Najspoľahlivejšie notebooky 2020 - tipy na výber a hodnotenie spoľahlivosti

Dobrý deň!

Je pre mňa ťažké súdiť ostatných, ale dlho som si pamätal poruchu môjho prvého notebooku a následnú „vychytávku“ s opravou (hm, a to bolo pred viac ako 15 rokmi, potom po notebookoch nebol taký dopyt, a certifikovaná opravárenská služba bola v celom meste ...).

Od tej doby toho bolo veľa, ale teraz podvedome pri kúpe notebooku (a iného vybavenia) hľadáte a chcete si vyzdvihnúť niečo spoľahlivejšie (našťastie je na trhu veľký výber ?), aby ste potom nestrácali čas a peniaze v prípade možných problémov s opravou ...

V tomto článku sa pokúsim poukázať na to, na čo musíte venovať pozornosť, aby ste si vybrali notebook, ktorý by pri následnom používaní nemal spôsobovať veľa problémov. Dúfajme, že tieto informácie budú užitočné pre väčšinu používateľov pri kúpe nového zariadenia ...

*

Kritériá spoľahlivosti notebooku

Výrobca, hodnotenie spoľahlivosti

Myslím si, že táto otázka je jednou z najviac znepokojujúcich. Teraz existujú desiatky výrobcov, všetci majú svoje vlastné výhody / nevýhody, rôzne rady modelov zariadení, rôzne cenové kategórie. Hneď upozorňujem, že niečo, čo sa nerozbije, v zásade nie je! Môže sa pokaziť notebook akejkoľvek značky a modelovej rady. Existujú však štatistiky!

Napríklad SquareTrade uskutočnil štatistickú štúdiu na príklade 30 000 notebookov rôznych značiek (stojí za zmienku, že životnosť bola obmedzená na 3 roky).

Výsledky štatistík sú teda nasledujúce (pozri obrazovku s hodnotením nižšie):

 1. najspoľahlivejší výrobcovia: Asus, Sony, Toshiba;
 2. najviac nespoľahlivé: HP, Acer.

Hodnotenie spoľahlivosti notebooku zostavené spoločnosťou SquareTrade

V zásade nie vždy dôverujem rôznym zahraničným štatistikám, ale napodiv sa to zhoduje s mojím osobným názorom, ako aj názorom mojich priateľov a kolegov, ktorí takéto zariadenie opravujú (a myslím si, že vo všeobecnosti je to objektívne!) .

Mimochodom, hovoril som o tom v tomto článku: //ocomp.info/kak-vyibrat-noutbuk.html

Citát z článku:

 • HP - existuje toľko lákavých modelov. Spravidla sú medzi prvými, ktorí majú notebooky s novou generáciou procesorov za prijateľné ceny. Veľký výber rôznych možností rozloženia. Avšak! Neviem prečo, ale 4 až 5 z 10 notebookov, ktoré sa opravujú, sú zariadenia od tohto výrobcu (vyniká najmä sériami Pavilion a Envy). Veľmi nespoľahlivé a odporúčal by som sa notebookom tohto výrobcu jednoducho vyhnúť (aspoň zatiaľ);
 • Acer - tento výrobca má tiež veľmi široký výber lacných a lacných zariadení. Hneď by som však rád upozornil, že Acer má často problémy s chladením (hlavne pri notebookoch s procesormi AMD). Výsledkom je, že z tohto dôvodu sa často pozoruje prehriatie, mosty „vyhoria“, kondenzátory napučiavajú a línia Acer Packard Bell sa nedostane z diaľky. dielňa (Aspire je lepší, ale nie veľa. Navyše nie je ľahké ich udržiavať).

Na obranu spoločnosti HP však chcem pridať. Že nedávno majú niekoľko riadkov, vďaka ktorým na seba upozorňujú. Hovoríme o Spectre a ProBook (počnúc 5. sériou). Notebooky síce nie bez chýb, ale ich spoľahlivosť je oveľa vyššia ako u sérií Pavilion alebo Envy.

Mimochodom, ProBook má veľmi pohodlné kryty pre rýchlu inštaláciu RAM, pevného disku, SSD M.2 (v spojení s vysokým výkonom).

? Aktualizácia z roku 2019 

„Rossiyskaya Gazeta“ v roku 2019 uskutočnil výskum na trhu s opravami notebookov (odkaz). Zistili, že nasledujúce komponenty sa v prenosných počítačoch rozpadajú najčastejšie:

 • pevné disky (21% prípadov);
 • základné dosky (17% prípadov);
 • obrazovka (16% prípadov);
 • problémy s klávesnicou (12% prípadov).

Najsmutnejšia štatistika je podľa mňa na HDD (diskoch). Napriek tomu zlyhanie jednotky často vedie k strate mnohých dokumentov, súborov atď. Odporúčam každému občas skontrolovať a vyhodnotiť stav disku vopred pomocou tejto poznámky ->

*

Procesor (AMD alebo Intel)

Nerád by som sa dotkol tohto večného sporu, ale musím ?. Teraz neberiem do úvahy výkon, cenu a ďalšie charakteristiky - porovnávam iba spoľahlivosť.

Podľa môjho názoru je najlepšie zvoliť si niečo z ponuky procesorov Intel Core i3, i5, i7 (počnúc 7. generáciou (napríklad i5-7200U je 7. generácia)).

Aktualizácia z roku 2019. Dnes sa na trhu začali objavovať notebooky s procesormi AMD Ryzen 5 2500U, AMD Ryzen 7 2700U. Podľa testov vykazujú celkom dobrý výkon. Je však príliš skoro spievať „chvály“ (problémy s teplotou a hlukom sú rovnaké) ...

Prečo práve oni:

 1. po prvé, procesory Intel sa nezohrievajú tak dobre ako AMD (a každé tretie zlyhanie notebooku súvisí s prehriatím. V kompaktnom prípade je dokonca významných aj ďalších 5 - 10 stupňov!);
 2. po druhé, pretože teplota AMD je v priemere vyššia, takže na ich ochladenie je potrebný výkonnejší chladič (čo znamená, že váš laptop bude vydávať viac šumu). Navyše v horúcom letnom počasí zabudovaný chladič často nestačí a zariadenie sa prehrieva;
 3. po tretie, podľa štatistík sú notebooky s procesormi Intel spoľahlivejšie a vydržia dlhšie;
 4. po štvrté, procesory Intel sú energeticky efektívnejšie * (zatiaľ neberiem do úvahy AMD Ryzen 5 2500U, AMD Ryzen 7 2700U) , čo znamená, že váš notebook bude pracovať viac času z batérie (vrátane menšieho množstva tepla);
 5. Po piate, väčšina notebookov v predaji je teraz vybavená procesorom Intel (t. J. Je z čoho vyberať).

*

Nedostatok samostatnej grafickej karty

Na jednej strane je dobré, keď má notebook samostatnú grafickú kartu - môžete si zahrať rôzne hry, je to produktívnejšie. Ale na druhej strane jeho prítomnosť znižuje spoľahlivosť.

Faktom je, že každé tretie prehriatie notebooku je spojené s video čipom. Často, keď je bežný prach, ktorý sa pol roka usadzuje na radiátorových a ventilačných otvoroch, príčinou toho, že teplota skočí o desať stupňov a grafická karta sa stane nepoužiteľnou (najčastejšie sa to stane v horúcom letnom počasí).

Preto, ak sa pozriete na kritérium spoľahlivosti, vyberte si notebook s integrovanou (zabudovanou) grafickou kartou (bez samostatného grafického adaptéra).

Napríklad teraz takmer každý tretí notebook je dodávaný s integrovanou grafickou kartou Intel HD. Mnoho ľudí si myslí, že to nie je vôbec vhodné pre hry, ale nie je to tak. Jeho schopnosti budú stačiť mnohým aj moderným hrám, ak ste samozrejme pripravení hrať na nízkych nastaveniach (pozri moju recenziu nižšie ?).

? K téme!

Prehľad funkcií integrovanej grafickej karty Intel HD - //ocomp.info/intelhd-videokarta-potyanet-li.html

*

Bývanie

Najobľúbenejšími materiálmi pre puzdro na notebook sú plast a kov (najčastejšie hliníková zliatina). Z hľadiska spoľahlivosti by som samozrejme odporúčal zvoliť hliník. Prečo?

 1. po prvé, je odolnejšia: nedrží sa, neohýba sa, je ťažšie ju poškriabať, nepraská, nedá sa prepichnúť atď.;
 2. po druhé, podporuje lepší prenos tepla (t. j. pravdepodobnosť prehriatia je nižšia);
 3. po tretie, pri silnom zahriatí z neho nie je cítiť žiadny zápach, ktorý je často z plastu (napríklad v horúcom letnom počasí).

Hneď podotýkam, že notebook s hliníkovým puzdrom je drahší ako plastový (niekedy rádovo).

*

Záručná doba

Iba málo kupujúcich notebookov venuje pozornosť záručnej dobe. Najčastejšie je to 1 rok.

Približne 10–15% notebookov na trhu sa však predáva s 2-ročnou zárukou a 2–3% s 3-ročnou zárukou! Navyše nejde o nejaký druh predĺženej záruky v obchode zakúpenej za poplatok.

Tu poviem toto: spravidla sa na lepšie vybavenie poskytuje dlhšia záručná doba. A ak výrobca poskytne na svoj rad notebookov dvojročnú záruku - s najväčšou pravdepodobnosťou mu toto obdobie bez problémov vyjde (inak to jednoducho nie je rentabilné)!

Záručná doba pomáha nepriamo určovať kvalitnejší produkt a ponúka výber aj pre tých používateľov, ktorí sa v týchto kusoch železa nevyznajú. Ak sa s notebookom po zakúpení niečo stane, potom vám na 2 - 3 roky bude poskytnutá bezplatná oprava.

*

Výsledky. Aké modely hľadať v roku 2020

 1. Z lacných a lacných notebookov - odporúčal by som ASUS X55A, Lenovo B50 70;
 2. Drahšie, stredné triedy: ASUS ZenBook UX310, ASUS ZenBook UX410, HP ProBook (od 5. série!);
 3. Ďalej by som venoval pozornosť sérii: Dell Latitude (séria 5470), HP Spectre (x360), Lenova Yoga a Lenovo ThinkPad (nezamieňajte s linkou IdeaPad, kde je problém dokonca aj s pridaním RAM, pretože často nie sú sloty!).
 4. Acer má zaujímavú zostavu - Swift 3 , ale podľa môjho skromného názoru má táto značka stále problém s chladením a pomerne často CPU jednoducho klesne frekvencie (kvôli prehriatiu), pričom neposkytuje hodnoty deklarované výrobcom.

Všeobecne možno zhrnúť, že celkovo by som odporučil dodržiavať tieto kritériá:

 1. notebook založený na procesoroch Intel i3, i5, i7. Je žiaduce, aby nebola nižšia ako 7. generácia (napríklad Intel Core i5- 7 200U je siedma generácia, pozri prvé číslo), ale je lepšie „peer“ už pri 8. whisky jazere ?;
 2. iba integrovaná grafická karta Intel HD;
 3. dávajte pozor na výrobcu a čo je najdôležitejšie, na zostavu (pretože existujú mimoriadne úspešné a existujú mimoriadne neúspešné modely notebookov, dokonca od rovnakého výrobcu!);
 4. disk: SSD M2 PCI-e je žiaduci (nie je to len vyššia rýchlosť, ale aj vyššia ochrana pred vibráciami a nárazmi, pretože SSD sú voči nim odolnejšie);
 5. prítomnosť najmenej 8 GB RAM.

*

To je všetko ?. Dodatky a kritika k tejto téme sú vítané.

Veľa štastia!

Prvé zverejnenie: 17.02.2018

Článok revidovaný: 1. 3. 2020