Dobrý deň všetkým!
Pri kúpe nového notebooku (počítača) sa čoraz viac používateľov stretáva s rôznymi chybami pri inštalácii (aktualizácii) operačného systému Windows (napríklad populárna chyba „Na tento disk nie je možné nainštalovať systém Windows ...“ alebo sa zariadenie nezobrazuje bootovacia jednotka USB flash) .
Je to spôsobené tým , že v nových počítačoch sa „starý“ klasický BIOS mení na UEFI . A samozrejme musíte vytvoriť bootovacie médium pre UEFI trochu iným spôsobom (preto nemôžete inštalovať Windows z flash diskov vytvorených pomocou „starej“ technológie).
A teda budeme s týmto všetkým pracovať v poriadku ...
*
Vytvorenie bootovacej jednotky USB flash pre UEFI (GPT)
Otázka 1: „Mám systém BIOS alebo UEFI?“
Chcem začať článok jednou z najpopulárnejších otázok: „Ako zistím, či je na mojom počítači alebo systéme BIOS UEFI, aký je medzi nimi rozdiel ...“ .
? Všeobecne platí , že ak pre väčšinu zlikvidujeme niektoré nepotrebné výrazy, potom je UEFI v skutočnosti vylepšený systém BIOS (môžete ho tiež zadať pomocou špeciálneho tlačidla, najčastejšie F2 alebo Del . Má tiež všetky rovnaké nastavenia ako v systéme BIOS ).
? Jasný rozdiel uvidíte hneď - v UEFI je modernejšie grafické rozhranie s podporou myši, modrá obrazovka tu nie je (pozrite sa na snímku obrazovky nižšie ?, myslím, že rozdiel je viditeľný voľným okom) . Okrem toho si prečítajte horný riadok na obrazovke: „UEFI BIOS Utility“ - hovorí za všetko ...

UEFI a BIOS: jasný rozdiel ...
Pokiaľ ide o zásadné rozdiely medzi UEFI a BIOS, ktoré stojí za to venovať pozornosť:
- UEFI umožňuje bootovanie z diskov väčších ako 2 TB. Faktom je, že systém BIOS používa MBR (Master Boot Record) a UEFI používa GPT - to je iný štandard pre umiestňovanie oddielov na pevný disk (umožňuje vám používať disky v desiatkach a stovkách TB!). Kvôli tomuto rozdielu sa často vyskytujú chyby pri inštalácii. Pripravte si bootovacie médium inak!
- Počítač s UEFI sa spravidla bootuje rýchlejšie ako s BIOSom (kvôli paralelnej inicializácii zariadení);
- UEFI je z hľadiska bezpečnosti pokročilejšie (môžete napríklad použiť kryptografiu);
- v UEFI môžete pracovať s myšou, používa sa moderné grafické rozhranie (konfigurácia je oveľa pohodlnejšia).
*
Otázka 2: Zistite rozdelenie disku GPT alebo MBR
Mimochodom, ak chcete zistiť, aký štandard používate: GPT alebo MBR, jednoducho choďte na „Správa diskov“ a v spodnej časti okna otvorte vlastnosti konkrétneho disku (nie oddielu! ?). Pozri príklad nižšie.

Správa diskov
Na karte „Zväzky“ sa zobrazuje „Štýl oddielu“ :
- alebo „Tabuľka s GUID“ (ako v príklade nižšie) je GPT;
- alebo MBR ...

Karta Zväzky - štýl sekcie
Mimochodom , na rovnakom mieste v priečinku „Správa diskov“ môžete prevádzať jeden štandard na druhý (napríklad GPT na MBR). Aby ste to dosiahli bez straty údajov, odporúča sa použiť špeciálne. pomocné programy: ? Sprievodca oblasťami Minitool, Acronis Disk Director, Aomei Partition Assistant .
? Pomoc!
3 spôsoby prevodu MBR na GPT a naopak bez straty dát - príručka pre začiatočníkov
*
„Správne“ napaľovanie ISO obrazu na USB flash disk
Budeme potrebovať:
- Utility obslužný program Rufus (jeden z najlepších na prípravu inštalačného média);
- zavádzací obraz ISO zo systému Windows: Odporúčam zvoliť oficiálny obraz ISO s jedným vydaním systému a s veľkosťou najviac 4 GB (napríklad „Windows 10 Pro x64“; Možnosti ako „Windows 10 5 v 1 x32 + x64“) , atď.) - odporúčam ich nepoužívať, často s nimi vznikajú rôzne problémy!).
- 4 - 8 GB flash disk (minimálne 8 GB je lepších, pretože na 4 GB flash disk nie je možné umiestniť vždy a nie každý obrázok).
*
Kroky v poradí:
1) Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vložiť USB flash disk do USB portu a skopírovať z neho všetko dôležité, čo sa na ňom nachádza (v priebehu ďalších prác sa z neho všetko vymaže!).
2) Obslužný program Rufus musí byť spustený ako správca (ak niekto nevie, stačí sa prihlásiť ako správca v systéme Windows, kliknúť pravým tlačidlom myši na spustiteľný súbor programu a v rozbaľovacej kontextovej ponuke zvoliť túto funkciu).

Spustený Rufus ako správca
3) Ďalej najdôležitejšia vec (urobte to v poriadku!):
- zadajte jednotku flash do stĺpca „Zariadenie“ (pozri obrazovku nižšie);
- určiť obraz ISO v systéme Windows 10;
- schéma rozdelenia a typ rozhrania: „GPT pre počítače s rozhraním UEFI“ (to bola polovica článku vyššie
);
- súborový systém - FAT 32;
- skontrolujte, či sú začiarknuté políčka „Rýchly formát“, „Vytvoriť spustiteľný disk (štandardná inštalácia)“, „Vytvoriť rozšírený štítok“ .
- začať vytvárať - stlačte tlačidlo "Štart" .

Nastavenia programu Rufus 2.1 na napaľovanie inštalačného média
Aktualizácia od 01.24.2019.
Obslužný program Rufus ho pri inovácii na verziu 3 mierne prepracoval. Pre každý prípad (aby nedošlo k zámene) pridám okno s oknom pre novšiu verziu.

Rufus 3.4 - vytvorenie USB kľúča pre UEFI (GPT)
4) Rufus, mimochodom, vás upozorní, že všetky údaje z jednotky flash budú počas nahrávania vymazané, a požiada vás o potvrdenie operácie. Ak ste vopred skopírovali všetko potrebné z jednotky flash, kliknite na tlačidlo „OK“.

Varovanie o vymazaní údajov
5) Po 5-10 minútach * (čas závisí od činnosti USB, flash disku, vybraného ISO obrazu) - flash disk bude pripravený a môžete začať inštalovať Windows.

Jednotka flash je pripravená!
Médiá vytvorené podľa vyššie uvedených odporúčaní by v skutočnosti mali fungovať na všetkých moderných počítačoch a notebookoch.
*
? Pomoc!
1) Vytvorenie univerzálnej jednotky multiboot flash s operačným systémom Windows 7/8/10, WinPE, Linux atď. (Podporované sú verzie Legacy + UEFI)
2) Jeden z príkladov inštalácie systému Windows 10 z podobného média - ? pozri poznámku
*
Dodatky k téme - budú užitočné!
To je všetko pre tohto simíka, úspech!
?
Prvýkrát zverejnené: 07.03.2018
Oprava: 1.08.2020