Ako nainštalovať, aktualizovať alebo odinštalovať ovládač Wi-Fi (bezdrôtový sieťový adaptér)

Ahoj!

Zo skúseností môžem povedať, že príčinou problémov pri práci a pripájaní k sieťam Wi-Fi veľmi často nie je smerovač (smerovač), ale bezdrôtový sieťový adaptér (pomocou ktorého je v skutočnosti váš počítač / notebook pripojené k sieťam Wi-Fi).

Všetky moderné notebooky majú zabudovaný sieťový adaptér; na stacionárnych počítačoch sa takýto adaptér obvykle kupuje osobitne (často sa k jednému z portov USB jednoducho pripojí malá anténa - to je adaptér ✔).

Spravidla s týmto hardvérom (bezdrôtovým adaptérom) zvyčajne nie sú žiadne problémy (hardvér buď funguje, alebo nie), ale existuje veľa otázok týkajúcich sa jeho ovládačov a problémov s pripojením k sieti Wi-Fi. siete sú často pozorované -Fi.

V tomto článku budem analyzovať najzákladnejšie úlohy nastavenia ovládača (odinštalovanie, inštalácia, aktualizácia), ktorým čelíte pri pripájaní notebookov / počítačov k Wi-Fi.

Takže ...

*

Máte v počítači ovládač pre adaptér Wi-Fi?

Možno je to prvá otázka, ktorej musí človek čeliť, keď má problém s pripojením k sieti Wi-Fi.

Všeobecne sa pri inštalácii nového operačného systému Windows 10 (8) inštalujú ovládače adaptéra Wi-Fi do operačného systému najčastejšie automaticky (aj keď nie vždy vám umožňujú použiť všetky možnosti zariadenia - to je však iná otázka). .

Pri práci so systémom Windows 7 často nie je nainštalovaný ovládač bezdrôtového adaptéra, ktorý je potrebné nainštalovať dodatočne z disku (z webovej stránky výrobcu adaptéra).

? Pomoc!

Mimochodom, v tomto článku nemôžem odporučiť programy na automatické aktualizácie ovládačov (nielen pre adaptéry Wi-Fi).

Ak chcete zistiť, či existuje ovládač pre vaše zariadenie, otvorte správcu zariadenia . Ak to chcete urobiť, otvorte ovládací panel , potom prepnite zobrazenie na „Veľké ikony“ a v zozname vyberte správcu .

Poznámka: Mimochodom, vo Windows 10 môžete kliknúť pravým tlačidlom myši na ŠTART a v zobrazenej kontextovej ponuke zvoliť možnosť „Správca zariadení“.

Ako otvoriť Správcu zariadení / napríklad Windows 10

Ďalej musíte otvoriť kartu „Sieťové adaptéry“ . Na tejto karte sa bližšie pozrite na nasledujúce riadky:

  • Bezdrôtový sieťový adaptér;
  • bezdrôtový sieťový adaptér;
  • *** Bezdrôtové pripojenie (objasnenie: namiesto hviezdičiek môže byť akékoľvek slovo, napríklad značka výrobcu).

Nasledujúci príklad ukazuje, že je nainštalovaný ovládač adaptéra Wi-Fi ( poznámka: Dell Wireless).

Bezdrôtový adaptér / Dell Wireless

Pre porovnanie, bude pod snímku vyzerať ako správca zariadenia v prípade, že ovládač pre Wi-Fi tam .

Upozorňujeme, že na karte „Ostatné zariadenia“ budete mať jednoducho napísaný text „Neznáme zariadenie“ (riadok so žltým výkričníkom). Mimochodom, takýchto liniek môžete mať niekoľko - ak nie je nainštalovaných niekoľko ovládačov pre rôzne zariadenia naraz.

Žiadny ovládač pre adaptér Wi-Fi

*

Ako nainštalovať / aktualizovať ovládač pre adaptér Wi-Fi

Metóda číslo 1: v systéme Windows bez sťahovania ďalších. softvér

Všeobecne je ideálne, ak máte disk so všetkými ovládačmi vášho hardvéru (na prenosných počítačoch sa ovládače často hádzajú na samotný pevný disk).

Ak nie je disk, potom sa v niektorých prípadoch zaobídete s „malou krvou“: ak chcete aktualizovať ovládač a máte internet - stačí stlačiť 1-2 tlačidlá v správcovi zariadení !

Možnosť č. 1 : keď otvoríte správcu zariadení, v hornom menu sa nachádza tlačidlo „Aktualizovať konfiguráciu hardvéru“  - kliknite naň!

Faktom je, že keď Windows „uvidí“ hardvér, pre ktorý nie je žiadny ovládač, pokúsi sa ho sám aktualizovať (táto metóda často funguje ...).

Aktualizujte konfiguráciu hardvéru

Možnosť č. 2 : v správcovi zariadení otvorte kartu „Ostatné zariadenia“ , potom kliknite pravým tlačidlom myši na neznáme zariadenie a z ponuky vyberte možnosť „Aktualizovať ovládače ...“ .

Potom zvoľte „Automatická aktualizácia ovládača“ a postupujte podľa pokynov sprievodcu (pozri obrazovku nižšie ?).

Možnosť aktualizácie ovládača

Metóda číslo 2: klasická (ak existuje internet)

Ak chcete nájsť ovládač pre akékoľvek zariadenie, potrebujete poznať model tohto zariadenia ( je to logické ... ). Ak chcete zistiť, aký typ adaptéra Wi-Fi máte nainštalovaný, môžete urobiť dve veci:

  • vyhľadajte dokumenty, ktoré ste dostali so zariadením (túto cestu nebudeme brať do úvahy);
  • použite špeciály. ? pomocné programy na určovanie charakteristík počítača.

Mimochodom , ak máte notebook, budete potrebovať poznať model bezdrôtového adaptéra, aj keď si ovládač stiahnete z oficiálnej webovej stránky - faktom je, že adaptéry od rôznych výrobcov sa často inštalujú do rovnakého modelu notebooku.

A keď prejdete na oficiálnu stránku, uvidíte naraz 2-3 rôzne ovládače ...

Jedným z najlepších programov na prezeranie charakteristík počítača je AIDA 64. V ňom nájdete model adaptéra Wi-Fi, aby ste zistili model adaptéra Wi-Fi. Musíte otvoriť kartu PCI / PnP Network (pozrite si riadok, v ktorom sa zobrazí adaptér bezdrôtovej siete). , v príklade nižšie - toto je prvý riadok).

AIDA - zistite výrobcu vášho bezdrôtového adaptéra

Potom, keď poznáte model bezdrôtového adaptéra, stačí tento riadok vložiť do vyhľadávača Google - prvý nájdený odkaz vedie na oficiálnu webovú stránku, z ktorej si môžete stiahnuť požadovaný ovládač.

Vyhľadajte ovládač na Googli

Všeobecne je problém vyriešený ... ?

Metóda číslo 3: Ako aktualizovať ovládač, ak nie je k dispozícii internet

Možno je to najhoršia možnosť - neexistuje internet, pretože neexistuje žiadny ovládač. Na stiahnutie ovládača potrebujete internet. Začarovaný kruh!

? Pomoc!  Ako aktualizovať ovládače, ak nefunguje internet - pozrite si pokyny ->

Nepripojené - žiadne dostupné pripojenia / žiadny ovládač pre Wi-Fi

Bez internetu to samozrejme nepôjde vôbec, ale na tento problém existuje dobré riešenie (možnosť je vhodná, aj keď nepoznáte model svojho zariadenia).

Existuje taký úžasný program ako 3DP Net (odkaz na oficiálnu stránku).

Môžete si ho dokonca stiahnuť pomocou internetu do telefónu (váži okolo 100 MB, čo je menej ako veľa ovládačov z oficiálnych stránok).

Podstata programu je jednoduchá : môže nainštalovať ovládač pre takmer akýkoľvek sieťový adaptér (drôtový aj bezdrôtový) a poskytne vám prístup na internet (na to, aby fungoval, navyše nepotrebuje internetové pripojenie, stačí si ho stiahnuť to raz).

Toto je veľmi praktická aplikácia, ktorá sa odporúča ponechať na pohotovostnej jednotke flash!

Keď ho skutočne spustíte, automaticky zistí váš model adaptéra a ponúkne aktualizáciu ovládača - stačí kliknúť myšou na sieťovú kartu (pozri obrazovku nižšie).

Ďalej sa spustí sprievodca, ktorý vám nainštaluje ovládač v 3 krokoch ...

Kroky inštalácie ovládača Wi-Fi

? Pomoc!

Pre tých, ktorí nemohli aktualizovať ovládač - odporúčam vám prečítať si článok o aktualizácii ovládačov pre neznáme zariadenie

*

Odstraňuje sa starý ovládač Wi-Fi

V niektorých prípadoch nemôžete nainštalovať nový ovládač bezdrôtového adaptéra, kým neodinštalujete starý.

Dôležité! Pred odstránením starého ovládača si vytvorte záložnú kópiu systému (alebo vytvorte zálohu ovládačov). Ako vytvoriť zálohu systému a potom ho obnoviť je popísané v tomto článku.

Metóda číslo 1: prostredníctvom správcu zariadení

Ak chcete odstrániť ovládač v Správcovi zariadení, vyhľadajte požadované zariadenie a otvorte jeho vlastnosti (dvakrát kliknite ľavým tlačidlom myši), potom otvorte kartu „Ovládač“ a kliknite na tlačidlo „Odstrániť“ (pozri šípky 1, 2, 3 na snímke obrazovky nižšie ?) ...

Odinštalujte Driver / Device Manager

Metóda číslo 2: prostredníctvom programu Driver Sweeper

Na odstránenie všetkých ovládačov zo systému existuje špeciálny nástroj -  Driver Sweeper . Ako sa to dá naučiť, sa dozviete z článku, ktorého odkaz je uvedený nižšie.

? Pomoc!

Ako odstrániť ovládače pomocou špeciálneho nástroje (napríklad Driver Sweeper).

Mimochodom, tento nástroj umožňuje odstrániť takmer akýkoľvek ovládač v systéme - dávajte pozor, aby ste neodstránili všetko, čo potrebujete ...

Prebieha výber ovládačov na odinštalovanie ...

*

Týmto sa zavŕšim ...

Veľa šťastia a pokoj v duši všetkým (v prípade problémov s „palivovým drevom“ often to často nestačí )!

?

Prvé zverejnenie: 17.01.2017

Oprava: 1. 5. 2020