Prenosný počítač nevidí pevný disk. Diagnostika a výmena pevného disku (podľa vlastného uváženia)

Otázka používateľa

Ahoj.

Do môjho notebooku výrobca pôvodne nainštaloval dva disky: jeden malý pre Windows (128 GB SSD) a druhý pre súbory a hry (1 TB HDD).

S druhým diskom sa niečo stalo a teraz sa nezobrazuje v priečinku „Tento počítač“ (stalo sa to pravdepodobne po vybití batérie a náhlom vypnutí notebooku). Tiež do nej nemôžete nič skopírovať, laptop tento pevný disk jednoducho nevidí.

Je možné nejako vyriešiť problém svojpomocne?

Ahoj.

Predtým, ako s notebookom niečo urobíte, skontrolujte, či na zariadenie ešte stále platí záruka (otvorenie puzdra na notebook sa môže stať dôvodom odmietnutia záručného servisu - čo by som nechcel ...).

Dôvod, ktorý ste opísali, sa vo všeobecnosti mohol stať (s najväčšou pravdepodobnosťou) buď kvôli chybám systému súborov (možno je potrebné disk jednoducho naformátovať), alebo kvôli poruche samotného disku.

Po vykonaní niekoľkých jednoduchých krokov môžete, ak problém nevyriešite, diagnostikovať ho a priblížiť sa k max. k eliminácii. Vlastne, ako na to - a bude v dnešnom článku ... ?

*

Čo robiť, ak sa disk stane neviditeľným

KROK 1: Zobraziť informácie o systéme BIOS

Prvá vec, ktorú je potrebné objasniť, je, či je disk detekovaný v systéme BIOS (UEFI). Ak sa tak nestane, ďalšie manipulácie v systéme Windows nedávajú zmysel ...

? Pomoc! 

Ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) v počítači alebo notebooku [pokyny] - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Spravidla sa v systéme BIOS informácie o pripojených jednotkách zobrazujú okamžite na hlavnom koni (na prvej karte, ktorá sa automaticky otvorí pri vstupe). V angličtine môže byť disk označený ako: Storage, Hard Disk, HDD, SSD (etc., see screenshot below).

Poznámka: ak máte vo svojom notebooku 2 disky, mali by sa v BIOSe zistiť oba ...

Disk viditeľný v UEFI

BIOS - karta Informácie - pevný disk

Situácia sa v skutočnosti ďalej delí na 2 typy:

 1. disk nie je detekovaný v systéme BIOS (jednoducho tam nie je) - pozri KROK 3;
 2. disk je určený v BIOSe (model, veľkosť atď. - uvedené) - pozri KROK 2.

KROK 2: ak je disk zistený v systéme BIOS

Vodič

Prvá vec, ktorú by som odporučil, je ísť do správcu zariadení a zistiť, či je na vašom disku nainštalovaný ovládač (? karta  „Diskové zariadenia“ ).

Ak je ovládač nainštalovaný na disku, uvidíte jeho názov a model v zozname zariadení (ak nie je žiadny ovládač, oproti zariadeniu bude žltý trojuholník s výkričníkom).

Vľavo: S vodičom je všetko v poriadku (WD Elements) // Vpravo: Žiadny vodič (žltý výkričník) WD My Passport

Všeobecne platí, že moderné operačné systémy Windows 8/10 spravidla inštalujú ovládač pre disk automaticky a nezávisle (problém sa niekedy vyskytuje iba u externých pevných diskov, ktoré majú ďalšie funkcie na zálohovanie).

Ako aktualizovať ovládač:

 1. pripojte počítač k internetu a využite špeciálnu ponuku. nástroje (napríklad Driver Booster);
 2. v správcovi zariadení kliknite pravým tlačidlom myši na disk a v rozbaľovacej ponuke zvoľte možnosť „Aktualizovať ovládač“ ;
 3. môžete sa pokúsiť vyhľadať ovládač podľa hardvérového kódu (každé zariadenie má svoj vlastný);
 4. preinštalujte OS Windows (vymeňte OS za modernejší).

Zmeniť písmeno jednotky

Ďalej musíte otvoriť Správa diskov (nástroj zabudovaný do systému Windows na prácu s jednotkami). Tento nástroj by mal zobraziť všetky pripojené jednotky, ktoré sú identifikované v systéme BIOS a pre ktoré existujú ovládače.

A najskôr zmeňte písmeno „neviditeľného“ disku (na to stačí kliknúť pravým tlačidlom myši (RMB) na disk - malo by sa zobraziť servisné menu s návrhom tejto operácie).

Zmeniť písmeno jednotky - správa disku

Poznámka: Systém Windows automaticky priraďuje každej jednotke jedinečné písmeno „D: \“, „E: \“ atď. Niekedy je kvôli niektorým chybám a zvláštnostiam fungovania služieb priradené písmeno s chybou (napríklad , opakuje sa), a disk sa stane neviditeľným .. ...

Opravy chýb a formátovanie

V časti Správa diskov si tiež všimnite, ako sa disk zobrazuje:

 • Stav „Nepriradené “ - označuje, že disk nie je naformátovaný (zvyčajne sa tento stav zobrazuje iba pre nové disky). Ak chcete naformátovať disk, kliknite na nepridelenú oblasť RMB a vytvorte jednoduchý zväzok. Pozri snímku obrazovky nižšie;
 • stav „Nepriradená oblasť (alebo systém súborov RAW)“  - môže indikovať chyby systému súborov, ktoré sa vyskytli (spôsobené vírusmi, nestabilným napájaním a z iných dôvodov). Riešenie: Buď disk naformátujte znova, alebo sa pokúste chyby opraviť (viac informácií nižšie ?).

Vytvoriť jednoduchý zväzok (nepridelené)

Na kontrolu korekcie chýb súborového systému potrebujeme príkazový riadok (musíte ho spustiť ako administrátor!).

? Pomoc! Ako otvoriť príkazový riadok v systéme Windows 7-10 (vrátane práv správcu) - //ocomp.info/kak-otkryit-komandnuyu-stroku.html

Na príkazovom riadku je potrebné vykonať niekoľko operácií:

 1. zadajte diskpart a stlačte kláves Enter (spustite nástroj na prácu s diskami);
 2. zadajte hlasitosť zoznamu a stlačte kláves Enter (pozrite si zoznam diskových oddielov s pridelenými písmenami);
 3. zadajte Exit a stlačte Enter (zatvorte Diskpart);
 4. zadajte  príkaz chkdsk d: / f a stlačte kláves Enter (namiesto „d:“ - musíte zvoliť písmeno svojej jednotky zo zoznamu, na ktorý sme sa pozreli príkazom list volume. Napríklad pre jednotku „e:“ bude príkaz be chkdsk e: / f).

Kontrola chýb na disku pomocou príkazového riadku

V ideálnom prípade by ste po dokončení operácie mali vidieť záver, že systém Windows skontroloval súborový systém a problémy boli opravené (alebo sa nenašli). Spravidla po takomto postupe disk začne pracovať správne!

Systém Windows skontroloval súborový systém

KROK 3: ak disk nie je detekovaný v systéme BIOS. Diagnostika a test na inom zariadení (PC, laptop)

Táto možnosť je už horšia ... Naznačuje to, že došlo k určitému problému s hardvérom (v najneškodnejšom prípade slabý kontakt medzi plochým káblom a diskom).

1) Najprv musíte demontovať prenosný počítač a zaobstarať si samotný pevný disk. Nie je to vždy ľahké urobiť V súčasnosti existuje veľa návrhov notebookov (niektoré zariadenia je potrebné úplne rozobrať na skrutku, iné majú špeciálny poklop na disk ...).

Dôležité! Otvorenie puzdra na notebook môže spôsobiť stratu záruky na zariadenie.

V mojom príklade som vzal najbežnejší dizajn notebookov (musíte odskrutkovať všetky skrutky po obvode zadného krytu a odstrániť ho. Upozorňujeme, že skrutky môžu byť pod gumovými nožičkami!).

Ako odstrániť zadný kryt prenosného počítača

2) Ďalej pred akoukoľvek manipuláciou odpojte batériu (je to taká čierna „dlaždica“). Väčšinou stačí odskrutkovať pár skrutiek a ľahko sa odlúčia ... ?

Odpojte batériu

3) Pevný disk je najčastejšie namontovaný na špeciálnom disku. snímok, ktoré sú priskrutkované k telu prístroja. Ak chcete disk vybrať, jednoducho z neho odpojte plochý kábel a odskrutkujte tieto montážne skrutky (pozri fotografiu nižšie).

Demontáž pevného disku

4)  Potom odporúčam kontakty disku pravidelne čistiť.

Venujte pozornosť fotografii nižšie: počas niekoľkých rokov nepretržitej prevádzky notebooku (za rôznych podmienok) - niektoré kontakty začali žltnúť a oxidovať. Vďaka tomu sa disk „stratil“ a bol neviditeľný ...

Čistenie kontaktov stieračom / pevným diskom

5)  Na diagnostické účely sa odporúča pripojiť disk k inému počítaču alebo notebooku. Najjednoduchšie to urobíte pomocou špeciálov. Adaptér SATA na USB (pozri fotografiu nižšie). Tieto adaptéry je možné zakúpiť v čínskych online obchodoch.

? Pomoc! 

1) Ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču 

2) Ako pripojiť pevný disk k portu USB

Pripojenie disku k USB portu

6)  Ďalej, ak bol disk zistený na inom počítači, skúste ho skontrolovať pomocou aplikácie Victoria, pozrite si odkaz uvedený nižšie (alebo podobné pomôcky). Spravidla za 5-10 minút. Victoria bude schopná posúdiť stav disku a povedať vám, či s ním nie je niečo v poriadku ...

? Pomoc!

Diagnostika a kontrola disku za 5 minút. pre začiatočníkov (rýchly test v novej Viktórii 5) - //ocomp.info/diagnostika-i-proverka-diska.html

Rýchle testovanie (rýchle) - Victoria 5

KROK 4: Ako vymeniť pevný disk

1) Pred zakúpením nového disku - nezabudnite, že môžu mať rôznu hrúbku! Najobľúbenejšie disky pre notebooky sú teraz silné 7 mm (v predaji sú však aj disky 9,5 mm).

Samozrejme, ak je disk hrubší, nemôžete ho nainštalovať do puzdra na notebook!

? Pomoc! 

Ako si vybrať disk pre laptop - //ocomp.info/kak-vyibrat-disk-dlya-noutbuka.html

Hrúbka disku

2) Ak je starý disk stále „aktívny“ - preneste z neho potrebné údaje do novej jednotky (je vhodné to urobiť pripojením disku k portu USB). Mimochodom, môžete preniesť celú systémovú jednotku „C: \“ so systémom Windows a so všetkými nastaveniami naraz (? viac o tomto tu).

Jednotka SSD je k notebooku pripojená pomocou špeciálu. kábel

3) Ďalej musíte odstrániť zadný kryt prenosného počítača a odpojiť batériu (postupnosť akcií závisí od konštrukcie zariadenia).

Ako odstrániť zadný kryt prenosného počítača

Odpojte batériu

4) Potom odpojte plochý kábel od disku a odskrutkujte upevňovacie skrutky. Spravidla potom je disk ľahko odstrániteľný z jeho výklenku ...

Demontáž pevného disku

5) Potom musíte vybrať sane z disku a nainštalovať ich rovnakým spôsobom na novú jednotku.

Sánky na novom disku zafixujeme rovnakým spôsobom ako starý

6) Ďalej zostáva iba opraviť nový disk v puzdre na notebook a pripojiť k nemu kábel SATA. Potom pripojte batériu a nainštalujte zadný kryt ...

Inštalácia disku do skrinky

7) Po zapnutí zariadenia - prejdite do systému BIOS a skontrolujte, či sa zobrazuje disk.

Je v systéme BIOS zistený pevný disk

8) Mimochodom, nové disky nemusia byť naformátované a program Windows Explorer ich predvolene nezobrazuje (tj. V priečinku „Tento počítač“ sa nová jednotka nemusí zobraziť). Ak ho chcete naformátovať - ​​prejdite na správu diskov!

KROK 5: ak sa po výmene začali objavovať chyby a systém Windows sa nenačíta

Najčastejšie sa to stane z dôvodu poškodenia bootloaderu Windows. Na vyriešenie problému sa môžete uchýliť k:

 1. preinštalovať systém Windows;
 2. obnoviť bootloader.

Ak máte zavádzaciu jednotku flash, potom je všetko zotavenie celkom jednoduché. Najskôr je potrebné spustiť inštaláciu systému Windows, potom v prvom kroku namiesto inštalácie spustiť program „Recovery“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Obnova systému (pri inštalácii OS)

Potom prejdite do časti Riešenie problémov s OS.

Voľba akcie - riešenie problémov

Potom vyberte položku na riešenie problémov, ktoré bránia načítaniu systému Windows (tj. „Oprava spustenia“).

Riešte problémy, ktoré bránia načítaniu systému Windows

Spravidla potom Windows začne fungovať normálne ...

*

Dodatky k tejto téme - všetky sú vítané ...

Všetko najlepšie!

?