Ako nainštalovať Windows 10 na notebook Asus s UEFI (na príklade modelu ZenBook UX310UA)

Dobrý deň.

Nie je to tak dávno, čo som narazil na kompaktný notebook, ktorý sa sťažoval na nemožnosť inštalácie systému Windows 10 (chyba „Inštalácia systému Windows na tento disk je nemožná. Možno hardvér tohto počítača ...“). No musel som na to prísť ...

Problém v skutočnosti súvisel (myslím) s tým, že používateľ nesprávne vytvoril bootovacie médium a pokúsil sa z neho nainštalovať systém. I keď si okamžite všimnem, že v niektorých prípadoch môže byť na vine nesprávne nastavenie systému BIOS / UEFI.

V tomto článku vám ukážem na príklade krok za krokom inštaláciu OS na notebook ASUS ZenBook UX310UA (dodám, že na mnohých notebookoch ASUS, najmä z tohto riadku, budú kroky podobné).

Takže ...

*

Inštalácia systému Windows 10 na prenosný počítač ASUS

Vytvorenie bootovacej jednotky USB

Na fungovanie potrebujete pomôcku Rufus a bootovací obraz so systémom Windows 10.

1. Rúfus

Webové stránky: //rufus.akeo.ie/?locale=ru_RU

Malý, ale veľmi univerzálny nástroj na vytváranie zavádzacích médií. Umožňuje vám vytvárať flash disky pre BIOS a UEFI (pre disky GPT a MBR) s rôznymi OS (Windows 10 je podporovaný!). Okrem toho je úplne zadarmo a podporuje ruštinu.

2. Obrázok ISO zo systému Windows 10

Požiadavky: potrebujete obrázok, ktorý nepresahuje veľkosť 4 GB. Po druhé, zahoďte rôzne „20 v 1“ naraz - potrebujete jednoduchú možnosť, napríklad „Windows 10 x64 home“ - tj. v obraze jeden konkrétny systém (tj. nepoužívajte žiadne „Win 10 home / Pro / Ent x32 + x64, 5 v 1“). Na internete je veľa takýchto obrázkov ... (môžete si ich napríklad stiahnuť na oficiálnych stránkach spoločnosti Microsoft).

Vložte USB flash disk a spustite program Rufus (dôležité! Všetky údaje na USB flash disku sa vymažú, takže z neho skopírujte všetko, čo potrebujete).

Ďalej zadajte obraz ISO (odporúča sa pre inštaláciu vyššie), potom vyberte možnosť „GPT pre počítače s rozhraním UEFI“ (súborový systém - FAT 32), „Štandardná inštalácia systému Windows“. Kliknite na tlačidlo „Štart“ (nastavenia sú zobrazené na snímke obrazovky nižšie).

Nastavenia Rufusu 2.1

Aktualizácia od 01.24.2019 (keďže program Rufus bol mierne aktualizovaný a zmenil sa aj jeho dizajn - k verzii 3.4 dám ešte jednu obrazovku, aby sa nikto nenechal zmiasť).

Rufus - vytvorenie USB flash disku pre UEFI (GPT)

Všeobecne je flash disk pripravený, môžete pokračovať ...

? Dodatok!

Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku USB flash UEFI GPT v systéme Windows 10 alebo prečo sa vyskytujú chyby pri inštalácii systému na nový prenosný počítač (PC) - návod pre začiatočníkov.

*

Načítanie optimálnych nastavení do systému BIOS - vstúpte do bootovacej ponuky.

Nastavenia systému BIOS nie sú vždy predvolené (predvolené). Preto v prvom rade odporúčam ísť do BIOSu a obnoviť ich.

Mimochodom, môžete okamžite pripojiť zavádzaciu jednotku USB flash vytvorenú v predchádzajúcom kroku. Odporúčam pripojiť sa k portu USB 3.1 (inštalácia bude rýchlejšia, najmä ak váš flash disk podporuje tento štandard).

Pripojíme flash disk k portu USB 3.1 (inštalácia bude rýchlejšia!)

Ak chcete vstúpiť do systému BIOS, ihneď po zapnutí notebooku (malo by sa zobraziť logo ASUS) stlačte kláves F2 (pre istotu najlepšie niekoľkokrát ...).

? Poznámka!

Pre každý prípad je tu odkaz na článok o tom, ako vstúpiť do systému BIOS v počítači (alebo notebooku)

V systéme BIOS (UEFI): v prvom rade prejdite do rozšíreného režimu (kláves F7 ) - pozri spodnú časť okna. ?

Pokročilý režim (kláves F7)

V sekcii „Uložiť a skončiť“ vyberte možnosť „Obnoviť predvolené“ . Potom uložte zmeny - tlačidlo „Uložiť zmeny“ (môžete jednoducho stlačiť tlačidlo F10 - po ktorom sa všetky zmeny uložia a laptop sa reštartuje - do systému BIOS vstúpte znova pomocou klávesu F2).

Obnoviť predvolené - obnoví predvolené nastavenia

Po obnovení nastavení znova vstúpte do hlavného okna systému BIOS (UEFI), stlačte tlačidlo F8 (vstúpte do ponuky Boot). V ňom by ste mali vidieť našu jednotku USB flash - vyberte ju a stlačte kláves Enter.

Poznámka : v bootovacej ponuke by ste (s najväčšou pravdepodobnosťou) mali zobraziť 2 riadky s názvom inštalačnej jednotky flash. Musíte zvoliť ten, oproti ktorému sa zobrazuje „UEFI OS“ (?).

Boot Menu - vyberte bootovacie médium

Ďalej musí laptop začať inštalovať Windows - v strede obrazovky by mal bežať „kruh“ ...

Ak inštalácia nenastane, skontrolujte, či ste správne zaznamenali inštalačný disk USB a nastavili nastavenia UEFI.

*

Proces nastavenia systému Windows 10

Prvé okno je pozdrav s možnosťou výberu jazyka (vynechal som ho, stačí stlačiť kláves Enter). V ďalšom okne kliknite na tlačidlo „Inštalovať“ .

Inštalácia

Ďalej sa objaví okno s podmienkami licencie - súhlasím a kliknite na „ďalšie“.

Licenčná zmluva

V okne s výberom možnosti inštalácie vyberte možnosť „Vlastné: Iba inštalácia systému Windows (pokročilí používatelia)“.

vlastnej inštalácie

Ďalej je najdôležitejšie okno, kde je nastavený disk pre inštaláciu systému Windows. Všeobecne odporúčam úplne vymazať všetko na disku (všetko, čo vyšlo z obchodu), a vykonať čistú inštaláciu Windows 10.

Poznámka!

V niektorých prípadoch môže byť opätovné nainštalovanie operačného systému dôvodom odmietnutia záručného servisu (aj keď je to dosť zriedkavé, ale predsa ... Najčastejšie sa záruka poskytuje na hardvér a môžete nainštalovať akýkoľvek softvér ...).

odstránenie všetkých oddielov na pevnom disku

Potom môžete vytvoriť jeden oddiel na celom disku a nainštalovať ho doň (niektoré odporúčajú vytvoriť dva oddiely - jeden na inštaláciu systému Windows, druhý na údaje používateľov). Ak vytvoríte dva oddiely, potom pre Windows odporúčam prideliť priestor minimálne 100 GB.

V mojom prípade som vytvoril iba jeden oddiel pre celý disk (931,5 GB) a klikol na tlačidlo „Ďalej“ .

Vytvorenie oddielu Windows

Ponuka Boot - vyberte bootovacie médium, ak v tomto kroku uvidíte chybu „Systém Windows sa na tento disk nedá nainštalovať ...“ (pozri obrazovku nižšie), pravdepodobne ste bootovaciu jednotku USB flash vytvorili nesprávne (pozrite si prvá časť tohto článku). Je tiež možné, že ste si do systému stiahli „nesprávny“ ISO obraz.

chyba o nemožnosti inštalácie

Ak je všetko v poriadku, mala by sa začať inštalácia systému Windows. Tu stačí počkať, kým sa súbory skopírujú (ak ste pripojili flash disk k USB 3.1, potom nečakajte dlho, 5-6 minút) .

Kopírovanie súborov bolo zahájené

Po skopírovaní súborov sa prenosný počítač reštartuje a inštalácia bude pokračovať. Pred vami sa objaví niekoľko okien: nie je na nich však nič zaujímavé, budete musieť zadať užívateľské meno, nastaviť sieťové nastavenia (môžete tiež preskočiť všetky kroky a urobiť ďalej).

Všetky tieto okná som sklopil, pretože Prakticky ich nezaujímajú a myslím si, že si s nimi každý poradí sám ...

? Poznámka!

Ak niekto potrebuje úplnú verziu so všetkými krokmi, potom sú tu pokyny na inštaláciu systému Windows (vo všeobecnosti sú uvedené všetky kroky).

Týmto sa inštalácia v skutočnosti dokončí. Potom môžete začať inštalovať ovládače (v mojom prípade stačilo prejsť na oficiálny web na tejto stránke: //www.asus.com/ru/Laptops/ZenBook-Classic-Series-Products/ ).

Úprimne povedané, pre prípad, že by som sa uchýlil aj k Drive Booster a navyše. 5 minút som aktualizoval nielen ovládače, ale aj najrôznejšie knižnice: DirectX, Visual C ++, Net FrameWork atď. (Bez toho, aby som niekam chodil a nič nehľadal ).

Inštalácia je dokončená ...

Krátke video so sledom inštalácie systému Windows na zariadenie od spoločnosti ASUS.

*

To je zatiaľ všetko ...

Dodatky v komentároch sú vítané.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 06.01.2019

Oprava: 25.05.2020