Ako otvoriť disketovú jednotku v počítači / notebooku. Čo robiť, ak systém Windows nevidí jednotku CD / DVD

Dobrý deň!

Na jednej strane sú dnes disky CD takmer „anachronizmom“, na strane druhej majú mnohé stále zbierky diskov CD / DVD s videami, fotografiami a starými dobrými „teplými“ hrami (na ktoré je veľa spomienok ... ). Nemôžete sa ich vzdať? ..

Alebo možno izolácia tiež pomôže ísť na poličku a pozrieť sa na starú zbierku CD / DVD? .. neviem ... ?

*

Vlastne som sa dnes rozhodol zhromaždiť niekoľko „typických otázok“ o diskoch CD a mechanikách „na hromadu“ a celú vec vložiť do malého článku. Myslím, že to môže byť užitočné pre mnohých používateľov, ktorí sa rozhodnú dopriať nostalgiu ...

Úvod je úplný, teraz už bližšie k téme ... ?

*

Riešenie problémov s CD / DVD-Rom

Ako otvoriť disketovú jednotku

? Metóda 1

A tak asi najzrejmejším z najzrejmejších spôsobov je stlačiť na ňu špeciál. tlačidlo  „Otvoriť ⇑“ ? (príklad na fotografii nižšie).

Ak sa nič nestane, skúste reštartovať počítač / notebook a stlačiť ho pred fázou zavádzania systému Windows (ak bolo dôvodom pozastavenie alebo zlyhanie operačného systému, malo by to pomôcť!).

Tlačidlo puzdra disku - otvorené

*

? Metóda 2

Na niektorých diskoch sa na puzdre zariadenia jednoducho nenachádza tlačidlo „Otvoriť“ (zvyčajne to je prípad notebookov).

V takom prípade spustite program Explorer (Win + E), choďte na „Tento počítač / Tento počítač“ , kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu disku a z ponuky vyberte možnosť „Vysunúť“ . Zásobník disku by sa mal zo zariadenia plynulo vysunúť ...

Vysunúť disk - tento počítač

*

? Metóda 3

Existuje množstvo modelov notebookov so špeciálnou klávesnicou. tlačidlo na otvorenie zásuvky na jednotku (pozri fotografiu nižšie). Môže byť umiestnený buď medzi funkčnými klávesmi F1-F12, alebo vedľa vypínača (niekde neďaleko od bloku indikátora).

Otvorený zásobník (notebook ACER ASPIRE 4625G)

*

? Metóda 4

Ak všetko vyššie uvedené nefungovalo (nepomohlo), je možné, že sa priečinok jednotky „zasekol“ a automaticky sa nemôže sám otvoriť (mohlo sa to stať napríklad v dôsledku inštalácie zdeformovaného disku CD / DVD ).

V takom prípade postupujte takto:

 1. vypnite počítač / notebook (a odpojte od zdroja napájania);
 2. vezmite bežnú sponku na papier a ohnite jeden z koncov od nej;
 3. vložte ho do špec. otvor na kryte disku (nezamieňajte s indikátorom LED) a mierne stlačte - malo by znieť malé cvaknutie a zásobník by sa mal mierne vysunúť, 3 - 5 mm;;

  Pomôže nám kancelárska sponka!

 4. potom sa ručne, opatrne a pomaly snažte vysunúť (vytiahnuť) zásobník z jednotky;
 5. potom vyberte „chybné“ CD / DVD-CD (je vhodné ho už nepoužívať);
 6. teraz môžete zapnúť počítač a otestovať disk pomocou iného disku.

*

Čo robiť, ak systém Windows nevidí jednotku

Problém vyzerá asi takto: vložte disk do jednotky, prejdite do časti „Tento počítač“ , ale nič tam nie je ... (samotná jednotka samozrejme môže „bľabotať“ a predstierať, že funguje, ale operačný systém je všetko, čo sa rovná ...)

Disk však niekedy nemusí vykazovať vôbec žiadne známky života: v takom prípade je problémom spravidla 100% hardvér ...

A nie je tu žiadna disketová jednotka ...

V takom prípade by som ako prvé odporučil reštartovať počítač / notebook a ? vstúpiť do systému BIOS / UEFI. Hlavná stránka (Main, Sys-Info atď.) Zvyčajne obsahuje zoznam pripojených zariadení. Medzi nimi musíte nájsť model vášho disku (pozri fotografiu nižšie).

Jednotka je zistená v systéme BIOS!

? Ak jednotka nie je v systéme BIOS viditeľná, odporúčam nasledovné:

 1. otvorte systémovú jednotku a skontrolujte, či sú k nej pripojené slučky (môžete sa ich pokúsiť znova pripojiť k inému portu na základnej doske);
 2. dávajte pozor aj na napájací kábel jednotky - ak je to možné, pripojte ďalšiu slučku;
 3. to isté platí aj pre notebooky - pokúste sa vybrať jednotku zo slotu, vyčistiť ju od prachu, otrieť kontakty alkoholom a znova ju nainštalovať;
 4. ak vyššie uvedené neprináša výsledky, skúste pripojiť disk k inému počítaču (môže sa stať nepoužiteľným. Myslím si, že je neefektívne ich opravovať, pre súčasný deň - cena nového je lacnejšia!).

Ak je jednotka zistená v systéme BIOS, znovu spustite systém Windows a ? otvorte správcu zariadení.

V ňom musíte nájsť riadok „DVD mechaniky ...“ a zistiť, či je zobrazený model jednotky. Mimochodom, oproti nemu by nemali byť žiadne výkričníky (označujú neprítomnosť vodiča). Ak tam zariadenie nie je, pravdepodobne ste nenainštalovali ovládač podložky. poplatok (jazda *).

? Pomoc!

Ako automaticky aktualizovať ovládače - špec. úžitkovosť

Jednotky DVD - Nainštalovaný ovládač jednotky!

Ďalej vám odporúčam prejsť do pomocného programu na správu diskov a skontrolovať, či sa tam jednotka zobrazuje a či je k nej priradené písmeno (na obrazovke nižšie - písmeno jednotky pre jednotku „D:“). Potom skúste manuálne zmeniť písmeno jednotky (niekedy sa stane, že jej nie je priradené, alebo sa zhoduje s inou jednotkou, čo spôsobuje problém ...)

Zmeniť písmeno jednotky

? Mimochodom!

V zriedkavých prípadoch vedie infekcia niektorými vírusmi k skrytiu diskety, flash disku a pevného disku pred prieskumníkom.

Ak je vaša jednotka zistená v systéme BIOS, správca zariadenia ju uvidí, ale prieskumník nie - skúste spustiť systém Windows ? pomocou „jednorazových“ antivírusov!

*

? Ako riešenie!

Dnes si môžete v čínskych online obchodoch objednať externú jednotku USB CD / DVD. Je dosť kompaktný a nezaberie veľa miesta.

Ak to potrebujete: Môžete to rýchlo dostať z police, zapojiť do USB a prečítať si disk. Pohodlne ?!

Externá disketová jednotka

*

Prečo CD / DVD nie sú čitateľné 

Otázka je, mimochodom, dosť populárna (zjavne veľa používateľov má v obchode veľa starých CD ?, ktoré si niekedy chcete spojiť, prehrať, nostalgicky ...).

No, hneď z netopiera ...

1) Najskôr: venujte pozornosť povrchu disku. Ak je na ňom veľa mikroškriabov, môže to byť dôvod neschopnosti čítať disk.

Prípadne môžete odporučiť pokúsiť sa pripojiť k inej jednotke (rôzne modely môžu mať odlišnú „citlivosť“ na kvalitu povrchu jednotky. Je to viditeľné, ak porovnáte bežnú čítačku „CD-Rom“ s „DVD-RW“. spisovateľ).

Na povrchu disku sú škrabance

2) Po druhé: teraz sú v zľave zľavy. čistiace prostriedky - môžete nimi vyskúšať vyčistiť povrch disku. Ak dokážete čítať údaje, urobte kópiu disku pomocou nástrojov Daemon Tools.

3) Po tretie: Ak sa pri čítaní disku a pri pokuse o kopírovanie z neho vyskytnú chyby, vyskúšajte obslužné programy  Bad Copy alebo Unstoppable Copier . Môžu „doplniť“ nečitateľné údaje nulami a skopírovať všetko, čo sa dá prečítať z CD (niektoré hry a programy potom nebudú fungovať, ale fotografie, obrázky, videá budú čitateľné!).

Tiež pridať. rady je možné nazbierať z jedného z mojich posledných článkov. ?

? Pomoc!

Jednotka CD / DVD nečíta a nevidí disky, čo je možné urobiť

*

To je zatiaľ všetko ...

Ak máte čo dodať - komentujte! Vopred ďakujem...

Veľa štastia!

?