Ako pripojiť 2 disky k notebooku (jednotka HDD + HDD alebo HDD + SSD)

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, ako môžete k notebooku pripojiť ďalšiu jednotku (alebo je to nemožné)? Akurát, že môj 500 GB disk už nestačí, teraz uvažujem o zväčšení priestoru ...

Svetlana.

Dobrý deň!

Áno, takéto otázky nie sú neobvyklé. Všeobecne platí, že v posledných rokoch si notebooky získali veľkú obľubu a pomaly nahrádzajú bežné PC. Notebooky majú veľa výhod, ale upgrade je zložitý. Pridajte ďalší disk alebo zmeňte pamäť - v niektorých prípadoch je to úplne nemožné ...

Škoda, že autor otázky bližšie neopisoval podstatu problému. V tomto článku zvážim niekoľko spôsobov, ako môžete pripojiť inú jednotku k notebooku (v niektorých prípadoch sa môžu stať, že ich budú naraz 3!). Mnoho ľudí pripája ďalší disk nielen kvôli zväčšeniu priestoru, ale aj kvôli zvýšeniu rýchlosti systému (vložia jednotku SSD a prenesú na ňu Windows z HDD).

Takže ...

*

Spôsoby pripojenia 2 diskov k notebooku

Možnosť číslo 1: nainštalujte disk do druhého slotu v notebooku

Niektoré notebooky majú dva sloty pre pevné disky (aj keď chcem hneď povedať, že konfigurácia takýchto notebookov je dosť zriedkavá). Tieto notebooky v zásade patria do kategórie hier a sú dosť drahé.

Ak chcete zistiť, koľko máte prevádzkových intervalov, jednoducho si ich pozrite. vlastnosti notebooku (ak nemáte dokumenty k zariadeniu, model notebooku môžete vyhľadať na internete), alebo jednoducho odstráňte ochranný kryt zo zadnej strany notebooku a pozrite sa sami (dôležité! Ak je notebook v záruke, neotvárajte kryt - to môže byť dôvod odmietnutia záručného servisu).

Pretože šanca, že máte dva sloty, je malá, na túto možnosť sa nezameriavam. Príklad takého zariadenia, mimochodom, je na fotografii nižšie.

Toshiba Satellite X205-SLi3 - pohľad zvnútra (nainštalované 2 pevné disky)

Odporučiť!

Ak si chcete kúpiť disk na laptop, ale neviete, kde sa máte zastaviť, odporúčam vám prečítať si tento článok: //ocomp.info/kak-vyibrat-disk-dlya-noutbuka.html

*

Možnosť číslo 2: nainštalujte SSD do špecifikácie konektor (M.2)

Ak máte nový moderný notebook, je možné, že máte konektor M.2 (konektor SSD je prítomný v mnohých nových produktoch (zvyčajne v tých drahších ☺)). Navrhnuté ako náhrada za mSATA. Umožňuje získať maximálny výkon pri inštalácii jednotky SSD.

Ak chcete zistiť, či taký konektor máte, môžete:

  1. poznať model notebooku (ako zistiť model), pozrieť sa na jeho technológiu charakteristiky (internet je plný stránok so všetkými modelmi mobilných zariadení ☺);
  2. môžete jednoducho otvoriť zadný kryt notebooku a osobne vyhľadať požadovaný konektor.

Konvertibilný notebook Acer Aspire R 13 - je tu miesto pre ešte jeden disk

Dôležité!

Mimochodom, tento konektor M.2 je dosť „ošemetný“ (aj veľa skúsených používateľov sa mýli) ... Ide o to, že má pomerne veľa odrôd.

Preto aj keď máte podobný konektor, pred objednaním nového disku si prečítajte tento článok tu: //ocomp.info/ssd-m2-kak-vyibrat-nakopitel.html

*

Možnosť č. 3: pripojte externý pevný disk / SSD k portu USB

Externý pevný disk môže výrazne rozšíriť priestor. Vyzerá to ako malá krabica, veľkosť bežného telefónu. Pripája sa k bežnému portu USB. Takýto disk je dnes v priemere schopný pojať asi 1 000 - 4 000 GB (t. J. 1 - 4 TB).

Ak uvažujete o modeloch s dodatočným napájaním (adaptér sa zvyčajne dodáva s niektorými diskami) - potom môže kapacita dosiahnuť až 8 TB! Myslím si, že časom to bude ešte vyššie.

? Poznámka!

1) Externé pevné disky môžete kúpiť lacnejšie ako v bežnom obchode na AliExpress.

2) Ako zvoliť externý pevný disk (HDD) - 7 dôležitých bodov

Externý pevný disk

Táto možnosť má určité nevýhody: extra káble na stole, nižšia rýchlosť interakcie s diskom (ak je HDD v priemere až 60 MB / s cez USB 3.0) a nepríjemnosti pri prenášaní notebooku (jedna vec) vziať si notebook do jednej ruky a ísť a druhou je dodatočne si zahrávať s externou jednotkou ...).

Je pravda, že existujú nepopierateľné výhody: takýto disk je možné pripojiť k ľubovoľnému notebooku alebo PC, možno ho použiť na prenos informácií z jedného PC do druhého (vo vrecku vám nezaberie veľa miesta), môžete si kúpiť niekoľko takýchto diskov a používajte ich jeden po druhom.

*

Možnosť č. 4: namiesto jednotky CD / DVD nainštalujte ďalší disk

Najobľúbenejšou možnosťou je vybrať jednotku CD / DVD z notebooku (k dispozícii u drvivej väčšiny modelov) a namiesto nej vložiť špeciálny adaptér (niekto ho nazýva „vreckový“) s jedným ďalším diskom (HDD alebo SSD) . Túto možnosť namaľujem podrobnejšie ...

Aký adaptér potrebujete? Určuje sa ...

Najprv musíte tento adaptér správne nájsť a zvoliť. V našich bežných obchodoch s počítačmi je to zriedkavé (je potrebné objednať v niektorom čínskom online obchode, napríklad v AliExpress.

Poznámka: v angličtine sa takýto adaptér nazýva „caddy for laptop“ (takto zadáte dopyt do vyhľadávacieho panela obchodov).

Univerzálny adaptér na inštaláciu druhého disku do notebooku namiesto jednotky CD (2. HDD Caddy 12,7 mm 2,5 SATA 3.0)

Existujú 2 dôležité body:

  • adaptéry majú rôznu hrúbku! Vlastne rovnako ako disky a jednotky CD / DVD. Najčastejšie sú to 12,7 mm a 9,5 mm. Tých. pred kúpou adaptéra - musíte zmerať hrúbku CD / DVD mechaniky (najlepšie párom kompasu, v horšom prípade pravítkom)!
  • disky a jednotka CD / DVD môžu byť dodávané s rôznymi portami (SATA, IDE). Tých. opäť je potrebné pozrieť sa na nainštalovanú jednotku CD / DVD naživo. Najčastejšie sú moderné notebooky vybavené jednotkami, ktoré podporujú SATA (sú najpopulárnejšie v čínskych obchodoch).

Meranie hrúbky jednotky CD

Ako odstrániť jednotku CD / DVD z prenosného počítača

Všeobecne samozrejme veľa záleží na dizajne vášho notebooku. Najbežnejší prípad: na zadnej strane notebooku je špeciálny ochranný kryt, po odstránení ktorého môžete vidieť upevňovaciu skrutku, ktorá fixuje jednotku v slote pre laptop. V súlade s tým môžete odskrutkovaním tejto skrutky disk voľne vybrať.

Niektoré modely notebookov nemajú ochranný kryt - a aby ste sa dostali do vnútorných častí, musíte zariadenie úplne rozobrať.

Poznámka: pred odstránením ochranného krytu (a skutočne pred manipuláciou s prenosným počítačom) ho odpojte od elektrickej siete a vyberte batériu.

Ako vybrať jednotku CD z prenosného počítača

Najčastejšie je pohon upevnený jednou skrutkou (pozri fotografiu nižšie). Na jeho odstránenie budete vo väčšine prípadov potrebovať krížový skrutkovač.

Odskrutkujte skrutku držiacu jednotku CD

Po odskrutkovaní skrutky stačí mierne zatiahnuť za zásuvku jednotky - tá by mala s trochou námahy „vyjsť“ zo zásuvky (pozri fotografiu nižšie).

Vyberáme disk zo slotu

Inštalácia disku SSD / HDD do adaptéra a adaptéra do notebooku

Inštalácia disku SSD / HDD do adaptéra je jednoduchá. Stačí to dať do špeciálu. „vrecku“, potom ho vložte do interného portu a zafixujte ho skrutkami (skrutky sú dodávané s adaptérom).

Miesto na inštaláciu disku

Na fotografii nižšie je nainštalovaná jednotka SSD v podobnom adaptéri.

SSD je nainštalovaný v adaptéri a pripevnený skrutkami

Ak bola hrúbka adaptéra a disku zvolená správne (nie viac ako hrúbka jednotky CD / DVD), môžete ju ľahko zatlačiť do zásuvky a pripevniť pomocou skrutky (ak má adaptér taký úchyt) ).

Ak je hrúbka disku / adaptéra zvolená správne, ale vyskytujú sa problémy s vložením do slotu, venujte pozornosť kompenzačným skrutkám na adaptéri: niektoré modely sú nimi vybavené (umiestnené na bočných stenách adaptéra). Stačí ich vyzliecť (alebo utopiť).

inštalácia adaptéra s jednotkou SSD do zásuvky pre jednotku CD

Po nainštalovaní adaptéra s diskom do slotu pre jednotku položte na adaptér úhľadný panel, aby vyzeral ako skutočná jednotka a nezkazil vzhľad notebooku. Takéto zásuvky sú spravidla vždy dodávané s adaptérmi v súprave (okrem toho ich je možné vybrať z vybratej jednotky CD-ROM).

Zásuvka, aby vložený adaptér vyzeral ako jednotka (pre prezentovateľný prenosný počítač)

Kontrola, či sa jednotka zobrazuje v systéme BIOS

Po nainštalovaní druhého disku odporúčam po zapnutí notebooku okamžite prejsť do systému BIOS a zistiť, či je disk zistený, či ho vidíte. Najčastejšie identifikované disky nájdete v hlavnom menu: hlavné, informácie atď. (Pozri fotografiu nižšie).

Systém BIOS vidí obe pripojené jednotky, adaptér funguje!

? Poznámka!

1) Ak neviete, ako vstúpiť do systému BIOS, odporúčam tento materiál.

2) Môže sa vám hodiť článok o tom, ako previesť systém Windows z jednotky pevného disku (HDD) na jednotku SSD (bez preinštalovania systému).

*

Výsledky (čo je dôležité)

  1. na začiatku skontrolujte, či máte v notebooku ďalší slot na pevný disk alebo nový konektor M.2 SSD;
  2. V predaji je veľa ? externých diskov, ktoré sa pripájajú k portu USB - možno najlepšia cesta k rozšíreniu voľného miesta;
  3. pred zakúpením adaptéra na inštaláciu disku namiesto jednotky CD - zistite, aká silná je vaša jednotka CD / DVD a aké porty sa používajú (najobľúbenejšie hrúbky sú 9,5 a 12,7 mm);
  4. neotvárajte ochranný kryt, ak je na váš počítač poskytovaná záruka (to môže byť dôvod zamietnutia záručného servisu);
  5. možno po nainštalovaní nového disku váš Windows odmietne spustiť systém. V takom prípade budete musieť skontrolovať nastavenia systému BIOS (či bol zistený nový disk a vložiť ho do správneho poradia zavádzania), a v niektorých prípadoch bude potrebné obnoviť zavádzací program. O tom tu ->

*

To je všetko, za opravy a doplnky - osobitne ďakujem.

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 18.01.2018

Oprava: 10.02.2020