Ako nainštalovať Windows 10 na laptop HP (pomocou príkladu zo série HP Pavilion)

Dobré zdravie!

Zdá sa, že inštalácia systému Windows 10 sa vždy deje podľa jednej „schémy“ ... Každé zariadenie má však svoje „veľmi malé“ nuansy (čo môže byť niekedy mätúce).

Tu v skutočnosti nie je to tak dávno, čo požiadali o inštaláciu systému Windows 10 na nový prenosný počítač HP Pavilion (na AMD Ryzen). Všetko by bolo v poriadku, ale „tvrdohlavo“ nedovolil používateľovi vstúpiť do systému BIOS alebo otvoriť bootovacie menu ...

Ako sa ukázalo, neskôr - v systéme BIOS bola povolená možnosť rýchleho zavedenia a tlačidlo ESC (v prípade spoločnosti HP toto tlačidlo predvolene otvára ponuku služieb) bolo potrebné podržať ešte pred stlačením tlačidla napájania.

Pokiaľ ide o zvyšok, zdá sa, že nejde o žiadne prekvapenie, ale pre prípad, som načrtol krátky pokyn (zrazu niekto natrafí na niečo podobné!). ?

*

Podrobná inštalácia systému Windows 10 na prenosný počítač HP

? KROK 1

A tak najskôr potrebujeme nejaký ISO obraz s Windows 10. Osobne by som vám odporučil stiahnuť si oficiálnu verziu z webu Microsoftu (prečo zbytočné „dobrodružstvá neskôr?). Ako na to - viď článok na odkaze nižšie. ..

? Pomoc!

Ako sťahovať obraz ISO z OS Windows 10 [oficiálne a legálne]

*

Ďalej musí byť tento ISO obraz správne zapísaný na USB flash disk / externú jednotku. Nezaoberám sa ani touto otázkou, pretože o tom som už viackrát hovoril v mojich článkoch (pozri pár odkazov nižšie).

? Pomoc!

1) Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku USB flash pre Windows 10 v systéme UEFI alebo BIOS v softvéri Rufus (nová verzia 3.x) [dôležité! Pre nové notebooky vyberte možnosť UEFI]

2) Ako vytvoriť bootovateľný externý USB-HDD (bez úplného formátovania a straty údajov)

Vytvorenie bootovacej jednotky USB

*

? KROK 2

Teraz môžete pripojiť bootovaciu jednotku flash k portu USB (najlepšie 3,0, ktoré sú označené modrou farbou - je to rýchlejšie).

Potom stlačte a podržte  kláves ESC  a až potom stlačte tlačidlo napájania na notebooku (alebo ho často stlačte ihneď po zapnutí - táto možnosť však nemusí fungovať, ak je povolené rýchle spustenie).

V ponuke služieb musíte otvoriť bootovaciu časť (alebo BOOT , v mojom prípade je to kláves F9).

Ak na obrazovke nevidíte žiadne ponuky, prečítajte si poznámku ? o vstupe do systému BIOS v prenosných počítačoch HP (niektoré staršie modely môžu mať určité nuansy).

? Pomoc!

Ako vstúpiť do systému BIOS / UEFI na prenosných počítačoch HP

Zavolajte do BOOT menu

Potom v bootovacej ponuke musíte zvoliť našu USB flash disk / disk a stlačiť Enter (zvyčajne, ak OS nie je nainštalovaný na disku notebooku a k USB portu je pripojený iba jeden USB flash disk) vybrané automaticky).

Poznámka: V mojom prípade bol použitý disk s viacerými bootmi s niekoľkými OS (a preto sa objavila ponuka s možnosťou výberu verzie Windows. Vo vašom prípade tam nemusí byť).

Výber verzie OS, ktorú chcete nainštalovať

*

? KROK 3

Potom by sa po minúte alebo dvoch pred vami malo objaviť okno s možnosťou výberu jazyka. V predvolenom nastavení systém vo väčšine prípadov vyberie ruštinu - a preto môžete okamžite kliknúť na tlačidlo „Ďalej ...“ .

Spustite inštaláciu systému Windows 10

V ďalšom okne kliknite na tlačidlo „Inštalovať“  (v strede).

Inštalácia!

Odporúčam nastaviť inštalačný režim na  „Vlastný“  - to vám umožní ručne určiť disk pre systém (a v prípade potreby ho „rozdeliť“ na 2–3 oddiely).

Vlastnej inštalácie!

V ďalšom kroku by ste mali zvoliť disk pre systém. Ak sa ho nechystáte rozdeliť - môžete okamžite určiť jednotku a kliknúť na „Ďalej“   (pre tých, ktorí chcú disk rozdeliť na 2 časti - po výbere jednotky kliknite na „Vytvoriť“ a zadajte veľkosť oddielu pod OS).

Výber disku pre inštaláciu OS

Ďalej by ste mali počkať, kým sa skopírujú inštalačné súbory, a počítač sa reštartuje. V tomto okamihu odporúčam odpojiť bootovaciu jednotku (flash disk / disk)  z USB portu  , aby sa po reštarte od neho znovu nespustila inštalácia OS ...

Súbory boli skopírované na váš pevný disk

*

? KROK 4

Potom sa spustí proces prípravy a konfigurácie zariadenia. Budete musieť neustále odpovedať na niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu nakonfigurovať operačný systém za vás ...

Pripravuje sa

Na úvod hovoríme o výbere regiónu. Odporúčam uviesť Rusko (krajina pobytu). To je nevyhnutné pre to, aby OS mohol správne určiť jazyk, rozloženie a množstvo funkcií, ktoré sa budú v budúcnosti používať.

Výber regiónu - Rusko

V jednom z krokov OS ponúkne pripojenie notebooku k internetu - dočasne odporúčam tento krok preskočiť (inak môže Windows začať sťahovať aktualizácie, čo negatívne ovplyvní čas inštalácie).

Preskočiť pre Teraz

Môžete zadať ľubovoľný názov účtu. Odporúčal by som ho však nastaviť v latinskej abecede a bez rôznych pomlčiek, bodiek a iných znakov. Prečo?

Je to len tak, že v budúcnosti niektoré aplikácie nemusia fungovať správne, ak názov účtu obsahuje azbuku alebo niektoré ikony ...

Kto používa tento počítač

Pokiaľ ide o otázku dohľadu a súkromia: tu sa sami rozhodnete, čo opustíte, čo deaktivujete ... ? Z hľadiska ďalšej práce s OS nemá tento krok takmer žiadny účinok ...

Prijať

*

? KROK 5

Teraz pár slov o tom, čo robiť , akonáhle sa objaví pracovná plocha ...

Najskôr stlačte kombináciu Win + i - malo by sa otvoriť okno s nastaveniami Windows 10. V sekcii „Systém / Displej“  nastavte rozlíšenie a zmenu mierky tak, aby sa so zariadením pracovalo čo najpohodlnejšie.

Poznámka: ak to práve neurobíte, potom je na niektorých prenosných počítačoch všetko veľmi malé a vaše oči sa rýchlo unavia ...

Displej - voliteľné rozlíšenie a zmena mierky

Potom kliknite na ikonu siete a ? pripojte sa k Wi-Fi (alebo zdieľaním internetu z telefónu / alebo ako obvykle ... ...).

Zobrazujú sa dostupné siete Wi-Fi

3) Potom prejdite na webovú stránku spoločnosti HP v sekcii ovládačov (odkaz uvádzam pre každý prípad ... ?).

Odporúčam kliknúť na ponuku „Povoliť spoločnosti HP zistiť váš produkt“  - vo výsledku vás služba vyzve na inštaláciu malého pomocného programu, ktorý vyberie a aktualizuje všetky potrebné ovládače.

Poznámka: Ovládače, ktoré má nainštalovaný Windows 10, nie vždy fungujú správne (a neumožňujú vám využívať všetky dostupné funkcie od výrobcu). 

Umožnite spoločnosti HP identifikovať váš produkt

K tomu je vo všeobecnosti všetko!

*

Kritika a doplnky sú vítané!

Veľa štastia!

?