Nabíjanie sa nevykonáva, prečo notebook nenabíja batériu (napríklad nabíjanie sa zastaví napríklad na 60%)

Dobrý deň!

Nie často, ale na notebookoch musíte čeliť jednému nepríjemnému problému: batéria sa prestane nabíjať, systém Windows hovorí niečo ako „Nabíjanie nie je spustené“ (Windows 10), „Pripojené, nenabíja sa“ (Windows 7).

Toto sa navyše deje tak u starých notebookov (a batérií), ako aj u nových. Môže byť niekoľko dôvodov, v tomto článku budem považovať najobľúbenejšie z nich (ktoré mi viackrát pomohli obnoviť normálnu prevádzku zariadenia).

? Poznámka: Mimochodom, táto chyba nie je vždy spojená s poruchou batérie.

Veľmi často je možné obnoviť prácu bez zakúpenia novej batérie, preto vám odporúčam najskôr vykonať niekoľko jednoduchých krokov, než sa dostanete do servisného strediska alebo do obchodu pre nové komponenty ...

? Pomoc! 

Mimochodom, ak sa vám batéria vybije príliš rýchlo, odporúčam zistiť mieru jej opotrebenia.

*

Prečo sa batéria notebooku nemusí nabíjať

Obrázok na mojom experimentálnom notebooku (s ktorým som bol požiadaný, aby som sa s ním vyrovnal) bol približne nasledovný - notebook LENOVO bol nabitý až na 60% a potom bolo nabíjanie zastavené.

Majiteľ pri používaní notebooku doma ani nevenoval pozornosť tomu, koľko sa nabíja, ale potom, keď sa vyžadoval autonómny režim, zrazu zbadal „problém“. ?

Príklad problému s batériou // žiadne nabíjanie, zastavené na 60%

*

Dôvod číslo 1: zvláštny. Softvér, ktorý „chráni“ vašu batériu

Ak sa to stane na novom notebooku, venujte osobitnú pozornosť ...

Niektorí výrobcovia notebookov, mimochodom, najmä LENOVO, vybavujú svoje zariadenia špeciálnymi správcami nastavení.

Medzi nimi sú aj nastavenia výkonu, ktoré fungujú zvláštnym spôsobom: existujú špeciálne. režimy nabíjania batérie, ktoré predlžujú životnosť batérie.

Otázka je podľa môjho názoru veľmi kontroverzná, a napriek tomu, ak váš poplatok dosiahne určitú hodnotu (50 - 60%), a zastaví sa - je to takmer určite dôvod!

Ako nájdem tohto správcu nastavení?

Najlepšou možnosťou je otvoriť ? ovládací panel, potom správcu pre inštaláciu a odstránenie programov.

Ovládací panel / Programy / Programy a funkcie

Ďalej v zozname programov venujte pozornosť všetkým pomôckam od výrobcu notebooku (a skutočne všetkým neznámym).

Komunálne služby od spoločnosti LENOVO

Po nájdení „podozrivých“ programov ich skúste otvoriť v ponuke ŠTART a zistiť, či majú potrebné možnosti.

Ak máte notebook od spoločnosti LENOVO - stačí vyhľadať výraz „LENOVO“ a mali by ste nájsť odkaz na centrum nastavení (tento odkaz je tiež na pracovnej ploche a v ponuke ŠTART). Otvorte ho (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Správca nastavení LENOVO / Windows 10

Ďalej v hornom menu (mimochodom rozbalením okna na celú obrazovku zobrazte toto menu) vyberte sekciu „NAPÁJANIE“ a všimnete si vzhľad stavu batérie (ako na snímke obrazovky nižšie) .

Stav batérie

Pod stavom batérie bude niekoľko nastavení:

 1. režim šetrenia batérie: použitie tohto parametra umožňuje predĺžiť životnosť batérie, avšak v tomto prípade bude nabitá až 50-60%. Stačí tento režim vypnúť a batéria sa nabije až na 100%! Mimochodom, to bol v mojom prípade presne dôvod;
 2. predĺžiť životnosť batérie: ak povolíte túto možnosť, laptop automaticky zvolí režim jasu obrazovky, farebnú hĺbku, podsvietenie klávesnice atď. Podľa môjho názoru bude táto možnosť veľmi zasahovať do práce.

Režim šetrenia elektrickej energie

? Dodatok!

Mimochodom, také obslužné programy a manažérov od výrobcov je možné z počítača jednoducho vôbec odstrániť.

Odporúčam vám však vytvoriť záložnú kópiu, aby ste sa v prípade niečoho vrátili späť. Bez niektorých pomôcok od výrobcu nemusí notebook fungovať stabilne!

*

Dôvod číslo 2: je napájací zdroj funkčný, je s ním všetko v poriadku

Druhá vec, na ktorú vás chcem upozorniť, je napájanie.

Faktom je, že ak notebook nosíte so sebou dostatočne často, potom sa šnúry začnú časom ohýbať a lámať. Príklad takéhoto „zloženia“ je uvedený na fotografii nižšie: kvôli takýmto zalomeniam sa napájanie prestane dostávať k notebooku a zariadenie sa už nebude nabíjať.

Mimochodom, v takýchto prípadoch sa batéria zvyčajne nabíja alebo nenabíja (keď sa dotknete kábla, objaví sa napájanie, ak sa ho dotknete znova, zmizne).

Poškodený napájací kábel notebooku

Ak chcete skontrolovať, či napájací zdroj funguje, postupujte takto:

 1. úplne vypnite prenosný počítač;
 2. vyberte batériu;
 3. pripojte napájací zdroj k notebooku a zapnite ho. Ak notebook funguje ako obvykle, je všetko v poriadku so zariadením.

*

Dôvod č. 3: Porucha softvéru batérie

V niektorých prípadoch môže dôjsť k poruche softvéru v notebooku, v dôsledku čoho prestane úplne vidieť batériu alebo sa prestane nabíjať.

Môže sa to stať z rôznych dôvodov, najčastejšie kvôli výmene batérie za inú, alebo keď je batéria vybitá na nulu a laptop sa vypne (dôvod: na moderných prenosných počítačoch dôjde k automatickému vypnutiu, keď nabitie dosiahne 5%. ).

Odporúčam teda urobiť nasledovné (je potrebné dodržať postupnosť):

 1. úplne vypnite prenosný počítač;
 2. odpojte napájací kábel od notebooku;
 3. vyberte batériu z notebooku;
 4. pripojte napájací zdroj a zapnite prenosný počítač;
 5. potom choďte do ? správcu zariadení, otvorte sekciu „ Batérie“ a tam vymažte „Batéria s ovládaním kompatibilným s ACPI (Microsoft)“ . Ak je ich viac (zvyčajne je iba jedna), potom vymažte všetko;

  Odstrániť batériu - Správca zariadení

 6. vypnite prenosný počítač a odpojte zdroj napájania;
 7. vložte batériu, pripojte napájací zdroj;
 8. zapnite notebook a skontrolujte, či sa batéria začala nabíjať.

Vo väčšine prípadov tento RESET vyrieši problém s nabíjaním. Často vám po tak jednoduchej operácii notebook povie niečo ako „batéria je pripojená a nabíja sa“ ...

*

Dôvod č. 4: opotrebovanie batérie (aká je jej skutočná zvyšková kapacita)

No a posledná vec, ktorú som chcel povedať: je možné, že vaša batéria je jednoducho došli , a preto nie je plne nabiť (aj keď zvyčajne, vybitá batéria sa chová trochu inak).

Na kontrolu stavu batérie môžete použiť buď špeciálnu. nástroje od výrobcu vášho notebooku alebo univerzálne programy na prezeranie charakteristík počítača (napríklad ? AIDA64, EVEREST atď.).

Screenshot nižšie zobrazuje program AIDA64, časť „Napájanie“ , venujte pozornosť dvom hodnotám:

 1. kapacita štítku: maximálna kapacita batérie deklarovaná výrobcom. Prirodzene sa to nemení v priebehu času;
 2. kapacita úplného nabitia: Toto je skutočná kapacita batérie. Postupom času sa zmenšuje. Ak je ich rozdiel v kapacite pasu 25% (pozri odsek o stupni znehodnotenia) alebo viac, odporúča sa vymeniť batériu (a notebook si rýchlo sadne bez pripojeného napájacieho zdroja).

AIDA 64 - plná kapacita a miera pasu / opotrebenia 5%

Mimochodom, takmer rovnaké informácie poskytuje softvér (správca nastavení LENOVO) od výrobcu notebooku, pozri obrazovku nižšie.

Takmer nová batéria ...

PS

Mimochodom, buďte opatrní pri práci s batériami, ak sa použijú nesprávne (a niekedy dokonca s chybami v továrni), niektoré typy takýchto batérií môžu roztaviť váš laptop, popáliť si prsty atď. ? Tu je jeden príklad!

Všeobecne platí, že ak je batéria podozrivá, buďte mimoriadne opatrní a nenechávajte prístroj bez dozoru.

*

Doplnky sú vítané!

Na tomto sa lúčim, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 21.03.2017

Oprava: 15.01.2020