Dobrý deň!
Po zakúpení nového notebooku mnohých prekvapí, prečo sa na puzdre nachádza jeden konektor (vstup) na pripojenie slúchadiel a mikrofónu (predtým ich vždy boli dva, a ešte viac ...).
Faktom je, že v mnohých moderných modeloch notebookov je nainštalovaný konektor pre náhlavnú súpravu (niekedy sa mu hovorí aj kombinovaný).
Výrobcovia šetria miesto na prípade mobilného zariadenia a používatelia si opäť musia dokúpiť adaptéry a lámať si hlavu nad tým, ako k takémuto konektoru pripojiť bežné počítačové slúchadlá ☝.
V tomto článku sa budem venovať tejto otázke: čo, ako, prečo a prečo.
Takže ...
*
Ako odlíšiť konektor náhlavnej súpravy od klasiky
Na začiatok by som chcel ukázať, ako je konektor náhlavnej súpravy označený na puzdre na notebook. Ak predtým boli aspoň 2 vstupy: na jednom z nich bola ikona mikrofónu, na druhom - slúchadlá (pozri fotografiu 1 ?); potom pri použití konektora pre náhlavnú súpravu budete mať kombinovanú ikonu a iba jednu (pozri fotografiu 2 ?).

Foto 1. Notebook - konektor pre mikrofón a slúchadlá

foto 2. Konektor náhlavnej súpravy
Ak sa na tele vášho zariadenia nachádza taká ikona , jedná sa o 100% o konektor pre náhlavnú súpravu. Bežné počítačové slúchadlá prirodzene nemôžete pripojiť k mikrofónu * (napríklad na fotografii 3. Sú to pravdepodobne najbežnejšie slúchadlá pre počítač).

Foto 3. Počítačové „uši“
* Teoreticky môžete ku konektoru pre slúchadlá pripojiť bežné slúchadlá. V niektorých prípadoch však slúchadlá nepracujú správne!
Poznámka!
Ak si kupujete nové slúchadlá k notebooku a nechcete spadnúť do diery, dávajte pozor na konektor na slúchadlách. Pre konektor pre náhlavnú súpravu musí mať 4 piny (pozri fotografie 4 a 5)! Ak sú na slúchadlách 3 kontakty, potom sú určené pre klasický (a každému známy) zvukový vstup.

Foto 4,4 kolíky na zástrčke (pre konektor pre náhlavnú súpravu)

Foto kolíky 5,3 na zástrčke (pre normálny zvukový vstup)
*
Pripojenie bežných počítačových slúchadiel s mikrofónom k notebooku pomocou konektora pre náhlavnú súpravu
Priame spojenie
Ak nepotrebujete mikrofón, môžete skúsiť pripojiť slúchadlá do konektora pre slúchadlá - vo väčšine prípadov budú slúchadlá fungovať za vás (poznámka: červený zvukový konektor z mikrofónu nemusíte nikam pripájať).
V tomto prípade však existuje jedna významná nevýhoda: nebudete môcť komunikovať s ostatnými ľuďmi, napríklad v tak populárnej aplikácii, ako je Skype. Preto stále ponúkam ďalšie možnosti nižšie ...
Pomocou špeciálneho adaptéra
Najlacnejším spôsobom je zakúpenie špeciálneho adaptéra. Nie je to drahé a nájdete ho takmer v každom významnom obchode s počítačmi (alebo v obchode s audio-videozariadením). Mimochodom, je vhodné objednať si takúto „maličkosť“ v čínskych online obchodoch.
? Pomoc!
Čínske internetové obchody v ruštine (kde sú najlacnejšie výrobky)

Foto 6. Adaptér
Dôležité!
Medzi adaptérmi sú aj také, ktoré sú iba rozdeľovačom pre zvukový výstup: t.j. môžete k nej pripojiť napríklad dva páry slúchadiel alebo reproduktory a slúchadlá.
Spravidla sú na adaptéroch na pripojenie bežných slúchadiel a mikrofónu ku konektoru pre slúchadlá výstupy označené zelenou (slúchadlá) a červenou (mikrofón) farbou (pozri fotografiu 6 vyššie above).
Pomocou externej zvukovej karty
Ak sa vám nepáči vaša vstavaná zvuková karta (s jedným konektorom pre náhlavnú súpravu), môžete si kúpiť externú, ktorá sa pripája k portu USB. Mnohé z nich sú o niečo väčšie ako bežný flash disk.
Na takejto zvukovej karte je spravidla niekoľko zvukových vstupov, iba pre mikrofón a slúchadlá (reproduktory). Príklad toho, ako to vyzerá, je uvedený na fotografii nižšie.
? Pomoc!
Takéto „bábätko“ si môžete kúpiť na AliExpress.

Zvuková karta Foto 6.1
Možno len niekoľko nevýhod:
- takáto zvuková karta je drahšia ako adaptér a drahšia ako veľa lacných slúchadiel s mikrofónom;
- jeden port USB bude zaneprázdnený (čo je napríklad na prenosnom počítači kritické).
Poznámka!
Napriek malým rozmerom zvukovej karty - mnohé z nich môžu poskytovať vyššiu kvalitu zvuku ako vstavaná zvuková karta.

Foto 7. Používanie externej karty na notebooku
Alternatíva : použitie náhlavnej súpravy Bluetooth alebo Wi-Fi
Ďalšou možnosťou je kúpiť si slúchadlá s mikrofónom, ktoré fungujú cez Wi-Fi alebo Bluetooth. V takom prípade nebudete na svojom notebooku vôbec potrebovať konektor pre náhlavnú súpravu ...
? Pomoc!
Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá (cez Bluetooth) - pozri pokyny

Foto 7.1 Príklad slúchadiel bez káblov (slúchadlá sú súčasťou balenia)
Existuje niekoľko negatívnych stránok:
- sú drahšie ako bežné slúchadlá;
- existujú batérie, ktoré je potrebné nabiť.

Foto 8. Náhlavná súprava Wi-Fi
*
Pripojenie slúchadiel s mikrofónom k normálnemu zvukovému vstupu
Rozhodol som sa povedať pár slov o opačnej situácii: čo ak máte náhlavnú súpravu, ktorú chcete pripojiť k notebooku, ktorý nemá konektor pre náhlavnú súpravu?!
Všeobecne je táto situácia menej častá ako prvá ?.
V tomto prípade odporúčam kúpiť adaptér: skladá sa z jedného konektora (pre náhlavnú súpravu) a dvoch zvukových konektorov (pripojených ku konektorom na prenosnom počítači, príklad je uvedený na fotografii nižšie).
Je pravda, že takýto adaptér je menej častý ako jeho „reverzné“ náprotivky - je jednoduchšie ho nájsť a objednať v internetovom obchode (podľa môjho názoru ?).

Foto 9. Iný adaptér
*
To je zatiaľ všetko. Doplnky sa vám budú vždy hodiť!
Šťastné a rýchle pripojenie!
Až!
?
Prvé zverejnenie: 16.12.2016
Oprava: 1. 5. 2020