Ako prevrátiť obrazovku na počítači, notebooku: 90, 180 stupňov

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, čo môžete urobiť: na mojom notebooku sa obrazovka otočila o 180 stupňov a všetko sa obrátilo naruby. Samotný obrázok sa zdá byť jasný, bez skreslenia, laptop sa zapne a funguje inak ako obvykle. Je možné otočiť obrazovku bez nutnosti ísť do služby?

S pozdravom Marina.

Dobrý deň!

Celkom populárny problém, ktorý sa vyskytuje rovnako často, a to ako na notebookoch, tak aj na PC. S najväčšou pravdepodobnosťou ste iba omylom zmenili nastavenia ovládača videa alebo stlačili určitú kombináciu klávesov. V tomto článku uvediem niekoľko spôsobov, ako môžete získať všetko späť ...

? Poznámka!

V niektorých prípadoch sa otočenie obrazovky hodí! Nemyslite si, že vás vývojári softvéru zámerne zaujímajú. Napríklad sledujete fotografiu alebo video natočené naopak - klikli ste na pár tlačidiel a obrazovka sa otočila. Pohodlne? Pohodlne! 

*

Spôsoby preklopenia obrazovky

Metóda číslo 1: použitie klávesových skratiek

V dnešnej dobe má veľa notebookov špeciálne klávesové skratky na otáčanie obrazovky (hovorí sa im horúce klávesy ) . Umožnia vám zmeniť orientáciu obrazu na obrazovke v priebehu niekoľkých sekúnd, napríklad aby ste ho zmenili na výšku alebo na šírku. Ako už bolo povedané vyššie, táto funkcia je v niektorých prípadoch celkom užitočná.

Klávesové skratky na otáčanie obrázkov na monitore:

  1. Ctrl + Alt + ↓ (šípka nadol. Mimochodom, nemusíte tlačiť za plusy!) - otočte obrazovku o 180 stupňov (tj. Hore nohami);
  2. Ctrl + Alt + ← - otočenie o 90 stupňov doľava;
  3. Ctrl + Alt + → - otočenie o 90 stupňov doprava;
  4. Ctrl + Alt + ↑ - Vráti obrázky do ich normálnej polohy.

Klasická klávesnica pre notebook

? Poznámka!

Tieto kľúče nebudú fungovať u každého, napríklad ich je možné predvolene deaktivovať v nastaveniach ovládača. Alebo ich výrobca vôbec nepoložil ...

*

Metóda číslo 2: prostredníctvom nastavení grafického ovládača

Na začiatok chcem povedať, že vaše ovládače videa musia byť nainštalované a aktualizované (rovnako ako ich ovládacie centrum. Mimochodom, Windows často pri inštalácii systému aktualizujú ovládače väčšiny hardvéru, ale „idú“ bez riadiace stredisko!).

? Pomoc!

Žiadna ikona grafického ovládača Intel HD, nVidia alebo AMD Radeon v zásobníku vedľa hodín a na pracovnej ploche - čo robiť ->

Ak je na grafickej karte nainštalovaný ovládač, stačí sa pozrieť do zásobníka (vedľa hodín): mala by tam byť zodpovedajúca ikona (príklad nižšie)

Grafika Intel

Alebo kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek na pracovnej ploche: v kontextovej ponuke by mal byť odkaz na ovládací panel (príklad nižšie).

Prihláste sa do ovládacieho panela NVIDIA // z počítača

? Pomoc!

Ak takéto odkazy nemáte, s najväčšou pravdepodobnosťou nemáte nainštalované ovládače (alebo sú predvolene nainštalované v systéme spolu so systémom Windows). 

Intel

V nastaveniach spoločnosti Intel musíte otvoriť sekciu "Zobraziť" . V podsekcii „Rotácia“ môžete zvoliť hodnotu 90 - 180 - 270 stupňov (pozri snímku obrazovky nižšie).

Okrem toho v tejto časti môžete nastaviť obnovovaciu frekvenciu, rozlíšenie, zmenu mierky a ďalšie nastavenia.

Displej - Nastavenia grafiky Intel

Poznámka: Upozorňujeme, že po zmene rozlíšenia alebo otočení obrázka sa na obrazovke zobrazí varovanie s výzvou na potvrdenie zmien. Ak sa náhle obraz na vašom monitore úplne zhoršil a vy nič nevidíte, stačí počkať 15 sekúnd, zmenené parametre sa vynulujú a vrátia sa na pôvodné hodnoty.

NVIDIA

V ovládacom paneli NVIDIA kliknite na kartu Zobrazenie (v ľavej časti ponuky) a potom kliknite na odkaz Otočiť zobrazenie . Tam si môžete zvoliť orientáciu:

  • na šírku (predvolené);
  • kníhkupectvo;
  • krajina (zložená);
  • kniha (zložená).

Pri výbere medzi týmito režimami nastavte parameter, ktorý je vhodný na sledovanie obrazu na monitore.

Otočenie displeja // NVIDIA

AMD

V AMD Catalyst Center je všetko tiež celkom zrejmé: otvorte v ponuke vľavo položku „Všeobecné úlohy zobrazenia / Otočenie pracovnej plochy“ , vyberte režim zo zoznamu: na šírku alebo na výšku (existujú aj možnosti zrkadiel).

AMD Catalyst Center // vyberte orientáciu displeja: na výšku, na šírku

Poznámka: Ponuka nastavení sa môže veľmi líšiť v závislosti od verzie grafického ovládača.

*

Metóda číslo 3: prostredníctvom nastavení systému Windows

Windows 7

Kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek na pracovnej ploche a v rozbaľovacej kontextovej ponuke zvoľte možnosť „Rozlíšenie obrazovky“ (ako na obrázku nižšie).

Rozlíšenie obrazovky - Windows 7

Ďalej sa otvorí nastavenie obrazovky: na karte „Orientácia“ zmeňte hodnotu na „Na šírku“ alebo „Portrét“ (v závislosti od požiadaviek).

Nastavenia displeja - Windows 7

Dôležité! Keď zmeníte rozlíšenie alebo orientáciu, systém Windows počká na potvrdenie zmenených nastavení. Ak sa teda niečo pokazí, stačí počkať 15 sekúnd. a nestláčajte žiadne tlačidlá ...

Windows 8, 10

V zásade sa orientácia obrázka mení rovnakým spôsobom ako v systéme Windows 7. Keď kliknete pravým tlačidlom myši na pracovnú plochu, zobrazí sa ponuka - musíte zvoliť „Nastavenia zobrazenia“.

Nastavenia displeja // Windows 10

Ďalej sa otvorí stránka „Prispôsobiť obrazovku“: sú tu nastavenia orientácie, jasu obrazovky a rozlíšenia. Nastavte požadované parametre.

Orientácia obrazovky - Windows 10

*

Prečo sa obraz na monitore nemôže otáčať?

Niekedy stlačíte tlačidlá, zmeníte nastavenia, ale nič sa nestane - obraz na monitore sa nijako nezmení ... Môže sa to stať z nasledujúcich dôvodov:

1) Zmeňte orientáciu nesprávneho monitora. Toto je relevantné, ak máte k počítaču pripojených viac monitorov (alebo boli pripojené predtým). Pri nastavovaní dávajte pozor na ktorý monitor meníte orientáciu!

2) Možno vaši vodiči krivo vstali alebo odleteli. Mali by ste sa pokúsiť stiahnuť ovládače z oficiálnych webových stránok výrobcu a znova ich nainštalovať. Ako nájsť, vybrať a aktualizovať ovládače grafického adaptéra sa dozviete v tomto článku: //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

3) Odporúčam tiež skontrolovať počítač, či neobsahuje vírusy. Niektoré typy škodlivého softvéru vyhovujú hrám: menia rozlíšenie, skákajú kurzorom myši, otáčajú obraz atď. Populárne tohtoročné antivírusy ? sú uvedené v tomto článku.

4) Na záver skúste spustiť operačný systém Windows v núdzovom režime. V tomto režime je často možné opraviť určité chyby. Okrem toho, ak sa problém týka ovládačov videa, mal by sa obraz na obrazovke zobraziť v štandardnom režime.

Ako vstúpiť do núdzového režimu v systéme Windows 7/8/10 - //ocomp.info/kak-zayti-v-bez-rezh-windows.html

*

Dúfam, že je otázka vyriešená?!

Pekný deň!

?

Prvé zverejnenie: 21.09.2017

Oprava záznamu: 30.01.2020