Ako si zvoliť externý pevný disk (HDD) - 7 dôležitých bodov

Dobrý deň.

Na ukladanie a prenos veľkého množstva informácií je celkom vhodné používať externé pevné disky . Mnohí, samozrejme, budú namietať - existujú „mraky“. Nemôžu tam však byť uložené všetky informácie (existuje dôvernosť a všetky záležitosti ...) a internet nie je vždy a všade rýchly.

Súhlaste, je to pohodlné, keď máte hudbu, fotografie, filmy, hry na externom médiu a keď prídete na návštevu, môžete rýchlo pripojiť svoj disk k počítaču a zapnúť prehrávanie príjemnej kompozície ...

V tomto článku by som chcel uviesť niekoľko dôležitých bodov (podľa môjho názoru), ktorým by ste mali venovať pozornosť pri výbere a kúpe externého disku. Samozrejme, nikdy som nebol v továrni na výrobu takýchto zariadení, a napriek tomu mám určité skúsenosti ( ): v práci musím narábať s tromi desiatkami takýchto dopravcov a doma - s ďalšími desiatkami.

Takže ...

? Mimochodom!

Niektoré modely diskov je možné v čínskych online obchodoch kúpiť so zľavami.

*

Pri výbere externého pevného disku je potrebné zohľadniť 7 bodov

⑴ Skladovacia kapacita

Čím väčšie, tým lepšie!

Toto pravidlo platí aj pre externé pevné disky (nikdy nie je veľa miesta). Dnes je jedným z najpopulárnejších zväzkov 1 ÷ 4 TB (a najlacnejší z hľadiska ceny / počtu GB). Preto odporúčam pozorne sa pozrieť na disky tejto konkrétnej veľkosti.

Seagate Backup Plus Prenosný 5TB USB 3.0, modrý externý pevný disk (STDR5000202)

O jednotkách 5 - 8 TB alebo viac ...

Aj tie sú dnes v predaji. Existuje však niekoľko „ale“, ktorým by som odporúčal venovať pozornosť:

 • „netestované“ technológie - spoľahlivosť takýchto diskov je často veľmi požadovaná. A vo všeobecnosti by som neodporúčal okamžite sa chytiť akýchkoľvek nových a veľkoobjemových diskov (zatiaľ čo výrobcovia dotiahnu svoju výrobnú technológiu k dokonalosti ...);
 • tieto disky často vyžadujú dodatočné napájanie. Ak si kúpite disk pre notebook alebo inú prenosnú pomôcku (ktorú chcete pripojiť iba k USB portu), potom vám také disky spôsobia zbytočné „problémy“ ...

*

⑵ O pripojovacom rozhraní

Najobľúbenejšie rozhrania, ktoré sa v súčasnosti predávajú, sú USB 2.0 a USB 3.0. Odporúčam okamžite „zamieriť“ a zvoliť USB 3.0 (až 5 Gb / s; rozdiel v rýchlosti si všimnete aj na oku).

V praxi zvyčajne rýchlosť kopírovania / čítania z externého disku cez USB 2.0 dosahuje 30-40 Mb / s, cez USB 3.0 - až 80-120 Mb / s. Tých. je rozdiel, najmä preto, že jednotka USB 3.0 je univerzálna a dá sa k nej pripojiť dokonca aj k tým zariadeniam, ktoré podporujú iba USB 2.0.

Mimochodom, na odlíšenie USB 2.0 od USB 3.0 venujte pozornosť farbe. Väčšina výrobcov teraz označuje porty USB 3.0 modrou farbou.

Ako odlíšiť port USB 3.0 od portu USB 2.0 (port USB 3.0 označený modrou farbou)

Ďalším príkladom sú USB 2.0 a USB 3.0

Mimochodom , ak máte vo svojom notebooku (počítači) nový port USB Type-C (až 10 Gb / s), teraz sa v predaji začínajú objavovať disky s podobným rozhraním a má zmysel vziať si bližší pohľad na tieto modely.

Upozorňujeme tiež, že existujú všetky druhy adaptérov na pripojenie jednotiek s rozhraním USB 3.0 (napríklad) k novému portu USB typu C.

Adaptér USB typu C na USB 3.1

Dodatok: Existujú aj ďalšie štandardy SATA, eSATA, FireWire, Thunderbolt. Sú oveľa menej bežné ako USB a nevidím dôvod sa im venovať, tk. drvivá väčšina používateľov bude s rozhraním USB spokojná.

*

⑶ O samostatnom zdroji napájania

Existujú disky s alebo bez prídavného napájacieho zdroja (napájaného z USB portu). Spravidla disky, ktoré fungujú iba z USB portu, nepresahujú objem 4-5 TB (to je maximum, ktoré som videl v predaji).

Pamätajte, že disky s ďalším adaptérom sú rýchlejšie a stabilnejšie. Dodatočné vodiče však vytvárajú nepríjemnosti a nie vždy je možné disk pripojiť k elektrickej zásuvke - napríklad keď ho používate pri práci s prenosným počítačom.

Je tu ešte jeden problém, ktorý stojí za pozornosť: nie vždy a nie všetky modely diskov majú dostatok energie z USB portu (napríklad v prípadoch, keď je zariadenie napájané z malého netbooku alebo je k nemu pripojený nielen disk). USB - napájanie HDD nemusí stačiť!). V prípade nedostatku energie - disk sa môže jednoducho stať „neviditeľným“. Spomenul som to v tomto článku: //ocomp.info/pc-ne-vidit-vneshniy-hdd.html

Z praxe ...

Disky, ktoré mali dostatok energie z USB portu: Seagate Expansion 1-2 TB (nezamieňajte s linkou Portable Slim), WD Passport Ultra 1-2 TB, Toshiba Canvio 1-2 TB.

Disky, s ktorými sa vyskytli problémy (a z času na čas sa vo Windows stali neviditeľnými): Samsung 1-2 TB, Seagate Portable Slim 1-2 TB, A-DATA 1-2 TB, Transcend StoreJet 1-2 TB.

V prípade, že narazíte na nedostatok energie, môžete skúsiť použiť rozbočovač USB so zdrojom napájania. Takéto zariadenie vám umožní pripojiť niekoľko diskov k jednému USB portu naraz a všetky budú mať dostatok energie (aj pri pripojení k „slabému“ netbooku).

USB rozbočovač s napájaním

*

⑷ O tvarovom faktore // veľkosti

Form Factor - určuje veľkosť disku. Pred 10 - 15 rokmi - absentovala špeciálna trieda ako „Externé pevné disky“ a veľa z nich používalo obyčajné pevné disky nainštalované v špeciálnej krabici. svojpomocne zostavili taký prenosný disk. Odtiaľ prišli dva najobľúbenejšie faktory externého pevného disku - 2,5 a 3,5 palca.

3,5 "

Veľké, ťažké a nadrozmerné disky. Tie najpriestrannejšie dnes (kapacita jedného HDD dosahuje 8 TB alebo viac!). Najvhodnejšie pre stacionárny počítač PC (alebo notebook, ktorý sa nosí len zriedka). Spravidla poskytujú vyššie rýchlosti prenosu dát (až 2,5 “).

Takéto disky sa zriedka vyrábajú v puzdrách odolných proti nárazom, takže sa mimoriadne obávajú nárazov alebo vibrácií. Ďalšia vlastnosť: nemôžu pracovať bez napájacieho zdroja (vôbec!). Extra drôty nepridávajú na ich pohodlí ...

Stacionárny externý pevný disk 3,5 "(pozor na rozmery) - pripája sa k sieti 220V cez napájací zdroj

2,5 "

Najobľúbenejší a najžiadanejší typ diskov. Ich rozmery sú porovnateľné s bežným smartfónom (o niečo väčšie). Väčšina diskov má dostatok energie z USB portu na správne fungovanie. Sú vhodné na cesty aj doma, na pripojenie k PC aj notebooku (a samozrejme k akémukoľvek zariadeniu s USB portom).

Často, keď sú takéto disky umiestnené v špeciálnom. nárazuvzdorné puzdro, ktoré im umožňuje predĺžiť si „prežiť“ (dôležité pre disky, ktoré sú často na ceste a sú vystavené vibráciám).

Externý pevný disk WD My Passport 1 TB, modrý

Z mínusov: ich kapacita je o niečo nižšia ako v 3,5 "diskoch (dnes dosahuje 5 TB). Niektoré modely diskov tiež nie vždy majú dostatok energie z USB portu a počas prevádzky„ vypadávajú "(tj. stanú sa pre OS Windows neviditeľnými).

*

⑸ Rýchlosť disku

Rýchlosť disku závisí od niekoľkých faktorov:

 1. z rozhrania: dnes je najlepšou voľbou z hľadiska pomeru cena / rýchlosť štandard USB 3.1 (popularita si získava aj USB Type-C);
 2. na rýchlosti otáčania vretena: v externých diskoch sú otáčky 5400 ot./min, 7200 ot./min a 4200 ot./min. Čím vyššie otáčky, tým vyššia je rýchlosť čítania informácií (a čím hlasitejší disk vydáva šum a tým je teplejší). Typicky 2,5 "disky pracujú pri 4200 a 5400 ot./min., 3,5" disky pri 7200 ot./min;
 3. na veľkosť vyrovnávacej pamäte (dočasná pamäť, ktorá vám umožní rýchly prístup k najčastejšie používaným informáciám) : teraz najobľúbenejšie disky s vyrovnávacou pamäťou 8 - 64 MB. Prirodzene, čím vyššia je vyrovnávacia pamäť, tým je disk drahší ...

Osobný názor: vo väčšine prípadov sa externé disky kupujú na ukladanie rôznych multimediálnych údajov - hudby, filmov, fotografií atď. A pri takýchto úlohách nie je rozdiel v rýchlosti disku od 7200 otáčok za minútu a 5400 otáčok za minútu výrazný a nehrá veľkú rolu.

Jediným momentom (z hľadiska rýchlosti) pri výbere by som sa zameral na prítomnosť rozhrania USB 3.1 (inak je v predaji stále dosť veľa diskov s rozhraním USB 2.0).

*

⑹ Ochrana pred vlhkosťou a kožušinou. poškodenie. Ochrana hesiel a hackerov

Niektoré modely diskov majú dodatočnú ochranu proti nárazom, prachu, vlhkosti atď. Takéto disky sú samozrejme drahšie ako bežné disky, niekedy sú náklady niekoľkonásobne vyššie!

Podľa môjho názoru všetky tieto zvončeky a píšťalky - ak pomôžu, tak iba z veľmi malých udalostí. Ak disk čaká na silný úder, potom ho puzdro zjemní, ale veľmi to nepomôže.

Na základe mojej praxe „smutných“ prípadov poviem, že nárazuvzdorné puzdro modelov, ktorých cena nepresahuje 350 dolárov, nezabránilo poškodeniu disku. Drahšie disky som nepoužil a v neprítomnosti nemôžem nič vytknúť ?.

Podľa môjho názoru, ak si kúpite takéto disky, potom za cenu nie vyššiu ako 10-20% z ceny ostatných diskov (a určite takáto ochrana nestojí toľko ako 2-3 bežné disky).

Dodám, že často disky zlyhávajú bez nárazov a otrasov. Odporučil by som venovať väčšiu pozornosť spoľahlivosti linky (zostava HDD) a recenziám o nej.

Transcend StoreJet 25M3 Portable kombinuje výhody oceňovanej série externých pevných diskov StoreJet M

Pokiaľ ide o všetky druhy ochrany disku heslom, je možné disk chrániť pomocou bezplatných nástrojov (a nie je známe, ktorý bude spoľahlivejší ).

? Pomoc!

Ako chrániť USB flash disk (disk) pomocou hesla nájdete v tomto článku.

*

⑺ O výrobcoch, ktorá je spoľahlivejšia

Je zrejmé, že všetko, čo je napísané nižšie, sú podmienené a nie veľmi reprezentatívne údaje. Pretože na vytvorenie skutočných štatistík najspoľahlivejších diskov je potrebné otestovať tisíce diskov (nie niekoľko desiatok, ako som to urobil ja). A napriek tomu vyjadrím svoj názor ...

 1. WD My Passport je jedným z najspoľahlivejších, nezlyhal ani jeden disk z tejto rady. A na prácu nie sú žiadne zvláštne sťažnosti: nevytvárajú hluk, nezohrievajú sa, sú vždy „viditeľné“. Cena je na nich o 10 - 15% vyššia ako na iných podobných diskoch, ale stoja za to. Dodám, že ich rozmery sú tiež o niečo väčšie ako rozmery toho istého Seagate Portable Slim (ale podľa môjho názoru to nie je nevyhnutné) ...
 2. WD My Cloud - v zásade platí to isté, čo je uvedené vyššie, aj pre túto linku;
 3. Toshiba Canvio - napriek skutočnosti, že sa disky objavili na trhu nie tak dávno, neexistujú žiadne osobitné sťažnosti na ne. Doposiaľ neboli problémy so žiadnym zo 4 diskov;
 4. Seagate Expansion - priemerná kvalita (5 zo 7 diskov je funkčných, 2 boli dodané v záruke, nepracovali rok ...). Nie sú žiadne problémy s „viditeľnosťou“, ale poznamenal by som, že veľa diskov z tejto linky je počas prevádzky „hlučných“;
 5. Seagate Portable Slim je podľa mňa najhoršia línia (kdekoľvek uvidíte „Seagate Slim“ - lepšie si dávať pozor!). Je možné, že som nemal také šťastie, ale 5 z 5 diskov chátralo do 1,5 roka po zakúpení;
 6. A-DATA - vo všeobecnosti fungujú (4 z 5 diskov fungovali dlhšie ako rok), ale disky tohto výrobcu nie vždy majú dostatok energie z USB, keď sa používajú na notebookoch;
 7. Transcend StoreJet je zaujímavá možnosť ako ich disky sú chránené špeciálmi. telo z ľahkých otrasov mozgu. O spoľahlivosti neboli žiadne otázky (aj keď ich mám len 2), je tu problém s „hlukom“ počas prevádzky a „viditeľnosťou“ bez ďalších. jedlo;
 8. Silicon Power (Armor) - negatívne hodnotenie. 3 z 3 diskov nesplnili ani pôvodné očakávania: rýchlosť prenosu dát je nízka (aj pri pripojení k USB 3.0), často „odpadáva“ a stáva sa neviditeľnou. Nie práca - ale nočná mora ...

*

Čo používaš

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa šťastia a dobrý výber všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 16.02.2018

Oprava: 10.02.2020