Ako skontrolovať interpunkciu online - interpunkčné znamienka

Pozdravujem všetkých!

Mnohé z nejakého dôvodu nepripisujú interpunkcii náležitý význam  (t. J. Správne usporiadanie interpunkčných znamienok: čiarky, bodky atď. ?). Jedno alebo dve znamenia môžu medzitým významne zmeniť význam vety!

Príklad 1

„Popravu nemožno omilostiť“ (úlovková fráza zo slávnej karikatúry). Skúste za prvé slovo dať čiarku a potom za druhé - podľa môjho názoru sú tu komentáre zbytočné.

Príklad 2 (životnosť)

"Prečo si tu?" (jednoduchá SMS). Ak nepochopíte význam slovného spojenia, môžete si myslieť, že ten, kto sa pýta, je nešťastný z toho, že niekto prišiel. Môže ich takáto SMS uraziť ...

"Prečo si tu?"   (rovnaká sms, ale s čiarkou). Čiarka v tomto prípade jasne ukazuje, že sa zaujímajú o samotnú skutočnosť príchodu a s najväčšou pravdepodobnosťou sa chcú vidieť čo najskôr ...

A teda dosť textov! ☝

Ďalej uvádzame niekoľko online služieb, ktoré vám pomôžu rýchlo a efektívne s interpunkciou, skontrolujú váš text a poradia vám, ako dať čiarky ...

*

Poznámka!

Mimochodom, ak máte program Microsoft Word na počítači, to perfektne kontroly pravopisu a interpunkcie textu. Napríklad na mojej pracovnej ploche - taký program neexistuje, musím si vystačiť s WordPad a využívať tieto služby ...

Ako skontrolovať pravopis textu v programe MS Word je zobrazené na snímke obrazovky nižšie. ?

Recenzia / pravopis (slovo)

*

Pravopis

Webová stránka: //orfogrammka.ru/

Veľmi zaujímavá služba na kontrolu pravopisu, interpunkcie, tautológie - všeobecne pravopisu. Ako príklad som vybral malý úryvok zo svojho článku a skopíroval ho do okna „Pravopis“ ...

Služba prekvapivo veľmi rýchlo skontrolovala text a vrátila nájdené chyby. Stĺpec napravo zobrazuje počet nájdených chýb a sú rozdelené do sekcií: interpunkcia, typografia atď.

Hneď chcem poznamenať, že služba vykazuje celkom dobré výsledky, pokiaľ ide o kvalitu kontroly. Všeobecne odporúčam testovať.

Nájdené chyby / pravopis

Nevýhody : služba vyžaduje registráciu, aj keď ponúka použitie jedného z účtov na sociálnych sieťach.

*

ORFO-online

Webová stránka: //www.orfo.ru/ (pozri ponuku vľavo)

Ďalšia veľmi kvalitná online služba na interpunkciu a kontrolu pravopisu. Nie je potrebné sa tu registrovať, stačí skopírovať text do okna a stlačiť kontrolné tlačidlo. Za chvíľu vám bude poskytnutý overený text, kde sa podčiarknu nesprávne slová, miesta, kde by mali byť čiarky, medzery navyše.

Napríklad v mojom texte bolo pár chýbajúcich čiarok a pár medzier navyše. Ak kliknete na podčiarknuté miesto -  „ORFO“ ponúka možnosť opravy a zároveň označuje, v čom je chyba. Pohodlne!

Orfo - skontrolujte výsledky

*

Jazykový nástroj

Webová stránka: //www.languagetool.org/ru/

Vynikajúca služba na kontrolu pravopisu, všetko sa kontroluje naraz v komplexe: pravopis, interpunkcia, štýl atď. Kvalita kontroly je veľmi vysoká, medzery navyše, chýbajúce čiarky, chyby v slovách - to všetko Jazykový nástroj nájde zručne dosť, a všetky problémové oblasti zvýrazní ružovou farbou (program obsahuje viac ako 600 pravidiel ruského jazyka!).

Kliknutím na zvýraznené miesto sa vám ponúkne niekoľko možností opravy chyby, stačí si len zvoliť, ako chcete problematické miesto v texte opraviť.

Jazykový nástroj - overenie textu

Čo ďalšie by som si chcel v jazykovom nástroji všimnúť:

  • dostupnosť doplnkov a rozšírení pre prehliadače: Firefox, Chrome;
  • dostupnosť doplnkov pre bezplatné analógy Wordu - LibreOffice / OpenOffice;
  • doplnok pre Dokumenty Google;
  • nezávislý program atď.

Všeobecne sa jedná o celý komplex programov a online kontrol, ktoré pomáhajú opraviť veľké textové „návleky na nohy“. Všeobecne odporúčam!

*

TEXT.ru ?

Webové stránky: //text.ru/spelling/

Táto služba okrem kontroly pravopisu kontroluje plagiátorstvo textu (aby ste vedeli, či ho niekto už predtým zverejnil, či je informácia jedinečná). Okrem toho služba vykoná ešte jednu kontrolu - analyzuje text a určuje, koľko „vody“ je v nej, koľko spamu obsahuje, koľko znakov obsahuje atď.

Pokiaľ ide o interpunkciu, služba funguje veľmi dobre. Nájdené problémové oblasti budú zvýraznené ružovou farbou: keď na ne kliknete, ponúkne sa vám správna odpoveď (pozri snímku obrazovky nižšie).

Našli sa chyby v súbore text.ru

Pre službu sa nemusíte registrovať.

*

Online editori slov

? Poznámka.

Ak ponúkané služby nestačia, odporúčam vám prečítať si môj článok o analógoch programov Word a Excel

Ak program Word nie je nainštalovaný v počítači, ale existuje internet, prečo nevyužiť online verziu programu Word ?!

V skutočnosti existuje veľa služieb tohto druhu. Ich použitie navyše rieši ešte jeden problém: formátovanie textu, práca so znakmi, obrázkami v texte atď. A hotový dokument vo formáte .DOC alebo .DOCX - môžete tiež otvoriť a upraviť sami ...

*

Microsoft Office Live

Stránka: //office.live.com/start/Word.aspx?ui=ru-RU

Veľmi solídna služba, takmer rovnaká Word, ako keby bola nainštalovaná v počítači. Na jeho použitie však musíte mať účet Microsoft. Si zaregistrovaný?

Google Dokumenty

Webové stránky: //www.google.ru/intl/ru/docs/about/

Populárna služba od Googlu. Pre prístup k nej sa stačí zaregistrovať (okrem e-mailu nemusíte nič zadávať).

Samotná služba umožňuje nielen otvárať a upravovať pripravené dokumenty, ale aj vytvárať vlastné a kontrolovať ich pravopis.

Mimochodom, štandardne je kontrola veľmi dobrá (a niekedy sa u mňa nekontroluje vôbec nič), odporúčam pripojiť ďalšie slovníky - napríklad ten istý Language Tool, ktorý som odporúčal vyššie.

Spisovateľ OpenOffice

Webové stránky: //www.rollapp.com/apps

Pohodlná online verzia aplikácie Word 2003-2007 (rozhranie je takmer na nerozoznanie). Umožňuje vám robiť takmer všetky rovnaké činnosti, ktoré program Word nainštaloval do vášho počítača. Charakteristická vlastnosť tejto verzie: schopnosť otvárať nové okná pre prácu s viacerými dokumentmi naraz.

To samozrejme nie sú všetky verzie Word-online - ale mojou úlohou v tejto podkapitole bolo dať tip na túto možnosť ? ...

*

Týmto sa končí moja „lekcia“ o umiestňovaní interpunkčných znamienok.

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 21.12.2016

Oprava: 1. 5. 2020