Ako vytvoriť bootovateľný disk LiveCD / DVD / USB alebo disk s operačným systémom Windows a obslužnými programami, ktoré nevyžadujú inštaláciu na pevný disk.

Dobrý deň!

Pre rôzne problémy s počítačom je často potrebné uchýliť sa k špeciálnym bootovacím LiveCD („živé“ disky).

Podstata takého disku (flash disku) spočíva v tom, že z neho môžete behom pár minút nabootovať plnohodnotný operačný systém bez nutnosti inštalácie na pevný disk! Okrem toho takmer väčšina z týchto diskov bude obsahovať užitočné nástroje na obnovu operačného systému, prezeranie a úpravu populárnych dokumentov, súborov atď.

Keď potrebujete LiveCD:

 • ak sa zrazu Windows nenačíta (ešte horšie, ak urgentne potrebujete kopírovať súbory z disku, na ktorom je systém umiestnený);
 • v prípade potreby zmeňte diskové oddiely, formátovanie atď .;
 • s vírusovou infekciou systému;
 • ak nie sú odstránené niektoré priečinky, súbory atď.

V tomto článku ukážem na príklade, ako vytvoriť dva také LiveCD (lepšie povedané LiveUSB) a zapísať ich na USB flash disk: jeden s antivírusom (NOD 32 alebo Dr.Web), druhý s Windows a obslužnými programami. Takže ak sa niečo stane - buďte pripravení so všetkými zbraňami!

? Pomoc!

Najlepšie LiveCD pre Windows zotavenie po katastrofe

*

Ako vytvoriť disk LiveUSB

(CD | DVD sa vytvára rovnakým spôsobom)

S Windows (Windows PE)

Windows PE je minimálny operačný systém s obmedzenými službami. Spravidla sa používa na prípravu počítača na inštaláciu systému Windows, na konfiguráciu a spustenie inštalácie operačného systému. Na jeho základe sa tiež vytvárajú takzvané LiveCD / USB.

Zvyčajne je vo väčšine prípadov Windows PE distribuovaný v obrazoch ISO (existuje veľa výrobcov takýchto obrázkov a ich obsah sa môže líšiť). Ďalej musíte tento obrázok zapísať na jednotku USB flash alebo na disk a z neho zaviesť systém.

Ďalej podrobne prejdem každý krok ...

*

AOMEI PE Builder

Oficiálna webová stránka: //www.aomeitech.com/

Bezplatný nástroj na vytvorenie bootovateľného Windows PE na USB alebo CD / DVD. Okrem toho chcem poznamenať, že v tomto programe môžete počas vytvárania takéhoto obrazu ISO pridať svoje vlastné ovládače a akékoľvek programy.

Program si môžete stiahnuť z oficiálnej webovej stránky (odkaz vyššie). Funguje vo všetkých verziách OS Windows: 7, 8, 10 (32/64 bitov).

VLASTNOSTI (ČO BUDE SÚČASŤOU OBRÁZKU ISO):

 1. Toto LiveCD už bude mať integrované „Backupper Standard“ a „Partition Assistant“ (od rovnakého výrobcu). Pomocou nich môžete: vytvárať a obnovovať zálohy diskov, upravovať, rozširovať, kopírovať, zlúčiť oddiely pevného disku;
 2. Existuje natívne prostredie na obnovenie systému Windows (veľmi užitočné, ak je v operačnom systéme poškodený bootloader);
 3. Na prácu s archívmi je k dispozícii archivátor 7Z;
 4. Existuje utilita Bootice - na obnovenie hlavných bootovacích záznamov;
 5. IrfanView - prezeranie obrázkov a fotografií;
 6. Notepad ++ - veľmi praktický poznámkový blok (je možné otvárať a upravovať súbory txt, php, inf atď.);
 7. Všetko - ľahké a rýchle vyhľadávanie súborov na disku;
 8. Ntpwedit - program na úpravu a resetovanie hesiel v systéme Windows;
 9. Recuva - špeciálna utilita na obnovu súborov na diskoch a flash diskoch (vyhľadanie vymazaných dokumentov na disku v Recuve sa dozviete tu: //ocomp.info/kak-vosstanovit-dokument-word.html);
 10. SumatraPDF - prezeranie súborov PDF, ePub, MOBI, CHM, XPS, DjVu, CBZ, CBR;
 11. QtWeb je užívateľsky prívetivý internetový prehliadač a oveľa viac ...

*

Ako vytvoriť ISO s Windows PE v AOMEI PE Builder

Preskakujem sťahovanie a inštaláciu programu (nič zložité, všetko je štandardné). Ďalej sa po spustení zobrazí prvá uvítacia obrazovka, ktorá vás informuje o vlastnostiach tohto softvéru. Kliknite na tlačidlo „Ďalej“ .

Začiatok práce

Musíte znova kliknúť na „Ďalej“ , aby ste mohli začať vytvárať bootovacie médium.

Výstraha

V tomto kroku môžete do vytváraného obrázka pridať rôzne súbory, programy a ovládače. Mimochodom, program AOMEI PE Builder už predvolene obsahuje mnoho populárnych pracovných programov (prehliadač, poznámkový blok, pomôcka na obnovu súborov atď.).

Pridávanie ovládačov a programov, súborov

V tomto kroku sa zobrazí výzva na zadanie zavádzacieho média: CD / DVD, USB alebo jednoducho exportujete a vytvoríte obraz ISO. Ihneď si môžete vybrať, čo potrebujete, ale zvážim univerzálnu možnosť a vytvorím ISO.

Výber média. Je možné vytvoriť bootovateľné ISO

Posledný dotyk: zostáva počkať, kým sa všetky súbory zbalia do ISO obrazu. Proces trvá v priemere 5 - 10 minút. (záleží to aj od toho, aké súbory ste pridali v predchádzajúcich krokoch).

Vytvorte ISO súbor

*

Ako napáliť výsledné ISO z Windows PE na disk alebo USB flash disk

Budeme predpokladať, že máte ISO obraz (buď ste ho vytvorili sami, podľa vyššie uvedených pokynov, alebo ste hotový niekde stiahli). Najjednoduchší spôsob, ako napáliť ISO na disk alebo USB flash disk, je použitie ? UltraISO.

? Pomoc!

Podrobný popis a odkaz na stiahnutie programu UltraISO nájdete v tomto článku

(obsahuje aj ďalšie užitočné nástroje na vytváranie zavádzacieho média)

Stručne zvážim, ako do nej napísať obrázok:

1) Najskôr nainštalujte a spustite program (UltraISO).

2) Kliknite na ponuku Súbor / otvoriť a zadajte súbor ISO.

3) Vytvorenie bootovacej jednotky USB: kliknite na položku Boot / Burn (Napáliť) obraz pevného disku (pre CD / DVD - Tools / Burn CD image) . Pomoc nájdete na snímke obrazovky nižšie. ?

Napáliť obraz pevného disku

4) Ďalej zadajte požadované médium (napríklad USB flash disk) v položke Disk Drive , zadajte spôsob záznamu -  USB-HDD (pre DVD nemusíte nič špecifikovať) a kliknite na Burn / GO tlačidlo .

Napáliť disk

5) Po 5-10 minútach. jednotka flash alebo disk sa napáli. Môžete začať testovať ...

*

Ako bootovať z LiveUSB-flash disku (disku)

 1. Najprv musíte zodpovedajúcim spôsobom nakonfigurovať systém BIOS, alebo ešte lepšie, zavolať ponuku Boot Menu. Aby som sa neopakoval, odporúčam ? prečítať si tento článok;
 2. Ďalej vyberte našu jednotku USB flash zo zoznamu zavádzacích zariadení:

  Príklad ponuky Boot - výber bootovania z jednotky flash

 3. Ďalej by sa mala zobraziť správa, že načítanie súborov začalo (načítanie súborov ...).

  Načítava

 4. V skutočnosti by sa potom mala zobraziť pracovná plocha, ako v klasickom systéme Windows (rovnaký, ako keby bol nainštalovaný na pevnom disku). Príklad je uvedený na fotografii nižšie. Nevidím zmysel v úvahách o tom, ako ďalej pracovať, pretože všetky programy sú v ruštine a môžete ich používať rovnako ako v bežnom systéme Windows.

  Po zavedení: známa pracovná plocha, takže nemôžete okamžite povedať, že systém Windows bol zavedený z jednotky USB flash

*

S antivírusom (NOD32, Dr.Web atď.)

Mnoho obrázkov Windows PE ISO už obsahuje antivírusový softvér. Napriek tomu v tomto článku nemôžem ignorovať zavádzacie obrázky ISO od vývojárov populárnych antivírusových produktov.

Stiahnutím takéhoto súboru ISO z webovej stránky vývojára a jeho zápisom na jednotku USB flash (disk) môžete z neho zaviesť systém a skontrolovať, či disk a systém neobsahujú vírusy (v niektorých prípadoch sa systém Windows počas vírusovej infekcie nenačíta, snáď len také disky a vypomáhať).

Odporúčaný LiveDisk

1) NOD32

Webové stránky: //www.esetnod32.ru/download/utilities/livecd/

Dobrý disk LiveCD, ktorý môžete rýchlo vypáliť na jednotku USB flash alebo disk, a tiež rýchlo skontrolovať, či vo vašom počítači nie je vírusový softvér. Vyznačuje sa malou veľkosťou a skôr efektívnym vyhľadávaním všetkých druhov škodlivého softvéru. Mimochodom, odporúčam mať oba disky: s NOD32 a Dr.Web.

2) Dr.Web (súprava prvej pomoci správcu systému)

Webové stránky: //free.drweb.ru/aid_admin/

Bezplatný produkt na zotavenie po katastrofe z CD / DVD alebo USB kľúča. Pomôže to, ak adware alebo vírusy poškodia bootovanie operačného systému. Takýto disk pomôže nielen vyčistiť počítač, ale aj preniesť dôležité informácie na vymeniteľné médium.

Dôležité! Obslužný program na písanie funguje vo Windows (32/64-bit). Ak chcete bootovať z USB flash disku, musí systém BIOS vášho počítača podporovať zariadenie USB-HDD (poznámka: tento režim podporujú všetky moderné verzie systému BIOS).

*

? Napaľujte bootovateľné ISO z antivírusu NOD32

Ak chcete pracovať, potrebujete nástroj WinSetupFromUSB.


WinSetupFromUSB

Webové stránky: //www.winsetupfromusb.com/

Jeden z najpohodlnejších a najpopulárnejších programov na zápis zavádzacích flash diskov. Program umožňuje vytvárať bootovacie USB disky s rôznymi operačnými systémami Windows: 2000, XP, Vista, 7, 8, Linux ISO atď. 

Všeobecne v našom prípade môže ľahko vytvoriť bootovacie médium z ISO obrazu pomocou antivírusového produktu.


Po spustení programu potrebujete:

 1. Vyberte USB kľúč;
 2. Potom začiarknite políčko vedľa položky Automatické formátovanie pomocou nástroja FBinst (všetky údaje na jednotke USB flash budú odstránené!). Mimochodom, ostatné nastavenia by sa mali nastavovať automaticky, viď obrazovka nižšie;
 3. Potom v časti „Linux ISO / Other Grub4Dos compatible ISO“ vyberte náš stiahnutý (vytvorený) ISO obraz od vývojárov antivírusového softvéru (tento obrázok som prevzal z NOD32);
 4. posledným krokom je stlačenie tlačidla GO a čakanie na koniec záznamu.

Nastavenia nahrávania WinSetupFromUSB

Mimochodom, WinSetupFromUSB sa vás opäť opýta, či je správne formátovať flash disk a vymazať všetky údaje na ňom.

Pýta sa

Ak všetko prebehlo dobre a všetky údaje boli zapísané na USB flash disk, uvidíte okno  Job Done .

Zaznamenaná jednotka Flash - úloha hotová

*

Ako bootovať z takejto jednotky flash:

 1. V zásade to isté ako z flash disku, ktorý sme vytvorili v prvej časti tohto článku. Stačí zavolať ? Boot Menu a potom zvoliť našu jednotku USB flash zo zoznamu zariadení, z ktorých môžete bootovať;

  Bootovacie menu - výber flash disku

  Poznámka : ak sa pri načítaní ISO obrazu vyskytnú chyby, možno budete musieť v nastaveniach BIOSu prepnúť Boot Mode (bootovací režim) z UEFI na Legacy (podpora bootovania zo starého OS, bootovacích obrazov atď.). Informácie o nastavení systému BIOS ? na obrázkoch nájdete v tomto článku;

 2. Ďalej by sa malo objaviť okno GRUB4DOS (ak ste USB flash disk zaznamenali do programu WinSetupFromUSB) - stačí zvoliť riadok s „ESET ...“ a stlačiť Enter;

  Stiahnite si NOD32

 3. Potom sa začne načítavať antivírusový LiveCD: keď uvidíte uvítaciu obrazovku, všimnite si, že vpravo je niekoľko režimov bootovania: grafika, text, testovanie pamäte atď. Štandardne sa načíta grafika (najoptimálnejšia pre väčšinu používateľov) , práca v ňom je rovnaká, čo keby ste nabootovali do normálneho Windows) .

  Uvítacia obrazovka ESET - výber režimu bootovania (grafický, textový)

 4. grafické rozhranie je všeobecne klasické, pracuje sa s ním ľahko ako v klasickom prieskumníkovi ... (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

  ESET NOD 32 LiveCD - snímka obrazovky

*

To je všetko...

Dúfam, že som dal viac či menej komplexnú odpoveď na LiveCD.

Na článok budem často odkazovať vo svojich ďalších pokynoch.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 16.02.2019

Oprava: 16.04.2020