Hry pre slabé notebooky a počítače: 1. časť - Stratégie (ekonomika, taktika, logika)

Dobrý deň!

Mnoho používateľov sa z nejakého dôvodu domnieva, že ak majú starý prenosný počítač / počítač, nebudú hrať nič normálne. To nie je pravda! ?

Podľa môjho názoru jednoducho podceňujú hity minulosti - a veľa z nich dá šancu moderným novinkám. Predchádzajúce hry boli koniec koncov tvorené s „dušou“, ktorá prepracovala každý detail a zápletku  (nie ako moderný dopravník, kde sa líšia iba pohyblivé postavy a ich farby) .

A myslím si, že veľa hráčov, ktorí ten čas chytili, bude so mnou (aspoň čiastočne) súhlasiť! Preto, ak ste pripravení trochu „zavrieť“ oči pred niektorými chybami v grafike - potom, verte mi, nájdete skutočne fascinujúci Svet (ktorý v moderných hrách jednoducho nie je k dispozícii)!

To je dôvod, prečo chcem v tomto článku citovať niektoré z tých úžasných hračiek, na ktoré si mnohí pamätajú s trémou a teplom ... ✌

Dôležité!  Táto séria článkov obsahuje:

  • Časť 1: Najlepšie stratégie minulosti (tento článok)
  • 2. časť: závodenie, rely;
  • Časť 3: športové hry;
  • 4. časť: Strelci a dobrodružstvá.

*

? Poznámka!

Pre tých, ktorí majú veľmi pomalé hry, odporúčam zoznámiť sa s týmto malým sprievodcom (pomôže optimalizovať niektoré nastavenia).

*

Aké stratégie môžete hrať na starom notebooku

Všeobecne je pojem slabý (starý atď.) Veľmi relatívny (a vágny). V článku uvediem tucet rôznych hier, ktoré sa líšia nielen svojou podstatou, ale aj tými. požiadavky. V zásade platí, že ak váš laptop (počítač) nie je starší ako 5 - 8 rokov, väčšina z vyššie uvedeného by mala pre vás fungovať.

? Pomoc!

Ako zistiť technické parametre notebooku

*

Všeobecne podľa môjho skromného názoru boli hry tohto žánru (stratégie) jedny z najobľúbenejších. Mnoho skúsených používateľov to, myslím, potvrdí ...

Ale v poslednej dobe, bohužiaľ, z nejakého dôvodu milovníci moderných hier uprednostňujú rôzne strieľačky a akčné filmy ...

? Mimochodom , veľa z týchto hier sa dá stále hrať online so skutočnými hráčmi. Napríklad pomocou aplikácie GameRanger  (mimochodom, tu a o ďalších programoch pre hranie na internete sa tu dozviete)

*

Worms (herná séria)

Poznámka: Vyšli desiatky rôznych verzií „Worms“, a to pre počítače aj pre konzoly. Jedna z najslávnejších verzií: Worms World Party (ďalšia kuriózna hračka - „Hogs of War“ - namiesto červov pobiehajú prasatá, veľmi vtipné ...).

Červy

Proste skvelá hra o bojových červoch! Táto hra je skutočnou „bombou“, ktorá vo svojej dobe urobila rozruch.

Podstata hry: ovládate tím červov ozbrojených po zuby. Arzenál obsahuje pištole, guľomety, granáty, bazuky atď. Cieľ: zabiť ďalšie tímy červov, ktoré môžu byť ovládané skutočnými ľuďmi (pri hraní v sieti) aj počítačom.

Hračka je veľmi vzrušujúca, vyšla na mnohých konzolách, existuje celá séria hier: Worms 2 (1997), Worms Armageddon (1999), Worms World Party (2001), Worms 3 atď.

*

Majster Orionu

(pochádza z ~ 1993)

Obrazovka z hry MOO

Zaujímavá ťahová strategická hra, ktorú vytvorilo argentínske štúdio NGD Studios. V ňom sa stanete hlavou jednej z rás a začnete bitku o kozmickú nadvládu. Súpera môžete poraziť pomocou moderných progresívnych technológií alebo zručností diplomata ...

Aj napriek jednoduchej grafike (podľa dnešných štandardov) bola samotná myšlienka tejto hry taká nová a jedinečná, že hra vletela do všetkých hitparád ...

*

Hrdinovia sily a mágie

Heroes of Might and Magic

(najžiadanejšia a najobľúbenejšia verzia Heroes of Might and Magic III)

Heroes of Might and Magic III - karta

Toto je skutočná klasika ťahových stratégií (najmä tretia časť, určite sa oboznámte s tými tromi!).

Všetky akcie sa odohrávajú vo svete fantázie: tam prevezmete kontrolu nad hrdinami. Musíte preskúmať svet, dobyť rôzne budovy, ukázať taktiku a vynaliezavosť. Stovky rôznych tvorov, z ktorých každá má svoje vlastné vlastnosti, iný terén, vynikajúci soundtrack - to všetko vás čaká v hrdinoch ...

Poznámka: mimochodom, v bojovom režime sa zväčšuje mapa oblasti a každú jednotku v skupine ovládate osobitne. Je veľmi dôležité zvoliť správnu taktiku boja.

*

Age of Wonders: Shadow Magic

Poznámka: V hre bolo iba niekoľko častí. Ale podľa mňa si tento zaslúži pozornosť!

Age of Wonders Shadow Magic - obrazovka z hlavného okna hry

Trochu podobná hra ako Heroes, ale s určitými rozdielmi ...

Musíte hrať ako jeden z čarodejníkov (a je ich niekoľko desiatok: každý má svoje vlastné jedinečné schopnosti a kúzla) a jedna z rás (je ich tu tiež celkom dosť: škriatkovia, trpaslíci, ľudia, nomádi) , orkovia atď.) ... Hru je možné rozdeliť na 2 komponenty:

  • na globálnej mape staviate a rozvíjate mestá, presúvate armády, zajímate rôzne budovy, zaoberáte sa ekonomikou atď .;
  • v bojovom režime sa mierka mapy zväčšuje a každú jednotku začnete ovládať osobitne - t.j. ovládnite svoju armádu: tu úspech bitky závisí od vašej taktiky! Niektorí profesionáli sú schopní rozdrviť desiatky ďalších súperiacich armád pomocou jednej armády!

Mimochodom, podotýkam, že každá rasa má svoje vlastné jedinečné jednotky s vlastnými jedinečnými schopnosťami. A ak k tejto odrode pridáte čarovné bytosti (ktorých je tiež veľa a všetky majú rôzne schopnosti), potom sa hra stane tak rozmanitou a mnohostrannou, že je ťažké predvídať všetko vopred ...

Ak vás hračka „zahákne“, tak dovtedy, kým sa nenaučíte všetky rasy, schopnosti jednotiek, čarodejníkov, školy mágie atď. - ťažko ju môžeš opustiť ... ?

*

Age of Empires (I, II, III, IV)

Age of Empires: mesto, mlyn, cesta - to je moja prirodzenosť ...

Vynikajúca séria hier o rozvoji vašej ríše! V ňom musíte vziať jednu z civilizácií a ísť s ňou cestou od kameňa k železu: cestou budovania a rozvoja miest, najímania vojsk, boja atď. V stratégii je ekonómia aj taktika ...

Age of Empires mal (je?) Obrovský úspech a predalo sa z neho viac ako 20 miliónov kópií. Vyšli 4 časti hry a kopa rôznych doplnkov (ani neviem, ktorý sa dá označiť za najlepší, aby som „neokukal“ fanúšikov).

*

Križiak pevnosti

Stronghold Crusader - stavba stredovekého mesta

Ďalšia mega populárna hračka ...

V ňom sa musíte stať lordom, ktorý bude mať pod jeho velením celé stredoveké mesto. Budete ho musieť prestavať (mlyny, sklady, pivovary, remeselnícke dielne atď.), Zaviesť dane pre obyvateľstvo (alebo ich zrušiť), najať vojská a chrániť svoju ríšu pred nepriateľmi.

Hra je veľmi zaujímavá a návyková. Prevláda zmes taktiky, logiky, stratégie a ekonomickej zložky.

*

Kozáci

Screenshot z kozákov

Stratégia taktickej vojny: máte na výber viac ako tucet krajín, rozsiahle bitky až s 8 000 jednotkami, vysoko kvalitná grafika (aj teraz vyzerá celkom slušne), obrovské mapy, až 7 hráčov v online režime.

Táto hra bola populárna nielen v rusky hovorenom segmente, ale aj v zahraničí - hrala ju polovica Európy!

Celkovo bolo vydaných niekoľko sérií týchto hier. Teraz je popularita trochu iná, ale napriek tomu si  „kozáci“ zaslúžia svoje miesto na poličke s hrami ...

*

Hospital Tycoon / Theme Hospital

Theme Hospital - hra na Sony PlayStation

Skvelý nápad a implementácia: v tejto hre dostanete celú nemocnicu za správu. Vašou úlohou je rozvíjať ho, zvyšovať počet lekárov (a ich profesionalitu), zvyšovať kvalitu starostlivosti o pacientov a rozširovať územie zdravotníckeho zariadenia.

Hračka je veľmi návyková a zábavná. Mimochodom, venujte pozornosť verzii Theme Hospital pre Sony PlayStation - podľa mňa jednej z najlepších verzií vo svojom žánri (môžete ju hrať na PC cez konzolový emulátor).

*

SimCity

SimCity - budovanie moderného mesta

Simulátor budovania mesta! Iba ak sme sa vo vyššie uvedených hrách ocitli v stredoveku alebo vo svete fantázie, potom tu musíte znovu postaviť moderné mesto. Verte mi, nie je to také ľahké: obyvatelia sú neustále z niečoho nešťastní! ?

Možno, že ste si túto hru zahrali, stanete sa tolerantnejším a chápavejším voči šéfom a rôznym vodcom (medzi nimi nie sú všetci tak zlí ľudia, existuje veľa tých hodných).

*

Civilizácia II, III, IV

Civilná mapa III

Neobvyklá a mimoriadne zaujímavá stratégia! ?

Celá mapa, kde sa hra odohráva, sa skladá z mnohých buniek. Každá bunka má svoje vlastné zdroje: kladivá (výroba), zlato, potraviny a špeciály. zdroje (železo, kone, kukurica atď.). A musíte medzi týmito fosíliami múdro vyvážiť, aby malo mesto dostatok jedla a zlata a neklesla produkcia (je nad čím premýšľať ...).

Všeobecne platí, že vo všeobecnosti si musíte zvoliť jednu z civilizácií a ísť s ňou od doby kamennej až po éru satelitov a vesmíru. Je veľmi ťažké to urobiť: musíte vylepšiť armádu, budovať a rozvíjať mestá, budovať divy sveta, vykonávať vedecký výskum atď.

V hre je k dispozícii niekoľko druhov víťazstiev: diplomatické, vojenské, ekonomické, kultúrne atď.

*

The Sims

Obrazovka The Sims - hra

Pôvodnou myšlienkou je vytvoriť hru ako „simulátor života“ . Tu musíte ovládať niekoľko postáv „Simíkov“. Musíte sa o nich starať, rozvíjať ich schopnosti a schopnosti, vybaviť ich domov, propagovať ich v kariére atď. Všeobecne neexistuje žiadny dej ako taký a môžete hrať nekonečne!

Napriek tomu si hra tak podmanila srdcia miliónov hráčov po celom svete, že už vyšlo viac ako 5 hier zo série, predali sa milióny kópií (nielen na PC, ale aj na mnohých herných konzolách).

*

Warcraft III: Reign of Chaos (2002)

Warcraft III Reign of Chaos (snímka z hry)

Jedna z najočakávanejších hier fanúšikov: predtým sa pre ňu predalo viac ako 4,5 milióna objednávok (a to je v roku 2002!). Následne uznaná za najlepšiu stratégiu roku 2002 ...

Je to strategická hra v reálnom čase s RPG prvkami. Môžete hrať za Alianciu, Hordu, Nemŕtvych a Nočných elfov. Všetko, čo sa deje na mape, sledujete akoby zhora aj zboku súčasne (pozri obrazovku vyššie). ?

Úlohy sú jednoduché: získať zdroje, postaviť rôzne budovy, ktoré zlepšia vaše schopnosti, najať armádu na porazenie nepriateľa.

V hre sú mimochodom rôzni hrdinovia s jedinečnými schopnosťami. Sú schopní získať skúsenosti pri zabíjaní ďalších súperiacich bojovníkov.

Podotýkam, že hračka je dodnes veľmi populárna, konajú sa na nej rôzne šampionáty a turnaje (so solídnymi finančnými prostriedkami na výhry). Takže ... má zmysel stretávať sa?

*

Medieval: Total War (2002)

Mimochodom, okrem prvého dielu by som odporúčal zoznámiť sa s Medieval 2: Total War.

Medieval Total War - obkľúčenie pevnosti

Táto hra je zmesou ťahovej globálnej stratégie s taktickou stratégiou v reálnom čase (tak ohnutá!).

Tých. v režime globálnej mapy sa staráte o mestá, verbujete a presúvate armády, prezeráte hranice atď.

V bitevnom režime: mapa sa zväčšuje a vy ste vyzvaní, aby ste predviedli všetky svoje vojenské schopnosti (mnoho amatérov verí, že toto je najzaujímavejšia časť hry: keď rozdrvíte pechotu slonmi alebo budete strieľať oštepmi s lukostrelcami ...) .

Všeobecne nie je nezvyčajné, že veľmi skúsení hráči po taktickej stránke vyhrávajú a dobývajú obrovské impériá, a to aj bez toho, aby spočiatku mali nejakú silnú ekonomiku.

Mimochodom, hĺbka a realita bojov ohromila mnohých naraz. Všetky jednotky boli podrobne prepracované jednak z historického hľadiska, jednak vo vzťahu k schopnostiam vtedajšej trojrozmernej grafiky!

Unikátne „schopnosti“ jednotiek (a rôzne jednotky majú rôzne) zodpovedajú ich historickej realite. V hre vystupuje do popredia hráčova schopnosť využiť všetky silné stránky svojej armády a slabiny tej zahraničnej.

Všeobecne možno hru Medieval: Total War bezpečne odporučiť všetkým fanúšikom taktických hier, historických bitiek a všeobecne tej éry.

*

Minecraft

Minecraft - obrazovka z hry

Táto hra je veľmi neobvyklá a pravdu povediac som nevedel, k akému žánru ju možno pripísať ...

Záverom je toto: rukami vytvoríte rôzne objekty, budovy (mestá, jaskyne, hrady atď.), Všeobecne všetko, čo sa zatúla do vašich predstáv, a potom v nich môžete žiť. V skutočnosti to pripomína nejakého konštruktéra Lega, iba virtuálneho a neobmedzeného.

Hračka je veľmi návyková a nevyžaduje výkonný hardvér. Myslím si, že v nej budú môcť mnohí odhodiť „kúsok“ svojej kreativity (možno aj preto sa hra stala tak populárnou).

*

Dodatky k tejto téme sú vítané.

Majte sa dobre!

?

Prvýkrát zverejnené: 03.05.2018

Oprava: 23.06.2020