Prečo počítač nevidí jednotku USB flash: 10 hlavných dôvodov!

Ahoj!

Jednotka flash je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších typov pamäťových médií (okrem možnosti výmeny súborov po sieti).

USB flash disk má v skutočnosti veľa výhod: mobilný (môžete ho vložiť do ľubovoľného vrecka), univerzálny (pripája sa k ľubovoľnému počítaču, notebooku, modulu gadget), dokáže dostatočne rýchlo kopírovať / čítať informácie atď.

Stane sa im ale jeden malý „ problém “ - niekedy to počítač odmietne rozpoznať a vidieť. Existuje pomerne veľa dôvodov neviditeľnosti jednotky flash, v tom istom článku chcem uviesť tie najzákladnejšie, s ktorými sa vo svojej práci musíte najčastejšie stretnúť.

Z článku sa tiež dozviete, čo môžete urobiť pre obnovenie výkonu zariadenia (nie vždy ho okamžite vyhodiť a utekať kúpiť nové?! ?).

Takže ...

Dôvody / ukážka záznamu

*

? Pomoc!

Ak hľadáte kúpiť flash disky za výhodné ceny, odporúčam využiť čínske online obchody.

*

Dôvody neviditeľnosti jednotky flash

10 základných príčin a riešení ...

Problém č. 1: Jednotka flash nie je naformátovaná

Toto je najbežnejší dôvod! Faktom je, že po zakúpení jednotky flash je potrebné ju naformátovať (poznámka: nové jednotky flash a disky sa často nenaformátujú, a preto ich v priečinku „Tento počítač / tento počítač“ ...) nevidno .

*

Rozhodnutie

Je najpravdepodobnejšie zbytočné zadávať „Tento počítač“, pretože v niektorých prípadoch tam USB flash disk neuvidíte.

Preto musíte otvoriť "Správa diskov" . Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov Win + R ( malo by sa zobraziť okno „Spustiť“ ), zadajte príkaz diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter (obrazovka uvedená nižšie).

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

Poznámka!

Ak v časti „Správa diskov“ vaša jednotka flash nie je viditeľná - prejdite na 3. problém (?) .

Ďalej v časti „Správa diskov“ uvidíte všetky médiá pripojené k vášmu počítaču (aj tie, ktoré ešte neboli naformátované).

V zozname vyhľadajte svoju jednotku flash (postupujte podľa jej veľkosti a názvu, napríklad „Kingston ... 8 GB“), potom na ňu kliknite pravým tlačidlom myši a v zobrazenej kontextovej ponuke vyberte možnosť „ Formátovať ... “ ( príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

Ako nájsť a naformátovať neviditeľnú jednotku flash (Správa diskov)

To je vlastne všetko. Mimochodom, odporúčam zvoliť pre súborový systém NTFS (pretože na FAT 32, ktorý je na flash diskoch často predvolený, nie je možné kopírovať a umiestňovať súbory väčšie ako 4 GB).

*

Problém č. 2: nesprávne automatické nastavenie písmena jednotky / jednotky flash

Keď pripojíte ľubovoľnú diskovú jednotku, jednotku USB flash, disketu atď. vášmu počítaču - automaticky priradí jedinečné písmeno vašej jednotke, napríklad „Systémová jednotka C: \“ alebo „Lokálna jednotka F: \“ atď.

Všetko by bolo v poriadku, ale niekedy automatické nastavenie písmena zlyhá a vašej pripojenej jednotke priradí nejedinečné písmeno. Výsledkom je, že jednotka nie je viditeľná ...

Ak to chcete vyriešiť, musíte sa pokúsiť zmeniť písmeno (deje sa to rýchlo a veľmi často sa tak vyrieši leví podiel problémov).

*

Rozhodnutie

Musíte tiež prejsť na „Správa diskov“ (ako je popísané vyššie), potom zvoliť „neviditeľnú“ jednotku, kliknúť na ňu pravým tlačidlom myši a zvoliť funkciu „ Zmeniť písmeno jednotky alebo cestu k disku “.

Ďalej nastavte svoje vlastné jedinečné písmeno pre jednotku flash (napríklad niektoré „N“, „M“, „Z“ atď.).

Zmeniť písmeno (správa disku)

Upraviť

? Mimochodom!

V niektorých prípadoch nemusí systém Windows priradiť písmeno jednotky všetkým pripojeným jednotkám vôbec. Ak to chcete opraviť, použite nasledujúce odporúčania

*

Problém č. 3: zastarané alebo pokazené ovládače

Veľmi, veľmi častým problémom sú zastarané ovládače (tiež niekedy môžu ovládače zlyhať a konfliktovať navzájom). Stojí za zmienku, že na starších počítačoch je možný ďalší problém - nemožnosť vidieť USB flash disk s veľkosťou viac ako 32 GB.

Rieši sa to takto: najskôr odstráňte staré ovládače a potom nainštalujte nové.

? Poznámka!

Existujú špeciality. nástroje, ktoré dokážu automaticky odstrániť a aktualizovať staré ovládače pre akékoľvek zariadenie v počítači.

*

Rozhodnutie

Najskôr otvorte ? Správca zariadení, v ňom uvidíte všetky zariadenia pripojené k počítaču.

Vyhľadanie správcu zariadenia: otvorte ovládací panel systému Windows, potom prepnite pohľad na „Veľké ikony“ a v zozname vyberte „ Správca zariadení “ (príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

? Pomoc!

Alternatívne spôsoby otvorenia správcu zariadenia

Veľké ikony - Správca zariadení

Ďalej otvorte sekciu „USB radiče“ a nájdite v nej riadok „USB Mass Storage Device“ , vyberte ho a vymažte (obrazovka nižšie ?).

Odstrániť zariadenie

? Och, bratu, pozor!

Na zariadeniach, pre ktoré neexistujú žiadne ovládače, bude svietiť žltý výkričník . Všeobecne je nežiaduce, aby ste mali také zariadenia označené výkričníkmi (alebo červenými krížikmi).

Po odinštalovaní kliknite na tlačidlo „ Aktualizovať konfiguráciu hardvéru “ - je umiestnené v hornej časti okna správcu zariadení. Potom okno dispečera niekoľkokrát zabliká a ovládače sa znova nainštalujú ...

Aktualizujte konfiguráciu hardvéru

*

Problém číslo 4: predný panel systémovej jednotky nie je pripojený

Veľmi často nie sú porty USB na prednom paneli systémovej jednotky pripojené k základnej doske (zdá sa, že túto zásuvku zabudujú pripojiť pri zostavovaní počítača). V takom prípade jednoducho vložte USB flash disk do portu nikam ...

Typická systémová jednotka

Rozhodnutie

 1. Celkom jednoduché: pripojte jednotku USB flash k zadnej strane systémovej jednotky - má vždy 2 až 4 porty USB. Prinajmenšom sa to odporúča robiť len na testovanie - aby ste sa uistili, že porty USB na prednom paneli nefungujú.
 2. Pokúste sa pripojiť predný panel k podložke. doska. Ak ste nikdy predtým nemali také skúsenosti, neodporúčam vám ísť do systémovej jednotky, je lepšie využiť služby servisných stredísk.

*

Problém číslo 5: vírusy v počítači PC alebo Flash

Téma vírusov neignoruje veľa problémov spojených s nastavením a údržbou operačného systému Windows (za všetko môžu doslova ?).

V skutočnosti existujú niektoré typy vírusov, ktoré môžu skryť informácie na jednotke flash (a samotnej jednotke flash) z očí používateľa.

*

Rozhodnutie

Riešenie je malicherné a zrejmé - nainštalovať antivírusový softvér a skontrolovať počítač na prítomnosť vírusov. Ak potom počítač vidí jednotku USB flash, skontrolujte ju tiež. Táto téma je dosť rozsiahla, odporúčam vám prečítať si niekoľko mojich článkov uvedených nižšie:

 • Najlepšie antivírusy pre domáci počítač ->;
 • Odstránenie vírusov z počítača (aj keď ich antivírus nevidí!) - pozrite si pokyny.

*

Problém č. 6: Používanie rozbočovača USB a predlžovacieho kábla

Problém s pripojením flash diskov (a externých pevných diskov) je veľmi často spojený so všetkými druhmi rozdeľovačov, predlžovačov portov USB.

Často fungujú nesprávne alebo je k nim pripojených príliš veľa zariadení, v dôsledku čoho sa vyskytujú všetky druhy chýb (napríklad nie je dostatok energie pre port USB).

Typický rozbočovač USB

*

Rozhodnutie

Ak chcete skontrolovať, či je to naozaj tak, stačí pripojiť jednotku flash priamo do portu USB (bez akýchkoľvek predlžovacích káblov). Ak to funguje, potom je záver zrejmý, problém súvisí s rozdeľovačom.

Mimochodom, ak chcete použiť rozbočovač USB, odporúčam ho použiť s dodatočným napájaním (pretože napájanie USB portu veľmi často nestačí pre niekoľko zariadení).

USB hub s príd. jedlo

*

Problém č. 7: Porty USB sú v systéme BIOS zakázané

V niektorých prípadoch môže byť dôvodom neviditeľnosti jednotky flash nastavenie systému BIOS: t.j. jednoducho deaktivujú USB porty.

Tento dôvod nie je taký častý, ale napríklad sa stáva, že pri kúpe nového PC (notebooku) predajcovia z nejakého dôvodu deaktivovali porty ...

*

Rozhodnutie

Prejdite do systému BIOS, vyhľadajte nastavenia na povolenie / zakázanie portov USB a povoľte ich. Najprv musíte vstúpiť do systému BIOS, ak neviete ako - použite odkaz na článok nižšie.

? Poznámka!

Ak neviete, ako vstúpiť do systému BIOS - odporúčam nasledujúci článok

*

Nastavenia pre povolenie portov USB sa zvyčajne nachádzajú na karte „Rozšírené“.

Oproti položke  USB Controller musíte hodnotu preložiť na Enabled (t. J. Povolené, viď obrazovka nižšie). Potom uložte nastavenia a ukončite prácu (zvyčajne klávesom F10).

BIOS - sú povolené porty USB

Môžete tiež len resetovať nastavenia systému BIOS na optimálne hodnoty (vždy majú zapnuté porty USB. Aspoň som nevidel opak ...).

? Pomoc!

Tu nájdete pokyny na obnovenie optimálneho nastavenia systému BIOS

*

Problém č. 8: Chyba systému súborov

V prípade zlyhania súborového systému - keď pripojíte flash disk, s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte správu, že flash disk nie je naformátovaný, že má súborový systém RAW a Windows vás vyzve, aby ste s ním niečo urobili ?.

V niektorých prípadoch nemožno formátovanie jednotky flash dokončiť kvôli niektorým chybám ...

Všeobecne je problém so súborovým systémom dosť „veľký“ a jeho riešenie nie je vždy jednoduché a rýchle (najmä ak má jednotka USB flash potrebné údaje).

*

Rozhodnutie

Ak potrebujete údaje na jednotke flash, neodporúčam ich formátovať. Všeobecne vám odporúčam, aby ste s tým nič nerobili, ale dajte to do ? servisného strediska.

Ak chcete robiť všetko svojpomocne, skúste z neho najskôr odstrániť svoje údaje pomocou nástrojov na obnovenie: Recuva, R.Saver, Easy Recovery Professional atď. (Odkaz nižšie!).

? Pomoc! 

Ako obnoviť fotografiu z pamäťovej karty MicroSD alebo USB flash disku - pokyny krok za krokom

Ak údaje na jednotke flash nie sú potrebné (alebo ste ich už skopírovali): Odporúčam skúsiť jednotku flash naformátovať jedným špeciálnym. pomôcky - HDD LLF nízkoúrovňový formátovací nástroj.


Nízkoúrovňový formátovací nástroj HDD LLF

Stránka vývojára: //hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

Jednoduchý nástroj na nízkoúrovňové formátovanie diskov a flash diskov. V mnohých prípadoch pomáha vrátiť späť k životu pohony, pre ktoré už nezostávala prakticky žiadna nádej. Mimochodom, formátuje aj tie disky - ktoré Windows nevidia alebo dáva chyby pri čítaní / formátovaní.

Utilita funguje celkom jednoducho: po spustení vám ponúkne zoznam všetkých pripojených diskov k systému, vyberiete ten, ktorý potrebujete, a naformátujete ho. Po naformátovaní začne disk (alebo flash disk) pracovať tak, ako má!

Formátovanie jednotky flash


? Pomoc!

Ako naformátovať jednotku USB flash (FAT32, exFAT, NTFS) - pozri pokyny

*

Problém č. 9: Porucha USB portu

Stáva sa tiež, že port USB sa stane nepoužiteľným. Najčastejšie to vyplýva z častého a nepresného používania: napríklad veľa ľudí prudko zatiahne za jednotku USB flash (alebo kábel USB), časom sa port USB začne zle zasúvať do vloženej jednotky USB flash (tj. žiadny kontakt medzi jednotkou USB flash a portom). Vďaka tomu je jednotka flash neviditeľná.

Poznámka. Mimochodom, port USB nemusí fungovať stabilne: t.j. najskôr uvidíte jednotku flash a potom, čo na ňu začnete kopírovať informácie (alebo ich čítať), môže sa zobraziť chyba alebo spojenie jednoducho zmizne ...

*

Rozhodnutie

 1. Skúste jednotku flash pripojiť k inému portu USB alebo k inému počítaču / notebooku. Ak je problém s portom USB, okamžite si všimnete rozdiel ...
 2. Tiež odporúčam venovať pozornosť nečistotám v USB porte. Často sa časom vytvorí vrstva prachu, plaku atď., Čo vedie k zlému kontaktu. Ak je veľa nečistôt, pokúste sa ich odstrániť pomocou starej zubnej kefky namočenej v alkohole (vykonajte operáciu s vypnutým počítačom!) . Potom znovu vložte USB flash disk.

*

? Pomoc!

Porty USB nefungujú, čo mám robiť?

*

Problém č. 10: porucha USB kľúča (napríklad po páde)

Možno je to najhoršia vec, ktorá sa môže na disku stať, najmä ak obsahuje dôležité údaje. Skutočnosť, že flash disk by sa mohol stať nepoužiteľným, používateľ odhaduje najčastejšie, tk. pred tým:

 • pohon spadol na podlahu;
 • spadol do vody;
 • náhodne zasiahnutý alebo zasiahnutý akýmkoľvek predmetom;
 • jednotka vykazuje hlboké škrabance, čipy alebo praskliny.

Všeobecne platí, že keď vložíte flash disk do USB portu, mala by sa rozsvietiť LED dióda na ňom (väčšina flash diskov ju má). Na PC by mal „zvoniť“ charakteristický zvuk pripojenia zariadenia.

Ak to všetko nie je, najmä pri pripájaní jednotky flash k rôznym zariadeniam, potom je to zlé znamenie, s najväčšou pravdepodobnosťou nastáva problém so samotnou jednotkou flash.

Mechanické poškodenie jednotky flash

*

Rozhodnutie

 1. Kúpte si nový USB flash disk (banálny a jednoduchý ?, najmä preto, že ceny zaň sú teraz dosť demokratické (a v čínskych online obchodoch sú to väčšinou „haliere“));
 2. Skúste to odovzdať do servisného strediska, možno bude môcť pán znovu spájkovať kontakty znova a bude to fungovať znova (túto metódu by som však odporúčal, iba na obnovenie informácií z jednotky flash). Po oprave disku: jeho použitie pre dôležité údaje nie je oprávnené!

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky sú vítané!

Šťastné uzdravenie!

?

Prvýkrát zverejnené: 26.11.2016

Článok revidovaný: 29.09.2020