Ako nainštalovať ovládače do počítača alebo notebooku

Dobrý deň všetkým!

Prvá vec, ktorú musíte vyriešiť po inštalácii systému Windows alebo pripojení nového hardvéru, je nájdenie a inštalácia ovládačov ...

Rovnaký Windows 10 samozrejme už nainštaluje mnoho ovládačov automaticky pri inštalácii operačného systému, napriek tomu ich musíte aktualizovať manuálne (pretože napríklad všetky tieto „univerzálne“ ovládače neumožňujú prístup k dôležitým funkciám, nemôžete „nenápadne“ "prispôsobiť zvuk alebo grafiku).

Samozrejme, vždy existuje veľa otázok týkajúcich sa vyhľadávania a inštalácie (a nastavení). V tomto článku sa chcem zamerať na niekoľko spôsobov, ako nájsť a nainštalovať ovládače v rôznych situáciách: keď nie je internet, keď nepoznáte výrobcu zariadenia, ako nainštalovať ovládač, ktorý nemá inštalačný program , atď.

*

? Poznámka!

Odporúčam prečítať si prehľad 5 najlepších programov na automatickú aktualizáciu ovládačov v systéme Windows 10 (relevantné aj pre Windows 7, 8)

*

Metódy inštalácie ovládačov

Metóda číslo 1: automatická inštalácia

Plusy : rýchle a jednoduché (stačí stlačiť 1 tlačidlo); ovládače sa nájdu automaticky bez vašej účasti; ovládač bude nainštalovaný s najnovšou verziou (aktuálnou).

Nevýhody : je potrebné pripojenie na internet (v niektorých prípadoch, ak nie je k dispozícii ovládač pre sieťovú kartu a teda nie je k dispozícii internet, metóda nebude fungovať); nie vždy sa odporúča nainštalovať najnovšiu verziu ovládača (napríklad vždy sa neoplatí aktualizovať ovládač grafickej karty na najnovšiu verziu).

Odporúčaný softvér : Driver Booster, Driver Genius, SlimDrivers.

? Odkazy na popisy a súbory na stiahnutie programov sú uvedené v tomto článku

Podľa môjho osobného názoru je táto metóda jednou z najjednoduchších a najrýchlejších (takmer vždy odporúčam ☝). Od používateľa sa vyžaduje iba inštalácia jedného z nástrojov na vyhľadanie a aktualizáciu ovládačov, jeho spustenie a analýza systému.

Ďalej vyberte, ktoré ovládače sa majú aktualizovať, a kliknite na tlačidlo Štart. Zvyšok urobí automaticky!

Ak sa dotknete ? programu Driver Booster, potom okrem samotných ovládačov aktualizuje aj rôzne komponenty potrebné pre normálnu prevádzku hier a niektorých aplikácií.

Okrem toho vytvorí zálohu ovládačov a systému, takže v prípade nestabilnej práce bude vždy možné vrátiť všetko späť (obrazovka práce je uvedená nižšie).

Aktualizácia systémových knižníc / zosilňovač ovládačov

*

Metóda číslo 2: manuálna metóda (z oficiálnych zdrojov)

Plusy : oficiálne ovládače od oficiálneho výrobcu (spravidla sa môžete vyhnúť problémom a konfliktom s kompatibilitou).

Nevýhody : inštalácia každého ovládača (a vyhľadanie) bude chvíľu trvať.

1) Ovládače pre CD / DVD, HDD

Po prvé, takmer vždy, v 99% prípadov, keď sa kupuje prenosný počítač alebo počítač, je súčasťou súpravy buď CD / DVD so všetkými potrebnými ovládačmi, alebo sa tieto ovládače načítajú na pevný disk (v samostatnom priečinku alebo dokonca celá časť).

Vo všeobecnosti tu asi nemá zmysel komentovať čokoľvek iné. Prejdite do priečinka s ovládačmi na disku a nainštalujte ich jeden po druhom. Napríklad na mojom pracovnom notebooku bola celá sekcia so softvérom a ovládačmi (takmer 17 GB, obrazovka nižšie).

Táto časť obsahuje celý priečinok so všetkým, čo potrebujete. Inštalácia je štandardná, ako keby ste inštalovali akýkoľvek iný program. Všeobecne platí, že podobný obrázok na každom modernom notebooku, PC.

Ovládač zvuku

2) Určenie modelu zariadenia a stiahnutie ovládača z oficiálnych webových stránok

Ak na disku nemáte ovládače, môžete najskôr určiť model svojho zariadenia (napríklad model notebooku, grafická karta atď.), Potom prejsť na oficiálnu webovú stránku výrobcu a stiahnuť si na ňu potrebné ovládače.

Na určenie modelu a vlastností počítača odporúčam používať špeciálne nástroje: Aida, Speccy atď. (Odkaz na tematický článok uvedený nižšie).

? Pomoc!

Obslužné programy na určovanie charakteristík vášho počítača

AIDA64 - príklad určenia modelu notebooku (časť Počítač / Súhrnné informácie

Po určení, aký druh zariadenia máte, je ľahké prejsť na oficiálnu webovú stránku a stiahnuť si všetko, čo je pre ňu potrebné (myslím, že tu nie sú potrebné žiadne komentáre).

Ak je vaše zariadenie pomerne zriedkavé a nemôžete nájsť oficiálnu webovú stránku (toto sa stáva u niektorých čínskych výrobcov), použite metódu číslo 5 v tomto článku (pozri nižšie).

? Podporné materiály:

1) Ako zistiť model notebooku: kde vidieť presnú úpravu

2) Ako zistiť model základnej dosky počítača, notebooku

3) Ako zistiť, ktorú grafickú kartu mám: určenie modelu na vyhľadanie ovládačov

*

Metóda číslo 3: bez internetu (balík ovládačov)

Ak po aktualizácii (preinštalovaní systému Windows) nemáte internet (napríklad z dôvodu chýbajúceho ovládača pre sieťovú kartu), nemôžete sa zaobísť bez pomoci suseda / priateľa alebo internetu zo smartfónu. .

Podstata metódy spočíva v tom, že existujú určité zbierky ovládačov s veľkosťou 10 - 12 GB (celý balík, preto sa nazýva balík ovládačov), po stiahnutí ktorých ich môžete zapísať na jednotku USB flash, a potom nainštalujte na počítače, kde nie je internet (ak fungovali iba porty USB, inak bude problém s pripojením jednotky flash).

Odporúčané kolekcie: DriverPack Solution, Snappy Driver Installer. Nájdete ich tu

Poznámka: Mimochodom, riešenie DriverPack je distribuované vo forme ISO obrazu a musí byť stále otvorené (užitočný je napríklad program UltraISO). Snappy Driver Installer je distribuovaný ako veľký archív s inštalátorom, stačí ho spustiť.

DriverPack Solution - Príklad aktualizácie ovládača

? Dôležité!

Ak sa stane, že po preinštalovaní systému Windows vaše USB porty a sieťová karta nefungujú, môžete:

1) napíšte ovládače na disk CD / DVD;

2) pripojte pevný disk k inému počítaču a zapíšte doň ovládače (príklad pripojenia pevného disku z prenosného počítača k počítaču).

*

Metóda číslo 4: z priečinka alebo disku (ak nie je inštalátor)

Ovládač je niekedy dodávaný bez inštalátora (iba priečinka), ktorý obsahuje niekoľko súborov. Toto si láme hlavu mnohým začínajúcim používateľom (to platí najmä pri práci so starým zariadením) ...

Ak chcete nainštalovať takýto ovládač, najskôr spustite správcu zariadení : stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte  príkaz devmgmt.msc , stlačte kláves Enter.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

V Správcovi zariadení otvorte kartu „Ostatné zariadenia“ a vyberte zariadenie, pre ktoré chcete nainštalovať ovládač (môže sa nachádzať v inej sekcii). Potom naň kliknite pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť „Aktualizovať ovládače ...“ .

Aktualizácia ovládačov | správca zariadení

Next, vyberte možnosť "hľadať ovládače na tomto počítači . "

Hľadajte ručne

V ďalšom kroku zadajte priečinok s ovládačmi a kliknite na tlačidlo „Ďalej“ . Ak sa nachádzajú v tomto priečinku, systém Windows vám ponúkne ich inštaláciu. Vlastne to je všetko (nič zložité ...).

Označíme náš priečinok

*

Metóda číslo 5: Vyhľadajte a nainštalujte vzácny ovládač (neznámy hardvér)

Stáva sa, že programy na automatickú aktualizáciu ovládačov nemôžu nájsť konkrétny ovládač pre určitý hardvér. Nič tiež nenájdete manuálne a „natívny“ disk, ktorý bol dodaný so súpravou, sa už dávno stratil ... Čo robiť v tomto prípade?

Podobná situácia bola aj u jedného môjho známeho so skenerom čínskej výroby. Musel som drotovať a stiahnuť ovládač z jedného čínskeho fóra (od miestnych remeselníkov).

Poviem vám postupnosť toho, čo je potrebné urobiť:

1) najskôr choďte do manager  správcu zariadenia ;

2) potom vyberte a otvorte vlastnosti zariadenia, pre ktoré chcete nájsť ovládač (šípky 1 na snímke obrazovky nižšie).

2.1) Keď sú vlastnosti otvorené, otvorte kartu „Podrobnosti“  a vyberte vlastnosť „ID zariadenia“ .

2.2) Posledný bod: skopírujte riadok, ktorý obsahuje VID, PID a ďalšie číselné označenia, ako v príklade nižšie (každé zariadenie bude mať svoj vlastný jedinečný riadok, pomocou ktorého niečo nájdete!).

Vyhľadávanie vodičov podľa VID a PID identifikátorov

3) Ďalej vložte skopírovaný riadok s identifikátormi do vyhľadávacieho poľa Google (Yandex, Baidu (najmä ak máme do činenia s čínskym vybavením)) a kliknite na tlačidlo Hľadať.

Medzi nájdenými výsledkami môžete takmer vždy nájsť a stiahnuť ovládače (výnimka: zriedkavé prípady s výrobcom „bez názvu“).

*

PS

Dám si jednu radu ? ...

Keď sú všetky ovládače aktualizované a všetko funguje podľa očakávaní, vytvorte si záložnú kópiu všetkých ovládačov. Pomôže vám to viackrát v rôznych situáciách: pri preinštalovaní systému Windows, počas vírusovej infekcie, softvérových konfliktov atď. Ďalej uvádzam odkaz na môj článok, ako na to.

? Pomoc! 

Vytvorenie zálohy ovládača / zálohy „palivového dreva“ v systéme Windows - pokyny pre začiatočníkov.

*

Dúfajme, že poskytnuté informácie budú stačiť na vyriešenie problémov s vodičom. 

Za doplnky, ako vždy, vďačný.

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 13.07.2017

Oprava: 1. 5. 2020