Ako resetovať nastavenia systému BIOS (+ resetovať heslo) na prenosnom počítači a počítači

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedz mi, narazil som na problém. Všeobecne som chcel preinštalovať Windows, prešiel do nastavení BIOSu, zmenil ich. A teraz sa môj počítač nespúšťa: Nemôžem nainštalovať nový systém ani spustiť starý.

Ako teraz vrátiť nastavenia v systéme BIOS na pôvodné nastavenia, ako ich resetovať?

Dobrý deň.

Takáto otázka nie je nezvyčajná, často neskúsení používatelia, ktorí zmenili akékoľvek parametre v systéme BIOS, čelia „problémovej“ prevádzke počítača a potrebe vrátiť všetko do predchádzajúceho stavu.

V niektorých prípadoch je resetovanie nastavení na pôvodné nastavenia z výroby celkom jednoduché, v iných (napríklad pri nastavení hesla pre systém BIOS / UEFI) je to veľmi ťažké!

V tomto článku sa pokúsim zvážiť niekoľko typických prípadov riešenia podobného problému ...

? Všeobecne musíte nastavenia systému BIOS resetovať najčastejšie, v nasledujúcich prípadoch:

  1. ak počítač prestane pracovať stabilne a povaha dôvodu nie je jasná;
  2. ak nemôžete vstúpiť do systému BIOS, pretože vyžaduje heslo superadministrátora;
  3. ak sa Windows nespustí (často po nastavení bootovacej fronty);
  4. ak ste pretaktovali procesor a chcete vrátiť frekvencie na optimálne a bezpečné.

*

Spôsoby obnovenia továrenských nastavení systému BIOS / UEFI

Používanie samotnej ponuky BIOS (Load Defaults)

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob obnovenia nastavení systému BIOS je použitie špeciálnej ponuky v nastaveniach, ktorá sa zvyčajne nazýva „Načítať predvolené hodnoty“ .

Táto ponuka je k dispozícii úplne vo všetkých verziách systému BIOS, najčastejšie v sekcii Ukončenie . Zvážim, ako sa to deje v krokoch ... ?

Najprv musíte vstúpiť do systému BIOS

Tlačidlo pre vstup do ponuky BIOS sa zvyčajne zapíše po zapnutí počítača / notebooku (skúste reštartovať počítač, aby sa zobrazila prvá uvítacia obrazovka).

Najčastejšie je to niektoré tlačidlo od:  F2 , F10 , Esc , Del (99% zariadení podporuje tieto klávesy).

Stlačením Del spustíte SETUP / úvodnú uvítaciu obrazovku (tlačidlo Del - vstúpite do BIOSu)

? Pomoc!

1) Možno bude môj článok s tlačidlami na vstup do systému BIOS a Boot Menu od rôznych výrobcov počítačov a notebookov pre vás užitočný.

2) Pokyny na vstup do systému BIOS.

? Mimochodom!

Tlačidlá pre vstup do nastavení systému BIOS sú zvyčajne vždy uvedené v dokumentácii dodanej s počítačom.

Ešte jedna vec! V niektorých modeloch notebookov (najmä Lenovo) sa na puzdre nachádza špeciálne tlačidlo pre vstup do systému BIOS - viac tu.

Lenovo B70 - tlačidlo vstupu do systému BIOS vedľa vstupu napájania. Najvýhodnejšie je tlačiť ceruzkou alebo perom

*

Načítať zabezpečené nastavenia (predvolené / výrobné nastavenia)

Všeobecne nie je možné uviesť univerzálne nastavenie, kde sa nachádza verzia BIOSu, ktorá obsahuje kartu nevyhnutnú na obnovenie nastavení!

Ale vo väčšine prípadov (99%) sa požadovaná karta nachádza buď na prvej obrazovke (hlavnej, ktorú vidíte ihneď po vstupe), alebo v sekcii Ukončiť .

?Napríklad nasledujúca snímka obrazovky zobrazuje ocenenie BIOS (jedno z najpopulárnejších), na ktorom sú dve karty na obnovenie nastavení systému BIOS: Load Optimized Defaults , Load Fail-Safe Defaults . Môžete použiť akýkoľvek.

Mimochodom! Po vynulovaní nastavení nezabudnite uložiť parametre - tlačidlo F10 .

Na fotografii nižšie je vynikajúca verzia systému BIOS - tu sa v sekcii Exit nachádza požadovaná karta „Load Defaults BIOS“ . Po obnovení nastavení - musíte zmeny uložiť kliknutím na  „Uložiť zmeny a skončiť“ (preklad: „uložiť zmeny a skončiť“).

Vo Phoenixe (Award BIOS) na prenosných počítačoch sa odkaz na resetovanie nazýva „Načítať predvolené nastavenia“ (prenosné počítače Acer, Dell atď.) A nachádza sa v sekcii Ukončenie.

V niektorých prenosných počítačoch Dell - požadovaný odkaz sa môže nazývať „Obnoviť predvolené hodnoty“ (obnovte pôvodné nastavenia, tj na predvolené nastavenia ☝).

Vo väčšine prípadov je to spôsob, ako rýchlo a ľahko resetovať nastavenia systému BIOS.

V niektorých prípadoch však táto metóda nebude fungovať (najčastejšie, keď je heslo nastavené na zmenu nastavení systému BIOS a vy ste ho zabudli alebo neviete). V takom prípade prejdite na druhú časť článku ...

Poznámka!

Mnoho používateľov notebookov po obnovení nastavení čelí skutočnosti, že sa zariadenie nespustí (najčastejšie sa zobrazí chyba ako „Operating System Not Found“).

Je to spôsobené tým, že bol zmenený bootovací režim, bol  to Legacy a stal sa z neho UEFI. Ak to chcete opraviť, musíte v nastaveniach systému BIOS zmeniť UEFI na Legacy a tiež zakázať režim Fast Boot (zvyčajne sa to deje v sekcii  BOOT (nastavenia bootovania)).

Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie: vľavo (po resetovaní), vpravo (po nastaveniach).

*

Pomocou prepojky na základnej doske

Príklad pre notebooky bude uvedený v dolnej časti článku ...

Takmer každá základná doska počítača má špeciálne prepojky na obnovenie nastavení systému BIOS. Tento mostík sa nachádza vedľa batérie, ktorá napája pamäť CMOS.

Spravidla je predvolene v režime 1-2 . Ak chcete resetovať nastavenia - prepnite prepojku na 2-3 minúty do režimu 2-3 (pozri fotografiu nižšie).

? Dôležité! Táto operácia sa musí vykonať s úplne vypnutým počítačom (musíte tiež odpojiť všetky pripojené vodiče a zástrčky od systémovej jednotky)!

Poznámka: Prepojka môže mať rôzne názvy. Napríklad CLRMOS1 (ako na fotografii nižšie), CLRTC, Clear CMOS, CCMOS, Clear RTC, CRTC ...

Na fotografii je prepojka používaná na obnovenie nastavení systému BIOS.

Ak nie je prepojka

Niektoré základné dosky nemusia mať prepojku vôbec. Ale potom zvyčajne existuje buď špeciálne tlačidlo na vynulovanie parametrov (nazývané CLR CMOS), alebo existujú dve špeciálne. kontakty, ktoré musia byť uzavreté skrutkovačom (alebo iným kovovým vodičom; v blízkosti nápisu Clear CMOS sú kontakty).

Dôležité! Keď je počítač úplne vypnutý (a napájací kábel je odpojený od zásuvky), zatvoria kontakty alebo stlačte tlačidlo CLR CMOS!

Fotografia ukazuje, ako vyzerá tlačidlo CLR CMOS na podložke. PC doska

Doplnenie!

Ak stále máte dokumentáciu k počítaču alebo notebooku, takmer vždy obsahuje tieto informácie (vyhľadajte časť Nastavenie systému BIOS). Možno iba v lacných čínskych zariadeniach nemusí byť táto informácia k dispozícii ...

*

Pomocou batérie na podložke. doska

O niečo vyššie, keď išlo o jumper, som spomenul, že najľahšie ho nájdete podľa batérie . Pripomína to obyčajnú mincu (veľkosťou, možno 2 - 3-krát hrubšiu), na ktorej zvyčajne vidíte slovo „batéria“ .

Spravidla je to ľahké a dúhové, keď sa pozriete na základnú dosku zhora - okamžite vám padne do oka (pozri fotografiu nižšie ?).

Pre referenciu!

Takže vďaka tejto batérii, keď vypnete počítač, stále pamätá nastavenie v BIOSe, pozná čas, rok, mesiac, atď. Tých. to všetko sa deje a je uložené vďaka tejto malej batérii - poskytuje nezávislé napájanie.

Jeho energia je spravidla dostatočná na 10 - 15 rokov prevádzky počítača (niekedy aj viac). Jeho zmena počas používania počítača je teda prakticky zbytočná (váš počítač bude na 10 - 15 rokov morálne zastaraný a zmeníte ho na novší).

? Obnovenie nastavení systému BIOS  - túto batériu môžete jednoducho odpojiť a počkať 15 - 20 minút (kvôli spoľahlivosti radšej pol hodiny). Tu je rýchly a ľahký spôsob!

Na fotografii nižšie sú zobrazené 2 príklady toho, ako táto batéria vyzerá na podložke. doska.

Poznámka!

Upozorňujeme, že dátum, čas a ďalšie nastavenia, ktoré budete musieť vykonať po zapnutí počítača, sa vynulujú

Dôležité!

Batériu je potrebné vybrať, keď je počítač úplne vypnutý a odpojený od napájacieho zdroja.

*

Resetovanie hesla a nastavení systému BIOS na prenosných počítačoch

V zásade platí všetko vyššie uvedené aj pre notebooky, aj keď s určitými výhradami.

Po prvé , laptop nie je také ľahké demontovať, najmä niektoré modely (často sú však potrebné resetovacie prepojky umiestnené pod krytom chrániacim pamäť RAM, ktorý sa dá ľahko otvoriť zo zadnej strany notebooku ☝).

Po druhé , po vybratí batérie prenosný počítač nie vždy „zabudne“ staré heslá (niektoré modely majú ešte jednu energeticky nezávislú pamäť, ktorú v zásade nemožno zakázať obvyklými metódami). V niektorých prípadoch sa nezaobídete bez servisného strediska.

Niektoré body zvážim nižšie.

Na fotografii nižšie je zobrazená správa, ktorá sa na notebooku zobrazí po zapnutí. Notebook sa nezapne bez zadania hesla ...

Metóda 1: kontakty / jumper

Všeobecne je nereálne poskytovať univerzálne rady pre každý model notebooku! V článku nižšie rozoberiem typický notebook Acer a ukážem na ňom príklad, ako môžete resetovať systém BIOS.

Zásadný rozdiel môže byť iba v tom, ako rozobrať notebook a kde bude na podložke umiestnený jumper a batéria. doska.

A tak poďme na to ...

1) Najskôr vypnite prenosný počítač a odpojte od neho všetky káble: napájanie, sieť, myš atď.

2) Otočte ho a odstráňte ochranné kryty: z pamäte RAM, pevného disku. Tiež vyberte batériu (pozri fotografiu nižšie).

Mimochodom, všimnite si, že batéria notebooku je zvyčajne držaná a fixovaná dvojicou západiek. Batériu vyberiete jednoduchým vysunutím od seba.

3) Ďalej odstráňte prúžky pamäte RAM a pevného disku (pretože obvykle pod nimi alebo vedľa nich odstráňte chránené kontakty alebo prepojku). Kontakty, ktoré je potrebné uzavrieť, sú zvyčajne podpísané ako  JCMOS (alebo Clear Cmos alebo podobne).

Poznámka! Pred odstránením pamäte RAM v notebooku otvorte „antény“, ktoré fixujú dosky. Mnohí to nevedia a ponáhľajú sa s odstránením lišty.

4) Ďalej zatvorte tieto kontakty skrutkovačom alebo pinzetou (ako v mojom príklade). Bude to trvať asi 15-30 sekúnd. čas.

Poznámka! Ak ste zatvorili kontakty a potom ste zhromaždili všetko a systém BIOS sa nevynuloval, musíte urobiť nasledovné.

Zatvorte kontakty a nenechajte ich z ruky: paralelne pripojte napájací kábel k notebooku a zapnite ho (na 20 - 30 sekúnd). Potom kontakty vypnite a otvorte.

5) Ďalej pripojte pevný disk, pamäť RAM, namontujte ochranné kryty, pripojte káble a zapnite prenosný počítač. BIOS mal byť vynulovaný (vynulovaný).

Metóda 2: batéria

1) Analogicky ako v predchádzajúcom prípade: odpojte notebook, odpojte všetky káble a otočte notebook. Vyberte batériu, ochranné kryty.

Potom by ste mali vidieť (alebo nevidieť - v závislosti od konfigurácie vášho notebooku) malú okrúhlu batériu (na fotografii nižšie je zobrazená so zelenou šípkou).

2) Opatrne ho vyberte malým rovným skrutkovačom. Počkajte 15 - 20 minút, potom ho položte na miesto a laptop vyzdvihnite.

3) Zapnite a skontrolujte. V 98% prípadov sa BIOS resetuje!

Mimochodom, v niektorých prípadoch musíte notebook úplne rozobrať, aby ste sa dostali k batérii.

Vo všeobecnosti to nie je nič zložité, ale táto operácia si vyžaduje veľkú presnosť veľa tenkých drôtov, ktoré sa dajú ľahko poškodiť.

Napríklad fotografia nižšie zobrazuje notebook ACER, batéria na obnovenie hesla sa nachádza pod klávesnicou ...

Metóda 3: špeciálna. nástroje (napríklad Acer)

Pre notebooky existuje ďalší efektívny spôsob resetovania systému BIOS, vrátane systému s heslom. Hovoríme o špeciálnych utilitách na resetovanie hesla, ktoré často vyrábajú rôzni nadšenci (samozrejme neexistuje oficiálna podpora, takže ich použitie je na vaše vlastné nebezpečenstvo a riziko!).

Existujú napríklad špeciály pre notebooky ACER. CLNPWD utility  (developer nie je rusky hovoriaci, bohužiaľ). Práve na ňom vám ukážem, ako s takýmto softvérom pracovať.

Budete tiež potrebovať ešte jeden nástroj -  FORMÁTOVÝ NÁSTROJ HP USB DISK STORAGE (je veľmi populárny).

Odkaz na stiahnutie nástroja CLNPWD nájdete tu.

Odkaz na softvérový portál (NÁSTROJ FORMÁTU HP USB DISK STORAGE FORMAT).

1) Prvá vec, ktorú urobíte, je vloženie jednotky USB flash do portu USB a spustenie nástroja  HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL.

2) Potom musíte vybrať vloženú jednotku USB flash, určiť súborový systém (FAT 32), povoliť rýchle formátovanie (Quick Format), začiarknuť políčko vedľa „pomocou spúšťacieho disku systému DOS“ a určiť priečinok s verziou systému DOS. ktoré chcete napáliť (odporúča sa vývojár  CLNPWD).

3) Potom skopírujte samotný súbor na USB flash disk (t.j. clnpwd.exe).

4) Reštartujte laptop a otvorte Boot Menu (v príklade nižšie, tlačidlo F12 ). Tlačidlo pre vstup do ponuky Boot sa zvyčajne zobrazí na prvej obrazovke po zapnutí počítača.

5) Vyberte flash disk, z ktorého chceme bootovať.

6) Posledným krokom je spustenie obslužného programu clnpwd : stačí zadať príkaz clnpwd a stlačiť kláves Enter. Ďalej sa vás nástroj opýta, čo chcete resetovať:

  • číslica "1" - odstránenie hesla používateľa;
  • číslica „2“ - odstránenie hesla superadministrátora.

Odporúčam obidve vypustiť. Potom reštartujeme laptop a vidíme, že heslo zmizlo ...

Poznámka!

Pre rôzne značky notebookov (a dokonca aj pre modely) - musíte použiť svoj vlastný nástroj.

Tiež vás znova upozorním, že ich používate na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko. Oficiálne ich nikto netestoval a výrobca neposkytuje záruku (mimochodom, ak je vaše zariadenie v záruke, môže takáto metóda resetovania spôsobiť jeho „reset“ ...).

*

Všeobecne je to nateraz všetko ...

Šťastný a rýchly reset!

?

Prvé zverejnenie: 24.02.2017

Oprava: 1. 5. 2020