Windows 10 zamrzne a nereaguje: čo robiť?

Dobrý deň!

Všeobecne problém zamrznutia PC (podľa môjho názoru) za posledných 20 rokov nikde nezmizol (napriek všetkým aktualizáciám, novým systémom, programom atď.).

A zdá sa, že s vydaním Windows 10 sa mala stabilita zvýšiť ... Ale nie, v tomto ohľade 10 zamrzne minimálne tak často ako Windows 7 (podľa môjho subjektívneho názoru ?).

V tomto článku by som chcel uviesť zoznam najpopulárnejších príčin tohto problému (ktoré sú známe) a čo s nimi možno robiť. Myslím si, že tieto informácie budú užitočné pre širokú škálu používateľov. ?

*

? Poznámka! 

Mimochodom, tiež by som odporučil „znížiť“ počet bŕzd kvôli optimalizácii a vyčistiť systém od „odpadkov“ (rozbité a staré súbory, chybné položky v registri atď.).

*

Windows 10 nereaguje, zdá sa, že zamrzol. Čo sa dá robiť?

*

Čo treba hľadať, keď Windows 10 zamrzne

Skontrolujte stav disku

Hneď by som chcel upozorniť a v prvom odporúčaní venovať pozornosť disku. Faktom je, že Windows 10 načítava pevný disk veľmi „horlivo“: počas jeho aktualizácií, pri zavádzaní systému, pri kontrole niektorých súborov atď.

A veľmi často v týchto chvíľach môže „pevne“ zamrznúť (na webových stránkach spoločnosti Microsoft je veľa sťažností na fungovanie OS s HDD).

Pomôcť!

? Diagnostika a kontrola disku za 5 min. pre začiatočníkov (rýchly test v novej Viktórii 5).

Preto, ak ste predtým nemali také problémy, a objavili sa okamžite po inštalácii (alebo aktualizácii) systému Windows 10, problém s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s týmto.

? článok pomocníka !

Ako znížiť zaťaženie pevného disku (pre Windows 10).

*

Všeobecne platí, že podľa mojich pozorovaní pomerne často počítač prestane mrznúť pri prechode zo starého HDD na nový SSD (alebo aspoň zamrzne oveľa menej). Snímka obrazovky nižšie, mimochodom, ukazuje rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD (?).

Test rýchlosti SSD (NVMe, SATA), HDD

Napríklad nie je to tak dávno, čo na jeden notebook (ktorého načítanie trvalo 2 - 3 minúty a potom sa „spomalil“ a zavesil na ďalšiu minútu) nainštalovali SSD - načítanie sa začalo za 15 sekúnd, môžete začať pracovať okamžite. ?

Zdá sa, že čokoľvek hovoria vývojári, systém je s diskom veľmi aktívny a z tohto dôvodu všetky tieto „zamŕzajú“.

*

? Mimochodom!

Ak počas zmrazovania môžete počuť, ako pevný disk praská, kliká a chrumká - možno sa problém netýka iba softvéru.

V takom prípade odporúčam pozrieť sa na údaje zo SMART disku a tiež nebude nadbytočné kontrolovať, či disk nie je chybný a či neobsahuje chyby (počítač asi visí „mŕtvy“ len preto, že sa disk začal rozpadať a čoskoro sa stane nepoužiteľným Toto správanie počítača, mimochodom, jeden z prvých príznakov tohto ...).

? Pomoc!

Ako skontrolovať chyby na pevnom disku a chybné sektory (chybné bloky) - pokyny krok za krokom

*

Zistite, či existujú procesy s vysokým využitím procesora

Vo väčšine prípadov pred zmrazením začne počítač najskôr „strašne“ spomaľovať (poznámka: v prípade náhleho zamrznutia najskôr skontrolujte stav HDD, RAM). Často, keď sa konkrétny program alebo proces stane príčinou.

Ak to chcete vypočítať , pokúste sa otvoriť Správcu úloh (poznámka: stlačte kombináciu Ctrl + Shift + Esc ) a programy zoraďte podľa ich zaťaženia na CPU, pevnom disku.

Správca úloh

Upozorňujeme , že správca úloh nie je vždy schopný „vidieť“ (a zobraziť) všetok softvér, ktorý vytvára záťaž. V niektorých prípadoch (ak dispečer nič neukáže a počítač spomalí) je oveľa efektívnejšie použiť špeciál. obslužný program - ? Process Explorer. Odkaz dávam úradníkovi. Web spoločnosti Microsoft, kde si ho môžete stiahnuť.

Práca v tomto obslužnom programe je totožná s klasickým správcom úloh: existuje iba veľa ďalších procesov na prezeranie.

Hlavné okno Process Explorer

Ak nájdete konkrétny postup, potom je oveľa efektívnejšie použiť špeciály. pokyny na riešenie tohto problému (pomoc spoločnosti Google). Napríklad na mojom blogu existuje riešenie podobného problému s programami Svchost a System.exe.

? Mimochodom!

Ak váš počítač po určitom čase po zapnutí zamrzne (napríklad sa zapli, spustili nejakú hru a po 10 - 15 minútach zamrzne), dávajte pozor na teplotu hlavných komponentov: procesor, grafická karta, pevný disk . Tento článok vám pomôže zistiť ich teplotu ...

*

Zlyhanie prieskumníka

Rád by som poznamenal ešte jeden bod, nie je to tak zriedkavé, že si mnoho používateľov myslí, že počítač zamrzol „pevne“, ale zatiaľ - faktom je, že zamrzol „iba“ prieskumník , a ak ho reštartujete, môžete pokračovať v práci.

Ako to skontrolovať:

  • najskôr musíte otvoriť správcu úloh (stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Alt + Del alebo Ctrl + Shift + Esc);
  • potom nájdite v zozname programov „explorer“ (alebo „explorer“);
  • kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte príkaz „reštartovať“;

    Reštartujte program Explorer

  • alternatívna možnosť: zatvorte proces „prieskumník“ v správcovi úloh, potom kliknite na „súbor / nová úloha“ a vstúpte do prieskumníka príkazov , kliknite na OK.

    prieskumník - spustenie prieskumníka

*

Skontrolujte činnosť pamäte RAM

V prípade problémov s pásmi RAM (pamäť s náhodným prístupom) je najcharakteristickejšie „chovanie“ počítača: náhle zamrzne, môže pracovať 5 minút, možno hodinu alebo dve, a potom zamrzne, takže dokonca ani kurzor nehýbať sa.

Ak podržíte tlačidlo napájania po dobu 5 - 10 sekúnd, musíte sa reštartovať. (špeciálne tlačidlo „resetovať“ - v tomto prípade nebude fungovať na všetkých počítačoch).

Po reštarte môže navyše pokračovať v normálnej práci, akoby sa nič nestalo. Ďalšia vlastnosť: zamrzne pri spustení ľubovoľného operačného systému a programov.

*

Všeobecne platí , že ak sa váš počítač alebo notebook správa takto, odporúčam vykonať  test pamäte . Jeden z mojich predchádzajúcich pokynov vám povie, ako to urobiť, odkaz na tento odkaz je uvedený nižšie.

? Pokyny!

RAM / RAM test - testovanie RAM.

*

Ak sa počas testovania vyskytnú chyby, skúste ? vyčistiť systémovú jednotku, potom z pruhov odstrániť pásky RAM a tiež ich vyfúknuť z prachu.

Kontakty na pásoch sa odporúča vyčistiť gumou (opatrne) a zvyšok očistiť kefkou. Môže to veľmi dobre pôsobiť na staré počítače, kde sú kontakty už mierne okyslené a majú matný hnedastý odtieň (ideálne by mali byť žltý odtieň).

Čistenie kontaktov pamäte pomocou gumy a štetca

Po vyčistení znova strávte testovaním . Ak sa chyby znova nájdu: pokúste sa nechať jednu lištu v zásuvkách (je to relevantné, ak použijete 2-3 lišty) a skúste to znova.

Najčastejšie „problém“ spočíva v jednej lište (slote). Nájdete ju najčastejšie iba experimentálne ...

*

Venujte pozornosť automatickému načítaniu a automatickým aktualizáciám

Pokiaľ nemáte SSD disk, tak odporúčam veľmi opatrne „prefiltrovať“ (odstrániť všetky nepotrebné) od spustenia .

Windows 10 sa veľmi často spomalí a zamrzne, keď zapnete počítač a naštartujete systém, a každý „extra“ program pri štarte vytvára už aj tak veľkú záťaž ...

? Pomoc!

Tento článok vám povie, ako odstrániť všetky nepotrebné veci zo spustenia.

*

Rovnako nebude nadbytočné deaktivovať automatické aktualizácie: môžu veľmi predčasne začať s aktualizáciou systému (napríklad keď skutočne potrebujete počítač) a tiež vytvárajú veľkú záťaž.

Mimochodom, ak bolo v systéme Windows 7 možné ľahko nakonfigurovať režim aktualizácií na ovládacom paneli, teraz nie je možné deaktivovať aktualizácie na „normálny“ (musíte „znovu objaviť koleso“).

? Referenčný článok!

Ako môžete vypnúť automatické aktualizácie v 10-ke - niekoľko tipov

*

Poznámka: Neodporúčam však úplne upustiť od aktualizácií (odporúčal som iba vypnúť ich automatickú možnosť).

*

Je problém s vodičmi?!

V tomto článku mi nedá nespomenúť prácu vodičov ...

Všeobecne je Windows 10 pomerne „inteligentný“ systém a štandardne (počas inštalácie) okamžite nájde a nainštaluje ovládače väčšiny hardvéru (na grafickej karte, zvukových a sieťových kartách atď.) Do systému. Všetko by bolo v poriadku, ale existuje niekoľko „ale“ :

  1. niekedy taký „nepôvodný“ ovládač funguje veľmi nestabilne a spôsobuje rôzne chyby (vrátane zamrznutia);
  2. keď samotný Windows 10 „automaticky“ nainštaluje ovládač, systém nemá ovládací panel (a ten je niekedy veľmi potrebný napríklad pri práci s ovládačom grafickej alebo zvukovej karty). Tento konkrétny okamih však nemá s týmto článkom nič spoločné.

*

Ak chcete zistiť, pre ktoré zariadenia nie sú v systéme žiadne ovládače, spustite ? Správca zariadení (poznámka: ak ju chcete spustiť, stlačte kombináciu Win + R, zadajte príkaz devmgmt.msc a stlačte kláves Enter).

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

V správcovi dávajte pozor na zariadenia, oproti ktorým svieti žltý výkričník (označujúci chýbajúceho vodiča).

Správca zariadení - s ovládačmi je všetko v poriadku (vľavo) a vodič nevstával (vpravo)

*

? Odporúčanie!

Aktualizácia ovládačov v systéme Windows 10 - prehľad 5 najlepších programov (v ruštine).

*

Niekoľko slov o „rýchlom“ zapnutí a napájaní

Niektorí používatelia poznamenali, že pri riešení tohto problému im pomohlo jemné doladenie napájacieho zdroja . Ide o vypnutie funkcie rýchleho spustenia . Preto odporúčam vyskúšať!

Ak ho chcete vypnúť, otvorte ? Ovládací panel systému Windows, Systém a zabezpečenie / napájanie .

Potom prejdite na kartu „ Akcia tlačidiel napájania “ (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Akcie tlačidla napájania

Potom budete musieť zrušiť začiarknutie položky „Povoliť režim rýchleho spustenia“ , uložiť nastavenia a reštartovať počítač.

Zakážte rýchle spustenie

Upozorňujeme, že nebude nadbytočné prepínať napájací zdroj do režimu zvýšeného výkonu (ak pracujete s prenosným počítačom, pripojte ho k elektrickej sieti).

*

PS

Všeobecne si o probléme myslím, že v „samotnom operačnom systéme Windows 10 existuje„ nejaká chyba (koniec koncov, v „sedmičke“ nebola taká „dobrá práca“). Možno aj preto je spoločnosť Microsoft občas tak často aktualizovaná? ..

*

Doplnky sú vítané ... ↓

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 04.06.2018

Oprava: 14.10.2020