Ako obnoviť USB flash disk: Oprava DIY

Dobrý deň!

Môže sa to zdať čudné, ale doba cloudových technológií zjavne ešte neprišla, tk. Stále existuje veľa otázok ohľadne flash diskov: od jednoduchého formátovania až po spájkovacie ovládače (aj keď sa zdá, že to nerobím). ☝

V skutočnosti som sa v tomto príspevku rozhodol zhromaždiť všetky najobľúbenejšie problémy s jednotkami USB (takpovediac zovšeobecniť) a usporiadať ich do podrobných pokynov (čo robiť a v akom poradí).

Hneď by som rád upozornil, že niektoré metódy obnovy idú dosť „tenkou čiarou“ - to znamená súbory a samotná jednotka flash sa dá úplne pokaziť (všetko, čo robíte podľa nižšie uvedených rád - robte to na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko ...).

A tak, teraz konkrétne k téme ...

*

Čo robiť s chybnou jednotkou flash

Možnosť 1: Bola zistená jednotka flash, ale moje súbory sa na nej nenachádzajú - ako ich obnoviť

Možno je to jeden z najpopulárnejších problémov ...

Všetko sa deje spravidla spontánne. Napríklad súbory boli včera zapísané na USB flash disk (zdá sa, že je úspešný), dnes boli vložené do USB - ale nie sú. Alebo boli niektoré súbory odstránené antivírusom (ako podozrivé). Alebo jednoducho: jednotka flash bola náhodne naformátovaná (mohlo by sa to stať nielen v počítači, ale aj v televízii, telefóne atď.).

Vo všetkých takýchto prípadoch (keď je všetko v poriadku so samotnou jednotkou flash, je neporušené a zistí sa - to znamená, že je zobrazené v priečinku „Tento počítač“, systém Windows po pripojení nezavěsí) - existuje vysoká pravdepodobnosť obnovenia všetkých odstránených súborov z nej. To sa deje pomocou špeciálov. verejné služby (R. Saver, Recuva atď.). Viac podrobností nájdete v pokynoch na nižšie uvedenom odkaze.

Inštrukcie! Ako obnoviť odstránené súbory z jednotky USB Flash (podľa môjho vlastného príkladu) - //ocomp.info/kak-vosstanovit-foto-s-sd-karty.html

Vyberte jednotku, z ktorej zmizli súbory

Upozorňujeme, že moderné pomocné programy na obnovenie súborov sa zvyčajne používajú veľmi jednoducho, pozrite si screenshoty (dni, keď ste ich dokonca spustili, sú preč, museli ste byť nad priemerným používateľom).

Viacero možností obnovy

Možnosť 2: Jednotka flash má systém súborov RAW (zaneprázdnený a voľný 0 bajtov), ​​systém Windows ho chce naformátovať

Je to často spôsobené logickými chybami v súborovom systéme. Mnoho používateľov napríklad „nesprávne“ odpojí jednotku USB flash (bez použitia špeciálnych nástrojov v zásobníku Windows). Po takomto odpojení sa často môže zobraziť výzva systému Windows na formátovanie disku ...

Zavrite okno s návrhom na formátovanie

Ak prejdete na vlastnosti takéhoto disku (flash disku), potom bude súborový systém označený ako RAW, 0 bajtov je obsadených a voľných (pozri príklady na snímkach obrazovky nižšie).

Príklad (vlastnosti jednotky flash)

Ak nepotrebujete údaje na takomto flash disku, môžete jednoducho súhlasiť s formátovaním disku. Spravidla potom jednotka flash začne pracovať normálne ...

Ak potrebujete údaje na jednotke so systémom RAW, najskôr ich skontrolujte, či neobsahujú chyby. Ak to chcete urobiť, otvorte jeho vlastnosti, potom kartu „Služba“ a kliknite na tlačidlo „Skontrolovať“ . Ďalšie informácie o ďalšom postupe nájdete v pokynoch uvedených nižšie.

Pomôcť!  Čo robiť, ak je pevný disk (jednotka flash) zistený ako RAW - //ocomp.info/raw-file-system.html

Skontrolujte chyby na disku

Možnosť 3: Jednotka flash sa neotvorí, zobrazí sa chyba „Prístup odmietnutý“

Táto chyba sa najčastejšie vyskytuje z dvoch dôvodov:

 1. vírusová infekcia;
 2. nesprávne nastavenie prístupu systému Windows na vymeniteľné médium (môžu ich napríklad zmeniť niektoré antivírusy ...).

Prístup zamietnutý!

Najprv by som teda odporučil otvoriť editor lokálnych skupinových politík. Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu Win + R , zadajte  príkaz gpedit.msc (pozri príklad nižšie).

gpedit.msc - spustiť editor skupinovej politiky

Potom choďte do ponuky: Konfigurácia počítača -> Šablóny pre správu -> Systém -> Prístup k vymeniteľným úložným zariadeniam .

Skontrolujte, či má parameter „Vymeniteľné jednotky: odmietnuť čítanie“ komentár „Nie“ (ako v mojom príklade uvedenom nižšie. Ak je to potrebné - tento parameter zmeňte!).

Blokovať čítanie vymeniteľných jednotiek (klikateľné)

USB flash disk alebo OS Windows napadnutý

Ďalej skontrolujte, či na jednotke USB Flash nie sú vírusy (ako to urobiť lepšie tu: //ocomp.info/kak-proverit-fleshku-na-virusyi.html).

Zvyčajne na ňom aj po odstránení vírusov z jednotky USB flash zostane „nesprávny“ súbor „autorun.inf“, ktorý naruší normálnu interakciu s jednotkou (antivírusy ju neodstránia). Ak ju chcete na USB flash disku „vidieť“ (a potom ju odstrániť), musíte povoliť v prehliadači zobrazenie skrytých súborov alebo použiť program Total Commander.

Vírus infikoval disk

Možnosť 4: Jednotka flash sa pri pokuse o formátovanie zablokuje

Celkom bežné, najmä s jednotkami flash, ktoré majú chyby súborového systému. Ak nemôžete formátovať z priečinka Tento počítač (v programe Explorer), odporúčam nasledujúce tri možnosti.

Dodatočne na pomoc! Čo robiť, ak jednotka flash nie je naformátovaná: //ocomp.info/ne-formatiruetsya-fleshka-chto-delat.html

možnosť 1

 1. Otvorte správu diskov (nástroj je zabudovaný do systému Windows);
 2. Kliknite na jednotku Flash PCM a v ponuke zvoľte možnosť „Formátovať (potom zadajte systém súborov, názov atď.).

Formátovanie jednotky USB flash pomocou správy diskov

Možnosť 2

 1. Spustiť príkazový riadok ako správca;
 2. Potom zadajte príkaz diskpart a stlačte kláves Enter;
 3. Potom zadajte príkaz list volume (uvidíte všetky disky a flash disky pripojené k počítaču);
 4. Potom diskpart zatvorte pomocou príkazu exit;
 5. Na formátovanie použite príkaz: format E: / FS: exFAT / Q / V: fleska (kde namiesto „E:“ - použite písmeno požadovanej jednotky).

Práca / príklad z príkazového riadku

Viac informácií o tom, ako môžete naformátovať jednotku USB flash, sa dozviete v tejto poznámke: //ocomp.info/kak-otformatirovat-fleshku.html#_3

Možnosť 3

Existuje jeden nástroj (HDD Low Level Format Tool), ktorý dokáže formátovať flash disky, ktoré sa v Exploreri ani nezobrazia!

Jeho použitie je celkom jednoduché: po jeho spustení musíte zvoliť disk a kliknúť na „Pokračovať“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Nástroj na výber disku / pokračovanie / HDD s nízkou úrovňou formátovania

Potom otvorte kartu „Formát na nízkej úrovni“ a kliknite na tlačidlo „Formátovať toto zariadenie“ .

Formátovanie jednotky flash / naformátovanie tohto zariadenia

Možnosť 5: Jednotka flash nie je rozpoznaná, zariadenie USB nie je rozpoznané

A tak je táto položka pre tých, ktorí chcú „oživiť“ flash disk, ak všetky predchádzajúce nepomohli. Okamžite poznamenávam, že s nasledujúcimi metódami obnovenia činnosti jednotky flash budú všetky údaje na nej odstránené!

Ak je možné zobraziť VID a PID

VID, PID - jedinečné identifikátory, ktoré vám umožnia zvoliť špeciály pre flash disk. pomocný program pre jeho firmvér. Ak ich chcete zistiť, môžete použiť dve metódy:

 1. používať obslužný program Flash Drive Information Extractor;

  Informácie o jednotke Flash - jednotky Flash VID a PID

 2. otvorte vlastnosti jednotky flash v priečinku „Tento počítač“ , prejdite na kartu „Hardvér“ , znova otvorte vlastnosti jednotky, v  záložke „Udalosti“ je riadok s VID a PID.

  Vlastnosti USB kľúča

Takže ak sú určené VID a PID , potom vo väčšine prípadov nájdete nástroj na blikanie flash disku. Ako na to, som popísal v tomto príspevku: //ocomp.info/vosstanovlenie-rabotyi-fleshki.html

Ak sa VID a PID zobrazujú ako „0000“ („domáca“ oprava)

V prípade niektorých porúch pamäťového čipu alebo radiča jednotky flash nemusí byť vo Windows zistený a namiesto VID a PID sa vo vlastnostiach môže zobraziť „0000“. Pokúsiť sa naformátovať taký USB flash disk cez nejaké špeciálne. nástroje a niekoľkokrát „zamrznú“ - mnoho používateľov takéto disky jednoducho vyhodí ...

VID a PID 0000

Avšak! Je možné opraviť USB flash disk - preniesť ovládač do testovacieho režimu zatvorením pamäťovej dátovej zbernice (je to samozrejme extrémny krok a mal by sa používať iba pre flash disky, ktoré nemajú dôležité údaje).

Aby bolo jasnejšie, o čo ide, na fotografii nižšie som poskytol typický pohľad na flash disk zvnútra. Dávajte pozor na pamäťový čip: má v jednom rohu „bodku“ (kľúč). Umožňuje vám správne určiť počet nôh mikroobvodu (od 1 do 48).

Typická jednotka USB flash (vo vnútri)

Čo musíte urobiť: zatvorte nohy 29 a 30 pomocou čapu (skrutkovač atď.) A pripojte jednotku USB flash k portu USB (bez otvorenia kontaktov). V mnohých prípadoch (ak USB kľúč nie je fyzicky poškodený) ho Windows zistia a povolia formátovanie. To je vlastne to, čo potrebujeme!

Ak to nepomôže, možno budete musieť zavrieť ďalšie nohy na jednotke flash: 30-31, 31-32, 41-42, 42-43 *.

* Poznámka: všeobecne, aby ste správne uzavreli kontakty v pamäti, musíte sa oboznámiť s dokumentáciou pre USB flash disk (čo je samozrejme v mnohých prípadoch jednoducho nereálne). Mnoho známych výrobcov však dodržiava spoločnú špecifikáciu, takže hodnoty nohy sú zvyčajne rovnaké. Viac podrobností tu ...

*

Doplnky k tejto téme sú vítané!

Veľa štastia!

?