadov pri vývoji hier. Balík je k dispozícii na inštaláciu a aktualizáciu na oficiálnej webovej stránke spoločnosti Microsoft. Viac sa o tom dozviete na webovej stránke Wikipedia.

Stránka na webovej stránke spoločnosti Microsoft pre stiahnutie modernej verzie DirectX - //www.microsoft.com/ru-ru/Download/confirmation.aspx?id=35

Staršia verzia DirectX 9.0c je k dispozícii na linku - //www.microsoft.com/ru-ru/download/details.aspx?id=34429

Preto odporúčam pozrieť sa na požiadavky hry, ktorú používate, a zistiť, ktorá verzia DirectX je nainštalovaná vo vašom počítači.

Ak chcete zistiť, aké rozhranie DirectX máte vo svojom počítači, kliknite na:

  1. kombináciou tlačidiel Win + R otvorte okno " Spustiť ";
  2. potom zadajte príkaz dxdiag a stlačte kláves Enter (pozri snímku obrazovky nižšie).

Spustite diagnostický nástroj DirectX (DxDiag)

Ďalej sa na karte „Systém“ zobrazia všetky potrebné údaje: verzia operačného systému Windows, grafická karta, zvukové zariadenie, verzia systému BIOS a verzia DirectX (pozri červený štvorec na snímke obrazovky nižšie).

DirectX Diagnostic Tool / Clickable

Spoločnosť Microsoft má na aktualizáciu DirectX vyhradený webový inštalátor. Prejdite na požadovanú stránku a stiahnite si ju. Ďalej spustite, odsúhlaste podmienky licenčnej zmluvy a počkajte, kým sprievodca nebude fungovať.

Prijatie podmienok osôb. Dohody DirectX

Na konci operácie by sa mala zobraziť správa o dokončení inštalácie DirectX, aktualizácii potrebných balíkov atď. Prípadne vás sprievodca informuje, že nová verzia DirectX je už nainštalovaná a nie treba aktualizovať. Potom odporúčam reštartovať počítač a potom sa pokúsiť hru spustiť.

Inštalácia DirectX je dokončená

Spravidla po takejto aktualizácii hra začne fungovať tak, ako má.

DODATOK!

Ak nemáte internet (alebo je pomalý alebo web spoločnosti Microsoft nie je k dispozícii, zobrazí sa chyba atď.), Je možné DirectX aktualizovať pomocou hier: takmer polovica diskov s hrami má novú verziu DirectX (poznámka: samozrejme v čase spustenia hry) . Preto si stačí vziať viac či menej modernú hru a po jej nainštalovaní aktualizovať DirectX.

*

Problém s ovládačom videa

Ak sa chyba stále zobrazuje, je možné, že je vaša grafická karta deaktivovaná v správcovi zariadení (môže to byť napríklad notebooky s 2 grafickými kartami), alebo ste jednoducho neaktualizovali / nenainštalovali ovládače na grafickej karte.

Ako skontrolovať dostupnosť ovládačov a či je povolená grafická karta

Najjednoduchším spôsobom je použiť správcu zariadení. Otvorenie:

  1. stlačte tlačidlá Win + R ;
  2. potom zadajte  devmgmt.msc a stlačte kláves Enter.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Ďalej otvorte kartu „Video adaptéry“ a skontrolujte, či sú všetky grafické karty zapnuté a či pred nimi svieti žltý výkričník (označujúci napríklad problémy s ovládačmi - ).

Screenshot nižšie ukazuje, že jeden grafický adaptér je vypnutý a nepoužíva sa. Chyba s Direct3D s tým často súvisí.

Intel HD povolené, NVIDIA zakázané

Ak chcete adaptér povoliť, jednoducho naň kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte funkciu „Povoliť“ . Nižšie je uvedený príklad.

Použite grafickú kartu

Potom reštartujte počítač a potom skúste hru otvoriť.

DODATOK!

V niektorých prípadoch môže byť jedna z grafických kariet deaktivovaná v systéme BIOS počítača (napríklad ak máte vo svojom notebooku samostatnú a integrovanú grafickú kartu). Ak to chcete skontrolovať, choďte do systému BIOS, zvyčajne v sekcii HLAVNÉ nájdete grafický režim. Príklad je uvedený na fotografii nižšie.

Ako vstúpiť do systému BIOS - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Tlačidlá systému BIOS pre rôznych výrobcov notebookov a počítačov - //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Ako aktualizovať ovládače grafickej karty:

  1. Metóda číslo 1: Prejdite na oficiálnu webovú stránku výrobcu notebooku a odtiaľ si ich stiahnite. Ak nepoznáte presný model prenosného počítača, pomocou programov určte vlastnosti počítača - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html
  2. Metóda číslo 2: pomocou špeciálnych programov môžete automaticky vyhľadávať a aktualizovať ovládače. V skutočnosti najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť. Programy navyše skontrolujú potrebné knižnice pre hry (odporúčam napríklad Drive Booster) - //ocomp.info/update-drivers.html
  3. Metóda číslo 3: práca v manuálnom režime prostredníctvom správcu zariadení. Viac podrobností nájdete tu: //ocomp.info/kak-nayti-i-ustanovit-drayver-dlya-neizvestnogo-ustroystva.html

*

Použite režim kompatibility

Nedávno som testoval notebook s relatívne novým procesorom AMD Ryzen 5 2500U a narazil som na jednu zaujímavú črtu ...

Aktualizoval som DirectX, nainštaloval som všetky potrebné ovládače, rôzne balíčky a doplnky pre hry - niektoré hry sa však nespustili a zobrazila sa chyba Direct3D ... (zvláštnosť: všetky hry boli staré, čo naznačovalo odlišné myšlienky ...) .

Dosť ma prekvapilo, keď som otvoril vlastnosti spustiteľného súboru hry, prešiel na kartu „Kompatibilita“ a zaškrtol políčko vedľa položky „Spustiť hru v režime kompatibility s Windows XP SP 2“  - hra začala fungujú normálne, žiadne chyby súvisiace s Direct3D, ďalšie nemali ...

Príklady toho, čo robiť, sú zobrazené na snímkach obrazovky nižšie ...

Otvorenie vlastností spustiteľného súboru hry

Spustite hru v režime kompatibility pre Windows XP SP 2

Tiež pomôžte!

Ako spustiť starú hru na novom počítači - //ocomp.info/kak-zapustit-staruyu-igru.html

PS 

Pokiaľ nič z vyššie uvedeného nepomohlo, potom odporúčam tiež aktualizovať balík Microsoft Visual C ++ a NET Framework.

To je všetko, všetko najlepšie!

?

Článok je opravený: 17.01.2019