Pozdvihuje, trhá a spomaľuje video v prehliadači (pri prezeraní YouTube, VK a ďalších služieb)

Ahoj!

Ak si pred 20 rokmi bolo ťažké predstaviť si sledovanie videa v sieti v hromadnej verzii, teraz je to najbežnejší spôsob prezentácie obsahu. ? (asi neprekvapuje, prečo je v tejto oblasti toľko otázok)

Na populárnych weboch hosťujúcich video a na sociálnych sieťach. siete (YouTube, VK, Odnoklassniki atď.), môžete sledovať veľa zaujímavých videí, filmov, recenzií atď. Existujú celé špeciály. kanály na rôzne témy a žánre.

Vždy sa ale nájde (alebo niekto), kto celú idylku odreže ... Reč je samozrejme o brzdách a zaostávaniach, ktoré neobchádzajú ani milovníkov hier, ani fanúšikov práce s grafikou či fanúšikov videí a videá. ?

V tomto článku sa chcem dotknúť problémov, ako sú spomalenie videa, zamrznutie, šklbanie, koktanie zvuku a ďalšie. Môže to mať veľa dôvodov, v článku upozorním na tie najzákladnejšie z nich, ako aj uvediem recepty na „vyliečenie“.

Takže ...

? Dôležité!

Ak sa váš počítač spomalí pri prehrávaní miestnych súborov (uložených na disku), pozrite si tento materiál

*

Prečo sa video môže pri prezeraní v prehliadači spomaliť

Nízka rýchlosť internetového kanála

Prvá vec, ktorá najčastejšie prináša problémy, je samozrejme rýchlosť a kvalita internetového kanála .

Pre niektorých je kanál príliš „slabý“, rýchlosť internetu nestačí a vo výsledku je pri sledovaní videa neustále načítaný a nestíha prehrávanie.

Z tohto dôvodu používateľ sleduje neustále zastavenia a čaká, kým dôjde k ukladaniu do vyrovnávacej pamäte (predbežné načítanie časti videa).

Podľa mojich praktických skúseností môžem vo všeobecnosti sledovať streamované video na internete v kvalite:

 • pre 360p  - je potrebný kanál s rýchlosťou 3-4 Mbit / s;
 • pre 720p  - 5 Mbps;
 • pre 1080p - 10 - 12 Mb / s (sledujte, aby nič nezadrhávalo ani nezaostávalo). To je dosť pre väčšinu videí na rovnakom YouTube.

*

? Existuje však nuance : STAVENÁ rýchlosť poskytovateľa internetu a SKUTOČNÁ rýchlosť nie sú ani zďaleka rovnaké.

Preto v takom prípade odporúčam otestovať váš internetový kanál. O tom, ako sa to deje, som písal vo svojom článku, odkaz uvádzam nižšie.

? Pomoc!

? Ako zistiť rýchlosť internetu na počítači - ľahký spôsob ->

*

Čo robiť, ak je vaša rýchlosť nízka:

 1. po prvé , ak rýchlosť vášho poplatku od poskytovateľa internetu nie je dostatočná na prehrávanie videa vo vysokej kvalite, pripojte sa k rýchlejšiemu tarifu (tiež vyskúšajte ? zrýchlite internet pomocou týchto tipov ->);
 2. po druhé , zvyčajne hostenie videa určuje rýchlosť vášho internetu automaticky a vyberie optimálnu kvalitu videa, ktorú prehráva váš prehliadač. ?  Ak je nastavená príliš vysoká kvalita na rýchlosť internetu, video sa spomalí.

  Preto sa jedným z prvých tipov pokúste znížiť kvalitu . Napríklad v službe YouTube sa to deje pomocou nastavení v pravej dolnej časti okna sledovaného videa.

  Zmeňte kvalitu YouTube

 3. po tretie , ak záležitosť nie je v tarife, potom najskôr venujte pozornosť smerovaču Wi-Fi (ak sa používa pri pripojení na internet). Je to ďaleko od prijímacieho bodu, koľko má antén, sú pripojené? (? tipy na zrýchlenie Wi-Fi);
 4. po štvrté , niektorí poskytovatelia majú problémy večer, keď sú kanály preťažené. Ak sa to opakuje zo dňa na deň a vždy večer: potom existujú dve východiská - buď zmeniť poskytovateľa, alebo pozrieť si video v inom čase ?;
 5. po piate , tiež sa pokúste najskôr otvoriť video a pozastaviť ho na minútu alebo dve - počas tejto doby sa načíta veľká časť videa a potom budete môcť sledovať video bez bŕzd;
 6. po šieste , venujte pozornosť tomu, či je váš internetový kanál obsadený cudzími programami: urobíte to tak, že otvoríte správcu úloh   (stlačte súčasne tlačidlá Ctrl + Shift + Esc) a programy zoradíte podľa ich zaťaženia v sieti. ?

  Screenshot nižšie ukazuje, že je spustený program uTorrent, ktorý mimochodom môže spotrebovať takmer všetky zdroje kanála (pri správnom načítaní). Pri sledovaní videa sa odporúča tieto programy buď ukončiť, alebo pozastaviť ...

  Aplikácie zoradené podľa sieťového grafu

? Pomoc!

Akými a akými programami je načítaná moja internetová sieť, kam smeruje prevádzka? Obmedzenie rýchlosti sťahovania a nahrávania pre ktorýkoľvek z programov.

*

? Nesprávna činnosť hardvérovej akcelerácie v prehľadávači

Na niektorých počítačoch nemusí hardvérová akcelerácia fungovať správne (napríklad z nejakého dôvodu má AMD Ryzen (vo Windows 10) s tým často nejaké problémy).

Preto, ak je všetko v poriadku s rýchlosťou vašej siete, odporučil by som dočasne deaktivovať túto hardvérovú akceleráciu (v prehliadači, cez ktorý sledujete online videá!).

V prehliadači Chrome musíte najskôr otvoriť nastavenia kliknutím na „tri bodky“ v rohu obrazovky (?).

Nastavenia prehliadača Chrome

Režim vyhľadávania je vedľa vyhľadávacieho poľa označený ako „hardvér ...“ a posuvník „Použiť hardvérovú akceleráciu (ak je k dispozícii)“ vypnutý. ! ?

Použite hardvérové ​​zrýchlenie - vypnuté!

Potom musíte reštartovať prehliadač (a až potom znova skontrolovať prehrávanie videa).

*

Veľké zaťaženie CPU, RAM, pevného disku

Je možné, že vás nespomaľuje video, ale samotný počítač. Najčastejšie sa to deje kvôli skutočnosti, že procesor alebo grafická karta sú načítané, niekedy zaťaženie dosahuje 90-100%! O akom kvalitnom videu sa dá hovoriť ... ?

Ak chcete vidieť zaťaženie procesora, otvorte správcu úloh ( klávesy Ctrl + Shift + Esc ).

Ďalej na karte „ Procesy“ (zvyčajne je predvolene aktívna) zoradiť všetky procesy v poradí podľa ich zaťaženia procesorom. Ak medzi nimi existujú nejaké spustené programy, ktoré výrazne zaberajú prostriedky na PC - skúste ich zavrieť!

Procesy - Správca úloh

? Pomoc!

Ak medzi procesmi nie je nič podozrivé (alebo zatvorené aplikácie nepomohli znížiť záťaž), odporúčam prečítať si článok

*

Tiež by som odporučil skontrolovať kartu Výkon (vo Windows 10). Pozri snímku obrazovky nižšie: v prvom rade venujte pozornosť CPU, grafickej karte a disku (je lepšie to robiť paralelne s priloženým sledovaním videa. Ak uvidíte zaťaženie 90 - 100%, problém sa prejaví viac zrejmé ...).

Výkon

*

Problémy s ovládačmi grafickej karty

Vodič - spor vodiča ...

Ak máte nainštalovaný „konfliktný“ ovládač (napríklad to býva úplne bežné u nových verzií ovládačov. Teraz sa to všetko deje oveľa menej často) alebo príliš starý ovládač, potom vzhľad bŕzd pri sledovaní videa nie je také zriedkavé.

Mimochodom, vzhľadom na verziu ovládača nemusia byť niektoré farby vyjadrené (napríklad chýba jasná červená) - čo je obzvlášť viditeľné v hrách. Mimochodom, hry s problémami s ovládačmi sa často vôbec nespustia.

*

Čo teda odporúčam urobiť:

 1. Najskôr skontrolujte, či máte nejaké zariadenia, pre ktoré neexistujú ovládače (a prípadne ich nainštalujte). Viac podrobností ? o tom všetkom tu;
 2. Ak už ovládače máte (a problém s videom ešte nebol vyriešený), odporúčam skúsiť vymeniť ovládače za inú verziu. Stiahnite si ovládač videa z oficiálnych webových stránok výrobcu, potom odinštalujte starý ovládač a nainštalujte nový. Informácie o tom, ako ? odstrániť staré a nepotrebné „palivové drevo“, nájdete v tejto položke;
 3. Môžete tiež použiť špeciály. programy ? na automatickú inštaláciu ovládačov.

*

Diskrétna a zabudovaná grafika

Mimochodom , ak máte notebook (PC) s dvoma grafickými kartami, pri sledovaní videa skontrolujte, ktorá grafická karta je aktívna.

Faktom je, že ak sledujete vysokokvalitné video, zabudovaná grafická karta si nemusí poradiť (zatiaľ čo diskrétna bude nečinná).

? Viac sa o tomto dozviete z tohto článku

Ikona aktivity externej grafickej karty: spočiatku to nefungovalo, potom sa stala aktívna!

*

Turbo režim, VPN, pluginy atď. 

Stáva sa, že server, z ktorého chcete video sledovať, je momentálne preťažený - v dôsledku toho sa stránka s videom vôbec neotvorí alebo sa video začne načítavať dlho.

Je možné, že pripojenie vášho poskytovateľa k určitej stránke poskytujúcej video hosting zostáva veľmi žiaduce, ale na druhej strane - všetko funguje skvele. V takom prípade buď zmeňte poskytovateľa, alebo si pozrite video na iných stránkach (mimochodom, je to tiež veľmi dobré riešenie).

O režime turbo

Mimochodom, ak nepomáha nič z vyššie uvedeného, ​​skúste použiť iný webový prehliadač. Napríklad, ak väčšina používateľov používa Chrome, môžete ho nahradiť prehliadačom Opera alebo Yandex (mimochodom, vo svojom arzenáli majú turbo režim , ktorý niekedy iba šetrí!).

Prehliadač Yandex - ako povoliť turbo režim!

Okrem týchto produktov existujú aj ďalšie zaujímavé možnosti. Kompletný zoznam prehľadávačov aktuálneho roka ? som uviedol v tomto článku ->

*

Nemôžem si pomôcť, ale musím poznamenať, že povolená VPN v prehliadači (a s tým spojené „najrôznejšie“ doplnky) môže vážne ovplyvniť prehrávanie online videí.

Na chvíľu by som odporúčal resetovať nastavenia prehliadača na predvolené a odstrániť (zakázať) všetky doplnky / rozšírenia. V prehliadači Chrome stačí otvoriť stránku:  chrome: // extensions /

Pozri snímku obrazovky nižšie: je tu rozšírenie FriGate (ktoré šifruje prenos). Po jeho odstránení sa video začalo normálne prehrávať!

Rozšírenia v prehliadači Chrome

*

Problémy s prehrávačom Flash Player v prehľadávači

Väčšina videa na webe teraz prešla z aplikácie Adobe Flash Player na video vo formáte HTML5 (bezpečnejšie!). Z niektorých zdrojov je však na prehrávanie stále potrebný flash prehrávač a veľa závisí od jeho fungovania ... (najmä pre zábavné weby, kde sú okrem videa aj mini hračky).

Aktualizácia 3.01.2020!

? Podpora väčšiny prehliadačov pre Flash Player bude čoskoro ukončená (v decembri 2020), web sa prepne na html 5. Preto tento odsek článku čoskoro stratí svoj význam ...

Ak je verzia prehrávača Flash stará (alebo nie je kompatibilná s vaším softvérom alebo dôjde ku konfliktu softvéru), môže sa video začať šklbať a spomaliť (často sa neotvorí vôbec).

? Ak je váš prehrávač Flash Player zastaraný , odporúčam ho aktualizovať. Ako to urobiť správne je popísané v tomto článku.

V takom prípade odporúčam vykonať nasledovné:

 1. ak máte prehliadač Chrome alebo Yandex  (napr. prehliadač so zabudovaným prehrávačom Adobe Flash Player), skúste video otvoriť napríklad pomocou prehliadača Firefox (mimochodom iného prehliadača, o ktorých som písal tu ->) ;
 2. ak to nepomôže, skúste znova nainštalovať (aktualizovať) aj Flash Player . Ak to chcete urobiť, najskôr prejdite na ovládací panel Windows a odinštalujte starú verziu prehrávača Flash Player. Poznámka: otvorte ovládací panel na (pozri snímku obrazovky nižšie) - Ovládací panel \ Programy \ Programy a funkcie.

  Odstraňuje sa Flash Player

 3. potom otvorte odkaz ? //get.adobe.com/ a stiahnite si novú verziu prehrávača flash (spravidla stačí stlačiť jedno tlačidlo „Inštalovať teraz“ ).

  Nainštalujte si aplikáciu Adobe Flash Player

  *

? Doplnenie

Venujte pozornosť aj takej možnosti, ako je zapnutie / vypnutie hardvérovej akcelerácie. Ak to chcete urobiť, pri sledovaní videa - stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši a vybrať kartu „parametre“ (nie je k dispozícii pre všetky zdroje v sieti!). Potom začiarknite (zrušte začiarknutie) políčka vedľa položky „Povoliť hardvérovú akceleráciu“.

Hardvérová akcelerácia

*

Ak sa vám problém podarilo vyriešiť inak - dajte mi vedieť v komentároch (vopred ďakujem!).

Na túto nôtu sa lúčim, veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 12.04.2017

Oprava: 25.05.2020