Ako rozdeliť pevný disk v systéme Windows

Otázka používateľa

Ahoj. Povedzte mi s jedným problémom: Kúpil som si nový notebook a má jeden pevný disk „C: /“. Je možné ho rozdeliť na dva disky (na starom počítači som mal dva: jeden pre systém, druhý pre súbory).

Je to veľmi žiaduce bez straty údajov a preinštalovania systému. Notebook je od Asusu (model vám nepoviem presne), OS je Windows 10.

Dobrý deň!

Celkom typická situácia, ktorá zvyčajne nastáva pri kúpe nového notebooku alebo počítača. Samozrejme, nejde o žiaden zločin, ale je pohodlnejšie používať počítač s niekoľkými miestnymi pevnými diskami (diskovými oblasťami)! ?

Miestny disk „C: /“

Predstavte si situáciu: systém „vyletel“ a musíte ho preinštalovať.

Ak máte jeden lokálny disk „C: /“, budete musieť najskôr uložiť / preniesť všetky súbory a až potom nainštalovať systém.

A ak máte na jednotke „C: /“ iba Windows a programy a na druhej miestnej jednotke „D: /“ všetky dokumenty (napríklad), môžete systém „okamžite“ preinštalovať a zabezpečiť fungovanie počítača. (a dokumenty na disku „D: /“ zostanú nedotknuté, pretože pri inštalácii systému Windows bude naformátovaný iba jeden diskový oddiel, na ktorý inštalujete systém - teda jednotka „C: /“).

V tomto článku zvážim spôsob rozdelenia (alebo rozdelenia) pevného disku v systéme Windows bez straty údajov (možno je to kľúčová podmienka!) A bez inštalácie ďalšieho softvéru. ?

*

Ako rozdeliť disk: pomocou správy disku

Management  Správa diskov je najdôležitejším nástrojom v systéme Windows na prácu s akýmikoľvek úložnými zariadeniami (HDD, SSD, USB-Flash Drive atď.) Pripojenými k vášmu počítaču. 

Ihneď podotýkam, že „Správa diskov“  je v každej modernej verzii Windows 7/8/10 (možno s výnimkou rôznych zostáv od „remeselníkov“).

Najčastejšie sa „Správa diskov“ používa v prípadoch: keď disk alebo flash disk nie je viditeľný, keď potrebujete naformátovať médium, keď potrebujete zmeniť veľkosť diskových oddielov pevného disku (náš prípad), ak potrebujete zmeniť písmeno jednotky a pod.

A tak hneď nižšie zvážime, ako vytvoriť dva z jedného miestneho disku „C:“ s veľkosťou 110 GB: „C:“ a „G:“ (všetky údaje zostanú na jednotke „C:“ neporušené!).

V zásade len vezmeme časť voľného miesta na jednotke „C:“ pre nový oddiel „G:“. Pozri snímku obrazovky nižšie a všetko bude jasné. ?

Bol (vľavo, 1 disk), teraz (vpravo, 2 disky) / dáta na mieste

Ako otvoriť správu disku:

  1. Metóda číslo 1. Najjednoduchší spôsob (a univerzálny, funguje vo všetkých verziách systému Windows): stlačte kombináciu klávesov Win + R , zadajte príkaz  diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter .

    Správa diskov / ako sa otvoriť

  2. Metóda číslo 2. Môžete ho otvoriť prostredníctvom ovládacieho panela: ak na tento panel prejdete, prepnite displej na „veľké ikony“ a otvorte sekciu „Nástroje na správu a potom „Správa počítača / Správa diskov“ .

    Správa / Windows 10

Teraz vlastne môžete začať rozdeľovať disk na ...

1) Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je rozhodnúť sa, z ktorej diskovej oblasti chcete odobrať voľné miesto pre nový oddiel.

V mojom príklade odoberiem voľné miesto z jednotky „C:“ (môžete to urobiť aj z ktorejkoľvek inej).

? Poznámka!

Upozorňujeme, že okrem jednotky „C:“ je na systémovej jednotke niekoľko oddielov, ktoré sú potrebné na obnovenie systému (v mojom prípade 300 a 100 MB).

Dám jednu jednoduchú radu: ak sa chcete vyhnúť problémom, jednoducho ich ignorujte a nevymažte / neupravujte ich!

Po výbere oddielu kliknite naň pravým tlačidlom myši a v rozbaľovacej kontextovej ponuke vyberte funkciu „Zmenšiť zväzok“ (ako na obrázku nižšie).

Zmenšiť objem

2) Ďalej sa zobrazí malé okno so žiadosťou, aby ste počkali, kým sa vykoná požiadavka na dostupné miesto na kompresiu. Spravidla doba čakania nepresahuje 30-60 sekúnd.

Vyžiadajte si miesto na kompresiu

3) Teraz musíte určiť veľkosť komprimovaného priestoru (to znamená množstvo voľných MB na miestnom disku, ktoré sa dostane na iný disk).

V príklade nižšie (pozri snímku obrazovky ?) je veľkosť komprimovaného priestoru 30 000 MB (číslo 1) - to znamená, že v skutočnosti označujeme veľkosť nového oddielu, ktorý sa má vytvoriť.

A celková veľkosť po kompresii je 83494 (to je to, koľko miesta na disku vám zostalo, z ktorého si vezmete voľné miesto).

Veľkosť stlačiteľného priestoru

4) Po dokončení operácie kompresie by ste mali mať na disku „čierny“ obdĺžnik s neprideleným priestorom (tj. Nový oddiel disku, ktorý je potrebné naformátovať).

Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na túto časť (pozri snímku obrazovky nižšie) a v ponuke zvoliť možnosť „Vytvoriť jednoduchý zväzok“ .

Vytvorte jednoduchý zväzok

5) Potom zadajte jeho veľkosť (odporúča sa ponechať ju ako predvolenú).

Zadanie veľkosti jednoduchého zväzku

6) V ďalšom kroku zadajte písmeno jednotky (ľubovoľné voľné).

Písmeno jednotky

7) Posledný bod : musíte určiť systém súborov a nastaviť štítok zväzku. Odporúčam zvoliť NTFS , môžete nastaviť ľubovoľný štítok zväzku (toto je názov disku, ktorý uvidíte pri vstupe do môjho počítača / tohto počítača) a zaškrtnúť políčko vedľa „Rýchly formát“ (ako na obrázku nižšie ниже).

Nastavenia rozloženia

8) Potvrdíme zadané nastavenia a parametre.

hotový

Vlastne po pár sekundách uvidíte, že sa oddiel naformátuje a môžete ho začať používať (ako každý iný disk). Teraz to bude viditeľné na „mojom počítači / tomto počítači“.

*

Ako získať všetko späť: zlúčenie dvoch častí do jednej

Predpokladajme, že vaša úloha je opačná: skombinujte dve sekcie do jednej (pozrite si ilustračný príklad na snímke obrazovky nižšie). Pre môj príklad použijem všetky rovnaké diskové oddiely, ktoré som použil v prvej časti článku.

Bol (vľavo, 2 disky), teraz (vpravo, 1 disk) - disk je kombinovaný

1) Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skopírovať a preniesť VŠETKY ÚDAJE z diskovej oblasti, ktorú chcete pripojiť.

Napríklad, ak chcete pridať oddiel „G:“ na jednotku „C:“, potom skopírujte všetky údaje z oddielu „G:“ na iné médium (minimálne na rovnakú jednotku „C:“).

2) Potom na zväzku „G:“ (v správe disku) kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte funkciu „Odstrániť zväzok“ .

? Dôležité! Všetky údaje na tomto oddiele („G:“) disku budú odstránené!

Ak chcete získať všetko späť // odstráňte nepotrebný zväzok

3) Mimochodom , správa diskov je pomerne pokročilý program, takže vás tiež upozorní, že údaje budú odstránené (obrazovka dole).

Odstrániť zväzok // potvrdiť

4) Po odstránení operačného zväzku by sa malo na disku zobraziť nepridelené miesto (čierny obdĺžnik, ako je to znázornené nižšie). Teraz je možné tento nepridelený priestor pripojiť k inej diskovej oblasti, napríklad k jednotke „C:“.

Ak to chcete urobiť, jednoducho kliknite pravým tlačidlom myši na oddiel jednotky „C:“ a v kontextovej ponuke zvoľte možnosť „Rozbaliť zväzok“ (ako na obrázku nižšie).

Zväčšiť objem

5) Teraz zostáva iba zvoliť zväzok, ktorý sme nedávno odstránili, a pridať ho na jednotku „C:“. Všeobecne je všetko dosť jednoduché (snímka obrazovky nižšie ?).

Pridajte vzdialený zväzok

Misia splnená!

? Poznámka.

Ak nemáte jednotku pevného disku (HDD), ale jednotku SSD (jednotku SSD), všetky vyššie uvedené akcie sa vykonajú rovnakým spôsobom.

? Doplnenie

Na formátovanie, rozdelenie disku, zmenu diskových oddielov atď. Existuje množstvo špeciálnych programov: Acronis Disk Director, Partition Master Free, AOMEI Partition Assistant atď.

? Poznámka! Softvér pre pevný disk: testovanie, rozdelenie na oddiely, formátovanie, čistenie

Mnohé operácie sú v nich jednoduchšie a rýchlejšie. Ak vám teda funkcie poskytované v rámci správy diskov  nestačia, odporúčam vám použiť niektorý z týchto programov.

Nepovažujem ich v tomto článku, tk. Myslím si, že s touto úlohou sú schopnosti „správy diskov“ viac ako dosť ...

*

To je zatiaľ všetko ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 11.03.2017

Oprava: 15.01.2020