Ako vyčistiť notebook od prachu: doma, sami & # x1f44c;

Dobrý deň!

Mnoho problémov s teplom a prehriatím notebooku je spôsobených prachom .

Ak ho neodstránite z chladiča, chladiča včas, nečistite ventilačné otvory, dôjde k narušeniu cirkulácie vzduchu vo vnútri skrinky prístroja, v dôsledku čoho začne teplota stúpať ...

Všeobecne platí , že ak sa notebook začne prehrievať, môžete si to všimnúť podľa silného hučania chladičov, horúceho vzduchu vychádzajúceho z vetracích otvorov, častého zamŕzania, reštartu atď.

? Pomoc!

Mimochodom, na svojom blogu som už mal článok, ako kontrolovať teplotu a ako ju znižovať.

Dodám, že podľa môjho názoru veľa modelov notebookov (poznámka: pri ktorých stačí zložiť ochranný kryt zo zadnej strany zariadenia), je celkom ľahké si prach vyčistiť sami doma a väčšina priemerných používateľov si s tým poradí. toto.

Napriek tomu existujú notebooky, ktoré sa budú musieť demontovať na ozubené kolesá, aby sa dostali do chladiaceho systému (tu potrebujete aspoň malú skúsenosť s technológiou, inak je lepšie využívať služby a nešetriť 500 - 1 000 rubľov) .

Všeobecne sa v článku pokúsim podrobne zvážiť, ako a čo ... ?

Poznámka: Ak je váš notebook v záruke, nerozoberajte ho sami (môže to spôsobiť odmietnutie záručného servisu).

Všeobecne vás chcem varovať, že všetko, čo robíte, ako je popísané nižšie, sa deje na vaše vlastné nebezpečenstvo a riziko! Je nemožné predvídať všetky možné nuansy a celú škálu modelov notebookov v jednom článku!

? Pomoc!

Užitočný môže byť tiež článok o čistení klasického počítača od prachu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili.html

*

Čistenie notebooku od prachu

Čo je potrebné pre prácu

Všeobecne je to možno prvá vec, s ktorou treba začať. Nič, čo má v dome takmer každý - nebudeme to potrebovať.

 1. Sada skrutkovačov: Phillips a rovná. Je vhodné mať oboje, je to len možné, keď snímate kryt notebooku - ukáže sa, že potrebujete aj ďalší skrutkovač. V niektorých prípadoch si vystačíte aj s obyčajným kuchynským nožom.

  Malá sada skrutkovačov

 2. Vatové tyčinky a obrúsky. Potrebné na čistenie lamiel chladiča a chladiča. Spravia sa tie najbežnejšie, napríklad tie ušné. Možno kúpiť v ktorejkoľvek lekárni.

  Vatové tyčinky

 3. Vysávač alebo stlačený vzduch môžu. Je žiaduce, aby mal vysávač reverzný režim. Plechovka so stlačeným vzduchom môže nahradiť vysávač a dá sa kúpiť v mnohých obchodoch s počítačmi. Cena je nízka.

  Mimochodom, to isté sa dá použiť na vyfúknutie drobkov z klávesnice, vo všeobecnosti je to dosť univerzálna vec!

  stlačený vzduch môže

 4. Kefa. Akýkoľvek malý štetec, ktorý nezanecháva vlákna, bude fungovať.

  Kefa

 5. Hladký, čistý, suchý a stabilný povrch - je vhodné použiť bežný stôl. Mnohí túto radu zanedbávajú a notebook rozoberajú na stoličke, podlahe, pohovke atď. V dôsledku toho sa stratia niektoré skrutky, laptop môže počas demontáže spadnúť alebo sa vysunúť atď.
 6. V niektorých prípadoch nebude zbytočné používať fotoaparát (ktorý pomôže zachytiť každý krok na fotografii). Najmä ak prenosný počítač nemá štandardnú konfiguráciu a môžete zabudnúť na to, ako a čo sa stalo počas procesu demontáže.

*

Odstránenie prachu z chladiča a chladiča, z ventilačných otvorov

KROK 1

Vypnite prenosný počítač (nie režim spánku alebo hibernácie, konkrétne vypnutie) a odpojte od neho všetky vodiče: napájanie, myš, slúchadlá atď.

Potom ho otočíme a odpojíme batériu (ak sa nenachádza vo vnútri prístroja). Ak ho chcete odstrániť - dávajte pozor na západky (zvyčajne sú to 2), ktoré posúvate v rôznych smeroch - budete počuť malé cvaknutie a batéria sa mierne zdvihne (o 3-7 mm) z priehradky. Potom zostáva iba odstrániť.

Vyberáme batériu

KROK 2

Mnoho notebookov má špeciálne kryty, ktoré chránia chladič, chladič, pevný disk a pamäť RAM.

Ak chcete vyčistiť prach z takého dizajnu notebooku, jednoducho odstráňte tento kryt a choďte tam vatovým tampónom a plechovkou stlačeného vzduchu. Spravidla nejde o nič zložité.

Mimochodom , na odstránenie tohto ochranného krytu stačí odskrutkovať iba niekoľko skrutiek (pozri fotografiu nižšie). Čo urobíme v tomto kroku. Mimochodom, je lepšie dať skrutky do samostatnej krabice, aby ste si ich nepomýlili s ostatnými a nestratili ich.

? Poznámka : Niektoré modely notebookov môžu mať pod gumovými nožičkami a nálepkami skrutky. Buďte opatrní a netlačte na kryt, keď sa zdá, že posledná skrutka je (na prvý pohľad) odstránená.

Gumené nožičky, ak ich pri montáži notebooku odstránite, je potrebné nalepiť na rovnaké miesta - poskytujú potrebnú vôľu medzi telom zariadenia a povrchom, na ktorom stojí.

Odskrutkujte všetky upevňovacie skrutky

? Dizajn notebookov sa môže vo všeobecnosti líšiť a pri otočení notebooku možno nenájdete ochranné kryty (alebo môžu byť dokonca len 2). Notebooky sú obzvlášť ťažké, kde sa dostanete k chladiacemu systému a potrebujete:

 1. vyberte batériu;
 2. odstráňte ochranný kryt, vyberte pevný disk a pamäť RAM;
 3. potom otočte prenosný počítač a vyberte z neho klávesnicu;
 4. potom odskrutkujte skrutky pod klávesnicou a vyberte základňu, za ktorou je podložka. platiť;
 5. opäť odskrutkujte upevňovacie skrutky;
 6. dostať podložku. dosku a vyčistite chladiaci systém (pozri fotografiu nižšie).

Demontáž notebooku, pri ktorom je potrebné demontovať klávesnicu, skôr ako sa dostanete k chladiču

? TIP!

Ak váš laptop nie je zďaleka najjednoduchší (napríklad ten, ktorý je uvedený vyššie), odporučil by som hľadať video o demontáži presného modelu vášho zariadenia na YouTube . Je dosť ťažké predvídať všetky nuansy, ktoré môžu čakať pri demontáži zariadenia!

*

? Pomoc!

Ako zistiť presný model vášho notebooku (bude užitočné nájsť návod, ako ho rozobrať ...).

KROK 3

Pod odstráneným krytom nájdete veľa komponentov (v závislosti od konštrukcie zariadenia). Zaujíma nás radiátor (spravidla žltý zakrivený kus železa s množstvom malých mriežok) a chladič (t. J. Ventilátor). Pozrite si šípky na fotografii nižšie.

Najskôr vezmite vysávač alebo rozprašovač a vyfúkajte z povrchu všetok hrubý prach. Môžete tiež použiť štetec.

Poznámka: Aby ste sa dostali k lopatkám chladiča, musíte spravidla odstrániť ešte jeden malý ochranný kryt (mimochodom, samotný chladič môže byť odstránený úplne, konštrukcia prístroja je úplne odlišná). Upevňuje sa pomocou obyčajných skrutiek.

Preskúmanie povrchu chladiča a chladiča

KROK 4

Niekedy je medzi lopatkami obežného kolesa toľko prachu, že sa nedokáže ani normálne otáčať. Chladič začne počas prevádzky vydávať hluk, oveľa horšie zrýchľuje vzduch. Preto pri čistení venujte osobitnú pozornosť tejto časti notebooku.

Mimochodom, čepele chladiča sa veľmi pohodlne čistia vatovým tampónom. Každý list obežného kolesa utrite tyčou, postupujte opatrne bez silného tlaku (inak hrozí nebezpečenstvo deformácie listu, čo potom spôsobí pri činnosti chladiča cudzí zvuk).

Čistenie chladiča vatovým tampónom

KROK 5

Veľkú pozornosť venujte aj radiátoru: najmä tej jeho časti, kde je malý gril, cez ktorý vstupuje vzduch. Najčastejšie je to ona, ktorá je upchatá prachom a vzduch prestáva normálne cirkulovať.

Na čistenie tejto časti je vhodné použiť kefu. Keď štetcom oprášite veľké guľky, môžete pomocou plechovky so stlačeným vzduchom alebo vysávača vyfúknuť všetky otvory chladiča.

Nastriekajte prach na radiátory

KROK 6

Po odstránení prachu z vnútornej strany notebooku zostáva iba opätovné zostavenie v opačnom poradí a zapnutie zariadenia. Myslím si, že by tu nemali byť problémy, ak by bolo všetko urobené opatrne a všetky skrutky a diely boli vyložené na stole v poradí demontáže.

*

Čistenie klávesnice

Mastnotu a nečistoty z gombíkov môžete odstrániť bežnou handričkou namočenou v mydlovej vode. Je dôležité, aby z látky nekvapkala voda, aj keď ju silno stlačíte.

Na fúkanie drobkov a jemného prachu spod klávesov môžete použiť buď klasický vysávač, alebo špeciálny vysávač na notebook, ktorý sa pripája k USB portu.

USB vysávač na notebook

Mimochodom , v posledných rokoch sa čoraz častejšie objavujú rôzne nové veci na čistenie klávesnice. Jedným z nich je akýsi sliz, suchý zips .

? Pomoc! 

Takéto kúsky (stickies s klávesnicou) je možné objednať na AliExpress (produkt k vám príde poštou z Číny).

Práca s ním je štruktúrovaná takto: najskôr ju umiestnite na klávesnicu, mierne stlačte - roztiahne a vyplní všetky dutiny medzi klávesmi. Potom ho zdvihnite a povrch klávesnice je očistený (lepia sa na ňom všetky omrvinky, prach a iné nečistoty).

Suchý zips na čistenie klávesnice (niekedy nazývaný gél )

Mimochodom, veľa z týchto stickies má antibakteriálny účinok (aspoň tak to tvrdia výrobcovia).

*

Čistenie obrazovky

Metóda číslo 1

Ideálnou možnosťou na odstránenie prachu a pruhov z obrazovky sú špeciálne utierky (alebo dokonca súpravy: sprej a handrička). Nie sú drahé, veľmi efektívne čistia povrch.

utierky na monitor

Metóda číslo 2: bez špeciálneho. fondy

Ak nie sú utierky a spreje, vystačíte si s improvizovanými prostriedkami. Zvážim v poradí:

 1. najskôr vypnite notebook (tiež by som odporučil odpojiť a vybrať batériu) ;
 2. potom nalejte teplú vodu do čistej nádoby a pridajte trochu detského mydla. Miešajte;
 3. vezmite handričku a ponorte ju do tejto vody, vytlačte ju, aby nekvapkala. Lepšie je vziať si flanelovú handričku, ktorou sa utierajú okuliare. Môžete použiť špongiu, ak je nová (v starom môžu byť zrnká piesku, ktoré poškriabú povrch obrazovky) ;
 4. mimochodom, je vhodné odstrániť krúžky z prstov - môžu sa pri stieraní náhodne dotknúť monitora;
 5. potom povrch obrazovky utrite vlhkou handričkou (ľahko a bez tlaku). Potom povrch utrite suchou handričkou. Ak na obrazovke zostane prach: znovu utrite vlhkou a potom suchou handričkou;
 6. zapnite prenosný počítač, keď je povrch obrazovky úplne suchý!

Dôležité!

Na čistenie nepoužívajte acetón, alkohol, rôzne rozpúšťadlá, kolínsku vodu atď.

Z nejakého dôvodu mnohí remeselníci odporúčajú tieto čističe obrazoviek. Medzitým tieto nástroje poškodzujú povrch a časom môžete náhle zistiť, že obrazovka nie je ani zďaleka taká, aká bola (aj keď po prvom alebo druhom vyčistení môže byť v poriadku).

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky k tejto téme sú vítané!

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 08.07.2017

Oprava: 1.02.2020