Windows 10: Ako zmeniť veľkosť písma (aby to nebolo také malé a oči unavené)

Otázka čitateľa

Dobrý deň.

Povedzte mi, ako môžete zmeniť veľkosť písma v systéme Windows 10: všetko na mojej obrazovke je veľmi malé, a preto si musím namáhať oči (rýchlo sa unavia). Možno to celé spočíva v tom, že mám notebook a má iba 14-palcovú obrazovku a rozlíšenie 1920x1080.

[zvyšok otázky je „vystrihnutý“, pretože neinformatívny]

Michal. Moskva

Dobrý deň!

Bohužiaľ, tento problém nie je v súčasnosti nezvyčajný. Faktom je, že rozlíšenie [poznámka:  počet pixelov na obrazovke, kvôli ktorému sa obraz vytvára, napríklad 1 920 ] obrazoviek je teraz pomerne veľké (relatívne *) a neustále rastie, ale uhlopriečka samotná obrazovka - prečo Trend je obrátený ... Windows 10 na druhej strane nie vždy nastavuje parametre mierky správne a z tohto dôvodu sa niektoré prvky ťažko čítajú.

Zvážte nižšie, čo môžete urobiť ...

Poznámka: Možno budete potrebovať môj „starý“ článok o tom, aké opatrenia môžete urobiť, aby ste pri práci s počítačom unavili oči - //ocomp.info/ustayut-glaza-pri-rabote-za-pc.html

*

Nastavenie písma v systéme Windows 10

O škálovaní

A tak pre začiatok odporúčam otvoriť nastavenia Windows (buď cez ponuku ŠTART, alebo pomocou klávesovej skratky Win + i ).

ŠTART - parametre

Potom musíte otvoriť sekciu „Systém“ (pozri obrazovku nižšie).

Systém - nastavenia systému Windows

V podsekcii „Zobraziť“ venujte pozornosť:

 1. mierka: ak máte na obrazovke rôzne prvky a písmo je príliš malé, skúste nastaviť mierku na 125% - 150% (namiesto 100%). U nových notebookov problém vo väčšine prípadov súvisí s týmto parametrom;
 2. rozlíšenie: čím vyššie rozlíšenie, tým menšie písmo na obrazovke, tým však bude obraz jasnejší ako celok (ak nastavíte vyššie rozlíšenie, ako je odporúčané pre váš displej, musíte ho „upraviť“ pomocou zmeny mierky (tj. tieto 2 parametre spolu súvisia));
 3. ďalšie možnosti zmeny mierky: tiež odporúčam otvoriť tento odkaz (pozri snímku obrazovky nižšie - šípka 2).

Nastavenia displeja - zmena mierky a rozlíšenie

Doplnenie!

Ak nie sú nainštalované (neaktualizované) ovládače videa, vaše rozlíšenie alebo zmena mierky môžu byť nesprávne „nastavené“. Pokyny na ich aktualizáciu - tu: //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

V prid. V parametroch mierky odporúčam povoliť jeden parameter: „Povoliť systému Windows opraviť rozmazanie v aplikáciách“ (relevantné, ak je mierka nastavená na hodnotu vyššiu ako 100%).

Opravte rozmazanie v aplikáciách

Možno sú tieto parametre prvou vecou, ​​s ktorou treba začať. Ak vám aj po nastavení rozlíšenia a zmeny mierky obraz nevyhovuje, môžete ho „prednastaviť“ manuálne (viac nižšie).

Výber písma a veľkosti pre každý prvok

Je veľmi jednoduché a rýchle prispôsobiť nadpisy okien, aplikácií, štítkov ikon, rád atď., Text je možné použiť pomocou špeciálneho. inžinierske siete. Jedným z nich je System Font Size Changer ...

Približne. od 5.08.2018 : z Windows 10 odstránená možnosť „manuálne“ konfigurovať tieto prvky (časť článku bola preto odstránená, pretože sa stala neinformatívnou).

*

Systémový menič veľkosti písma

Webové stránky: //www.wintools.info/index.php/system-font-size-changer

Systémový menič veľkosti písma - prispôsobenie názvov okien, ponúk, rád atď. / Hlavné okno nástroja

Veľmi jednoduchý obslužný program určený na rýchle prispôsobenie veľkosti písma rôznych prvkov v systéme Windows 10. Upozorňujeme, že obslužný program je veľmi kompaktný (menej ako 100 kB), nie je potrebné ho inštalovať, všetky vykonané zmeny je možné vrátiť späť ( pri spustení sa vytvorí záložný súbor).

Preklad niektorých prvkov:

 1. Záhlavie - názvy okien;
 2. Menu - menu aplikácie (kontextové menu);
 3. Message box - schránka na správu;
 4. Názov palety - názov panelu;
 5. Ikona - štítky s ikonami;
 6. Popis - tipy;
 7. Tučné písmo (v dolnej časti okna) - tučné písmo.

Po vykonaní zmien, ktoré vykonal pomocný program v registri, je potrebné tieto zmeny zobraziť, musíte znova vstúpiť do systému Windows (počítač alebo laptop môžete jednoducho reštartovať).

O kalibrácii

Kvalita zobrazenia písma závisí nielen od jeho veľkosti, ale aj od čistoty. Súhlaste, ak písmo vyzerá príliš rozmazane (napríklad), potom je ťažké ho prečítať, aj keď je jeho veľkosť nadpriemerná.

Windows má špeciálnu. funkcia ClearType, ktorá umožňuje rýchlu kalibráciu písma (tj. aby sa na obrazovke javil zreteľnejší) v závislosti od vášho monitora a osobných preferencií. Počas kalibrácie budete musieť iba párkrát ukazovať myšou na oblasť textu, ktorá sa najlepšie zobrazí na obrazovke. Nižšie je uvedený postup, ako to spustiť ...

Ako spustiť kalibráciu:

 1. stlačte kombináciu tlačidiel  Win + R (malo by sa zobraziť okno "Spustiť");
 2. zadajte cttune do riadku „Open“  a stlačte kláves Enter.

  cttune - spustite optimalizáciu textu ClearType

 3. potom budete musieť niekoľkokrát zvoliť najľahšie čitateľný text (zo všetkých navrhovaných možností). Tento malý test obsahuje 5 postupných krokov (vo všeobecnosti tu nie je nič ťažké, takže neuvádzam obrazovku každého kroku).

  Vyberte niekoľkokrát najjasnejší text zobrazený na obrazovke (taký malý grafický test)

Po vykonaní takého jednoduchého testu sa písma na obrazovke zobrazia zreteľnejšie (čo znamená, že bude ľahšie čítať a vnímať informácie).

PS

Prípadne môžete k notebooku (doma) pripojiť veľký externý monitor (alebo televízor) a pracovať v príjemnom prostredí. Nie je to cesta von?

Notebook je pripojený k televízoru - obraz sa prenáša na veľkú obrazovku. A ak k tomu pridáte možnosť s mierkou, môžete si sadnúť meter od obrazovky! Nie je to cesta von?

 • pripojenie externého monitora k notebooku - //ocomp.info/kak-podklyuchit-monitor-k-noutbuku.html
 • pripojenie televízora k notebooku [s fotografiou krok za krokom] - //ocomp.info/kak-podklyuchit-noutbuk-k-tv.html

*

 K číslu článku - mám zatiaľ všetko ...

Šťastnú prácu!