Ako zistím, či mám SSD alebo HDD?

Otázka používateľa

Ahoj.

Počítač už dosť používam, ale nad diskami som nikdy vôbec nerozmýšľal ... Takmer všetci odborníci teraz odporúčajú pre zrýchlenie systému prechod z HDD na SSD.

Tu sa po prepnutí na Windows 10 začal počítač strašne spomaľovať (hneď po zapnutí - všeobecne hrôza - zaťaženie disku je 100%!). Teraz si myslím, že si možno budem musieť kúpiť aj SSD disk (čo ak ho už mám nainštalovaný?).

Všeobecne mi povedzte, ako zistiť, aký disk mám: SSD alebo HDD (alebo niečo iné)?

Ahoj.

Otázka je typická (všeobecne), nižšie uvediem niekoľko možností jej riešenia ...

? Pridať. pomôcť!

Prečo zavedenie / reštartovanie počítača (prenosného počítača) trvá tak dlho, čo robiť pre rýchlejšie zavedenie systému Windows

*

Spôsoby zistenia typu disku

? Možnosť 1

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako zobraziť typ všetkých nainštalovaných jednotiek, je použiť príkazový riadok ? (vyvolať ho: stlačte kláves Win + R a použite príkaz CMD).

Skopírujte príkaz dole do jeho okna a stlačte kláves Enter.

PowerShell "Get-PhysicalDisk | Format-Table -AutoSize"

Potom bude systém premýšľať 1 až 2 sekundy a zobrazí vám zoznam diskov - pozrite stĺpec „Typ média“ (na obrazovke je zvýraznený červenou farbou).

Príkazový riadok - pozri typ disku

*

? Možnosť 2

Windows 8/10 má vstavaný nástroj na optimalizáciu diskov, ktorý „vie a ukazuje“ typ diskov. Môžete to nazvať - ​​stlačte kláves Win + R a použite príkaz dfrgui (alternatívnou možnosťou je použiť vyhľadávanie, pozrite si obrazovku nižšie ? ) .

Optimalizácia diskov

Ďalej v stĺpci „Typ média“ . Pevný disk je HDD, jednotka SSD je SSD ...

Optimalizácia disku - typ média

*

? Možnosť 3

Obslužné programy sú teraz veľmi populárne na prezeranie charakteristík PC, ich testovanie atď. Jedným z nich je AIDA 64.

Postačí otvoriť kartu „Data Storage / ATA“ a môžete si pozrieť vlastnosti ktorejkoľvek z nainštalovaných jednotiek. Pozri príklad nižšie. ?

? Pomoc!

Špecialista. nástroje na prezeranie charakteristík počítača - môj výber

AIDA 64 - Úložisko dát / ATA Tab

*

? Možnosť 4

V správcovi zariadení musíte otvoriť kartu „Diskové zariadenia“ : zobrazia sa všetky disky pripojené k systému.

Ak otvoríte vlastnosti požadovanej jednotky a skopírujete jej ID, potom v službe Google (Yandex) vo väčšine prípadov nájdete všetky charakteristiky tejto jednotky. Pozri snímky obrazovky nižšie ?.

Správca zariadenia - vlastnosti disku - skopírujte jeho ID

Celý popis disku bol nájdený v serveri Niksa ...

*

? Možnosť 5

Ak Windows nie je nainštalovaný na PC / notebooku (alebo sa nespúšťa), potom môžete vidieť typ disku v BIOS / UEFI (dobre, alebo aspoň jeho model), ktorý potom môžete skontrolovať v Google a zistiť charakteristiky ...).

? Pomoc!

Ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) v počítači alebo notebooku [inštrukcia]

Spravidla sa informácie o jednotke nachádzajú okamžite na prvej obrazovke. Stačí sa pozrieť na podsekciu „Úložisko“ / „Disk“. Pár príkladov nižšie. ?

Notebook ASUS UEFI (BIOS) - nainštalovaný disk SSD

Laptop ASUS - Nainštalovaný pevný disk

*

To je všetko pre túto sim ... Dodatky k tejto téme sú vítané.

Pekný deň!

?