Čo robiť, ak klávesnica nefunguje na notebooku

Otázka používateľa ...

Ahoj.

Pomoc s jedným problémom. Klávesnica na mojom notebooku Lenovo B70-80 prestala bezdôvodne fungovať. Notebook netrafil, nezaplavil, netrafil - hneď po zapnutí nereaguje na stlačenie niektorých klávesov. Čo sa dá robiť?

Dobrý deň!

Čo je v tomto ohľade dobré pre obyčajný počítač, je rýchla zmena z jednej klávesnice na druhú. Tento postup sa, bohužiaľ, v notebooku nedá vykonať tak rýchlo ?.

Všeobecne je extrémne zriedkavé, že klávesnica bezdôvodne prestane fungovať. Užívateľ najčastejšie uhádne, aký je dôvod (a niekedy mlčí ?). Napríklad pomerne často je klávesnica zaplavená čajom, vodou, džúsom; mechanické poškodenie a pod.

Tento článok bude pojednávať o hlavných príčinách zlyhania klávesnice a o tom, čo môžete urobiť pre uvedenie zariadenia do funkčného stavu. Takže ...

*

Klávesnica na notebooku odmietla: dôvody

Čo možno urobiť pre dočasné vyriešenie situácie

Chcem začať článok s tým, aké dočasné opatrenia je možné prijať, aby bolo možné nejako napísať niektoré znaky, stlačiť potrebné klávesy (ktoré môžu byť potrebné v procese obnovenia výkonu).

 1. Metóda č. 1  - pripojenie klávesnice USB. Takže každý moderný notebook má niekoľko USB portov. Mimochodom, ak porty USB tiež nefungujú, je to dosť zlé znamenie, môže to znamenať zlyhanie podložky. poplatok;
 2. Metóda číslo 2  - zavolajte klávesnicu na obrazovke. Nachádza sa v sekcii: Ovládací panel / Prístupnosť / Centrum uľahčenia prístupu (pozri snímku obrazovky nižšie).

Ako povoliť klávesnicu na obrazovke

*

1) Nepozornosť / ignorácia používateľa

Nech to znie akokoľvek vtipne, ale veľmi často klávesnica „nefunguje“ z dôvodu neznalosti používateľa.

Napríklad koľkokrát sa mi sťažovali, že sú pokazené čísla na klávesnici, že nie sú zadané dátumy atď. - ale faktom je, že numerická klávesnica funguje, keď je stlačená kláves Num Luck (? mimochodom, často je na nej alebo nad ňou LED).

Pokiaľ teda toto tlačidlo nie je stlačené, pri pokuse o zadanie čísel z numerickej klávesnice váš kurzor preskočí, pohne sa a nebude vôbec reagovať.

Ak vám čísla nefungujú, určite venujte pozornosť tomuto kľúču!

Poznámka: niektoré modely notebookov zapínajú numerickú klávesnicu iba stlačením kombinácie klávesov: Fn + Num Lock .

Num Lock na notebooku

? Mimochodom , ešte jeden bod: týka sa funkčných klávesov (F1, F2, F, 3 ... F12) . Na moderných prenosných počítačoch, aby ktorýkoľvek z týchto klávesov fungoval, musíte okrem neho stlačiť aj kláves FN . Tento okamih sa zvyčajne konfiguruje v systéme BIOS.

Screenshot nižšie zobrazuje časť „Rozšírené“ prenosného počítača Dell - v položke „Správanie funkčných klávesov“ môžete zvoliť, ako budú funkčné klávesy fungovať:

 • v režime multimediálnych tlačidiel (zníženie / zvýšenie hlasitosti, jasu atď.);
 • alebo v režime bežných funkcií (aktualizácia stránky, vyvolanie pomoci atď.).

Systém BIOS notebooku Dell - výber kľúčového režimu

Nebudem tu podrobne uvažovať o tom, ako vstúpiť do systému BIOS a ako ho nakonfigurovať, ale uvediem niekoľko odkazov na články, z ktorých môžete získať tieto informácie:

 1. ako vstúpiť do systému BIOS;
 2. Tlačidlá BIOS pre rôznych výrobcov notebookov;
 3. ako obnoviť nastavenia systému BIOS.

*

2) Odpadky pod / medzi kľúčmi

Prach, špina, drobky sa veľmi radi hromadia pod klávesmi klávesnice a všeobecne sa to časom mastí z mastných rúk, prstov, a to aj medzi skôr úhľadnými používateľmi.

Z tohto dôvodu niektoré z klávesov (zvyčajne všetko začína jedným alebo dvoma) prestávajú normálne reagovať, musíte ich stlačiť a stlačiť silou.

? Pomoc!

Článok o tom, ako vyčistiť notebook / PC od prachu. Odkaz na časť článku o tom, ako vyčistiť klávesnicu od omrviniek, mastnoty a prachu.

Existujú tri spôsoby čistenia klávesnice (podľa môjho názoru):

 1. použite špeciálne USB vysávač, ktorý dokáže jemne a šetrne zachytiť väčšinu omrviniek z povrchu klávesnice (pozri obrazovku nižšie);
 2. použite špeciálne Suchý zips, ktorý po stlačení vyplní rovinu klávesnice a po odopnutí zostane na nich všetok prach a špina;
 3. klávesnicu môžete vyčistiť bežným vysávačom (najmä ak má reverzný režim) a potom ju jemne otrieť vlhkou handričkou navlhčenou mydlovou vodou.

USB vysávač

*

3) Softvérová chyba, chyba pri načítaní OS

Ak na klávesnici nefunguje vôbec jediný kláves (a nevyplnili ste ho, neklepali ste atď.), Potom sa ponáhľam ubezpečiť, že vo viac ako polovici prípadov je na vine softvér. Môže ísť napríklad o konflikt vodičov, v štádiu načítania vášho operačného systému, alebo bol zachytený nejaký vírus atď.

Najjednoduchšie a najistejšie je vyskúšať najskôr reštartovať laptop. Nebude nadbytočné vstúpiť do systému BIOS a skontrolovať, ako v ňom funguje klávesnica.

? Poznámka: ak vaša klávesnica funguje v systéme BIOS (a skutočnosť, že ste ju zadali, už o nej hovorí), pravdepodobne máte v softvéri dôvod.

V prípade problémov s hardvérom nebude klávesnica fungovať nikde: ani v BIOSe, ani vo Windows, ani v žiadnom inom OS!

Ak po reštartovaní notebooku klávesnica opäť nefunguje (a klávesnica fungovala v systéme BIOS), skúste vrátiť systém späť do stavu, keď bolo všetko v poriadku. Nižšie je uvedený odkaz na článok o obnove systému Windows (poznámka: rollback je možné vykonať pomocou bootovacej jednotky USB flash bez zavedenia hlavného systému).

? Pomoc!

Ako obnoviť Windows 10 - podrobné pokyny.

Ak obnovenie nepomôže (alebo nemáte kontrolné body obnovenia), môžete vyskúšať ? preinštalovať systém. Tiež odporúčam venovať pozornosť vodičom, o nich nižšie ...

*

4) Problém s ovládačom

Ovládače klávesnice sa spravidla zvyčajne inštalujú automaticky počas inštalácie systému Windows. Niekedy sa však u nich vyskytujú nasledujúce problémy:

 • Niektoré notebooky majú trochu neštandardnú klávesnicu s ďalšími. funkcie - a pre jeho plnú funkčnosť sú potrebné špeciály. vodič. Ak chýbajú, klávesnica nemusí pracovať v plnom režime;
 • V systéme mohlo dôjsť k zrážke alebo konfliktu vodičov. To sa často stáva u USB ovládačov, TV tunerov, zvukových ovládačov atď .;
 • Samotné ovládače klávesnice mohli byť poškodené.

? Pomoc! 

Programy na rýchlu automatickú aktualizáciu ovládačov

Odporúčam urobiť nasledovné:

 1. Otvorte Správcu zariadení: stlačte kombináciu klávesov Win + R , zadajte  devmgmt.msc a stlačte kláves Enter.

  Ako otvoriť správcu zariadení

 2. Ďalej venujte pozornosť karte „Klávesnice“ : otvorte ju. Oproti vášmu zariadeniu by nemali byť žiadne výkričníky a v ideálnom prípade by to nemalo byť s inými zariadeniami (čo naznačuje problém s ovládačom). Príklad toho, ako vyzerá problémové zariadenie -   ;
 3. Ak chcete aktualizovať ovládač klávesnice, kliknite pravým tlačidlom myši na zariadenie „Štandardná klávesnica PS / 2“   (alebo na „klávesnicu“, ktorá bude v sekcii „Klávesnice“), potom vyberte možnosť „Aktualizovať ovládače ...“ a vyjadrite súhlas s automatická inštalácia (príklad nižšie na snímke obrazovky ?).

  Aktualizácia ovládača klávesnice

*

5) Okyslenie kontaktov slučky klávesnice, poškodenie slučky

Ak predchádzajúce kroky nepomohli a klávesnica notebooku tiež nereaguje na žiadne vaše stlačenie, odporúčam skontrolovať flex kábel . Spravidla sa mu stane toto:

 1. ak ste notebook rozobrali a odpojili / pripojili klávesnicu, je dosť možné, že kábel jednoducho nebolo možné pevne zasunúť do zásuvky. V takom prípade skúste klávesnicu znova pripojiť ;
 2. často sa poškodzuje aj vtedy, ak nie je notebook starostlivo rozobratý (kabeláž v kábli je dostatočne tenká a dá sa prerušiť jedným opatrným pohybom);
 3. kontakty slučky alebo zásuvky, do ktorej si „sadne“, mohli časom oxidovať a nedali dobrý kontakt. Pokúste sa ich jemne zotrieť gumou (spravidla sa kontakty začnú zosvetľovať dokonca aj okom, čo znamená, že ste odstránili zoxidovaný povlak).

Klávesnica notebooku flex

DÔLEŽITÉ!

Na moderných modeloch notebookov nie je ani zďaleka ľahké klávesnicu demontovať: preto musíte najčastejšie demontovať celé zariadenie na zem!

Na starších modeloch - zvyčajne stačí uvoľniť niekoľko západiek pomocou skrutkovača (ako na fotografii vyššie) a zdvihnúť rovinu klávesnice.

Mimochodom, ak je váš notebook v záruke, využite servisné stredisko. Vaša samostatná demontáž (vrátane odpojenia iba klávesnice) takmer určite spôsobí odmietnutie záručného servisu!

*

6) Naplnenie klávesnice tekutinou

Niektorí odborníci zhrnuli zaujímavé štatistiky: padne na neho každý 50. kruh nad notebookom. V prvom rade je to klávesnica, ktorá trpí.

Mimochodom , z vlastnej skúsenosti poviem, že pri akomkoľvek zaplavení klávesnica trpí na 100%, ale ostatné zariadenia (pod ňou) majú stále šancu zostať v suchu: všetko závisí od reakčnej rýchlosti používateľa po incident, konfigurácia zariadenia a množstvo vyliatej kvapaliny.

? Pomoc! 

Aha! Naplnil som notebook vodou (čajom) - čo robiť

Ups ... Čaj na klávesnici

Všeobecne platí, že kvapalná kvapalina je iná ...

Pre železo je obzvlášť nebezpečná tekutina, ktorá obsahuje soľ alebo cukor: čaj, džús, limonáda atď. Keď sa takáto zmes dostane na kontakty a kovové časti dosiek, začne proces oxidácie a korózie , ktorý ničí (v niektorých prípadoch , zďaleka nie okamžite, ale správne) železo.

Čo robiť, ak je notebook zaplavený:

 1. vypnite prenosný počítač: musíte okamžite odpojiť napájanie a čo najskôr vybrať batériu (čím rýchlejšie, tým lepšie);
 2. potom zariadenie otočte, aby z neho začala vytekať kvapalina;
 3. sušte zariadenie niekoľko dní (skôr - zariadenie jednoducho nevyschne). Na sušenie nepoužívajte sušiče vlasov, ohrievače ani iné podobné zariadenia;
 4. je veľmi vhodné prístroj rozobrať a zistiť, ako ďaleko prenikla kvapalina. Všeobecne platí, že ak ste to nikdy sami neurobili, odporúčam prístroj ukázať v servisnom stredisku: aj keď vaše zariadenie po vysušení funguje, zvyšná tekutina (najmä ak bola agresívna: džús, pivo, čaj atď.) pomaly a isto zničí vaše železo zvnútra, čo spôsobí koróziu a oxidáciu.

*

7) Mechanické poškodenie

Všeobecne platí, že na klávesnici sa celkovo nedá nič pokaziť a porucha je spravidla spojená s poškodením konkrétnej klávesy (t. J. Už sa nebudú stlačiť 1 - 2 klávesy).

Zvyčajne sa to stane, ak niečo spadne na klávesnicu notebooku, alebo omylom narazíte do zariadenia (napríklad to môže byť pri pohybe zariadenia na ceste).

V niektorých prípadoch, keď sú kontakty na doske klávesnice poškodené (alebo je tlačidlo „upnuté“), klávesnica nemusí reagovať na stlačenie iných klávesov a správa sa nestabilne.

Mimochodom, ak máte stlačené ľubovoľné tlačidlo, môžete zistiť, či otvoríte ľubovoľný textový editor: Word, poznámkový blok atď.

Tlačidlo „a“ je zaseknuté

? Ako riešenie : ak vám 1-2 klávesy nepracujú, môžete ich znova priradiť ostatným a nejaký čas používať klávesnicu (alebo môže byť táto doba dlhá?!).

Na opätovné priradenie tlačidiel - odporúčam použiť špeciálne. nástroje: MapKeyboard, Key Remapper atď.

? Pomoc!  

Ako opätovne priradiť jeden kláves k druhému (pre tých, ktorí nemajú tlačidlo, stlačte na klávesnici).

*

8) A čo batéria notebooku?

A posledná vec, ktorej by som sa chcel venovať v tomto článku ...

Všeobecne je to dosť zriedkavé, ale stále som to videl na jednom čínskom notebooku „no name“: klávesnica na ňom prestala pracovať, ak je batéria vybitá pod určitým minimom 7%, zjavne fungoval nejaký softvér ( Dúfam, že tento softvér nebude populárny?).

Odporúčam urobiť nasledovné: vypnite prenosný počítač a vyberte batériu, potom ju pripojte k napájacej jednotke - zapnite ju a skontrolujte, či klávesnica začína pracovať.

Batéria je odpojená od prístroja

? Mimochodom!

Bolo by pekné posúdiť stav batérie ako celku.

*

Týmto sa končí môj opus ...

Za doplnky k téme - vopred veľké milosrdenstvo.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 23.03.2017

Oprava: 15.01.2020