Mám disky C, D, E - môžem ich skombinovať do jedného?

Otázka používateľa

Ahoj.

Nie je to tak dávno, čo som si kúpil počítač a vo svojom systéme mám disky C, D a E (v prieskumníkovi sa zobrazuje ďalší disk so 100 MB, ale nemôžete naň ísť).

Pri používaní je veľmi nepohodlné umiestňovať súbory sem a tam (sem-tam znova zadajte a zmätok ...). Dajú sa všetky tieto disky spojiť do jedného? (a najlepšie bez straty údajov)

Ahoj.

Z vášho popisu otázky nie je úplne jasný jeden bod: máte fyzicky jeden pevný disk (a je rozdelený do niekoľkých logických oddielov), alebo máte tri pevné disky? ?

Mám podozrenie, že nie každý dokáže okamžite pochopiť rozdiel medzi týmito dvoma možnosťami, preto som sa v tomto článku rozhodol zvážiť obe možnosti naraz a na podobnú typickú otázku dať univerzálnu odpoveď.

*

Ako spojiť disky do jedného

Základy

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď sa stretnete s podobnou úlohou, je otvorenie špeciálu. Obslužný program na správu diskov (zabudovaný do systému Windows 7/8/10).

To sa deje jednoducho: najskôr musíte stlačiť kombináciu klávesov Win + R a potom zadať príkaz diskmgmt.msc.

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

Ďalej venujte pozornosť spodnej časti okna, ktoré zobrazuje disky. Na mojej snímke obrazovky nižšie:

  • K počítaču sú pripojené 2 fyzické pevné disky („disk 0“ a „disk 1“);
  • na "disku 0" je iba jedna logická oblasť - písmeno "D:";
  • na „disku 1“ sú dve logické oddiely - písmená „C:“ a „E:“.

Správa diskov

V priečinku „Tento počítač“ samozrejme  vidíte iba niekoľko jednotiek („C:“, „D:“ a „E:“), ale neviete, koľko z nich je skutočných. Vďaka správe diskov je zrejmé, že v systéme sú napríklad 2 pevné disky (len tento okamih ovplyvňuje spôsob kombinácie diskov).

Tento počítač - 3 disky C, D, E

Ďalej zvážim niekoľko možných možností ...

Pokiaľ ide o logické oddiely jedného disku

Nové počítače majú vo väčšine prípadov jeden pevný disk, na ktorom boli vytvorené 2–3 oddiely: v jednom - operačný systém Windows, v ostatných - ovládače, programy atď.

A v tomto prípade majú zvyčajne používatelia úlohu vytvoriť jeden veľký (spoločný) oddiel z niekoľkých logických oddielov na jednom disku (pozri obrazovku nižšie - oddiely sú na rovnakom riadku!). Prečo napríklad v mojom prípade nepridať 29,3 GB z jednotky E: na jednotku „C:“?!

Rozbaľte logický oddiel C

1) Ak to chcete urobiť, musíte najskôr skopírovať všetky potrebné súbory z oddielu „E:“ na iné disky (alebo oddiely). Upozorňujeme, že v takom prípade budú odstránené súbory iba na jednej diskovej oblasti (v tomto prípade „E:“).

2) Potom musíte v správe diskov kliknúť pravým tlačidlom myši na časť „E:“ a zvoliť možnosť „Odstrániť zväzok“ .

Odstrániť zväzok

3) Teraz uvidíte, že namiesto časti „E:“ existuje iba nepridelená oblasť (zvýraznená čiernou farbou).

Nepridelené

4) Ďalej musíte kliknúť pravým tlačidlom myši na časť „C:“ a zvoliť možnosť „Zväčšiť hlasitosť“ .

Zväčšiť objem

Potom zadajte túto nepridelenú oblasť a kliknite na tlačidlo OK.

Sprievodca rozšírením hlasitosti

5) V skutočnosti sa po tejto operácii oddiel „C:“ zväčší o 29,3 GB!

Veľkosť logického oddielu C bola zväčšená o veľkosť zväzku E

6) V priečinku „Tento počítač“ sa teraz namiesto troch diskov zobrazia dva: „C:“ a „D:“.

Ako to vyzerá na mojom počítači

Pokiaľ ide o fyzické pevné disky (vytvorenie poľa RAID)

Iný typ úlohy: povedzme, že ste v správe diskov videli, že máte „disk 0“, „disk 1“, „disk 2“ (atď.). A musíte povedzme skombinovať niekoľko takýchto diskov do jedného (t. J. Nehovoríme o oddieloch jedného disku, ale o kombinácii niekoľkých skutočných fyzických jednotiek). Pre lepšie pochopenie nájdete na snímke obrazovky nižšie.

Čo ak chcete kombinovať dva disky

V takom prípade bude potrebné uchýliť sa k vytvoreniu takzvaného poľa RAID. To je možné vykonať programovo v systéme Windows aj v hardvéri (ak má vaša základná doska vhodný radič). Nižšie v krátkosti zvážim obe možnosti.

Možnosť 1: použitie nástrojov systému Windows

V takom prípade nebudete môcť nainštalovať Windows na disky, ktoré sa majú zlúčiť. Táto metóda je relevantnejšia, ak je váš operačný systém nainštalovaný napríklad na jednotke SSD a chcete z pripojených pevných diskov vytvoriť jeden veľký priestor pre videá, hry a ďalšie veľké súbory ...

1) Takže najskôr musíte prejsť aj na správu diskov (Win + R -> diskmgmt.msc).

Medzi pripojenými jednotkami by sa mali zobraziť 2 (alebo viac) kombinovaných diskov (obvykle, ak sú disky nové, sú označené ako nepriradené). Pozri snímku obrazovky nižšie.

2) Potom stačí kliknúť na jeden z týchto diskov pravým tlačidlom myši a zvoliť možnosť „Vytvoriť pruhovaný zväzok“ (jedná sa o RAID 0, tj. Objem diskov sa sčíta), v ďalšom kroku upresniť, ktoré disky bude skombinovaný, súborový systém, písmeno a pod.

Vytvorte pruhovaný (alebo zrkadlový) zväzok

3) Ďalej v časti „Tento počítač“ uvidíte kombinovaný disk: nebude sa nijako líšiť od ostatných jednotiek, práca s ním prebieha obvyklým spôsobom ...

Dôležité: ak jeden z kombinovaných diskov zlyhá (alebo je odpojený), všetky informácie budú nedostupné ...

Vlastnosti disku

Možnosť 2: Pole RAID pomocou nastavení systému BIOS

Toto je univerzálna možnosť a umožní vám robiť všetko s kombinovaným diskom (poľom RAID): vytvárať a mazať na ňom diskové oddiely, formátovať, inštalovať (a preinštalovať) Windows atď. Tých. pokiaľ ide o funkčnosť, nebude sa líšiť od bežného disku ...

Hneď však stojí za to povedať, že vaša základná doska musí podporovať schopnosť vytvárať RAID.

Napríklad, ak mate. doska podporuje  technológiu Intel Rapid Storage  - všetko sa spája s tým, že po inštalácii a pripojení diskov stačí prejsť do ponuky Create RAID Volume v systéme BIOS a môžete určiť, ktoré disky chcete kombinovať do RAID 0 (pozri príklad nižšie).

Vytvorte zväzok

Napríklad ak skombinujete dva 1TB disky v RAID 0, získate 2TB disk (skutočných 1863 GB). Samozrejme, môžete na ňu bez problémov nainštalovať OS (viď obrazovka nižšie), rozdeliť disk na disk atď.

Nepriradené miesto na disku - inštalácia systému Windows 10

Pomôcť!

Konfigurácia poľa RAID na domácom počítači (asi zložité) - //ocomp.info/2-disk-v-raid-massiv.html

*

To je zatiaľ všetko, doplnky sú vítané.

Veľa štastia!

?