Aké programy sú potrebné ihneď po inštalácii systému Windows: 10 najdôležitejších!

Dobrý deň všetkým!

Zdá sa, že Windows by mali mať všetko, čo potrebujete, čo väčšina používateľov môže potrebovať po inštalácii. Ako však ukazuje prax, nie je to tak!

Aj po nainštalovaní nového systému Windows 10 nemôžete sledovať film (pretože v systéme nie sú kodeky), hrať hry (pre grafickú kartu neexistujú ovládače), vytvárať akýkoľvek dokument (pretože neexistuje kancelársky balík), atď.

V tomto článku uvediem 10 najdôležitejších aplikácií (samostatne), ktoré sú jednoducho potrebné pre bežnú každodennú prácu.

*

Aké programy sú potrebné pre počítač

Nástroje na aktualizáciu ovládačov

Prvá vec, ktorú by som chcel začať, je samozrejme hľadanie vodičov. Faktom je, že po inštalácii systému Windows vo väčšine prípadov chýba polovica ovládačov. Špeciálnu hodnotu v tomto zozname má ovládač grafickej karty: ak tam nie je, môže byť obraz na obrazovke nekvalitný, príliš veľký, bez jasných obrysov, blikania atď., S čím musíte súhlasiť , je nebezpečný pre oči!

Ďalej uvediem niekoľko najpohodlnejších nástrojov na aktualizáciu ovládačov (samozrejme hovoríme o tých prípadoch, keď nemáte po ruke „natívny“ disk s ovládačmi).

Možnosť 1 - ak máte pripojenie na internet

Posilňovač pohonu

//ru.iobit.com/driver-booster.php

Ak máte v počítači internet, pomôcka Drive Booster vám pomôže rýchlo a ľahko nájsť a aktualizovať ovládače pre váš hardvér. Všetko, čo je potrebné, je nainštalovať a spustiť obslužný program: potom získate zoznam zariadení, pre ktoré musíte nainštalovať (aktualizovať) ovládače. Veľmi pohodlne!

(Mimochodom, o bezpečnosti: pri aktualizácii a inštalácii ovládačov program vytvorí zálohu starých ovládačov, a ak sa niečo stane, môžete systém vrátiť do pôvodnej podoby).

Aktualizujte všetko - ovládače, herné komponenty, zvukové a herné zariadenia atď. / Driver Booster

Možnosť 2 - ak v počítači nie je internet

DriverPack riešenie

//drp.su/ru/

Ak vo svojom počítači nemáte internet, môže byť riešenie DriverPack skutočným záchrancom. Jedná sa o 10-12 GB ISO obraz (najskôr si ho musíte stiahnuť na PC s prístupom na internet) s obrovským počtom ovládačov. Otvorením tohto obrázka a spustením obslužného programu na ňom vyberie ovládače pre váš hardvér a nainštaluje ich. Je to tiež veľmi pohodlné a rýchle!

Poznámka: Ďalšou dobrou sadou ovládačov je Snappy Driver Installer (konkurent pre DriverPack Solution). Princíp fungovania je rovnaký: balík si stiahnete do počítača s prístupom na internet, nahráte ho (napríklad) na jednotku USB flash a potom môžete nainštalovať ovládače do všetkých ostatných počítačov a notebookov.

Antivírus

Možno jeden z prvých programov (spolu s ovládačmi) odporúčaných na inštaláciu. Teraz je sieť plná iba rôznych vírusov, adware a ďalších „dobrých“, ktoré je veľmi ľahké vyzdvihnúť a zbaviť sa ich.

Pokiaľ ide o výber antivírusu, odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s jedným z mojich predchádzajúcich článkov, tam nájdete aj odkazy na ich stiahnutie.

Najlepšie bezplatné antivírusy, možnosti domáceho bezpečnostného softvéru - už citované ->

Archivátor

Bez neho, a nie tu a nie tu ...

Faktom je, že veľa programov a súborov v sieti (ktoré si stiahnete) je zabalených v rôznych archívnych formátoch: Zip, Rar, 7z atď. Windows na druhej strane umožňujú pracovať iba s archívmi Zip. Bez archivátora teda nebudete môcť ani nainštalovať nový program!

Ak bol predtým jedným z hlavných archivátorov, štandardne pre väčšinu používateľov, program WinRAR (alebo WinZIP), teraz podľa môjho názoru začína tento šampionát vyhrávať 7-Zip. Je to on, koho v rámci tohto článku odporučím ...

? Pomoc!  Analógy WinRAR: najvýhodnejšie programy sú bezplatné archivátory pre Windows.

7-Zip

//7-zip.org.ua/ru/

Zadarmo a veľmi výkonný archivátor. Umožňuje vám vytvárať formáty archívov 7Z, Zip, Gzip, Tar atď., Rozbaľuje rovnaké desiatky najpopulárnejších formátov archívov. Po inštalácii budete mať v prieskumníkovi malé menu, pomocou ktorého môžete rýchlo zbaliť alebo rozbaliť súbory a priečinky.

Ponuka v programe Explorer 7Z - stačí podržať pravé tlačidlo myši na súbore

Pokiaľ ide o kompresný pomer, navrhujem pozrieť sa na malú tabuľku nižšie: ukazuje, že 7Z je v kompresnom pomere lepší ako WinRAR. Všeobecne tu nie je čo dodať ...

Porovnanie kompresie WinRAR a 7Zip

Prehliadač

Systém Windows už má v predvolenom nastavení jeden prehľadávač - Internet Explorer, ale je ťažké ho označiť za ideálny: zamrzne, načítanie stránok trvá dlho, nie príliš pohodlná práca so záložkami atď. Potrebujete ho však aspoň raz: na stiahnutie iný prehliadač! ☺

Všeobecne platí, že teraz existuje iba obrovský výber prehľadávačov. Aby som sa tu neopakoval, uvediem nižšie odkaz na jeden zo svojich článkov - sú tu najlepšie programy, výhody a nevýhody každého z nich.

? Najlepšie prehľadávače aktuálneho roka ->

Kancelársky balík

Najbežnejšou a najpohodlnejšou možnosťou (podľa môjho názoru) by bola inštalácia balíka Microsoft Office. Tento kancelársky balík ale nie je zadarmo, a preto ho nie je možné nainštalovať na každý počítač.

V takom prípade odporúčam zvážiť bezplatné analógy programov Microsoft Word a Excel - tie si s väčšinou úloh poradia rovnako dobre (aj keď ešte bude potrebná určitá zručnosť ?).

Ako nahradiť Word a Excel (moja kancelária). Analógy, online editori - //ocomp.info/chem-zamenit-word-i-excel.html

PDF a  DJVU

Rád by som povedal ešte pár slov k formátom  PDF a DJVU (najpopulárnejšie formáty na distribúciu naskenovaných kníh, časopisov atď.). Faktom je, že nie každý kancelársky balík vám umožňuje otvoriť tieto formáty. Preto sa na ich prečítanie odporúča nainštalovať ďalšie. inžinierske siete.

WinDjView

//sourceforge.net/projects/windjview/

Malý nástroj na prezeranie súborov DJVU. Funguje vo všetkých verziách systému Windows. Po inštalácii: stačí otvoriť akýkoľvek súbor DJVU. Ponuky a ovládacie tlačidlá sú štandardné, ako vo väčšine ostatných programov pre Windows.

Adobe Acrobat Reader

//get.adobe.com/ru/reader/

Jeden z najpopulárnejších čítačiek PDF. Umožňuje otvoriť takmer akýkoľvek dokument v tomto formáte: knihy, časopisy, naskenované listy atď. Všeobecne predstavuje nepostrádateľný softvér pre každého, kto veľa a často pracuje s formátom PDF.

Sťahujú sa torrenty

V dnešnej dobe sa obrovské množstvo súborov prenáša po sieti pomocou torrentov. A jedným z najpopulárnejších programov na sťahovanie (a zdieľanie) torrentov je uTorrent ...

? Pomoc!  Analógy UTorrent: vyberte program na stiahnutie torrentov - pozri poznámku ->

uTorrent

//www.utorrent.com/intl/ru/

Jednoduchý a praktický program na stiahnutie torrentu. Rozhranie je vyrobené v štýle minimalizmu (nič nadbytočné), predvolené nastavenia sú nastavené tak, že pre väčšinu používateľov nie je potrebné ani nič konfigurovať - ​​všetko funguje po vybalení z krabice!

Za zmienku tiež stojí vysoká rýchlosť sťahovania súborov a malá veľkosť samotného programu (asi 2 MB!). Ak k tomu pridáme skutočnosť, že veľa torrentov sa nestiahne v programoch tretích strán, ukáže sa, že uTorrent je vo všeobecnosti nenahraditeľnou utilitou ☝ (aspoň zatiaľ) ...

Kodeky

Torrenty sú torrenty, ale po stiahnutí videa sa s najväčšou pravdepodobnosťou neotvorí, pretože v systéme nemáte žiadne kodeky. Všeobecne platí, že výber optimálnej sady kodekov nie je vždy jednoduchá záležitosť: nie, nie, a bude existovať súbor, ktorý sa nebude správne zobrazovať alebo prehrať bez zvuku.

V jednom zo svojich článkov som preštudoval niekoľko populárnych súborov kodekov, ktoré sú všeobecne vhodné pre väčšinu používateľov (tí, ktorí profesionálne pracujú s videom, myslím, že vedia lepšie ako ja, čo si majú nainštalovať).

Najlepšie kodeky pre video a zvuk (Windows 7, 8, 10). Ako zvoliť kodeky pre VŠETKO na otvorenie - //ocomp.info/kodeki-dlya-video-i-audio.html

Prehrávače médií

Okrem kodekov a prehrávača Windows Media Player zabudovaných do systému Windows sa odporúča nainštalovať aj niekoľko prehrávačov médií. Napríklad je oveľa pohodlnejšie počúvať hudbu vo WinAmp alebo Aimp a sledovať videá vo VLC media player alebo PotPlayer (aspoň podľa môjho skromného názoru ?).

Moje odporúčania nájdete na odkazoch nižšie.

najlepšie videoprehrávače zadarmo - //ocomp.info/free-videoproigryivateli.html

najlepšie hudobné prehrávače - //ocomp.info/10-luchshih-proigryivateley-muzyiki-dlya-windows.html

Komunikačné programy

Skype

Webová stránka: //www.skype.com/ru/

Jeden z najpopulárnejších bezplatných softvérov na chatovanie na internete. Navyše za malý príplatok. poplatok - môžete volať aj na bežné telefóny.

Skype vám samozrejme umožňuje vymieňať si jednoduché správy, organizovať videokonferencie, vymieňať si súbory atď. Všeobecne je to nenahraditeľný program pre kontakty a komunikáciu cez sieť.

ICQ (ruský hovorový názov - „ICQ“)

Webové stránky: //icq.com/windows/ru

Asi pred 10 rokmi to bol veľmi populárny program na zasielanie správ v sieti. Teraz samozrejme vzrušenie opadlo a existuje príliš veľa analógových programov. Program však naďalej používa pomerne veľký počet používateľov.

Okrem klasických textových správ vám moderný server „ICE“ umožňuje vymieňať si súbory, rozprávať sa, organizovať konferencie a oveľa viac ...

Aplikácie na zobrazovanie diskov

Mnoho hier (napríklad) je distribuovaných v sieti vo forme obrazových súborov v nasledujúcom formáte: ISO, MDS \ MDF, BIN, CCD atď. Každý takýto obrázok je v skutočnosti kópiou disku, ktorý je potrebné byť otvorený v špeciálnom emulátore disku. Tých programov je v skutočnosti veľa, ale zameriam sa tu na jeden z najjednoduchších (z hľadiska práce s ním) a výkonných (z hľadiska efektívnosti).

? Pomoc! 

Virtuálne disky CD / DVD a disketové jednotky. Čítačky obrazov diskov

Daemon Tools (Lite)

Webové stránky: //www.daemon-tools.cc/rus/downloads

Bezplatný softvér, ktorý vám umožní pracovať so všetkými najobľúbenejšími obrázkami. Umožňuje vám vytvoriť v systéme niekoľko emulátorov virtuálnych jednotiek, v ktorých sa otvoria načítané obrázky. Takéto obrázky môžete tiež vytvoriť sami (ak máte skutočnú disketovú jednotku).

Program uspokojí požiadavky väčšiny používateľov kategórie primárneho a stredne pokročilého. Komu nestačia funkcie, môže si kúpiť pokročilejšiu verziu.

Funguje vo všetkých populárnych verziách systému Windows. Preložené do ruštiny v plnom znení.

PS

Chápem, že téma je dosť kontroverzná, a napriek tomu ... Podľa môjho názoru takáto sada softvéru poskytne aj začínajúcim používateľom pomerne bezplatnú prácu za počítačom.

Za dodatky k tejto téme som vopred vďačný.

Šťastné ?

?

Prvé zverejnenie: 09.09.2017

Oprava: 01.03.2020