Ako nainštalovať a nakonfigurovať virtuálny stroj VirtualBox (príklad krok za krokom / alebo ako spustiť starý Windows v novom OS)

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, čo sa dá s takýmto problémom urobiť ... Nie je to tak dávno, čo som si kúpil nový počítač, ale na štúdium potrebujem jeden starý program - vo Windows 10 sa nespúšťa. Kedysi som mal Windows XP a všetko fungovalo. Je možné nejako spustiť starý Windows XP v novom operačnom systéme Windows 10? ..

(poznámka redaktora: časť otázky bola vymazaná, pretože nie je informatívna)

Dobrý deň.

Na vykonanie toho, čo ste opísali, potrebujete špeciálny program, ktorý sa nazýva virtuálny stroj (v skutočnosti bude tento program po spustení napodobňovať činnosť skutočného počítača s BIOSom, jeho diskom, hardvérom, OS atď.).

Jeho inštaláciou a spustením teda môžete nainštalovať verziu systému Windows, ktorú potrebujete, na disk virtuálneho stroja (a vykonávať s ním akékoľvek experimenty ?).

Pomerne často sa k použitiu virtuálneho stroja uchýli, keď chcú spúšťať staré aplikácie v modernom operačnom systéme (napríklad hry); Vývojári softvéru taktiež tento problém neignorujú, keď potrebujú otestovať svoje programy v rôznych operačných systémoch atď.

Neviem, či začínajúci používateľ pochopí, čo som sa snažil vyššie popísať jednoduchým jazykom. Napriek tomu sa v tomto článku pokúsim podrobne opísať všetky činnosti k požadovanému výsledku: t.j. od inštalácie virtuálneho stroja po inštaláciu a spustenie starého operačného systému Windows XP v ňom a starého programu.

Takže ...

? Dôležité!

Ak používate Windows 10, existuje ľahšia voľba pre vytvorenie virtuálneho stroja (bez sťahovania ďalšieho softvéru). Hovoril som o tom tu ->

*

Nastavenie a práca s virtuálnym strojom (VirtualBox)

Výber virtuálneho stroja

Teraz existuje veľa takýchto programov: medzi nimi sú platené aj bezplatné programy. Ak sa s virtuálnymi strojmi ešte len zoznamujete, odporúčam zvoliť napríklad:  Windows Virtual PC, VMware, VirtualBox .

Dajú sa ľahko naučiť, na internete je pre nich veľa pokynov a odporúčaní. V tomto článku sa budem sústrediť na VirtualBoxu .. programu  .

VirtualBox

Stránka pre vývojárov: //www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Bezplatný program, ktorý umožňuje vytvárať a spúšťať na vašich počítačoch niekoľko virtuálnych strojov s rôznymi operačnými systémami súčasne! Program má navyše dosť flexibilné nastavenia: môžete určiť veľkosť pevného disku, veľkosť pridelenej pamäte RAM, veľkosť pamäte grafickej karty atď.

Hlavné výhody programu:

 1. schopnosť spustiť niekoľko operačných systémov súčasne;
 2. nastavenie parametrov pre každý OS osobitne (veľkosť pamäte RAM, pevného disku atď.);
 3. schopnosť uložiť stav virtuálneho stroja pri ukončení;
 4. existuje možnosť nahrávať video (čo sa deje v okne spusteného virtuálneho OS);
 5. schopnosť nastaviť zdieľané priečinky s hlavným OS na výmenu súborov;
 6. Podpora ruského jazyka;
 7. podpora všetkých moderných OS Windows 7, 8, 10 (32/64 bitov).

Pokiaľ ide o priamu inštaláciu VirtualBoxu, tu je všetko štandardné: ako každý iný program pre Windows. V zásade môžete nechať všetky parametre predvolene a nič nemeniť kliknutím na ďalšie tlačidlo (v inštalátore sa nenachádza žiadny adware, pokiaľ ste si ho samozrejme nestiahli z oficiálneho webu).

Inštalácia VirtualBoxu je štandardná

*

Vytvára sa nové auto

Po inštalácii a spustení programu je prvou akciou, ktorú je potrebné vykonať, spustenie vytvárania nového stroja (pretože momentálne nie je čo ani len konfigurovať).

Vytvorenie automobilu - kliknite na tlačidlo „Vytvoriť“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Vytvorte virtuálne. auto

Ďalej musíte určiť nasledujúce údaje:

 1. názov vášho virtuálneho stroja (môže to byť čokoľvek, ale odporúčam ho určiť v súlade s operačným systémom, ktorý chcete nainštalovať. Napríklad sa volám Windows XP, viď obrazovka nižšie);
 2. zadajte typ a verziu systému (ten, ktorý chcete nainštalovať).

Názov, typ, verzia

V ďalšom kroku musíte určiť veľkosť pridelenej pamäte RAM.

Vo všeobecnosti vám VirtualBox predvolene poskytne informácie o odporúčanom množstve pamäte. Všeobecne platí pravidlo: čím viac, tým lepšie, napríklad pre Windows XP odporúčam vyhradiť minimálne 512 MB pamäte.

Nastavenie množstva pamäte RAM

Ak vytvárate virtuálny stroj prvýkrát a ešte nemáte pripojený virtuálny disk, vyberte kartu „Vytvoriť nový virtuálny pevný disk“ .

Poznámka: Virtuálny disk bude bežný súbor, ktorý sa uloží na váš skutočný disk.

Výber typu pevného disku

Ďalej musíte určiť typ disku - odporúčam zvoliť VHD (faktom je, že tento formát disku je možné pripojiť priamo k Windows a zistiť, čo sa na nich nachádza. Bude to veľmi užitočné, keď chcete niečo preniesť na virtuálny disk stroja).

Typ virtuálneho disku

Ďalej sa zobrazí výzva na uvedenie formátu úložiska disku, existujú dva typy:

 • dynamický: preferovaný (šetrí miesto na vašom skutočnom pevnom disku). Záverom je, že veľkosť súboru na disku sa bude zväčšovať, keď sa zaplní údajmi, a neodoberie vám celý pridelený priestor naraz;
 • opravené: odporúča sa zvoliť, či inštalujete konkrétny a veľmi starý softvér. Napríklad pri práci s Windows 95-98 som mal chyby na dynamickom disku.

Formát úložiska

Potom už len určíte, kde bude uložený obrazový súbor disku.

veľkosť súboru

Virtuálny stroj bol skutočne vytvorený - teraz ho môžete spustiť. Ak to chcete urobiť, kliknite na tlačidlo so zelenou šípkou „Spustiť“.

Poznámka: Ak sa zobrazí chyba, že spustenie nie je možné, skúste zvoliť možnosť spustenia „Spustiť na pozadí s rozhraním“.

Stroj bol vytvorený!

Mimochodom, po spustení nič neuvidíte - iba čierna obrazovka s nápisom: „No Bootable media ...“ ešte sme nenainštalovali systém. Je to ako zapnúť počítač, ktorého pevný disk nie je ani naformátovaný ...

*

Inštalácia systému Windows XP

Pred pokračovaním v inštalácii musíte urobiť dve veci:

 1. prvé: potrebujete inštalačný obrazový súbor (zvyčajne formát ISO) s požadovaným operačným systémom - v tomto prípade so systémom Windows XP. Môžete to urobiť sami alebo stiahnuť zo siete;
 2. druhá: otvorte nastavenia svojho virtuálneho počítača, sekciu „Zobraziť“ a posuňte posúvač videopamäte na 128 MB, začiarknite aj políčka vedľa položiek „Povoliť 3D akceleráciu“ a „Povoliť 2D akceleráciu“ (pozri snímku obrazovky nižšie). . To pomôže vyhnúť sa chybám (v niektorých prípadoch) neskôr počas inštalácie a pri hraní hier to bude mať pozitívny vplyv na ich výkon.

Nastavenie obrazovky

Takže teraz spustíme virtuálny stroj (ako som uviedol vyššie, ak sa pri spustení objaví chyba, skúste začať na pozadí s rozhraním) .

Beh na pozadí

Ďalej, keď uvidíte správu o tom, že sa nenašlo bootovacie zariadenie „No bootable ...“ , kliknite na kartu „Device / optical disks / select disk image“ . Potom zadajte inštalačný súbor ISO z operačného systému Windows, ktorý chcete nainštalovať.

Vyberte obraz disku

Potom musí byť virtuálny počítač reštartovaný - kliknite na „Stroj / Reštartovať“ .

Reštartovať

Po reštarte by sa mala začať inštalácia vášho OS (veľa pri spustení inštalácie OS závisí od súboru s obrazom inštalácie, ktorý ste pripojili v predchádzajúcom kroku).

Prebieha inštalácia systému Windows XP

Pri inštalácii systému Windows XP: prvým krokom je zadanie inštalačnej jednotky. Pretože vo virtuálnom stroji je to jeden (ten, ktorý sme vytvorili v predchádzajúcich krokoch pre 10 GB) - potom ho vyberieme (bude označený ako nepridelená oblasť, viď obrazovka nižšie).

Poznámka: Všeobecne platí, že všetky kroky uvedené nižšie budú rovnaké ako pri inštalácii skutočného OS na skutočný disk.

Výber disku pre inštaláciu

Ďalej vyberte spôsob formátovania disku. Vo väčšine prípadov bude fungovať možnosť „Formátovať oddiel na NTFS“ .

Naformátujte oblasť v systéme NTFS

Po inštalácii začneme formátovať (stačí tu počkať ...).

Proces formátovania

Ďalej inštalačný program skopíruje súbory a reštartuje virtuálny počítač.

Kopírovanie súborov

Všeobecne v ďalších krokoch budete musieť určiť názov počítača, časové pásmo, zadať sériové číslo a ďalšie údaje. V týchto krokoch nie je nič zložité (spravidla), niektoré je možné úplne vynechať, takže ich tu nebudem komentovať.

Proces inštalácie a konfigurácie

V skutočnosti sa po inštalácii načíta systém Windows a môžete v ňom už začať pracovať.

Všeobecne je Windows XP nainštalovaný ...

Misia číslo jeden bola podľa môjho názoru splnená! Starý Windows XP bol uvedený na moderný Windows 10.

V systéme Windows XP už môžete používať štandardné programy (mimochodom, ak máte internet v skutočnom systéme, bude to vo väčšine prípadov aj vo virtuálnom systéme. To znamená, že potrebné programy alebo hry si môžete stiahnuť priamo do virtuálny systém a začať od hlavnej ✌ ...).

Poznámka: Možno budete musieť rovnako ako v skutočnom operačnom systéme nainštalovať DirectX, Net Framework, špecializovaný softvér atď. Do virtuálneho systému.

Jedinou ťažkosťou, ktorej čelí mnoho začínajúcich používateľov, je výmena súborov zo skutočného systému s virtuálnym. Niekoľko slov k tomu nižšie ...

*

Výmena súborov s virtuálnym strojom (spúšťanie hier, programov)

Pri práci s virtuálnym strojom budete často musieť prenášať súbory zo skutočného disku na virtuálny (a naopak). Postupujte takto: kopírovanie a vkladanie nie je povolené!

Existuje niekoľko spôsobov, ako vyriešiť tento problém. Tu sú 3 z nich.

1) Používajte cloudovú službu

Ak máte prístup na internet vo virtuálnom stroji, môžete sa pripojiť k svojmu cloudovému úložisku a vymieňať si v ňom súbory (napríklad disková služba Yandex dáva 32 GB, čo je dosť na veľa úloh). Viac podrobností nájdete tu: //ocomp.info/kak-podklyuchit-oblachnyiy-disk.html

2) Vytvorte zdieľaný priečinok na zdieľanie

V nastaveniach VirtualBoxu musíte otvoriť časť „Zdieľané priečinky“ , potom kliknúť na tlačidlo „Pridať“ a určiť priečinok, ktorý bude spoločný pre virtuálny systém aj pre ten pravý. Upozorňujeme, že nie vždy je možné takúto funkciu správne nakonfigurovať (chyby sa často zrútia).

Zdieľané priečinky

3) Pripojte virtuálny disk k skutočnému systému Windows

V predchádzajúcich krokoch, keď sme vytvorili virtuálny disk, som vám odporučil, aby ste ho vytvorili vo formáte VHD. Faktom je, že disk tohto formátu je možné pripojiť k systému Windows a vidíte na ňom všetky súbory! Tých. na získanie prístupu k nemu nemusíte inštalovať žiadny ďalší softvér.

1. Ak ho chcete pripojiť, najskôr vypnite virtuálny systém a ukončite program VirtualBox.

2. Potom otvorte položku Správa diskov : stlačte klávesovú kombináciu Win + R , zadajte diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter (pozri obrazovku nižšie).

Ako otvoriť správu disku - diskmgmt.msc

3. Ďalej kliknite na ponuku „Akcia / Pripojiť VHD“ .

Pripojte disk

4. Zadajte jeho umiestnenie (bolo určené pri vytváraní systému, pozri vyššie v článku).

Vyberte miesto

5. Mimochodom, venujte pozornosť začiarkavaciemu políčku „iba na čítanie“ - zrušte jeho začiarknutie, aby ste mohli na disk zapisovať potrebné súbory.

Zadané miesto

6. Ďalej systém Windows pripojí jednotku a bude viditeľná v priečinku „Tento počítač“ a v Prieskumníkovi. Teraz s ním môžete pracovať ako s bežným diskom (pozri disk H: na snímke obrazovky nižšie).

Disk je pripojený, môžete s ním pracovať

7. Napríklad som preniesol priečinok Hry ?.

Hry načítané

8. Odpojenie virtuálneho disku - odporúčam použiť ponuku bezpečného odstránenia (ako pri odpojení jednotky USB flash). Kliknite na príslušnú ikonu na paneli vedľa hodín (pozri snímku obrazovky nižšie).

Bezpečné vysunutie disku

Extrahovať

*

VÝSLEDKY

Virtuálny stroj bol skutočne vytvorený, sú doň načítané súbory (hry, programy atď.), Systém funguje. Zdá sa, že poslanie článku bolo splnené?!

Nižšie je uvedená obrazovka štandardnej sapperovej hry (to znamená, že vo Windows 10 bol spustený virtuálny stroj s Windows XP a je v ňom otvorená hra „Sapper“).

Teraz môžete hrať

Ďalej je uvedený ďalší screenshot hry, ktorá nepatrí k štandardným aplikáciám Windows XP - hovoríme o Doom 2.

Pri spustení takýchto hier je princíp fungovania rovnaký: stiahnite si inštalačný program na disk virtuálneho stroja, spustite ho a nainštalujte túto hru alebo program, ako pri bežnej práci v skutočnom systéme Windows.

Okrem hry možno budete potrebovať napríklad DirectX a ďalšie doplnky ...

Doom 2 vo Windows 10

Mimochodom, je veľmi príjemné, že po hraní obľúbenej hry, keď zatvoríte virtuálny stroj, VirtualBox predvolene uloží stav vášho systému (t. J. Jeho opätovným spustením budete začínať od miesta, kde ste skončili). Súhlasíte, je to pohodlné?!

Stav hry bol uložený

*

Týmto sa článok končí.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 12.09.2017

Oprava: 8. 11. 2020