Jeden vstup pre slúchadlá a mikrofón v notebooku - ako ich pripojiť

Dobrý deň!

Po zakúpení nového notebooku mnohých prekvapí, prečo sa na puzdre nachádza jeden konektor (vstup) na pripojenie slúchadiel a mikrofónu (predtým ich vždy boli dva, a ešte viac ...).

Faktom je, že v mnohých moderných modeloch notebookov je nainštalovaný konektor pre  náhlavnú súpravu (niekedy sa mu hovorí aj kombinovaný).

Výrobcovia šetria miesto na prípade mobilného zariadenia a používatelia si opäť musia dokúpiť adaptéry a lámať si hlavu nad tým, ako k takémuto konektoru pripojiť bežné počítačové slúchadlá ☝.

V tomto článku sa budem venovať tejto otázke: čo, ako, prečo a prečo.

Takže ...

*

Ako odlíšiť konektor náhlavnej súpravy od klasiky

Na začiatok by som chcel ukázať, ako je konektor náhlavnej súpravy označený na puzdre na notebook. Ak predtým boli aspoň 2 vstupy: na jednom z nich bola ikona mikrofónu, na druhom - slúchadlá (pozri fotografiu 1 ?); potom pri použití konektora pre náhlavnú súpravu budete mať kombinovanú ikonu a iba jednu (pozri fotografiu 2 ?).

Foto 1. Notebook - konektor pre mikrofón a slúchadlá

foto 2. Konektor náhlavnej súpravy

Ak sa  na tele vášho zariadenia nachádza taká ikona , jedná sa o 100% o konektor pre náhlavnú súpravu. Bežné počítačové slúchadlá prirodzene nemôžete pripojiť k mikrofónu * (napríklad na fotografii 3. Sú to pravdepodobne najbežnejšie slúchadlá pre počítač).

Foto 3. Počítačové „uši“

* Teoreticky môžete ku konektoru pre slúchadlá pripojiť bežné slúchadlá. V niektorých prípadoch však slúchadlá nepracujú správne!

Poznámka!

Ak si kupujete nové slúchadlá k notebooku a nechcete spadnúť do diery, dávajte pozor na konektor na slúchadlách. Pre konektor pre náhlavnú súpravu musí mať 4 piny (pozri fotografie 4 a 5)! Ak sú na slúchadlách 3 kontakty, potom sú určené pre klasický (a každému známy) zvukový vstup. 

Foto 4,4 kolíky na zástrčke (pre konektor pre náhlavnú súpravu)

Foto kolíky 5,3 na zástrčke (pre normálny zvukový vstup)

*

Pripojenie bežných počítačových slúchadiel s mikrofónom k ​​notebooku pomocou konektora pre náhlavnú súpravu

Priame spojenie

Ak nepotrebujete mikrofón, môžete skúsiť pripojiť slúchadlá do konektora pre slúchadlá - vo väčšine prípadov budú slúchadlá fungovať za vás (poznámka: červený zvukový konektor z mikrofónu nemusíte nikam pripájať).

V tomto prípade však existuje jedna významná nevýhoda: nebudete môcť komunikovať s ostatnými ľuďmi, napríklad v tak populárnej aplikácii, ako je Skype. Preto stále ponúkam ďalšie možnosti nižšie ...

Pomocou špeciálneho adaptéra

Najlacnejším spôsobom je zakúpenie špeciálneho adaptéra. Nie je to drahé a nájdete ho takmer v každom významnom obchode s počítačmi (alebo v obchode s audio-videozariadením). Mimochodom, je vhodné objednať si takúto „maličkosť“ v čínskych online obchodoch.

? Pomoc! 

Čínske internetové obchody v ruštine (kde sú najlacnejšie výrobky)

Foto 6. Adaptér

Dôležité!

Medzi adaptérmi sú aj také, ktoré sú iba rozdeľovačom pre zvukový výstup: t.j. môžete k nej pripojiť napríklad dva páry slúchadiel alebo reproduktory a slúchadlá.

Spravidla sú na adaptéroch na pripojenie bežných slúchadiel a mikrofónu ku konektoru pre slúchadlá výstupy označené zelenou (slúchadlá) a červenou (mikrofón) farbou (pozri fotografiu 6 vyššie above).

Pomocou externej zvukovej karty

Ak sa vám nepáči vaša vstavaná zvuková karta (s jedným konektorom pre náhlavnú súpravu), môžete si kúpiť externú, ktorá sa pripája k portu USB. Mnohé z nich sú o niečo väčšie ako bežný flash disk.

Na takejto zvukovej karte je spravidla niekoľko zvukových vstupov, iba pre mikrofón a slúchadlá (reproduktory). Príklad toho, ako to vyzerá, je uvedený na fotografii nižšie.

? Pomoc!

Takéto „bábätko“ si môžete kúpiť na AliExpress. 

Zvuková karta Foto 6.1

Možno len niekoľko nevýhod: 

  • takáto zvuková karta je drahšia ako adaptér a drahšia ako veľa lacných slúchadiel s mikrofónom;
  • jeden port USB bude zaneprázdnený (čo je napríklad na prenosnom počítači kritické).

Poznámka!

Napriek malým rozmerom zvukovej karty - mnohé z nich môžu poskytovať vyššiu kvalitu zvuku ako vstavaná zvuková karta. 

Foto 7. Používanie externej karty na notebooku

Alternatíva : použitie náhlavnej súpravy Bluetooth alebo Wi-Fi

Ďalšou možnosťou je kúpiť si slúchadlá s mikrofónom, ktoré fungujú cez Wi-Fi alebo Bluetooth. V takom prípade nebudete na svojom notebooku vôbec potrebovať konektor pre náhlavnú súpravu ...

? Pomoc! 

Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá (cez Bluetooth) - pozri pokyny

Foto 7.1 Príklad slúchadiel bez káblov (slúchadlá sú súčasťou balenia)

Existuje niekoľko negatívnych stránok:

  • sú drahšie ako bežné slúchadlá;
  • existujú batérie, ktoré je potrebné nabiť.

Foto 8. Náhlavná súprava Wi-Fi

*

Pripojenie slúchadiel s mikrofónom k ​​normálnemu zvukovému vstupu

Rozhodol som sa povedať pár slov o opačnej situácii: čo ak máte náhlavnú súpravu, ktorú chcete pripojiť k notebooku, ktorý nemá konektor pre náhlavnú súpravu?!

Všeobecne je táto situácia menej častá ako prvá ?.

V tomto prípade odporúčam kúpiť adaptér: skladá sa z jedného konektora (pre náhlavnú súpravu) a dvoch zvukových konektorov (pripojených ku konektorom na prenosnom počítači, príklad je uvedený na fotografii nižšie).

Je pravda, že takýto adaptér je menej častý ako jeho „reverzné“ náprotivky - je jednoduchšie ho nájsť a objednať v internetovom obchode (podľa môjho názoru ?).

Foto 9. Iný adaptér

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky sa vám budú vždy hodiť!

Šťastné a rýchle pripojenie!

Až!

?

Prvé zverejnenie: 16.12.2016

Oprava: 1. 5. 2020