Ako pretaktovať grafickú kartu AMD (napríklad RX 570)

Dobrý čas všetkým!

Zrejme v súvislosti so všeobecným prechodom na sebaizoláciu - nedávno som dostal niekoľko otázok a listov o pretaktovaní grafických kariet a zvyšovaní FPS v hrách (niekto má starú kartu a tá už neťahá; niekto si nestihol kúpiť niečo viac silný atď.).

Všeobecne nie som veľkým zástancom pretaktovania, pretože to spravidla znamená ďalšie. problémy: nie je vylúčené zvýšenie teploty, chyby, zamrznutie atď. Ak to však „nepreženiete“, potom môžete celkom bezpečne získať ďalších 5–10% výkonu (na väčšine hardvéru) )!

? Mimochodom! 

Pokiaľ máte integrovanú kartu AMD Ryzen Vega , odporúčam môj predchádzajúci príspevok. Existujú určité „nuansy“ ...

Všeobecne vám dôrazne odporúčam robiť všetko v komplexe, t.j. zlepšiť výkon rôznymi spôsobmi:

 • 5 - 10% v dôsledku pretaktovania grafickej karty (viac nižšie);
 • 5-10% kvôli jemnej ? optimalizácii nastavení ovládača grafickej karty;
 • 5–10–40% z dôvodu nastavenia konkrétnej hry (napríklad môžete vypnúť tiene, efekty, horizont / rozsah horizontu atď.).
 • celkom:  celkovo bude zadaná významná hodnota, môžete zvýšiť FPS o 30-100% (alebo viac) na súčasné ukazovatele, ak použijete všetky nástroje a metódy!

Samozrejme!

 1. Všetko, čo robíte v článku nižšie, je na vaše vlastné nebezpečenstvo a riziko!
 2. Pamätajte, že chamtivosť sa zničí, poznajte zmysel proporcie (ak sa vám podarilo bezbolestne „vytlačiť“ 10% zhora - potom možno nemá zmysel ďalej tlačiť na grafickú kartu?).

*

Príklad pretaktovania grafickej karty AMD RX 570

KROK 1

Prvá vec, ktorú musíme urobiť, je nainštalovať dva pomocné programy:

 1. MSI Afterburner - v ňom zvýšime frekvencie pamäte a čipu (t.j. samotné pretaktovanie). Tento program je univerzálny a kompatibilný s prevažnou väčšinou grafických kariet;
 2. FurMark - tento nástroj je potrebný na dvojitú kontrolu stability grafickej karty po pretaktovaní (bude zobrazovať FPS aj teplotu).

Inštalácia týchto pomôcok je štandardná, takže ju sem nezaradím ...

*

KROK 2

Ďalej spustite oba pomocné programy súčasne. Potom musíte kliknúť na tlačidlo „Záťažový test GPU“ vo FurMarku (v MSI Afterburner zatiaľ nič nemeníme).

Štart - prvý záťažový test

*

KROK 3

Mal by sa spustiť test grafickej karty (na obrazovke sa začne otáčať „šiška“ a v hornej časti okna sa zobrazia všetky základné informácie),

Všeobecne tento záťažový test pred pretaktovaním umožní vyhodnotiť stabilitu grafickej karty, jej teplotu a FPS, ktoré vyrába. V každom prípade sa musíte uistiť, že je s kartou všetko v poriadku - ak sa pred pretaktovaním prehreje a zamrzne, pretaktovanie neurobí nič dobré!

Priemerný FPS 77

*

KROK 4

Ak sa grafická karta v záťažovom teste správala stabilne, nedošlo k žiadnym chybám alebo prehriatiu, môžete pokračovať v pretaktovaní. ?

Najskôr sa pozrite na MSI Afterburner - existujú dva kľúčové parametre:

 1. Takt jadra (MHz) - frekvencia grafického procesora (GPU);
 2. Pamäťové hodiny (MHz) - frekvencia pamäte.

Je potrebné tieto počiatočné hodnoty zvýšiť asi o 4 - 5% (t. J. Frekvencia napr. V 1 200 MHz, vynásobiť 1,05 - to bude 1 260 MHz, ktoré by sa mali nahradiť ...). Po zvýšení hodnôt kliknite na tlačidlo „začiarknuť“ (tj. Uložiť a použiť nastavenia).

Ďalej musíte znova spustiť test stability grafickej karty (a systému ako celku) vo FurMarku. Pozri snímku obrazovky nižšie ?.

Poznámka: zvýšenie frekvencií o 4 - 5% od základnej čiary - spravidla väčšina kariet vydrží (a to je možné bez zvýšenia napätia). Preto je rozumné začať s týmito hodnotami pretaktovať.

Pretaktovanie

*

KROK 5

Ako vidíte na mojom príklade nižšie - počet FPS sa zvýšil o 7,7%. Zároveň sa tiež začala zvyšovať teplota grafickej karty (nie o veľa, ale stále ...).

Ak za 9-10 minút. V teste FurMark sa grafická karta správala stabilne, neprehrievala sa a nevyskytli sa žiadne chyby - test môžete zavrieť a v programe MSI Afterburner posuňte posúvače doprava o ďalšie 1%. Potom znova spustite test.

Krok za krokom teda nájdete limitnú hodnotu frekvencií, ktoré vaša karta vydrží (akonáhle FurMark havaruje s chybou, zamrzne, na obrazovke sa objavia artefakty - zastavte test a frekvencie znížte!).

Celkovo sa nám podarilo pridať k FPS 7,7% (nie zlé!)

*

KROK 6

Ak hovoríme o tom, čo dáva pretaktovanie v hrách, potom je tu všetko trochu komplikovanejšie ... Vo väčšine hier počet FPS určite porastie (v mojom príklade v CS-GO zhruba o rovnakých 7-8% ?)!

V niektorých hrách však môže byť zisk viac (alebo menej) výrazný (v závislosti od špecifík konkrétnej hry - všetko sa kontroluje v praxi).

CS-GO - Čo dalo pretaktovanie

*

KROK 7

Mimochodom, pretaktovanie bude „fungovať“, pokiaľ bude aktívny obslužný program MSI Afterburner. Prirodzene, po reštartovaní počítača sa frekvencie resetujú ...

Ak chcete grafickú kartu „prinútiť“, aby vždy fungovala na vyšších frekvenciách, musíte urobiť toto:

 • uložte nastavenia (ktoré boli úspešné počas pretaktovania) do jedného z 5 profilov;
 • aktivujte parameter "Spustenie" - t.j. takže pri spustení programu sa automaticky použijú parametre, ktoré sme vybrali;
 • a v nastaveniach obslužného programu zadajte, že je to potrebné na „Spustiť spolu s Windows“ (pozri príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

MSI Afterburner - neustále nastavenie pretaktovania

Teraz sa pretaktovanie automaticky vykoná pri každom zavedení operačného systému (bez manuálneho „dokončovania“). Pohodlne ?! ?

*

Dodatky k téme v komentároch určite prídu vhod!

Veľa štastia!

?