Ako vyhodnotiť výkon procesora (CPU), na akej frekvencii pracuje pri zaťažení (testovanie)

Ahoj.

Rovnaký model procesora v rôznych počítačoch a notebookoch môže pracovať na rôznych frekvenciách (a poskytovať odlišný výkon). Ak chcete zistiť skutočný výkon a porovnať ho s ostatnými procesormi (rovnakého modelu a ďalších), musíte sa uchýliť k špeciálnemu výkonu. testy ...

V skutočnosti uvediem nižšie niekoľko možností pre takéto testy, ktoré môžu byť užitočné ako pri bežnom hodnotení výkonu, tak aj pri diagnostike systému ako celku (napríklad na testovanie chladiaceho systému, optimalizáciu nastavenia výkonu atď.).

Upozornenie: ak chcete dosiahnuť objektívne výsledky, pred vykonaním akýchkoľvek testov zatvorte všetky aplikácie náročné na zdroje (hry, editory, torrenty atď.).

?

Poznámka!

Ak poznáte svoj model procesora a chcete ho porovnať s iným konkrétnym modelom - odporúčam vám túto poznámku. Vďaka špeciálom. tabuľky a hodnotenia, môžete zistiť, o koľko percent (%) je jeden procesor rýchlejší ako iný ...

Pre rýchle posúdenie (v bodoch Windows) všetkých súčastí PC ako celku odporúčam tento materiál.

*

Spôsoby, ako zistiť skutočný výkon procesora

Možnosť 1: AIDA 64 + HWMonitor (zistenie teploty a skutočnej frekvencie)

A tak je prvá možnosť vhodná na kontrolu, na akej frekvencii procesor pracuje pri zaťažení (sľubovaný Turbo boost nie vždy „dosiahne“ svoje maximum). Tiež kontroluje napätie a teploty (všetky tieto údaje v kupé môžu pomôcť pri diagnostike a optimalizácii).

Pre takýto test odporúčam dva pomocné programy:  AIDA 64 + HWMonitor (môžete si ich stiahnuť tu). Musíte ich spustiť súčasne.

Potom v AIDA 64 choďte do ponuky „Servis“ a kliknite na „Test stability systému“ .

Test stability - servis / AIDA 64

Potom v tom istom AIDA 64 začiarknite políčko vedľa položky „Zaťažiť CPU“ a kliknite na tlačidlo „Štart“ . Potom pozorne sledujte hodnoty v HWMonitor - frekvencia (hodiny) a teplota (teploty).

Poznámka: V mojom prípade (pozri obrazovku nižšie) sa mi podarilo zistiť, že procesor bežal na 1694 Mhz (aj keď potenciálne mohol pojať viac ako 3 000 Mhz). Ako sa ukázalo, bolo to dané nastaveniami napájania - po ich resetovaní sa procesor „zrýchlil“ ...

Záťažový test sa začal - sledujeme teplotu, frekvenciu a napätie / klikateľné

Dôležité!

Výkon procesora (a počítača ako celku) môže byť ovplyvnený nastavením napájania! Skontrolujte, či sú nastavenia v systéme Windows max. výkon a v nastaveniach ovládača neboli žiadne obmedzenia ...

Viac podrobností o riešení problému nájdete tu: //ocomp.info/nastroyki-elektropitaniya.html

Možnosť 2: CPU-Z (porovnanie s inými procesormi)

CPU-Z (odkaz na oficiálnu stránku) je veľmi malý nástroj na prezeranie charakteristík CPU, RAM, základnej dosky, grafickej karty atď. Vo svojom arzenáli existuje aj jednoduchý a pomerne efektívny test CPU, ktorý pomôže nielen nájsť zistite skutočný výkon svojho „kameňa“, ale tiež ho porovnajte s inými modelmi ...

Po stiahnutí nástroja rozbaľte archív a spustite spustiteľný súbor. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Extrahujte a spustite CPU-Z

Ďalej sa na karte „CPU“ uistite, či bol váš procesor detekovaný obslužným programom, t.j. jeho model, charakteristiky sú zobrazené (poznámka: obslužný program „nepozná“ niektoré nové modely procesorov a môže s nimi pracovať nesprávne).

Potom prejdite na kartu „Bench“ a kliknite na tlačidlo „Bench CPU“ .

Bench CPU / test spustenia

Po dokončení testu - v riadku „This Processor“ uvidíte hodnotu vášho CPU (pre vyhodnotenie vo vzťahu k najnovším CPU v danom okamihu - zvoľte jeden z benchmarkov v riadku „Reference“ ).

V mojom prípade je procesor asi 2-2,5 krát pomalší ako populárny Intel i7-770K ...

Referencia - porovnanie s populárnymi procesormi

Možnosť 3: CineBench (ďalšie porovnanie)

CineBench (odkaz na oficiálnu stránku) je solídny štandard, ktorý vám umožní rýchlo a presne určiť skutočný výkon procesora a grafickej karty. Na test sa používajú trojrozmerné scény (obrázky), ktoré je potrebné vypočítať a „nakresliť“.

Poznámka: program je kompletne v angličtine, nevyžaduje inštaláciu.

Po stiahnutí a spustení CineBench musíte spustiť test stlačením jedného jediného tlačidla „Spustiť“ .

CineBench - spustiť skenovanie

Potom sa obrázok začne „kresliť“. Musíte len počkať, kým sa nevymenia všetky čierne oblasti na plátne ...

Obrázok je nakreslený

Po dokončení testu bude v ponuke vľavo štítok, na ktorom je váš procesor zobrazený oranžovou farbou. Všeobecne je všetko úplne jasné ... ?

Výsledky testov v CineBench

Možnosť 4: Zobrazenie využitia procesora v hrách

Zaťaženie CPU môžete odhadnúť priamo v jednej hre (poznámka: často kladú otázky typu: „Prečo sa hra spomalí kvôli CPU alebo grafickej karte?“ ).

Potrebujete na to obslužný program FPS Monitor - ten ukáže nielen FPS, ale aj teploty, zaťaženie CPU (každé jadro), RAM, sieť. Viac podrobností o tomto v článku, ktorého odkaz je uvedený nižšie.

Pomôcť!  Diagnostika. Ako zistiť, prečo sa hra spomalí: kvôli procesoru, grafickej karte alebo RAM - //ocomp.info/tormozit-igra-diagnostika.html

Screenshot s čítaniami z hry WOW / FPS Monitor

Upozorňujeme, že keď je CPU veľmi zaťažené a prestane sa vyrovnávať, oproti určitým jadrám si všimnete červené hodnoty.

Max. Zaťaženie jadra CPU

Všeobecne vďaka tejto pomôcke môžete rýchlo vyhodnotiť, či si procesor poradí s hrou, a kvôli nej spomalí ...

*

To je zatiaľ všetko ...

Urobte si dobrý test!

?