Namiesto textu hieroglyfy, štvorce a kryakozabry (v okne prehliadača, Wordu, textu, Windows)

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, prečo niektoré stránky v mojom prehliadači zobrazujú namiesto textu hieroglyfy, štvorčeky a nerozumejú čomu (nič sa nedá prečítať). Predtým to tak nebolo.

Vopred ďakujem...

Dobrý deň!

Skutočne, niekedy, keď otvoríte nejakú internetovú stránku, namiesto textu sa zobrazia rôzne „crackery“ (ako ich ja nazývam), a je nereálne si ich prečítať.

Stáva sa to kvôli skutočnosti, že text na stránke je napísaný v jednom kódovaní (viac sa o tom dozviete z Wikipédie) a prehliadač sa ho pokúša otvoriť v inom. Kvôli takémuto nesúladu sa namiesto textu používa nepochopiteľná sada znakov.

Skúsme to napraviť ...

*

Oprava hieroglyfov pre text

Prehliadač

Všeobecne platí, že starší program Internet Explorer často podobné trhliny rozdával, ? moderné prehliadače (Chrome, Yandex, Opera, Firefox) sú v zisťovaní kódovania celkom dobré a zriedka robia chyby. ?

Poviem ešte viac, v niektorých verziách prehliadača už bola voľba kódovania odstránená a pre „ručné“ nastavenie tohto parametra je potrebné stiahnuť doplnky, alebo liezť do džungle nastavení na 10 kliešťov ...

Predpokladajme teda, že prehliadač nesprávne určil kódovanie a uvidíte nasledujúce informácie (ako na snímke obrazovky nižšie ?).

Nesprávne vybrané kódovanie

? Mimochodom!

Najbežnejšia zámena je medzi kódovaním UTF (Unicode) a Windows-1251 (väčšina webových stránok v ruskom jazyku sa vyrába v týchto kódovaniach).

Preto odporúčam vyskúšať obidve v manuálnom režime. Napríklad v prehliadači Firefox potrebujete:

 1. stlačte ľavé tlačidlo ALT -, aby sa zobrazila ponuka v hornej časti. Stlačte ponuku „Zobraziť“ ;
 2. vyberte položku „Kódovanie textu“ a potom vyberte Unicode . A, woo-a-la - z hieroglyfov na stránkach sa okamžite stal obyčajný text (obrazovka nižšie ?)!

? Pomoc! Ak máte v prehliadači Chrome hieroglyfy - pozrite sa na ne

Zmena kódovania vo Firefoxe

Ešte jeden tip: ak v prehliadači nenájdete, ako zmeniť kódovanie (a dávať pokyny pre každý prehliadač je všeobecne nereálne!), Odporúčam vyskúšať otvoriť stránku v inom prehliadači. Veľmi často iný program otvorí stránku tak, ako by mal.

Textové dokumenty

Pri otváraní akýchkoľvek textových dokumentov je položených veľa otázok týkajúcich sa kryakozabramu. Najmä tie staré, napríklad pri čítaní Readme v nejakom programe minulého storočia (povedzme pri hrách).

Mnoho moderných notebookov samozrejme nedokáže prečítať predtým použité kódovanie systému DOS . Na vyriešenie tohto problému odporúčam použiť editor Bread 3.

Vyšľachtené 3

Webové stránky: //www.astonshell.ru/freeware/bred3/

Jednoduchý a pohodlný textový poznámkový blok. Nenahraditeľná vec, keď potrebujete pracovať so starými textovými súbormi.

Bred 3 na jedno kliknutie vám umožní zmeniť kódovanie a urobiť čitateľný nečitateľný text! Podporuje okrem textových súborov aj širokú škálu dokumentov. Všeobecne odporúčam! ✌

Skúste otvoriť textový dokument (s ktorým máte problémy) v Bred 3. Príklad je uvedený na mojej snímke obrazovky nižšie.

Hieroglyfy pri otváraní textového dokumentu

Ďalej v Bred 3 je tlačidlo na zmenu kódovania: skúste zmeniť ANSI na OEM - a starý textový súbor bude čitateľný za 1 sekundu!

Oprava hieroglyfov na text

Na prácu s textovými súbormi rôznych kódovaní je vhodný aj ďalší poznámkový blok Notepad ++. Všeobecne je samozrejme vhodnejšie na programovanie, keďže podporuje rôzne zvýraznenia pre ľahšie čítanie kódu.

Poznámkový blok ++

Webová stránka: //notepad-plus-plus.org/

Spoľahlivý a ľahko použiteľný prenosný počítač, ktorý podporuje veľké množstvo formátov súborov. Umožňuje vám ľahko a rýchlo prepínať medzi rôznymi kódovaniami.

Príklad zmeny kódovania je uvedený nižšie: na prečítanie textu stačí v príklade nižšie, stačilo zmeniť kódovanie z ANSI na UTF-8.

Zmena kódovania v programe Poznámkový blok ++

Stirlitz

Web vývojára:  //www.shtirlitz.ru/

Tento program sa špecializuje na „dešifrovanie“ textov napísaných v rôznych kódovaniach: Win-1251, KOI-8r, DOS, ISO-8859-5, MAC atď.

Program navyše funguje dobre aj pri textoch so zmiešaným kódovaním (ktoré iné analógy nemôžu). Príklad nájdete na snímke obrazovky nižšie. ?

Príklad softvéru „Stirlitz“

Dokumenty WORD

Problém s šarlatánmi v programe Word je veľmi často spôsobený tým, že si mýlia dva formáty Doc a Docx . Faktom je, že od roku 2007 sa  vo formáte Word objavuje formát Docx (ak sa nemýlim) (umožňuje dokument komprimovať silnejšie ako Doc a spoľahlivejšie ho chráni).

Takže ak máte starý Word , ktorý tento formát nepodporuje, potom keď otvoríte dokument v Docx , uvidíte hieroglyfy a nič viac.

Existujú dve riešenia:

 1. stiahnite si na webovej stránke spoločnosti Microsoft špec. doplnok, ktorý umožňuje otvárať nové dokumenty v starom Worde (od roku 2020 bol doplnok z oficiálnej stránky odstránený). Len z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nie všetky dokumenty sú otvorené, okrem toho značným spôsobom trpí značenie dokumentu (čo je v niektorých prípadoch veľmi kritické);
 2. používať ? analógy Wordu (utrpí to však aj označenie v dokumente);
 3. aktualizovať Word na modernú verziu.

Tiež pri otvorení ľubovoľného dokumentu v programe Word (v kódovaní ktorého „pochybuje“) vás požiada, aby ste si ho vybrali sami. Príklad je uvedený na obrázku nižšie, skúste vybrať:

 1. Vdovy (predvolené);
 2. MS DOS;
 3. Ďalší ...

Pri otváraní dokumentu prepnite kódovanie v programe Word

Windows v rôznych aplikáciách pre Windows

Stáva sa, že okno alebo ponuka v programe sú zobrazené s hieroglyfmi (samozrejme je nereálne niečo čítať alebo rozoznávať).

Môžem vám dať niekoľko odporúčaní:

 1. Russifikátor . Pomerne často nie je v programe žiadna oficiálna podpora pre ruský jazyk, ale mnohí remeselníci vyrábajú rusifikátory. Táto crack s najväčšou pravdepodobnosťou odmietol pracovať na vašom systéme. Preto je rada jednoduchá: skúste si dať inú;
 2. Prepínanie jazykov . Mnoho programov je možné použiť bez ruštiny prepnutím jazyka do angličtiny v nastaveniach. No, v skutočnosti: prečo musíte v nejakom nástroji preložiť slovo „štart“ namiesto tlačidla „Štart“ ?
 3. Ak sa váš text predtým zobrazoval normálne, ale teraz to tak nie je, skúste ? obnoviť systém Windows, ak samozrejme máte body obnovenia;
 4. Skontrolujte regionálne a regionálne nastavenia v systéme Windows, dôvod často spočíva práve v nich (?).

Regionálne a jazykové možnosti v systéme Windows

Otvorenie ponuky nastavení:

 • stlačte Win + R ;
 • zadajte  príkaz intl.cpl a stlačte kláves Enter.

intl.cpl - jazyk a región. normy

Skontrolujte, či sa na karte „Formáty“ nachádza text „ruština (Rusko) / použite jazyk rozhrania systému Windows (odporúča sa)“ (príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

Formát - ruština / Rusko

Na karte „Umiestnenie“ zadajte  „Rusko“ .

Umiestnenie - Rusko

A na karte „Spresnenie“ nastavte systémový jazyk  „ruština (Rusko)“ .

Potom uložte nastavenia a reštartujte počítač. Potom znova skontrolujte, či sa rozhranie požadovaného programu zobrazuje normálne.

Aktuálny programový jazyk

PS

A nakoniec, pravdepodobne pre mnohých, je to zrejmé, a napriek tomu niektorí otvárajú určité súbory v programoch, ktoré na to nie sú určené: napríklad sa snažia prečítať súbor DOCX alebo PDF v bežnom poznámkovom bloku.

? Pomoc!  Základné čítačky PDF

Prirodzene, že v tomto prípade budete namiesto textu pozorovať crackery, použite programy, ktoré sú určené pre tento typ súboru (napríklad WORD 2016+ a Adobe Reader).

*

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 26.01.2017

Oprava: 29.03.2020