Hry zamrzajú, zaostávajú a zlyhávajú na notebooku [možné príčiny brzdenia aj na novom zariadení]

Otázka používateľa

Ahoj. 

Nie je to tak dávno, čo som si kúpil nový notebook (i-5 7200U, 8 GB RAM, grafická karta nVidia GeForce Mx110), ale hry sa spomaľujú: neustále mrznú a zaostávajú.

Skúsil som aktualizovať ovládače, preinštalovať Windows, stiahnuť niekoľko rôznych verzií hier - všetky rovnaké, vlysy nikam nechodia. Aj hry, kde sú vlastnosti môjho notebooku niekoľkonásobne vyššie, sú nepríjemné. Napríklad WOW - koniec koncov by sa malo riadiť mojimi vlastnosťami. Takže? Čo sa môže mýliť

Dobrý deň!

No, všeobecne, podľa moderných štandardov, nie najkvalitnejšieho hardvéru, ale povedzme to isté Warcraft pri strednom nastavení, taký notebook by mal ťahať s ofinou. V tomto článku sa pokúsim uviesť najbežnejšie dôvody tohto typického správania notebookov (ak vám odporúčania tohto článku nepomôžu, potom si pozrite PS tohto článku, existujú odkazy na články o zrýchlení a zlepšení výkonu ).

Takže ...

*

Prečo môžu hry na novom notebooku spomaliť

Na úvod by som chcel povedať o jednej utilite - FPS Monitor. S jej pomocou môžete v bežiacej hre vidieť zaťaženie procesora, grafickej karty, pevného disku, siete atď. A informácie zo všetkých týchto metrík vám pomôžu ľahko zistiť, ktorá zložka spomaľuje hru. Dobrý spôsob diagnostikovania, hovorím vám ...

Screenshot z monitora FPS

Teraz bližšie k predmetu ...

Hry bežia na integrovanej karte (namiesto samostatnej)

Mnoho moderných notebookov má dve grafické karty: jednu zabudovanú (nazývanú integrovaná - napríklad IntelHD 5500) a druhú samostatnú. Obvykle sa teda pri práci v systéme Windows používa integrovaný (pretože je energeticky efektívnejší, čo znamená, že notebook bude na batériu pracovať dlhšie).

Keď spustíte hry a „ťažké programy“ - samostatná grafická karta by mala začať pracovať (pretože je produktívnejšia), ale často sa to nestane!

Ak neviete, koľko grafických kariet máte, otvorte správcu zariadení (kombinácia Win + R a príkaz devmgmt.msc) a pozrite sa na kartu „Grafické adaptéry“ (napríklad na obrázku nižšie sú zobrazené 2 grafické karty: Intel HD 5500, nVidia GeForce 920M).

Video adaptéry (správca zariadenia)

Ďalšia zrejmá otázka: ako viete, ktorá grafická karta je súčasťou hry?

Musíte ísť do nastavení grafického ovládača a povoliť ikonu, ktorá zobrazuje aktivitu diskrétnej karty (na snímke nižšie je príklad toho, ako sa to deje v ovládacom paneli nVidia).

Zapnite ikonu aktivity NVIDIA GPU

Ďalej spustite hru a minimalizujte ju (tlačidlo Win alebo Alt + Tab) . V oblasti oznámení uvidíte „stav“ ikony: ak zobrazuje aktivitu a stáva sa sfarbenou, znamená to, že bola zapojená samostatná karta (rozdiel je uvedený na snímke obrazovky nižšie).

Mimochodom, treba poznamenať, že niektoré hry (štandardne) je možné spúšťať na integrovanej karte, iné na samostatnej (v závislosti od nastavení grafického ovládača).

Ikona začala po spustení hry sfarbiť (dole)

Dôležité!

Čo robiť, ak vaša hra beží na integrovanej mape - //ocomp.info/igru-na-diskretnoy-videokarte.html

Turbo Boost zakázaný

Špeciálne majú moderné procesory Intel Core i3, i5, i7 (ktoré sú vybavené väčšinou notebookov). Technológia Turbo Boost. Funguje približne podľa nasledujúceho princípu: pri vysokom zaťažení CPU automaticky zvyšuje svoju frekvenciu hodín (akési pretaktovanie). To výrazne zvyšuje produktivitu.

Je pravda, že by malo byť pridané okamžite, aby sa šetrila energia batérie - táto technológia často nefunguje. Výsledkom je, že pri práci v systéme Windows je to nepostrehnuteľné, ale pri spustení rovnakých hier sa začnú objavovať mrazy, keď výkon procesora nestačí ...

Ak chcete zistiť, či váš procesor podporuje Turbo Boost, musíte:

 1. zistiť presný model vášho procesora. Ako sa to dá zistiť, nájdete tu - //ocomp.info/kak-uznat-model-protsessora.html
 2. prejdite na webovú stránku //ark.intel.com/#@Processors a otvorte špecifikáciu svojho CPU;
 3. zobraziť riadky so základnou (Base) a maximálnou (Turbo) frekvenciou. Pozri príklad nižšie.

  Podporuje procesor funkciu Turbo Boost (tento model podporuje!)

Ak chcete zistiť, či procesor využíva pre váš procesor technológiu Turbo Boost, môžete:

 1. použite špeciály nástroj z webovej stránky Intel, ktorý ukazuje, na akej frekvencii pracuje CPU (na načítanie procesora stačí spustiť hru a minimalizovať jej okno) ;
 2. pomocou obslužného programu CPU-Z zobrazuje stĺpec Core Speed ​​aktuálnu frekvenciu CPU. Ak pri zaťažení stúpne nad základnú frekvenciu, potom je zaradený Turbo Boost.

Funguje Turbo Boost na notebooku (dá sa na neho kliknúť). Monitor z webovej stránky Intel a utility CPU-Z (vpravo)

Dôležité!

Prečo funkcia Turbo Boost nemusí fungovať, ako používať túto technológiu - //ocomp.info/increase-performance-intel-for-laptop.html

Prehriatie procesora / grafickej karty

Existujú také „neverejné“ štatistiky: takmer každý 3-4. Notebook je opravený z dôvodu prehriatia. Špeciálne sa to týka zariadení s diskrétnymi kartami, s nie najpremyslenejším chladiacim systémom (nebudem tu zvýrazňovať línie zariadení, o tom som čiastočne hovoril v článku o výbere notebooku) .

V tomto článku som sa zameral na prehriatie, pretože to môže mať vplyv na výkon. Napríklad, ak teplota procesora dosiahne určitý bod, začne znižovať svoj výkon (vynechaním niektorých svojich úloh), aby znížila teplotu a nespálila sa (automatická ochrana, ktorá sa nazýva škrtenie) . Ak teplota neklesne a naďalej stúpa, potom sa po dosiahnutí kritického bodu notebook jednoducho vypne (alebo zamrzne). To je ochrana dvojitého obvodu ...

Dôležité!

Ako zistiť teplotu komponentov notebooku a čo robiť, ak sa prehrejú [pokyny] - //ocomp.info/greetsya-noutbuk.html

Všeobecne musíte dávať pozor na teplotu, ak:

 • ak počujete, ako silno začal hučať chladič;
 • budete cítiť, ako sa puzdro prístroja oteplilo ako obvykle (na niektorých miestach sa dokonca môže stať horúce);
 • laptop začal mrznúť, spomaľuje sa aj pri najjednoduchších operáciách;
 • zariadenie sa samo vypne / reštartuje.

AIDA 64 - Počítač, snímače - pozri teploty (monitorovanie)

Pomôcť!

Najlepšie nástroje na sledovanie teploty: //ocomp.info/soft-dlya-prosmotra-temperaturyi.html

Problém s pevným diskom

Nemôžem si nevšimnúť, že brzdy v hrách (a v samotnom systéme Windows) sú často spojené s pevným diskom (dokonca aj v novom notebooku). Najmä v tejto súvislosti by som vyzdvihol Windows 10 - ktorý niekedy jednoducho „znásilňuje“ pevný disk (napríklad napríklad ihneď po načítaní OS), „núti“ mnohých používateľov prejsť na SSD.

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom, ako zistiť aktuálne zaťaženie disku (a aké aplikácie to robia), je otvoriť správcu úloh a zobraziť kartu „Procesy“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Správca úloh - zobrazenie načítania disku (klikateľné)

Všeobecne je táto téma problémov dosť špecifická (nedá sa to povedať dvoma slovami) ... Odporúčam prečítať si pár mojich článkov o tomto probléme, kde je podrobne popísané, ako diagnostikovať a čo môže byť s tým hotový.

1. Pevný disk sa spomalí: 100% načítaný, všetko zamrzne a pracuje pomaly - //ocomp.info/zhestkiy-disk-zagruzhen-na-100-protsentov.html

2. Asi 100% načítanie disku v systéme Windows 10 - //ocomp.info/v-windows-10-disk-na-100.html

3. Ako skontrolovať chyby na pevnom disku a chybné sektory (chybné bloky) - //ocomp.info/proverit-hdd-na-oshibki-bed-bloki.html

V ideálnom prípade by ste si na modernom počítači alebo notebooku mali nainštalovať jednotku SSD pod Windows. Je tu podstatne menej bŕzd a zamrznutia. Odporúčam pozrieť sa na porovnanie rýchlosti čítania / zápisu medzi bežným diskom (HDD) a SSD - //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

Problém s ovládačmi videa alebo „buggy“ zostavením systému Windows

1. O vodičoch

Mnoho používateľov neaktualizuje ovládače po zakúpení notebooku alebo inštalácii nového operačného systému. Viac ako polovica z nich si nepamätá o nastavení grafického ovládača ... Výsledkom je, že sa nepoužíva najnovšia verzia ovládača (čo nie je vždy dobré a niekedy vedie k poklesu FPS v hrách a vzhľadu zamrzne a zaostáva).

Pomôcť! Ako aktualizovať ovládač pre grafické karty AMD, nVidia a Intel HD - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

Ako zrýchliť grafickú kartu správnym a „jemným“ nastavením grafických nastavení: IntelHD, AMD, nVidia.

2. Informácie o zostavách systému Windows

Venujte pozornosť aj svojmu systému Windows. Faktom je, že veľa ľudí používa „zostavy“ od rôznych „remeselníkov“: niektoré z nich sú dobrou voľbou (prečo by mali „značkovať“ všetky rovnaké) a sú tu priamo „odpadky“, po ktorých inštalácii existuje veľa chýb a problémov. Všeobecne by som všeobecne odporúčal nastaviť licenciu a nezávisle ju optimalizovať špeciálne pre vaše požiadavky.

Na túto tému! Aké sú výhody licencovaného systému Windows a ako zistiť licenčný kľúč - //ocomp.info/plyusyi-u-litsenzionnoy-windows.html

PS

Okrem vyššie uvedených dôvodov odporúčam venovať pozornosť aj jednému z mojich predchádzajúcich článkov (odkaz nižšie), ktorý ponúka možnosti, ako môžete hru zrýchliť (k dispozícii sú „jemné“ nastavenia grafickej karty a samotných hier, správna optimalizácia systému atď.).

Pomôcť!

Ako môžem zrýchliť hry na počítači / notebooku (všetky skutočné spôsoby) - //ocomp.info/pochemu-tormozyat-igryi.html

PS 2

Mimo témy, ale mohli by vás zaujímať niektoré staré populárne hry (majú nízke systémové požiadavky). Mnoho z nich si naraz získalo srdcia miliónov. Najlepšie z nich som spomenul v jednej zo svojich recenzií (odkaz uvádzam nižšie).

Najlepšie hry pre slabé notebooky a počítače - //ocomp.info/igryi-na-slabyi-noutbuk.html

*

Menej brzdí každý a veľa šťastia!