Ako povoliť režim dlhodobého spánku v systéme Windows (na svojom notebooku takúto položku v ponuke ŠTART nemám)

Otázka používateľa

Ahoj.

V počítači mám v ponuke ŠTART režim hibernácie (veľmi skvelá vec, ktorá šetrí čas!). Na notebooku po preinštalovaní systému Windows - jednoducho neexistuje žiadna takáto položka: existuje iba hibernácia, reštart a vypnutie ...

Povedzte mi, je možné na prenosnom počítači povoliť režim dlhodobého spánku a pridať túto ponuku do ŠTARTU? 

Dobrý čas!

Nie je možné to povedať naisto, ale s najväčšou pravdepodobnosťou môžete povoliť režim dlhodobého spánku a pridať tento režim do ponuky ŠTART (pravdepodobne ide o to, že v systéme Windows 10 nie je v ponuke ŠTART žiadna predvolená položka režimu hibernácie a mnoho ľudí si myslí, že to robí) nefunguje vôbec ... Ale nie je!).

V tomto príspevku sa podrobne pozrieme na to, ako to môžete opraviť.

Referencia!

Hibernácia - špec. režim vypnutia v systéme Windows, v ktorom sa všetok obsah pamäte RAM uloží do systémového súboru  hiberfil.sys a potom sa počítač vypne. Keď zapnete počítač - obsah súboru hiberfil.sys sa načíta do pamäte RAM a začnete pracovať, akoby ste ho nevypli. Mimochodom, veľa ľudí si tento režim mýli s režimom „Spánok“.

Rozdiel je v tom, že keď prepnete do režimu „spánku“ - počítač jednoducho prejde do režimu nízkej spotreby energie, ale všetky aktuálne údaje sa uložia aj do pamäte RAM (a ak je napájanie vypnuté / alebo ak sa vybíja batéria, počítač sa jednoducho vypne a vymaže sa všetok obsah RAM. inklúzie - začnete pracovať, akoby ste reštartovali počítač ...).

*

Nastavuje sa režim dlhodobého spánku

Zistite, aké režimy počítač podporuje (spánok, hibernácia, pohotovostný režim atď.)

Najprv musíte zistiť, aké režimy váš systém podporuje. Najjednoduchšie to urobíte pomocou príkazového riadku. Ak ju chcete spustiť, stlačte kombináciu klávesov Win + R , do riadku „Otvoriť“ zadajte CMD a stlačte kláves Enter.

cmd - spustiť príkazový riadok

Ďalej použite príkaz  powercfg -a  - ak počítač podporuje režim hibernácie, mali by ste tento režim vidieť v zozname (s najväčšou pravdepodobnosťou sa zobrazí správa, že jednoducho nie je povolený, ako mám na snímke obrazovky nižšie).

Hibernácia nie je povolená!

V tomto systéme sú k dispozícii nasledujúce režimy ... (hibernácia povolená)

Zapnutie / vypnutie hibernácie

Najjednoduchší spôsob, ako spravovať režim dlhodobého spánku (povoliť / zakázať), je použiť špeciálne. tímy. Zadajú ich do všetkého na rovnakom príkazovom riadku (musíte ich však spustiť ako správca). Ďalej zvážim postupnosť krokov v krokoch.

1) Najskôr musíte otvoriť správcu úloh (kombinácia tlačidiel Ctrl + Alt + Del alebo Ctrl + Shift + Esc). Ďalej v ňom kliknite na „Súbor / Spustiť novú úlohu“ .

2) Na riadok „Otvoriť“  napíšeme príkaz CMD , začiarknutím políčka spustíme úlohu ako správca a klikneme na OK (príklad nižšie).

CMD ako správca

3) Príkazový riadok by sa mal spustiť ako správca. Teraz môžete použiť jeden z nasledujúcich príkazov:

powercfg -h on  - povolí režim hibernácie (všimnite si, že napriek zaradeniu sa v ponuke ŠTART zatiaľ nič neobjaví. Informácie o pridaní požadovanej položky do ponuky nájdete ďalej v článku).

powercfg -h off - vypne režim hibernácie (poznámka: súbor hiberfil.sys bude odstránený zo systémového disku).

powercfg -h on - povolenie hibernácie

Pridajte do ponuky ŠTART položku „Hibernácia“

Ak to chcete urobiť, musíte zmeniť nastavenia v Možnosti napájania systému Windows. Ak ich chcete otvoriť, stlačte kombináciu klávesov Win + R (zobrazí sa okno Spustiť), zadajte ovládací príkaz a kliknite na tlačidlo OK.

Win + R - otvorte ovládací panel (ovládací príkaz)

Potom prejdite do sekcie „Hardvér a zvuk / napájanie“ .

Hardvér a zvuk - Možnosti napájania (ovládací panel Windows 10)

V ponuke vľavo kliknite na kartu Akcia tlačidla napájania .

Činnosť tlačidiel napájania

Potom, kliknite na odkaz "Zmeniť parametre, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii . "

Zmena parametrov, ktoré nie sú k dispozícii

Potom môžete začiarknuť políčko vedľa položky „Režim hibernácie“ (pozri príklad nižšie). Po uložení nastavení - môžete skúsiť otvoriť ponuku ŠTART - nebude mať 3 možnosti vypnutia zariadenia, ale 4 (vrátane hibernácie) ...

Režim hibernácie - začiarknite políčko pred položkou ...

ŠTART - teraz 4 body (namiesto 3), sú vč. a hibernácie

Ako priradiť tlačidlo napájania notebooku k vstupu do režimu hibernácie

Ak často musíte pracovať s veľkým počtom programov, pre urýchlenie práce nemusí byť dobrým riešením vypnúť počítač, ale poslať ho do režimu dlhodobého spánku . Ďalej môžete nakonfigurovať tlačidlo napájania počítača tak, aby po jeho kliknutí zariadenie automaticky použilo režim dlhodobého spánku .

Tlačidlá napájania sú konfigurované v rovnakej sekcii „Napájanie“ .

Nastavenie tlačidiel napájania

Po povolení samotného režimu dlhodobého spánku (pozrite si predchádzajúce kroky tohto článku) - môžete tento režim „zavesiť“ na hlavný vypínač. Mimochodom, na zmenu týchto nastavení budete možno potrebovať práva správcu.

Zo siete ...

Je „hibernácia“ škodlivá, ak ju neustále používate?

Celkom populárna otázka. Všeobecne platí, že ak je všetko v poriadku so samotným notebookom / počítačom, potom by nemal byť problém s hibernáciou * (ak používate SSD a zapnete / vypnete zariadenie niekoľkokrát za deň, potom áno, hibernácia môže mať vplyv životnosť disku).

Ešte jeden bod: ak Windows reštartujete dlhší čas, môžu sa po nejakom čase (týždeň / mesiac) začať hromadiť chyby. Ale zvyčajne niektoré aktualizácie / ovládače / softvér stále „nútia“ počítač reštartovať ...

V opačnom prípade nie je použitie tohto režimu na škodu ...

*

Šťastnú prácu!

?