Ako nainštalovať druhý Windows na disk bez straty údajov

Dobrý čas!

V niektorých prípadoch nemusí stačiť samotný Windows. Napríklad ste si stiahli pomerne starú hru a tá nefunguje v moderných Windows 10 (a Windows 8/7).

Mimochodom, treba tiež poznamenať, že vo Windows 10 nemusí vždy dôjsť k prechodu z integrovanej grafickej karty na diskrétnu správne (a niektoré hry sa v zásade nedajú prinútiť, aby fungovali na diskrétnej karte bez ich spustenia z iný OS).

Druhý OS však môže byť len ako náhradný, aby zachránil nervové bunky a ČAS, keď hlavný odmietne spustiť ? (napríklad ak sú poškodené bootovacie súbory, chyby, nesprávne nainštalované ovládače atď.).

Ďalej na mojom malom príklade ukážem, ako nainštalovať druhý operačný systém Windows (okrem hlavného systému Windows 10 bude predinštalovaný aj Windows 8.1 - samozrejme, toto všetko sa deje bez straty dát a môžete pracovať s akýmkoľvek systémov!).

*

Inštalácia druhého operačného systému Windows

KROK 1: Príprava oddielu pre nový OS

A tak je v prvom rade potrebné vytvoriť na aktuálnom disku ďalší oddiel pre druhý operačný systém Windows (ak máte dva disky, môžete tento krok preskočiť). To je celkom ľahké pomocou Management Správa diskov (tento softvér je zabudovaný do systému Windows).

Poznámka:

1) Ak chcete otvoriť správu disku - stlačte kombináciu klávesov Win + R a v zobrazenom okne zadajte príkaz diskmgmt.msc

2) Ak sa váš súčasný operačný systém Windows nespustí, môžete správu diskov spustiť pomocou disku LiveCD.

Správa diskov

Ďalej musíme „zobrať“ nejaké voľné miesto z nejakého disku pre iný oddiel. V mojom príklade uvedenom nižšie „odnesiem“ nejaké miesto z jednotky, na ktorej je nainštalovaný aktuálny OS Windows:

  • Kliknite pravým tlačidlom myši na diskový oddiel a v zobrazenej ponuke vyberte príkaz „Zmenšiť zväzok“ (pozri príklad nižšie).

Zmenšiť objem

Po určení veľkosti oddielu v MB - pre druhý OS musí byť zvyčajne vyhradených minimálne 30 GB (to je asi 30 000 MB)!

Dôležitý bod!

Dáta na disku (súbory, adresáre atď.) Sa počas tejto operácie nevymazajú a nikde nezmiznú. Miesto pre nový oddiel sa „odoberie“ z voľného (neobsadeného).

Scvrknúť sa

Po tejto operácii budete mať na disku ďalší oddiel - bude označený čiernou farbou (pretože ešte nebol naformátovaný). Ak to chcete opraviť - kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť „Vytvoriť jednoduchý zväzok“ .

Vytvorte jednoduchý zväzok

Ďalej súhlaste s formátovaním (dôležité: nie je naformátovaný celý disk, ale iba nový oddiel, ktorý je stále „prázdny“).

Formátuje sa nový zväzok

Príprava je hotová!

Ak všetko prebehlo hladko, budete mať v  priečinku Tento počítač ďalší diskový oddiel (pozri príklad nižšie). Môžete ísť ďalej ...

Bola vytvorená nová sekcia

*

KROK 2: Vytvorte bootovateľnú jednotku USB, disk

Ak už máte inštalačnú jednotku flash (disk), môžete tento krok preskočiť.

Vytvorenie bootovacej jednotky USB flash pre Windows 10 - podľa môjho názoru bude jedným z najjednoduchších spôsobov použitie nástroja od spoločnosti Microsoft (poznámka: po kliknutí na odkaz - kliknite na tlačidlo „Stiahnuť nástroj teraz“ ).

Ďalej po jeho spustení môžete pomocou operačného systému krok za krokom vytvoriť jednotku USB a iba obraz ISO.

Čo chceš robiť

Stiahnite si ISO alebo ihneď pripravte flash disk

Ak hovoríme o iných operačných systémoch Windows (7/8), vytvorenie inštalačnej jednotky sa zníži na:

  • vyhľadajte a stiahnite ISO obraz z požadovaného OS;
  • jeho správne zaznamenanie na USB flash disk / disk (o tom mám samostatný samostatný návod).

Konfigurácia WinSetupFromUSB na zápis na jednotku flash UEFI.

*

KROK 3: inštalácia OS

Teraz reštartujeme počítač (notebook) a zavoláme Boot Menu.

Ak bola bootovacia jednotka napísaná správne (a nikto nezmenil nastavenia systému BIOS), mala by sa zobraziť ponuka, v ktorej budete vyzvaní na zavedenie systému z nej (v mojom príklade je to „USB pevný disk ...“).

? Pomoc!

Ako bootovať z USB kľúča alebo externého pevného disku - príručka pre začiatočníkov

BOOT Menu

Ak sa váš disk nezobrazuje v ponuke zavádzania, prejdite do nastavení systému BIOS a skontrolujte, či je povolené zavádzanie z USB (táto možnosť sa zvyčajne nazýva „USB Boot“, pozri príklad nižšie).

Ak disk nie je viditeľný - skontrolujte, či je v BIOSe povolené bootovanie z USB

? Pomoc!

Pokyny na používanie systému BIOS  - //ocomp.info/bios/

Nebudem sa v článku venovať nastaveniam BIOSu (budeme predpokladať, že bootovanie z inštalačného média bolo úspešné a inštalácia začala ...).

USB Boot - výber OS

Po výbere jazyka a odsúhlasení licenčných podmienok vyberte možnosť „Inštalovať operačný systém pre pokročilých používateľov“ a potom vyberte disk, ktorý sme pre inštaláciu vytvorili v kroku 1.

Poznámka: niektoré kroky z inštalácie OS boli vynechané, pretože nemajú praktickú hodnotu ...

Výber disku pre inštaláciu druhého OS

Počas inštalácie druhého operačného systému Windows sa počítač niekoľkokrát reštartuje, zobrazí sa výzva na zadanie používateľského mena, konfiguráciu sieťových nastavení atď. (V závislosti od verzie operačného systému, ktorý inštalujete).

Personalizácia - prispôsobenie OS počas inštalácie

Keď je nainštalovaný systém Windows, v časti „Tento počítač“ vidíte všetky svoje diskové oddiely (vrátane tej, na ktorej je nainštalovaný hlavný operačný systém). Vo všeobecnosti je úloha dokončená ...

OS nainštalovaný

*

KROK 4: nastavenie bootovania (predvolený výber OS)

Ak máte v počítači (notebooku) nainštalovaný 2 (alebo viac) OS Windows - pri každom zapnutí zariadenia sa zobrazí ponuka s výzvou na výber, ktorý si chcete stiahnuť. Pozri snímku obrazovky nižšie (?).

Vyberte OS (ako bude vyzerať ponuka po zapnutí počítača)

To zďaleka nie je vždy pohodlné, najmä preto, že zvyčajne jeden z OS funguje ako hlavný a štandardne ste to vy, kto ho potrebuje (a druhý sa zriedka používa ako záloha).

Všeobecne možno tento okamih predkonfigurovať, čo umožňuje pohodlnejšie a rýchlejšie zapnutie počítača. Ak to chcete urobiť, otvorte vlastnosti priečinka „Tento počítač“ , ako je uvedené v príklade nižšie.

Vlastnosti počítača

Potom prejdite na kartu „Rozšírené nastavenia systému“ .

Ďalšie parametre systému

Ďalej otvorte možnosti zavedenia a obnovenia.

Boot a Recovery - Možnosti

Teraz môžete určiť, ktorý Windows sa štandardne zavedie a koľko sekúnd sa zobrazí ponuka s výberom OS (mimochodom, je najvýhodnejšie nastaviť zobrazenie ponuky na 1 ÷ 2 sekundy - to je na výber dosť) , a zároveň nespomalí inklúziu PC).

Systém je štandardne bootovateľný

*

To je zatiaľ všetko ...

Doplnky sú vítané (vopred ďakujeme!).

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 11.07.2019

Oprava: 06/11/2020