Ako odstrániť vírusy z počítača, ak ich antivírus nevidí

Pozdravujem všetkých!

Chcem začať tento článok jednou jednoduchou pravdou: „Ak antivírus nenájde jediný vírus, neznamená to, že sa vo vašom počítači nenachádza!“

V skutočnosti sa často stáva nasledujúci obrázok: pri používaní webových prehľadávačov (Firefox, Chrome, Opera atď.) Sa zobrazujú rôzne reklamy (kde nikdy predtým neboli), otvorené karty, na ploche sa môžu zobrazovať bannery (nie nepríjemný obsah). (napríklad ak požiadate o odoslanie správy SMS), počítač sa môže spomaliť a zamrznúť atď.

Všetky tieto faktory (najmä v súhrne) naznačujú, že máte v počítači nežiaduci softvér (vírusy, reklamné skripty, trójske kone atď.).

Bežný antivírus navyše aj po úplnej kontrole počítača často píše, že je všetko v poriadku, vírusy sa nenašli. A v tejto chvíli existuje pocit, že tu niečo nie je v poriadku: počítač sa správa zvláštne, ale antivírus je neaktívny ...

V skutočnosti vám v tomto článku chcem odporučiť malý recept na čistenie iba v prípadoch, keď nie je celkom jasné, ako vrátiť počítač do normálnej prevádzky (keď je počítač podľa všetkých indikácií napadnutý vírusom, ale obvyklý antivírus nie je vidieť ich ...).

? Pomoc! 

Napriek tomu, čo som napísal vyššie, stále odporúčam mať niektorý z moderných antivírusov (ochráni vás pred stovkami ďalších hrozieb). Najlepšie z nich sú uvedené v tejto kolekcii ->

Odstraňuje sa neviditeľný malware

(čistenie systému Windows od klasických vírusov, panelov nástrojov, adware atď.)

"Prvá pomoc:

 1. Neposielajte žiadne SMS, pretože to vyžadujú niektoré bannery, ktoré sa zobrazia na pracovnej ploche. Váš počítač pravdepodobne nebude „vyliečený“ z tejto infekcie a môžete prísť o peniaze ...
 2. Nainštalujte si moderný antivírus (odkaz na najlepšie produkty uvedené vyššie). Upozorňujeme, že niektoré typy vírusov blokujú prístup na stránky známeho antivírusového softvéru (ak je to tak, skúste prevziať podobné produkty z iných webových stránok so softvérom);
 3. Okamžite si urobte záložnú kópiu všetkých dôležitých údajov, najlepšie na vymeniteľné médium (do budúcnosti: je vhodné to urobiť vopred);
 4. Ak vírus blokoval prístup na plochu (blokoval všetky nástroje pomocou svojich bannerov) - skúste spustiť systém Windows v núdzovom režime . Ako posledná možnosť použite disk LiveCD .

KROK 1: kontrola systému pomocou „online“ antivírusu

Mnoho známych dodávateľov antivírusových programov nedávno vydalo online verzie svojich produktov. Princíp práce s nimi je dosť jednoduchý: stiahnutím „relatívne“ malého súboru do seba a jeho spustením automaticky prehľadá váš systém, či neobsahuje vírusy.

Takéto produkty navyše nie sú v konflikte s nainštalovaným antivírusom v systéme, fungujú vo všetkých moderných verziách systému Windows, nevyžadujú inštaláciu a majú vždy aktuálnu antivírusovú databázu.

Screenshot nižšie zobrazuje proces skenovania PC pomocou ESET Online Scanera (odkaz na softvér - //ocomp.info/onlayn-antivirusyi.html#ESETs_Free_Online_Scanner)

Prevádzka skenera Bezplatný online skener spoločnosti ESET

Ďalšia obrazovka zobrazuje prácu vytvrdzovacieho nástroja od F-Secure - //ocomp.info/onlayn-antivirusyi.html#F-Secure_Online_Scanner

F-Secure - nenašli sa žiadne škodlivé položky

Aj v našej krajine je nástroj Dr.Web CureIt! (priamy odkaz: //free.drweb.ru/). Zavádzací súbor je však o niečo väčší ako v prípade prvých dvoch (asi 200 MB).

Dr.Web CureIt - bola zistená 1 hrozba

Všeobecne platí, že bez ohľadu na to, aký produkt si vyberiete, odporúčam s nimi úplne spustiť váš systém. Často je možné nájsť desiatky hrozieb, ktoré nainštalovanému antivírusu unikli ...

KROK 2: Odstráňte doplnky reklamy pomocou nástroja AdwCleaner

Môžem povedať, že v poslednej dobe sa oveľa častejšie vyskytujú nie klasické vírusy, ale aj adware a trójske kone. Zabudovanie do najpopulárnejších aplikácií (napríklad prehľadávačov) často narúša bežnú prácu, jednoducho ich rozptyľuje posadnutosť alebo dokonca blokuje potrebné možnosti.

Zbavenie sa tohto adware (v mnohých prípadoch) je navyše ťažšie ako zbavenie sa klasických vírusov. Bežný antivírus spravidla nenájde nič podozrivé a informuje vás, že je všetko v poriadku ...

Ide o to, že sa zdajú byť „zabudované“ do prehľadávača (napríklad pod zámienkou doplnku alebo nejakého doplnku), niekedy do skratky prehľadávača pridajú potrebné riadky, zmenia súbor HOSTS , atď.

Našťastie existujú programy na čistenie systému Windows od týchto škodlivých skriptov a jeden z nich vám odporučím nižšie. Funguje paralelne s antivírusom (to znamená, že ho nemusíte odstraňovať) a dokáže sa zbaviť levího množstva problémov.

Čistič dw

Webová stránka: //toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/

Jeden z najlepších (podľa môjho názoru) programov na odstránenie všetkých druhov adware z počítača: panely nástrojov, doplnky prehliadača, skripty, adware, potenciálne nežiaduci softvér atď. Mimochodom, je to ona, ktorá vidí všetky tie vírusy, proti ktorým je obvyklý antivírus bezmocný.

Čo ma ešte poteší je, že program je zadarmo, s jednoduchým a veľmi prehľadným rozhraním, kde nie je nič nadbytočné.

Budem predpokladať, že som ju presvedčil, aby skúsila ...

Po spustení programu AdwCleaner musíte spustiť skenovanie počítača kliknutím na jedno tlačidlo „Skenovať teraz“ (alebo „Skenovať“, v závislosti od prekladu). Pozri snímku obrazovky nižšie.

AdwCleaner: hlavné okno (tlačidlo "Skenovať teraz" pre spustenie skenovania)

Čas potrebný na skenovanie Windows na „priemernom“ počítači podľa dnešných štandardov je iba 3 - 5 minút. (alebo ešte rýchlejšie). Všetok potenciálne nežiaduci softvér, ktorý sa zistí počas skenovania, bude automaticky odstránený a izolovaný (t. J. Od používateľa nemusíte vedieť absolútne nič, toto sa mi v skutočnosti na ňom páči).

Poznámka!

Po kontrole sa počítač automaticky reštartuje. Po zavedení systému Windows sa zobrazí kontrolný protokol.

Pred spustením kontroly systému - odporúčam vám zavrieť všetky ostatné aplikácie a uložiť všetky otvorené dokumenty.

KROK 3: skontrolujte pomocou Malwarebytes Anti-Malware

V rámci tohto článku mi nedá len odporučiť ďalší skvelý nástroj - Malwarebytes Anti-Malware (mimochodom, relatívne nedávno je v ňom zabudovaný AdwCleaner, ktorý som odporúčal práve vyššie).

M alwarebytes Anti-Malware

Oficiálna stránka: //ru.malwarebytes.com/

Malwarebytes Anti-Malware / Logo

Ďalším skvelým programom na boj proti vírusom, červom, trójskym koňom, spywaru atď. Malwarebytes Anti-Malware trochu dopĺňa možnosti predchádzajúceho programu - implementuje špeciálny algoritmus „chameleon“, ktorý umožňuje jeho spustenie, aj keď vírus blokuje spustenie akýchkoľvek iných antivírusových programov!

Vlastnosti programu:

 • - skenovanie všetkých diskov v systéme;
 • - denná aktualizácia databázy (na potlačenie aj práve vznikajúcich vírusov);
 • - heuristická analýza (umožňuje zistiť veľké množstvo škodlivých súborov, ktoré sa v databáze zatiaľ nenachádzajú);
 • - všetky izolované súbory sa presunú do karantény (ak program urobí chybu, môžete niektorý z nich obnoviť);
 • - zoznam vylúčení súborov (ktoré nie je potrebné skenovať);
 • - vďaka technológii Chameleon sa program môže spustiť, aj keď sú všetky podobné programy blokované vírusom;
 • - podpora v ruskom jazyku;
 • - podpora všetkých populárnych OS Windows: Vista, 7, 8, 10.

Ak chcete spustiť skenovanie systému Windows - spustite Malwarebytes Anti-Malware, otvorte sekciu „Skenovať“ (alebo „Skontrolovať“) a kliknite na tlačidlo v dolnej časti obrazovky - „Skenovať teraz“ (alebo „Spustiť skenovanie“, ak máte Ruská verzia, viď. Obrazovka nižšie).

Kompletná kontrola systému s programom Malwarebytes Anti-Malware

Mimochodom, z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že Malwarebytes Anti-Malware odvádza vynikajúcu prácu. Po skenovaní a vyčistení bude väčšina nepotrebného softvéru zneškodnená a odstránená. Všeobecne odporúčam!

Tiež vám odporúčam prečítať si článok o odstraňovaní vírusov z vášho prehliadača (odkaz nižšie).

Ako odstrániť vírus z prehliadača - v 5 krokoch! - //ocomp.info/kak-udalit-virus-iz-brauzera.html

KROK 4: Obnovenie nastavení systému

Po skontrolovaní (a zneškodnení ) vášho počítača (notebooku) predchádzajúcimi obslužnými programami odporúčam spustiť ho s ďalším zaujímavým a užitočným programom - AVZ . Opakovane som to odporúčal na stránkach blogu, teraz vám odporučím tri kroky, ktoré v ňom musia byť podniknuté, aby sa odstránili problémy (pokiaľ stále pretrvávajú) ...

AVZ, mimochodom, umožňuje obnoviť niektoré nastavenia systému Windows, prístup k dispečerom a ďalšie momenty (ktoré by mohli počas infekcie pokaziť vírusy).

A VZ

Vývojár: //www.z-oleg.com/secur/avz/download.php

Tento antivírusový program je navrhnutý tak, aby odstránil množstvo škodlivého softvéru (ktorý mimochodom bežný antivírus mimochodom nevidí alebo deteguje). Napríklad:

 • Trójske kone;
 • Doplnky a panely nástrojov vo webovom prehliadači;
 • Moduly SpyWare a AdWare;
 • Moduly BackDoor;
 • Sieťové červy atď.

Čo je na ňom ešte podmanivé: na začiatok a skenovanie systému Windows si stačí stiahnuť program ZIP s programom, rozbaliť ho a spustiť (t. J. Netreba nič inštalovať, konfigurovať atď.). Rozoberiem tri kroky uvedené nižšie v článku, ktoré v ňom odporúčam urobiť ...

Ako vyhľadávať vírus v počítači v programe AVZ 

Po spustení programu vyberte systémovú jednotku (aspoň ju, najlepšie všetky). Spravidla je vždy označený výraznou ikonou .

Potom na pravej strane obrazovky kliknite na tlačidlo „Štart“, čím spustíte skenovanie (mimochodom, nad tlačidlom „Štart“ môžete okamžite zvoliť, čo s malvérom urobiť, napríklad ho odstrániť ).

Začnite kontrolu na AVZ | Klikacie

Kontrola systémových vírusov na systéme Windows je spravidla pomerne rýchla (5 - 10 minút). Mimochodom, odporúčam pred takouto kontrolou na chvíľu vypnúť hlavný antivírus (tým sa kontrola trochu zrýchli).

Ako zatvárať diery v nastaveniach v systéme Windows

(čo môže viesť k infekcii PC)

Nie je žiadnym tajomstvom, že Windows má niektoré nastavenia, ktoré nespĺňajú optimálne bezpečnostné požiadavky. Napríklad medzi inými automatické spustenie vložených diskov a flash diskov. Niektoré typy vírusov to samozrejme využívajú ...

Ak chcete vylúčiť takéto nastavenia a zavrieť tieto otvory, v AVZ stačí otvoriť ponuku „Sprievodca súbormi / riešením problémov“ (pozri obrazovku nižšie).

Súbor - Sprievodca riešením problémov (v AVZ)

Potom vyberte kategóriu problémov (napríklad „Problémy so systémom“), úroveň závažnosti (odporúčam zvoliť „Stredné problémy“) a spustite skenovanie.

Sprievodca hľadaním problémov

Po skenovaní vám bude poskytnutá správa s parametrami, ktoré chcete zmeniť. Odporúčam zaškrtnúť všetky riadky a kliknúť na „Opraviť“ (mimochodom, AVZ nezávisle optimalizuje tie parametre, ktoré podľa jeho názoru nezodpovedajú bezpečnosti - takže žiadna manuálna práca!) .

Ako obnoviť nastavenia systému v systéme Windows

(ktoré boli upravené malvérom)

Po infikovaní počítača vírusmi, adware atď. Sa v systéme Windows zmení veľa parametrov a systémových nastavení. Napríklad môžete mať zablokované niektoré stránky na prezeranie, je možné, že bude existovať zákaz otvárania editora registra, zmeny nastavení prehliadača Internet Explorer atď.

Aby ste to všetko vrátili do normálu, má obslužný program AVZ špeciálnu záložku na obnovenie všetkých najzákladnejších parametrov. Otvoríte ho kliknutím na: „Obnovenie súborov / systému“ (ako na obrázku nižšie).

Obnovenie systému (v AVZ)

Ďalej uvidíte zoznam toho, čo je možné obnoviť: stačí zaškrtnúť políčka, ktoré potrebujete (mimochodom môžete zaškrtnúť všetky) a stlačiť tlačidlo „Vykonať označené operácie“.

Obnoviť nastavenia systému (AVZ)

Spravidla po vykonanom obnovení počítač začne pracovať normálne.

Ak zrazu vyššie uvedené nefunguje, v kroku 5 si pozrite niekoľko ďalších tipov ...

KROK 5: ešte niekoľko tipov, ak tie predchádzajúce nepomohli

1. Naskenujte systém v bezpečnom režime

V niektorých prípadoch je nemožné vyčistiť počítač od vírusov bez bezpečného režimu! Faktom je, že v bezpečnom režime systém Windows načíta minimálnu sadu softvéru, bez ktorého je jeho prevádzka nemožná (t. J. Veľa nechceného softvéru v tomto režime jednoducho nefunguje!).

Mnoho z toho, čo sa nedá bežne odstrániť, sa dá teda ľahko odstrániť bezpečne.

Ak nemôžete spustiť pomôcky, ktoré som odporúčal vyššie, skúste ich spustiť v núdzovom režime. Je dosť možné, že sa nielen otvoria, ale nájdu aj všetko, čo sa pred nimi „skrýva“ ...

Ak chcete prejsť do bezpečného režimu - počas spustenia počítača stlačte niekoľkokrát tlačidlo F8  - v príslušnej ponuke, ktorá sa zobrazí, vyberte tento režim.

Inštrukcie! Ako vstúpiť do núdzového režimu || Windows 7 ÷ 10 - //ocomp.info/kak-zayti-v-bez-rezh-windows.html

2. Obnova systému

Ak máte kontrolný bod obnovenia, ktorý bol vytvorený predtým, ako váš počítač napadli vírusy a adware, je celkom možné, že jeho vrátením späť napravíte situáciu ...

Pomôcť!  Aby som sa tu neopakoval, odporúčam vám prečítať si môj článok o obnove systému: //ocomp.info/vosstanovlenie-windows-10.html

3. Preinštalujte systém Windows

Všeobecne nie som zástancom preinštalovania systému pri každom „kýchnutí“. V niektorých prípadoch je však oveľa jednoduchšie a rýchlejšie preinštalovať systém, ako trpieť malvérom.

Inštrukcie! Inštalácia systému Windows 10 z jednotky USB flash (všetky kroky) - //ocomp.info/ustanovka-windows-10.html

*

Týmto sa článok končí.

Za doplnky k téme - vopred veľké milosrdenstvo.

Veľa štastia!

Prvýkrát zverejnené: 23.10.2016

Článok je opravený: 22.01.2019