Koľko elektriny notebook spotrebuje (v kW / hod. A v rubľoch / mesiac)

Dobrý deň!

Nie je to tak dávno, čo som dostal dosť zaujímavú otázku ohľadne spotreby energie notebooku (spotrebováva viac ako bežná žiarovka). Úprimne povedané, nikdy som neporovnával ...

Všeobecne platí, že medzi notebookom a notebookom je rozdiel: jedna vec je porovnávať ho s ultra bukom a druhá úplne iná - s hernou „beštiou“. Rozdiel bude príliš obrovský ... ?

Všeobecne som sa v tomto článku rozhodol urobiť malé výpočty spotreby energie notebooku: Ukážem ako v kW / h (približne: kilowatt za hodinu), tak v rubľoch (vypočítam, koľko zaplatíme za notebook mimochodom, veľa z nich bude môcť nezávisle vykonať také výpočty pre vaše zariadenie).

Myslím, že to bude mnohých zaujímať (v poslednej dobe je téma energie, Eko atď. Populárnejšia ako kedykoľvek predtým).

A teda, k veci ...

Karikatúra Eugena Crana

*

Približné výpočty spotreby elektrickej energie

? 1) Určte výstupné napätie

Vezmite si napájací zdroj (nabíjačku) k notebooku a dôkladne ho preskúmajte: mal by na ňom byť malý štítok (99,99% zariadení ho má!).

Tento štítok by mal označovať hlavné parametre: model, vstupné a výstupné napätie, výrobca atď.

Zaujíma nás výstupné napätie (ak máte na štítku anglický text, tak hľadajte „Output“). V mojom príklade uvedenom nižšie - tieto parametre sú „19V === 6,15A“.

Nálepka s napájacím zdrojom pre laptop (typický adaptér pre laptop)

*

? 2) Vypočítame maximum spotrebovanej elektriny za hodinu

Teraz musíte urobiť jednoduchý výpočet: 19V * 6,15A = 116,85 (W / hod.).

Ale vo všeobecnosti je väčšina z nás zvyknutá počítať elektrinu v kW (a v doklade o bývaní a komunálnych službách je to uvedené presne). Ak chcete teda výslednú hodnotu previesť na kW, stačí ju vydeliť číslom 1000.

116,85 W / h: 1000 ≈ 0,117 kW / h.

*

? 3) Koľko za to zaplatíme, vypočítame v rubľoch ... 

Všetko závisí od toho, koľko stojí elektrina vo vašej oblasti. Pre jednoduchosť výpočtov vezmem údaj 5 rubľov. na 1 kW (to je dokonca o niečo viac ako je priemer u nás).

Ukázalo sa teda:  0,117 kW / hod. * 5 rubľov / kW = 0,585 rubľov / hod.

Tých. maximálne náklady na hodinu práce pre notebook s takouto jednotkou napájania budú asi 0,585 rubľov. Či už je to veľa alebo málo, každý sa rozhodne sám ...

Ak chcete teraz zistiť, koľko za jeho prácu mesačne platíte, vynásobte výsledné číslo počtom hodín, ktoré strávite pri svojom notebooku.

Ak napríklad pracujete v priemere na notebooku 3 hodiny denne, dostaneme nasledujúci obrázok:

3 hodiny * 30 dní * 0,585 rubľov / hod ≈ 52,65 rubľov (za mesiac)

*

? 4) O chybách a dôležitých aspektoch

Teraz chcem urobiť malú odbočku ...

Faktom je, že naše výpočty sú približné a počítajú sa pre maximálne zaťaženie zariadenia.

Ale pre väčšinu používateľov nie je notebook po celú dobu nabitý na 90 - 100%, aby „zjedol“ maximálne množstvo energie, čo znamená, že spotreba energie bude menšia (pre presné meranie na každý watt budete potrebovať špeciálne zariadení a myslím si, že väčšina z toho nie je nevyhnutná a nie zaujímavá).

Ako teda asi každý uhádol, všetky spustené hry, „ťažkí“ editori, prevádzači atď. - zvýšiť zaťaženie notebooku, a tým zvýšiť spotrebu energie.

*

? 5) Ak chcete znížiť spotrebu energie, môžete:

  1. optimalizovať Windows, zakázať (vymazať) všetky zriedka používané programy;
  2. skúste notebook načítať menej pomocou aplikácií náročných na zdroje;
  3. prepnite prenosný počítač do režimu nízkej spotreby (táto funkcia je k dispozícii v nastaveniach napájania). Môžete jednoducho kliknúť na ikonu batérie v zásobníku: na mnohých zariadeniach sa zobrazí okno s úpravou spotreby energie.

    Vyváženie výkonu a spotreby energie

  4. Venujte pozornosť jasu obrazovky: príliš vysoký jas nielen zvyšuje spotrebu energie, ale je aj škodlivý pre oči (je však tiež škodlivý a príliš nízky). Preto je dôležité dosiahnuť tu rovnováhu.

*

PS

Mimochodom, vypnutý notebook, ale pripojený k elektrickej zásuvke, stále spotrebúva energiu! Pravda, veľmi málo, iba asi 3 - 5 W / h. Za mesiac je to asi 3 kW (alebo asi 15 rubľov). Taká je zábavná aritmetika ...

? Zhrnutie!

Typický „priemerný“ notebook spotrebúva energiu porovnateľnú s klasickou žiarovkou (tj. Približne 60 - 100 wattov).

*

To je zatiaľ všetko ... Doplnky sú vítané!

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvýkrát zverejnené: 23.05.2018

Oprava: 13.9.2020