Ako zrýchliť prehliadač Google Chrome (pre tých, ktorí majú pomalý prehliadač)

Dobrý deň!

Nech je to už akokoľvek, a s príchodom prístupného internetu pre väčšinu populácie sa prehliadač stal jedným z najpopulárnejších programov. A jedným z najrýchlejších a najpopulárnejších prehliadačov je Google Chrome! ?

A ak tiež spočítate, koľko prehliadačov pracuje na jeho engine, potom si myslím, že vodca je nepochybný ...

V skutočnosti sa veľa používateľov stretáva s tým, že Chrome spomaľuje, pracuje s oneskoreniami a oneskoreniami (niekedy jednoduché načítanie stránky trvá niekoľko desiatok sekúnd ...).

V tomto článku uvediem niekoľko spôsobov, ako môžete zrýchliť prehliadač Chrome (alebo akýkoľvek iný server bežiaci na rovnakom motore). V prvom rade nepredstieram, že som pravda, a napriek tomu ... ?

*

Praktické tipy na zrýchlenie prehliadača Chrome

KROK 1: Vymazanie vyrovnávacej pamäte a histórie

Pri používaní prehliadača sa v jeho „útrobách“ začína hromadiť veľké množstvo rôznych položiek („ smeti “): stiahnuté obrázky, vyrovnávacia pamäť, cookies, údaje na automatické vyplnenie atď.

Celá táto „dobrota“ môže často zabrať niekoľko gigabajtov miesta na pevnom disku (a ešte viac! - čo samozrejme ovplyvňuje výkon prehliadača a systému ako celku).

Aby ste sa vyhli „extra“ brzdám spojeným s týmto „odpadom“ - z času na čas odporúčam takéto „veci“ vyčistiť a odstrániť ...

Ako to spraviť

Najskôr prejdite do nastavení prehliadača a vyhľadajte sekciu „Osobné údaje“ . Kliknite na tlačidlo „Vymazať históriu“ .

Môžete jednoducho stlačiť kombináciu Ctrl + Shift + Del alebo otvoriť stránku  chrome: // settings / clearBrowserData

Čistenie prehliadača Chrome od dočasných súborov

Potom musíte dať niekoľko začiarknutí „História prehľadávania“, „Súbory cookie a ďalšie údaje o stránkach“,  „Obrázky a ďalšie uložené súbory do vyrovnávacej pamäte“ , zvoliť režim „Celé obdobie“ a všetko vymazať!

? Pomoc!

Mimochodom, existujú špeciálne nástroje na automatické odstraňovanie odpadkov z prehliadača a systému (odporúčam!).

*

KROK 2: Najnovšia verzia prehliadača?

Pravdepodobne sa táto rada zdá niekomu banálna a napriek tomu - skontrolujte verziu prehliadača, či je v danom okamihu najnovšia, či nie sú k dispozícii nejaké aktualizácie.

Najjednoduchšie to urobíte otvorením stránky pomocníka. Musíte skopírovať do panela s adresou prehliadača: chrome: // settings / help

Ďalej zistíte, či máte najnovšiu verziu prehľadávača. V ideálnom prípade by ste mali mať niečo ako „Používate najnovšiu verziu prehliadača Chrome“ . Ak nie, aktualizujte si prehliadač!

O prehliadači Chrome

*

KROK 3: Blokujte agresívne reklamy

Stojí za zmienku , že prehliadač veľmi často spomalí kvôli veľkému množstvu reklám na webe, ktorý si prezeráte (obzvlášť agresívny: keď sa vaše karty začnú náhodne otvárať, presmerovávajú z jednej stránky na druhú atď.).

Veľmi dobrým riešením, ako sa takýchto reklám zbaviť, je aplikácia ? Adguard (automaticky blokuje všetky nechcené reklamy, pričom vám ponecháva priestor s „bielymi“ zoznamami ...).

Poznámka: Aplikáciu Adguard nie je potrebné konfigurovať, po inštalácii začne automaticky filtrovať všetky prehľadávače a programy v počítači. Pohodlne! ?

Adguard - obrazovka okna aplikácie

? Voliteľné!

Ak navrhované opatrenia nepomohli zbaviť sa „virálnej“ reklamy, odporúčam vám použiť metódu čistenia systému z tohto článku

 

KROK 4: Koľko kariet je otvorených? Sú všetky potrebné?

Mnoho používateľov otvorí v prehliadači desiatky kariet (počas hrania hry a nahrávania videa). Navyše by to nebolo také smutné, keby to bolo stále skutočne potrebné ... ?

V skutočnosti sa s každou otvorenou kartou v prehliadači zvyšuje množstvo použitej pamäte RAM a zaťaženie procesora niekedy veľmi výrazne rastie. Nie je prekvapením, že prehliadač začína spomaľovať strašnou silou.

? Pomoc! 

Prehliadač Google Chrome načíta procesor (CPU) až na 99 - 100%

Poznámka. V počítači so 16 GB pamäte, keď je otvorených 100 kariet, nastáva značné nepohodlie ... Cesta von je jednoduchá: neotváram viac ako 50, aj keď vo väčšine prípadov sa ich počet dá znížiť na 10. ?

Desiatky otvorených kariet ... Prirodzene, prehliadač bude čoraz viac spomaľovať, s každou novou otvorenou kartou ...

Uzavrieť kartu otvorenú prúdu - klepnúť na kombináciu tlačidiel CTRL + W .

Ak chcete zavrieť niekoľko kariet naraz (napríklad všetky karty alebo všetky karty napravo od aktuálnej karty) - kliknite pravým tlačidlom myši v hornom menu na aktuálnej karte a vyberte požadovanú kartu. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Zatváracie karty / možnosti prehliadača Chrome

*

KROK 5: Odstráňte nepotrebné rozšírenia (mnohí o nich ani nevedia!)

Každé pridané a nainštalované rozšírenie prehľadávača zvyčajne vyžaduje samostatné zdroje. Niekedy sa takáto prípona aktualizuje na pozadí, prenáša niektoré štatistické údaje atď. - t.j. načíta systém a sieť (niekedy, veľmi výrazne!). To všetko nie je dobré a ovplyvňuje to rýchlosť prehliadača ...

Mimochodom! Je zaujímavé, že veľa používateľov ani nevie, že má vo svojom prehliadači nainštalované desiatky rozšírení ... ?

Teraz vám poviem ešte jednu vec, zaujímavú štatistiku - mnoho používateľov používa niektoré rozšírenia od veľkého po veľké. Potrebujete nechať každé takéto rozšírenie povolené?

? Podľa môjho názoru by malo byť všetko nepotrebné a zriedka používané buď vymazané, alebo vypnuté, až do ďalšieho vhodného prípadu ...

? Adresa stránky s rozšíreniami:  chrome: // rozšírenia

Pre každú príponu existujú dve možnosti:

  • povoliť / zakázať rozšírenie;
  • odstrániť príponu.

Všeobecne všetko zbytočne deaktivujte alebo vymažte!

Odstráňte nepotrebné rozšírenie - Chrome

*

KROK 6: Povoľte zrýchlené načítanie stránky

Prehliadač má funkciu , ktorá vám umožňuje predbežne načítať stránky, vďaka čomu sa otvárajú oveľa rýchlejšie .

Ak chcete povoliť túto funkciu, otvorte nastavenia prehliadača (adresa stránky s nastaveniami je: chrome: // settings / , v dolnej časti stránky kliknite na odkaz „ Zobraziť rozšírené nastavenia“ ).

Ďalej v sekcii „Ochrana osobných údajov a zabezpečenie“ začiarknite políčko vedľa položky „Povoliť predbežné načítanie stránky ...“ . ?

Povoliť predbežné načítanie stránky - Chrome

Ďalej odporúčam zrušiť začiarknutie políčka „Kontrola pravopisu“ v podsekcii „Jazyky“ (v niektorých prípadoch má výrazný vplyv na výkon).

Zakázať kontrolu pravopisu

*

KROK 7: Skontrolujte rýchlosť internetu, DNS

Chcem upozorniť ešte na jednu vec - veľmi často nespomaľuje samotný prehliadač Chrome, ale internet. Vzhľadom na to, že sa pakety stratia, dáta „neprídu“ - túto alebo tú stránku nemusíte načítať desiatky sekúnd (čo je veľmi nepríjemné ?).

Čo sa týka testu rýchlosti internetu - na svojom blogu mám jeden veľký článok, ktorý je úplne venovaný tejto problematike. Odporúčam vám, aby ste sa s ním oboznámili a skontrolovali svoju sieť. Odkaz nižšie.

? Pomoc!

Ako zistiť skutočnú rýchlosť internetu - ľahký spôsob kontroly

? Tiež stojí za to povedať pár slov o serveroch DNS ...

Faktom je, že keď otvoríte ľubovoľnú stránku v prehliadači (t. J. Postupujte podľa odkazu alebo ručne zadáte adresu URL) - váš počítač najskôr pošle požiadavku na server DNS (t. J. Sa ho opýta: „kde sa nachádza web“), aby , keď vo svojej databáze vyhľadal adresu IP stránok, odpovedá na ňu a naznačuje, na ktorej adrese IP sa stránka nachádza. A potom prehliadač načíta stránku na zadanú adresu IP.

Najväčším úlovkom je, že väčšina používateľov používa DNS od poskytovateľa (ktorý často funguje veľmi zle a bolo by veľmi žiaduce ich nahradiť napríklad DNS od Google). To sa deje rýchlo - 5 minút. (odkaz na pomoc nižšie)! ?

? Pomoc!

Ako zmeniť DNS v systéme Windows a ako zvoliť najrýchlejší verejný server DNS (alebo prečo sa stránky môžu v prehliadači otvárať pomaly)

*

KROK 8: výber témy prehliadača

Téma prehliadača môže mať v niektorých prípadoch aj významný vplyv na rýchlosť jeho práce  (najmä ak existuje „krivka“).

Preto, ak sa váš prehliadač spomalí - odporúčam pokúsiť sa obnoviť predvolenú tému - je najoptimálnejší a vytvára minimálne zaťaženie vášho počítača.

Zmena témy: otvorte nastavenia prehliadača a v podsekcii „Vzhľad“ kliknite na tlačidlo „Obnoviť predvolený motív“ . Všetci! Téma sa mala zmeniť do 1-2 sekúnd.

? Poznámka: Nastavenia vzhľadu prehliadača môžete zmeniť aj na adrese URL:  chrome: // settings / vzhľad

Obnoviť motív - Chrome

*

KROK 9: niekoľko ďalších tipov  

1) Ešte jedna vec: je možné, že je Google Chrome pre váš starý počítač príliš náročný, a mali by ste skúsiť použiť ľahší prehliadač?

Existuje niekoľko prehľadávačov, ktoré sú menej náročné ako prehliadač Chrome. Napísal som o nich v jednej zo svojich minulých poznámok (odkaz nižšie).

? Pomoc!

Prehliadače pre slabé počítače - môj výber

2) Mimochodom, špeciály pomáhajú urýchliť prácu v prehliadači. klávesové skratky, napríklad:

  • Ctrl + W - zatvorenie karty;
  • Ctrl + T - otvorenie novej karty;
  • Ctrl + Shift + T - otvorí poslednú zatvorenú kartu;
  • Ctrl + Shift + Del - vyčistenie vyrovnávacej pamäte atď. ?

? Pomoc!

Tabuľky klávesových skratiek: na prácu s textom, zadávanie špeciálnych znakov, klávesové skratky systému Windows

*

Skláňam sa pred týmto simíkom, ďakujem za pozornosť ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 21.04.2017

Oprava: 30.01.2020